انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
ایرانیان؛ ملت همیشه در آستانه
اگر دولتی در حادثه نطنز دخالت داشته باشد با واکنش جدی ایران مواجه خواهد شد
حمله به ظریف در مجلس؛ زنگ خطر برای امنیت و منافع ملی
در دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی چه گذشت؟
پیام سخنان رهبری خطاب به نمایندگان تازه‌وارد مجلس یازدهم چیست؟
ایران خواهان عراقِ عزتمند و مستقل است
بدون اقناع افکار عمومی قرارداد همکاری 25 ساله چین و ایران به نتیجه نخواهد رسید
توهین و دشنام به دولتمردان جایز نیست نباید به وزرا توهـین یا تهمت‌ زده شـود برخـی نسبـت‌ها حـرام شـرعی است نمایندگان به مسائل اصلی کشور توجه کنند نمایندگان از اولویت دادن به مسائل فرعی پرهیز کنند
پـرده‌بـرداری از کلاه‌برداری ارزی و رشوه میلیاردی
سایه موج دوم کرونا بر سر فقرا و فرودستان جامعه
سفره مردم را کسانی کوچک کردند که برجام را بی‌اثر، تقصیر را به گردن دولت انداخته و نقش خود را پنهان می‌کنند
عدم تغییر حکم سه محکوم حوادث آبان ۹۸
هنوز فرصت برای نجات توافق هسته‌ای وجود دارد
راهبردهای مقابله با تحریم‌ها
آقای روحانی آیا حفظ جان مردم مهم است یا برگزاری کنکور و مراسم عزاداری؟
سخنان بی‌پرده شهردار تهران درباره مشکلات پایتخت در روزهای کرونایی
تاثیر تنفس عمیق بر درمان بیماران مبتلابه کروناویروس
چرا سه محکوم اعتراضات آبان98 نباید اعدام شوند؟
چین ایران را شریک راهبردی نمی‌داند
توافق پیشنهادی چین و ایران خبر بد برای اسرائیل
واکنش ها به # اعدام_ نکنید
بین اعتراض و اغتشاش تفاوت وجود دارد، صدای اعتراض باید شنیده شود
نادیده گرفتن افکار عمومی در سیاست چرخش بیشتر به شرق، چرا؟
قانون باید به نفع فقرا و غیر قدرتمندان تفسیر شود
دلایل پیدا و پنهان سفر ظریف به بغداد، سفر الکاظمی به ریاض، تهران و واشنگتن
برای دفع فساد و ایجاد امنیت به‌جای حدود می‌توان از مجازات جایگزین تعزیری استفاده کرد
حق اعتراض، «خودی» و «غیرخودی» ندارد
واکنش ترکان و مطهری به سخنان امام‌جمعه پردیسان قم
پشت صحنه روند شتابان افزایش نرخ ارز در بازارهای ایران چیست؟
کوه دماوند و جنگل‌های هیرکانی جزء «انفال» است و قابل‌وقف یا واگذاری نیست
تهدید هواپیمای مسافربری ماهان
هاشمی رفسنجانی نتوانست دانشگاه آزاد را وقف کند، جنگل‌های هیرکانی چطور وقف شدند؟
گسترش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور
اهداف سفر الکاظمی به تهران، ریاض و واشنگتن چیست؟
صنایع فولاد و پتروشیمی، خط مقدم جنگ اقتصادی
اگر شیوع کرونا افزایش یابد، زیرساخت‌های درمانی پاسخگو نخواهد بود
حیف‌ومیل ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو
ورود قضایی به تخلفات لواسانات
آیا گشایش درراه است؟
اختصاص کارت خـرید به سه دهک‌ پائین جامعه
دست بالای چین در تجارت با ایران به دلیل عدم تصویب لوایح FATF
سرعت انتشار کرونا در اجتماعات بالا است
نظر آیت‌الله صانعی درباره نذر و عزاداری محرم
جایگزین تفاهم نامه ایران و چین چیست؟
تداوم صادرات نفت از ایران به چین
عدم برگزاری مراسم حج در مکه و برگزاری محرم در ایران
اهداف سفر نخست‌وزیر جدید عراق به ایران
تورم، اغنیا و فقرا را نگران و امنیت ملی و سرمایه اجتماعی را به‌خطر می‌اندازد
امنیت ملی و سرمایه اجتماعی
تلاش‌های ایالات‌متحده و اسرائیل علیه ایران
بیشتر
کد خبر: 71279 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۲۵ - 23:44
قرار گرفتن در لیست سیاه
هشدار مسئولان نسبت به عدم پیوستن ایران به FATF

قرار گرفتن در لیست سیاه

اشاره: کارگروه ویژه اقدام مالی «FATF» روز ۲۶ مهر مهلت ایران برای پیروی از قوانین و معیارهای بین‌المللی ضد پول‌شویی را برای ششمین و آخرین بار تا فوریه ۲۰۲۰ (26 بهمن) تمدید کرد. این در حالی است که صف‌آرایی موافقان و مخالفان پیوستن ایران به این سازوکار بین‌المللی همچنان ادامه دارد. برخی کارشناسان بر این نکته تأکیددارند که معطل ماندن لوایح FATF، که برخلاف مصالح ملی است، جنبه‌ای سیاسی پیداکرده و در راستای ناکارآمد جلوه دادن دولت روحانی ارزیابی می‌شود. روز گذشته بار دیگر تعدادی از مسئولان به‌مثل مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، سخنگوی وزارت خارجه، معاون سیاسی وزیر خارجه و یک عضو اتاق بازرگانی نسبت به خسارات سنگین نپیوستن ایران به FATF هشدار دادند و خواستار تصویب آن تا قبل از 26 بهمن که پایان مهلت آخر FATF است، شدند.

