انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
روحانـی و ظریـف زیر تیـغ مجلـس
پس‌لرزه‌های رفتار تازه‌واردها به مجلس علیه وزیر خارجه
تهد‌ید‌ علیه کشور را می‌توان با تغییر سیاست‌ها د‌ر د‌اخل و خارج د‌ور کرد‌
استعفای عارف کار درستی بود
هزینه رفتار مخالفان دیپلمات برجسته ایرانی برای حاکمیت
مخالفان دولت موضع خود را درباره پیامدهای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت مشخص کنند
ایرانیان؛ ملت همیشه در آستانه
واریز ۲۳۱ میلیون تومان به‌حساب نمایند‌‌گان!
هشدارهای حسام الد‌ین آشنا
اگر دولتی در حادثه نطنز دخالت داشته باشد با واکنش جدی ایران مواجه خواهد شد
شکست سیاست نگاه به شرق با قرارداد همکاری 25 ساله با چین جبران نمی شود
تلاش‌های اسرائیل علیه ایران
حمله به ظریف در مجلس؛ زنگ خطر برای امنیت و منافع ملی
در دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی چه گذشت؟
پیام سخنان رهبری خطاب به نمایندگان تازه‌وارد مجلس یازدهم چیست؟
بدون اقناع افکار عمومی قرارداد همکاری 25 ساله چین و ایران به نتیجه نخواهد رسید
توهین و دشنام به دولتمردان جایز نیست نباید به وزرا توهـین یا تهمت‌ زده شـود برخـی نسبـت‌ها حـرام شـرعی است نمایندگان به مسائل اصلی کشور توجه کنند نمایندگان از اولویت دادن به مسائل فرعی پرهیز کنند
پـرده‌بـرداری از کلاه‌برداری ارزی و رشوه میلیاردی
ایران خواهان عراقِ عزتمند و مستقل است
سایه موج دوم کرونا بر سر فقرا و فرودستان جامعه
سفره مردم را کسانی کوچک کردند که برجام را بی‌اثر، تقصیر را به گردن دولت انداخته و نقش خود را پنهان می‌کنند
عدم تغییر حکم سه محکوم حوادث آبان ۹۸
هنوز فرصت برای نجات توافق هسته‌ای وجود دارد
آقای روحانی آیا حفظ جان مردم مهم است یا برگزاری کنکور و مراسم عزاداری؟
تاثیر تنفس عمیق بر درمان بیماران مبتلابه کروناویروس
چرا سه محکوم اعتراضات آبان98 نباید اعدام شوند؟
واکنش ها به # اعدام_ نکنید
چین ایران را شریک راهبردی نمی‌داند
توافق پیشنهادی چین و ایران خبر بد برای اسرائیل
قانون باید به نفع فقرا و غیر قدرتمندان تفسیر شود
بین اعتراض و اغتشاش تفاوت وجود دارد، صدای اعتراض باید شنیده شود
برای دفع فساد و ایجاد امنیت به‌جای حدود می‌توان از مجازات جایگزین تعزیری استفاده کرد
دلایل پیدا و پنهان سفر ظریف به بغداد، سفر الکاظمی به ریاض، تهران و واشنگتن
نادیده گرفتن افکار عمومی در سیاست چرخش بیشتر به شرق، چرا؟
پشت صحنه روند شتابان افزایش نرخ ارز در بازارهای ایران چیست؟
حق اعتراض، «خودی» و «غیرخودی» ندارد
واکنش ترکان و مطهری به سخنان امام‌جمعه پردیسان قم
اگر شیوع کرونا افزایش یابد، زیرساخت‌های درمانی پاسخگو نخواهد بود
راهبردهای مقابله با تحریم‌ها
تهدید هواپیمای مسافربری ماهان
اهداف سفر الکاظمی به تهران، ریاض و واشنگتن چیست؟
گسترش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور
حیف‌ومیل ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو
اختصاص کارت خـرید به سه دهک‌ پائین جامعه
ورود قضایی به تخلفات لواسانات
کوه دماوند و جنگل‌های هیرکانی جزء «انفال» است و قابل‌وقف یا واگذاری نیست
صنایع فولاد و پتروشیمی، خط مقدم جنگ اقتصادی
هاشمی رفسنجانی نتوانست دانشگاه آزاد را وقف کند، جنگل‌های هیرکانی چطور وقف شدند؟
تلاش‌های ایالات‌متحده و اسرائیل علیه ایران
جایگزین تفاهم نامه ایران و چین چیست؟
بیشتر
کد خبر: 71284 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۲۵ - 23:53
روحانی استعفا نمی‌دهد؛ استیضاح وزیر نفت منتفی شد
گزارش خبری- تحلیلی

