انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پیامد مصوبه پارلمان عراق در زمینه خروج نظامیان خارجی برای منطقه چیست؟
داغ سقـوط تازه شد
پس لرزه‌های ترور سردار ملی
سنگ تمام خوزستانی‌ها و خراسانی‌ها برای سردار
این‌سو و آن‌سوی شهادت سردار
وداع میلیونی تهـران با سـردار ایـران
علت‌یابی یک سقوط: از پنهان‌کاری تا شفافیت دیرهنگام
باخت قمارباز آمریکائی در خاورمیانه
رئیس‌جمهور سکوت را شکست
حکمرانی خوب برای استانداردهای نظامی
مکانیسم ماشه کشور را ناگهان در یک بن‌بست قرار نمی‌دهد
بازتـاب تـرور فرمانـده
جعبه سیاه هواپیمای 737 درراه اوکراین
پیامدهای حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراین برای ایران
از NPT خارج می شویم
سید حسن نصرالله انتقام پدرم را می‌گیرد
مسئول اعلام آمار کشته‌شدگان آبان ماه مشخص شد
تهدیـد آمریـکا؛ پاسـخ ایـران
پیامدهای احتمالی حمله آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق برای ایران
اطلاع‌رسانی شفاف؛ پایان انحصار تک رسانه‌ای
افزایش قیمت نفت، طلا و سقوط بورس پس از ترور سردار سلیمانی توسط بالگردهای آمریکائی
پس لرزه‌های یک سقوط غیرعمد
چگونه اعتراض از حالت نرم و شعار به حالت خشن در می آید؟
پیامد ترور سردار سلیمانی برای ایالات‌متحده
پیامدهای خروج ایران از NPT چیست؟
رویدادهای مهم خاورمیانه در سال 2019 و غافلگیری‌های ترامپ
ائتلاف دریایـی دربرابرائتلاف دریایـی
نقش تحریم‌ها بر کوچک شدن اقتصاد ایران
عراق در لبه پرتگاه، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
اینترنت شاهراه ورود تروریست‌ها بود و باید بسته می‌شد
رویارویی ایران و آمریکا به کجا می‌انجامد؟
عـزا در عـزا در دیار کریمان
ایران نباید وارد جنگ با ایالات متحده شود
مانور مشترک چین روسیه و ایران در دریای عمان
واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران
ایران لنگر صلح و امنیت خواهد ماند
مسدود شدن نورد استریم 2 روسیه توسط واشنگتن
ایجاد« بزرگ‌ترین ترک‌ »در اتحاد غرب به دلیل تنش میان ایران و آمریکا
ماجراجویی یا محاسبه اشتباه؟
اعتراف ایران به سرنگونی هواپیمای اوکراینی
آیا مجلس دهم پس از ردصلاحیت‌ها اعتبار قانونی دارد؟
آیا برداشتن گام پنجم هسته‌ای، پل‌ها را پشت سر ایران خراب می‌کند؟
ضرورت جلوگیری از تبدیل بحرانی به بحران دیگر بین تهران - واشنگتن
ارسال 100 پیامک تهدید‌آمیز
صدورحکم اعدام برای یک اختلاس گر بانکی در چین
سخنی با مخالفان تصویب لوایحFATF
پتـروشیمـی ‌هـا سرباز کشور و ارزآور برای مردم
بازتاب انتقاد رئیس‌جمهور ایران از رد صلاحیت صدها نامزد پارلمان
چرا منازعه بین ایران و آمریکا تأثیری بر قیمت گاز نداشت؟
جـدال برسـر بودجـه
بیشتر
کد خبر: 71284 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۲۵ - 23:53
روحانی استعفا نمی‌دهد؛ استیضاح وزیر نفت منتفی شد
گزارش خبری- تحلیلی

روحانی استعفا نمی‌دهد؛ استیضاح وزیر نفت منتفی شد

اشاره: کشور پس از تحریم‌های یک‌جانبه ایالات‌متحده که از 13 آبان 97 آغاز شد وارد یک جنگ اقتصادی شد. هرچند مقامات کوشیدند آثار و عوارض این جنگ را کاهش دهند، اما مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که این جنگ زندگی مردم و بازار کسب‌وکار و سرمایه را تحت تأثیر قرار داده است. در این میان اصولگرایان جنگ سیاسی را که از سال 92 آغاز کرده‌اند پس از وقایع تلخ آبان ماه تشدید کردند و با حمله به رئیس‌جمهور و تلاش برای استیضاح سه وزیر کابینه به‌ویژه وزیر نفت که کلیدی‌ترین وزیر کابینه است، قصد دارد دولت را تضعیف و کارایی آن را پایین آورند. مهم‌تر اینکه این جریان سیاسی برای این‌که اقبال مردم به انتخابات اسفند را کمرنگ‌تر کنند رئیس‌جمهور را که با رای اصلاح‌طلبان روی کار آمده زیر تیغ قراردادند و با شایعه و اظهارنظرهای غیر تخصصی مانند امام‌جمعه بیرجند به جامعه القا می‌کنند که رئیس‌جمهور دیر یا زود بدون اینکه دوره چهار ساله اش پایان یابد از سمت خود کنار می‌رود. این در حالی است که روحانی چنین قصدی ندارد و تا پایان دوره‌اش فعالیتش را ادامه خواهد داد. منتفی شدن استیضاح وزیر نفت یک گام مثبت برای تقویت دولت ارزیابی می‌شود. گفتنی است از سه فراکسیون امید، مستقلین و ولایی تنها فراکسیون ولایی به دنبال استیضاح زنگنه بوده و احتمالا هنوز هم هستند. گزارش پیشرو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