روحانی استعفا نمی‌دهد؛ استیضاح وزیر نفت منتفی شد

اشاره: کشور پس از تحریم‌های یک‌جانبه ایالات‌متحده که از 13 آبان 97 آغاز شد وارد یک جنگ اقتصادی شد. هرچند مقامات کوشیدند آثار و عوارض این جنگ را کاهش دهند، اما مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که این جنگ زندگی مردم و بازار کسب‌وکار و سرمایه را تحت تأثیر قرار داده است. در این میان اصولگرایان جنگ سیاسی را که از سال 92 آغاز کرده‌اند پس از وقایع تلخ آبان ماه تشدید کردند و با حمله به رئیس‌جمهور و تلاش برای استیضاح سه وزیر کابینه به‌ویژه وزیر نفت که کلیدی‌ترین وزیر کابینه است، قصد دارد دولت را تضعیف و کارایی آن را پایین آورند. مهم‌تر اینکه این جریان سیاسی برای این‌که اقبال مردم به انتخابات اسفند را کمرنگ‌تر کنند رئیس‌جمهور را که با رای اصلاح‌طلبان روی کار آمده زیر تیغ قراردادند و با شایعه و اظهارنظرهای غیر تخصصی مانند امام‌جمعه بیرجند به جامعه القا می‌کنند که رئیس‌جمهور دیر یا زود بدون اینکه دوره چهار ساله اش پایان یابد از سمت خود کنار می‌رود. این در حالی است که روحانی چنین قصدی ندارد و تا پایان دوره‌اش فعالیتش را ادامه خواهد داد. منتفی شدن استیضاح وزیر نفت یک گام مثبت برای تقویت دولت ارزیابی می‌شود. گفتنی است از سه فراکسیون امید، مستقلین و ولایی تنها فراکسیون ولایی به دنبال استیضاح زنگنه بوده و احتمالا هنوز هم هستند. گزارش پیشرو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

بحث استعفای رئیس‌جمهور 
مطرح نیست
علی ربیعی، سخنگوی دولت دیروز در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر گمانه‌زنی‌ها در رابطه با استعفای رئیس‌جمهور به پیشنهاد آقای جهانگیری گفت: «به‌هیچ‌عنوان بحث استعفای رئیس‌جمهور مطرح نیست. من با آقای جهانگیری صمیمی هستم و گفت‌وگو می‌کنیم، ایشان چنین ایده‌ای ندارند و این موضوع صحت ندارد. برخی می‌گویند به دلیل اعتراض که نمی‌گذارند دولت کار کند رئیس‌جمهور باید استعفا دهد. برخی هم از ابتدای عمر دولت می‌گفتند دولت شش ماه بیش‌تر نمی‌ماند، متأسفانه توجه نمی‌کنند در چه شرایطی هستیم. اتفاقات که افتاده و فشارهایی که تحمیل‌شده را در نظر بگیرند. دولت شش سال کارنامه خوبی از قدرت خرید و اشتغال مردم داشته است. بگوید چرا می‌خواهید عامل تحریم را نادیده بگیرد؟ ما معتقد هستیم این روزها خواهد گذشت، دولت همه تلاش خود را برای عبور از این روزها خواهد کرد.

دو رویکرد در استعفای دولت
ربیعی با اشاره به دو منظر و رویکرد درزمینه استعفای دولت اظهار داشت: منظر اول منظر اعتراضی است که گفته می‌شود حالا که نمی‌گذارند دولت کار خودش را انجام بدهد، دولت کنار برود و بگذارد کسانی که مدعی هستند بر سرکار بیایند و این منظری است. برخی هم که مخالفان سنتی و دیرین دولت هستند و از همان اوایل تشکیل دولت یازدهم عنوان می‌کردند که این دولت باید ۶ ماه دیگر کنار برود. کماکان آنها می‌گویند هر چه زودتر دولت کنار برود و آنها بتوانند زودتر دولت را به‌دقت بگیرند و ناکامی‌های گذشته را جبران کنند.

کارنامه دولت 
سخنگوی دولت تصریح کرد: افراد مخالف دولت اعتنایی به کارنامه دولت ندارند که در چه شرایط دشوار مدیریتی قرارگرفته است. این روزهای پر از گردوغبار دل‌تنگی روزی می‌گذرد و مردم درنهایت قضاوت خواهند کرد. دولتی که طی ۶ سال خود کارنامه قابل قبولی از زندگی و معیشت مردم و به‌طور نسبی اشتغال متوسط ۵۰۰ هزار شغل و قدرت خرید مردم را داشته است. چرا برخی نمی‌خواهند این عامل مهم را ببینند و آن را کتمان می‌کنند؟ چرا نمی‌خواهند تحریم و عامل تحریم و فشار زیادی که تحریم‌ها وارد کرد و مقاومتی که دولت انجام داد را ببینند. ما نمی‌خواهیم صورت‌مسئله را پاک‌کنیم و رنج مردم، ناراحتی و نگرانی مردم، زندگی‌های سخت را نبینیم. اما معتقدیم که این روزها خواهد گذشت و دولت تا آخرین لحظه به تعهد خود به مردم پایبند است و همه تلاش خود را برای عبور از این شرایط بکار خواهد بست.