بحث استعفای رئیس‌جمهور 
مطرح نیست
علی ربیعی، سخنگوی دولت دیروز در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر گمانه‌زنی‌ها در رابطه با استعفای رئیس‌جمهور به پیشنهاد آقای جهانگیری گفت: «به‌هیچ‌عنوان بحث استعفای رئیس‌جمهور مطرح نیست. من با آقای جهانگیری صمیمی هستم و گفت‌وگو می‌کنیم، ایشان چنین ایده‌ای ندارند و این موضوع صحت ندارد. برخی می‌گویند به دلیل اعتراض که نمی‌گذارند دولت کار کند رئیس‌جمهور باید استعفا دهد. برخی هم از ابتدای عمر دولت می‌گفتند دولت شش ماه بیش‌تر نمی‌ماند، متأسفانه توجه نمی‌کنند در چه شرایطی هستیم. اتفاقات که افتاده و فشارهایی که تحمیل‌شده را در نظر بگیرند. دولت شش سال کارنامه خوبی از قدرت خرید و اشتغال مردم داشته است. بگوید چرا می‌خواهید عامل تحریم را نادیده بگیرد؟ ما معتقد هستیم این روزها خواهد گذشت، دولت همه تلاش خود را برای عبور از این روزها خواهد کرد.

دو رویکرد در استعفای دولت
ربیعی با اشاره به دو منظر و رویکرد درزمینه استعفای دولت اظهار داشت: منظر اول منظر اعتراضی است که گفته می‌شود حالا که نمی‌گذارند دولت کار خودش را انجام بدهد، دولت کنار برود و بگذارد کسانی که مدعی هستند بر سرکار بیایند و این منظری است. برخی هم که مخالفان سنتی و دیرین دولت هستند و از همان اوایل تشکیل دولت یازدهم عنوان می‌کردند که این دولت باید ۶ ماه دیگر کنار برود. کماکان آنها می‌گویند هر چه زودتر دولت کنار برود و آنها بتوانند زودتر دولت را به‌دقت بگیرند و ناکامی‌های گذشته را جبران کنند.

کارنامه دولت 
سخنگوی دولت تصریح کرد: افراد مخالف دولت اعتنایی به کارنامه دولت ندارند که در چه شرایط دشوار مدیریتی قرارگرفته است. این روزهای پر از گردوغبار دل‌تنگی روزی می‌گذرد و مردم درنهایت قضاوت خواهند کرد. دولتی که طی ۶ سال خود کارنامه قابل قبولی از زندگی و معیشت مردم و به‌طور نسبی اشتغال متوسط ۵۰۰ هزار شغل و قدرت خرید مردم را داشته است. چرا برخی نمی‌خواهند این عامل مهم را ببینند و آن را کتمان می‌کنند؟ چرا نمی‌خواهند تحریم و عامل تحریم و فشار زیادی که تحریم‌ها وارد کرد و مقاومتی که دولت انجام داد را ببینند. ما نمی‌خواهیم صورت‌مسئله را پاک‌کنیم و رنج مردم، ناراحتی و نگرانی مردم، زندگی‌های سخت را نبینیم. اما معتقدیم که این روزها خواهد گذشت و دولت تا آخرین لحظه به تعهد خود به مردم پایبند است و همه تلاش خود را برای عبور از این شرایط بکار خواهد بست.