زنگنه در خط مقدم 
جنگ اقتصادی آمریکا
علی ربیعی، سخنگوی دولت روز گذشته در نشست خبری با خبرنگاران گفت: یکی از موضوعاتی که این روزها اذهان را به خود مشغول کرده استیضاح برخی وزرا در مجلس است. دولت قاطعانه از عملکرد همه وزرای خود دفاع می‌کند.  وی با اشاره به استیضاح وزیر نفت در مجلس گفت: «یکی از کارآمدترین وزرای دولت در وزارت نفت با سکان‌داری آقای زنگنه که تسلط و شناخت کاملی در حوزه انرژی و محاسبات بازارهای بین‌المللی  است،  وی در شرایط دشوار تحریم که حوزه انرژی را بیشتر از حوزه‌های دیگر هدف گرفته توانسته به دستاوردهای قابل‌ دفاع دست پیدا کند.» وی بابیان اینکه  او در خط مقدم جنگ اقتصادی آمریکا با ملت ایران است، گفت: «ما به صلاح نمی‌دانیم در چنین جنگ اقتصادی نابرابر و ضد انسانی کشور یکی از اصلی‌ترین سربازان خود را تغییر دهیم زمانی که به اعتراف خود مقامات آمریکایی جنگ اقتصادی علیه ایران هست و تحریم به‌مثابه جنگ در ایران دنبال می‌شود، ما حتماً وزرایی مثل وزیر کشور و وزیر نفت را که می‌توانند به عبور ایران از دوران سخت و دشوار کمک کنند، ماندن این وزرا در دولت مؤثر است.»

نمایندگان مخالف استیضاح زنگنه
جلال میرزایی، عضو گروه انرژی مجلس شورای اسلامی به خانه ملت گفت: «با توجه به رایزنی نمایندگان مجلس و فضای کنونی کشور، استیضاح وزیر نفت منتفی و از دستور کار خارج شد. مشخص شد، جامعه و جریان‌های اجتماعی باوجود نارضایتی که از اصلاح قیمت سوخت داشتند از استیضاح استقبال و حمایت نکردند. موضوع استیضاح وزیر نفت سیاسی بود. با ارزیابی‌های صورت گرفته، دراین‌ارتباط تجدیدنظر شد و با توجه به تحریم و برگزاری انتخابات در اسفندماه خود استیضاح‌کنندگان نیز بازنگری کردند و استیضاح از دستور خارج شد.»دراین‌ارتباط، مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی به ایسنا گفت: «این فراکسیون مخالف استیضاح وزیر نفت است. فراکسیون مستقلین نگاه مخالفی نسبت به آقای زنگنه ندارد و این به خاطر شخص ایشان و عملکردشان است. تصور من این است که استیضاح وزیر نفت در مجلس مطرح نخواهد شد و اگر هم مطرح شود موضع فراکسیون نسبت به ایشان منفی نیست، بلکه ما مخالف استیضاح هستیم. هنوز دراین‌باره بحثی در فراکسیون مستقلین صورت نگرفته است. البته فشارهایی از بیرون در جریان است که این استیضاح مطرح نشود اما روال طبیعی نشان می‌دهد که این استیضاح در مجلس مطرح خواهد شد.»

پیشگویی‌ جنجالی امام‌جمعه 
بیرجند از روی یک تقویم 
امام‌جمعه بیرجند پیشگویی کرد: «منتظر باشید که چگونه در این فتنه، نتیجه نهایی یک بصیرت جدیدی خواهد بود که درنتیجه آن، آن‌هایی که در کشور چرت می‌زنند و خوابند و خواب می‌بینند هم از خواب بیدار شوند.» این‌ها را می‌گوید و دوباره نگاهش را به کتاب زردرنگ دستش خیره می‌کند. کتابی نوشته «شیخ عباس مصباح زاده کرمانی».امام‌جمعه بیرجند بر اساس این کتاب از روزگار ایران حدود یک‌منه بعد از نخستین ماه زمستان می‌گوید. او بهمن را ماه «پرده‌دری» در ایران توصیف کرده و تأکید می‌کند که «بهمن‌ماه، ماه کشف استار است. جریانات امروز یک‌لایه ظاهری دارد که در خیابان‌ها مشخص است ولی لایه پنهانی نیز وجود دارد. استار به معنی نمایش پشت پرده است که در آنچه خبر بوده که این فتنه‌ها ایجادشده و حالا هرکس می‌گوید، که بود که بود، من نبودم!» او در ادامه درباره نتیجه این افشاگری می‌گوید: «کشف توطئه کفار و استار و عزل برخی اربابان مناسب اتفاق می‌افتد یعنی کسانی که دارای مقام و مناسبی هستند، در این کتاب خبر می‌دهد که در بهمن‌ماه بعدازآنکه پشت پرده‌ها ظاهر می‌شود، تاریخ‌مصرفشان تمام خواهد شد.»وی دراین‌باره می‌گوید: «در این ۴۰ سال اخیر آسیب‌هایی زیادی دیدیم که همه از ناحیه افراد منفعل حاصل‌شده است حتی فتنه اخیر در کشور نیز نتیجه وادادگی عده‌ای است... آسیب‌های ما از خودی‌های ولنگار است نه از بیرون، زیرا امریکا، صهیونیست، انگلیس و فرانسه کاره‌ای نیستند، آنی که کار را بر مسلمانان سخت می‌کنند، سازشگران داخلی هستند.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.