زنگنه در خط مقدم 
جنگ اقتصادی آمریکا
علی ربیعی، سخنگوی دولت روز گذشته در نشست خبری با خبرنگاران گفت: یکی از موضوعاتی که این روزها اذهان را به خود مشغول کرده استیضاح برخی وزرا در مجلس است. دولت قاطعانه از عملکرد همه وزرای خود دفاع می‌کند.  وی با اشاره به استیضاح وزیر نفت در مجلس گفت: «یکی از کارآمدترین وزرای دولت در وزارت نفت با سکان‌داری آقای زنگنه که تسلط و شناخت کاملی در حوزه انرژی و محاسبات بازارهای بین‌المللی  است،  وی در شرایط دشوار تحریم که حوزه انرژی را بیشتر از حوزه‌های دیگر هدف گرفته توانسته به دستاوردهای قابل‌ دفاع دست پیدا کند.» وی بابیان اینکه  او در خط مقدم جنگ اقتصادی آمریکا با ملت ایران است، گفت: «ما به صلاح نمی‌دانیم در چنین جنگ اقتصادی نابرابر و ضد انسانی کشور یکی از اصلی‌ترین سربازان خود را تغییر دهیم زمانی که به اعتراف خود مقامات آمریکایی جنگ اقتصادی علیه ایران هست و تحریم به‌مثابه جنگ در ایران دنبال می‌شود، ما حتماً وزرایی مثل وزیر کشور و وزیر نفت را که می‌توانند به عبور ایران از دوران سخت و دشوار کمک کنند، ماندن این وزرا در دولت مؤثر است.»

نمایندگان مخالف استیضاح زنگنه
جلال میرزایی، عضو گروه انرژی مجلس شورای اسلامی به خانه ملت گفت: «با توجه به رایزنی نمایندگان مجلس و فضای کنونی کشور، استیضاح وزیر نفت منتفی و از دستور کار خارج شد. مشخص شد، جامعه و جریان‌های اجتماعی باوجود نارضایتی که از اصلاح قیمت سوخت داشتند از استیضاح استقبال و حمایت نکردند. موضوع استیضاح وزیر نفت سیاسی بود. با ارزیابی‌های صورت گرفته، دراین‌ارتباط تجدیدنظر شد و با توجه به تحریم و برگزاری انتخابات در اسفندماه خود استیضاح‌کنندگان نیز بازنگری کردند و استیضاح از دستور خارج شد.»دراین‌ارتباط، مهرداد لاهوتی سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی به ایسنا گفت: «این فراکسیون مخالف استیضاح وزیر نفت است. فراکسیون مستقلین نگاه مخالفی نسبت به آقای زنگنه ندارد و این به خاطر شخص ایشان و عملکردشان است. تصور من این است که استیضاح وزیر نفت در مجلس مطرح نخواهد شد و اگر هم مطرح شود موضع فراکسیون نسبت به ایشان منفی نیست، بلکه ما مخالف استیضاح هستیم. هنوز دراین‌باره بحثی در فراکسیون مستقلین صورت نگرفته است. البته فشارهایی از بیرون در جریان است که این استیضاح مطرح نشود اما روال طبیعی نشان می‌دهد که این استیضاح در مجلس مطرح خواهد شد.»

پیشگویی‌ جنجالی امام‌جمعه 
بیرجند از روی یک تقویم 
امام‌جمعه بیرجند پیشگویی کرد: «منتظر باشید که چگونه در این فتنه، نتیجه نهایی یک بصیرت جدیدی خواهد بود که درنتیجه آن، آن‌هایی که در کشور چرت می‌زنند و خوابند و خواب می‌بینند هم از خواب بیدار شوند.» این‌ها را می‌گوید و دوباره نگاهش را به کتاب زردرنگ دستش خیره می‌کند. کتابی نوشته «شیخ عباس مصباح زاده کرمانی».امام‌جمعه بیرجند بر اساس این کتاب از روزگار ایران حدود یک‌منه بعد از نخستین ماه زمستان می‌گوید. او بهمن را ماه «پرده‌دری» در ایران توصیف کرده و تأکید می‌کند که «بهمن‌ماه، ماه کشف استار است. جریانات امروز یک‌لایه ظاهری دارد که در خیابان‌ها مشخص است ولی لایه پنهانی نیز وجود دارد. استار به معنی نمایش پشت پرده است که در آنچه خبر بوده که این فتنه‌ها ایجادشده و حالا هرکس می‌گوید، که بود که بود، من نبودم!» او در ادامه درباره نتیجه این افشاگری می‌گوید: «کشف توطئه کفار و استار و عزل برخی اربابان مناسب اتفاق می‌افتد یعنی کسانی که دارای مقام و مناسبی هستند، در این کتاب خبر می‌دهد که در بهمن‌ماه بعدازآنکه پشت پرده‌ها ظاهر می‌شود، تاریخ‌مصرفشان تمام خواهد شد.»وی دراین‌باره می‌گوید: «در این ۴۰ سال اخیر آسیب‌هایی زیادی دیدیم که همه از ناحیه افراد منفعل حاصل‌شده است حتی فتنه اخیر در کشور نیز نتیجه وادادگی عده‌ای است... آسیب‌های ما از خودی‌های ولنگار است نه از بیرون، زیرا امریکا، صهیونیست، انگلیس و فرانسه کاره‌ای نیستند، آنی که کار را بر مسلمانان سخت می‌کنند، سازشگران داخلی هستند.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.