ستاره صبح-

ملیت ایرانی تحریم می‌شود
مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری تأکید کرد: «عدم تصویب FATF منجر به تحریم همه ملت ایران می‌شود درواقع دیگر تحریم افراد و اشخاص نیست بلکه ملیت ایرانی را هدف قرار می‌دهد.دی اکو حسینی در گفت‌وگو با ایسنا درباره تبعات نپیوستن ایران به FATF گفت: «فکر می‌کنم به‌اندازه کافی درباره جنبه‌های مختلف FATF در ایران به‌طور کامل صحبت شده اما در این مقطع که تحریم‌ها به حداکثر فشار رسیده عدم تصویب لوایح مربوطه که امروز تا اندازه زیادی مسائل سیاست داخلی را درگیر کرده، به نظر می‌رسد از  عنوان یک مسئله دربازکن شده و اثر تحریم‌ها را می‌تواند مضاعف کند. اگر این لوایح تصویب نشود ما وارد لیست سیاه می‌شویم آن‌هم به‌صورت خودکار و هیچ تمدیدی در کار نخواهد بود.»
این کارشناس ارشد مسائل استراتژیک خاطرنشان کرد: «عدم تصویب FATF و لوایح مربوطه منجر به تحریم همه ملت ایران می‌شود، دیگر تحریم افراد و اشخاص مدنظر نیست بلکه ملیت ایرانی را در نظر دارد که در این صورت ممکن است افراد از تمام فعالیت‌های بانکی ممنوع شوند که چنین وضعیتی قابل‌تحمل نیست. البته گفته می‌شود خبرهای خوبی نسبت به تصمیم‌گیری در مورد FATF شنیده می‌شود. همچنین عده‌ای که در اقلیت و مخالفت با آن در مجمع تشخیص مصلحت حضور دارند و کسانی هستند که با ورود ایران به پروسه پذیرش FATF  موافق نیستند انگیزه سیاسی خود را در نظر دارند. آن‌هایی که مخالفت دارند به این موضوع توجه کنند که تصویب این لوایح  برای پرهیز از خود تحریمی مؤثر است.»
حسینی درباره این‌که آیا دلایل مخالفان منطقی است؟ گفت :«دلایلشان منطقی نیست البته نگرانی‌هایی وجود دارد که قابل‌درک است و همه این نگرانی‌ها راه‌حل‌هایی دارد که به توجه این افراد رسیده است و با عضویت وارد چنین مشکلاتی نمی‌شویم. به شکل‌های مختلف راهکارهایی وجود دارد که همه توضیح داده‌شده و اطلاع هم دارند.»
حسینی در پایان اظهار داشت: به نظر می‌رسد انگیزه‌ها سیاسی است تا فنی و پیگیری منافع ملی، امیدواریم با توجه به تغییر رویه‌ها،  انگیزه‌ها نیز تغییر کند.

فشار بیشتر با عدم تصویب FATF
سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برخی از مخالفان پیوستن ایران به FATF در داخل کشور معتقدند که اگر ما به تعهدات خود در این زمینه عمل کنیم همچنان در لیست سیاه این گروه باقی خواهیم ماند و نظر وزارت خارجه در مورد این موضوع چیست؟ خاطرنشان کرد: «ما معتقدیم پیوستن به FATF و عمل به کنوانسیون‌های مرتبط باآنکه FATF همه کشورهای عضو را ملزم به اجرای آن کرده به نفع ماست نه به ضرر ما. اگر اکشن پلک FATF را موردبررسی قرار دهیم می‌بینیم که ما عملاً خیلی از موارد آن را عمل می‌کنیم چون ایران نه اهل پول‌شویی است و نه حمایت مالی از تروریسم و وقتی‌که ما در همین چارچوب عمل می‌کنیم مناسب است به کنوانسیون‌های مربوط به آن نیز بپیوندیم. امیدوارم که دوستان در مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر ترجمان‌ها مصلحت کشور در این زمینه را به‌درستی تشخیص بدهند. در مورد این موضوع بحث مبادلات بانکی و مالی ما با کشورهای جهان ازجمله کشورهای دوست مطرح است. کشورهای دوست به ما اعلام کردند که اگر ایران به این روند نپیوندند و چنین موضوعی محقق نشود نمی‌توانند با بانک‌های ایرانی کار کنند و این به نفع ما نیست و باعث فشار بیشتر خواهد شد. 
موسوی در پاسخ به این سؤال که آیا وزارت خارجه نمی‌تواند از شورای اقتصادی سران سه قوه بخواهد که در مورد FATF و پیوستن ایران به این موضوع تصمیم‌گیری کند تا از بن‌بستی که دراین‌ارتباط به وجود آمده خارج شویم، تصریح کرد: «عدم پیوستن ایران به این روند موانعی را بر سر مبادلات مالی و بانکی ایران با کشورهای دنیا و حتی کشورهای دوست به وجود می‌آورد چراکه آن‌ها وارد این مکانیزه شده‌اند و مقررات مربوط به آن را پذیرفته‌اند. طبق آن مقررات وقتی می‌خواهند با بانکی کار کنند بررسی می‌کنند که آیا بانک‌های متناظر آن‌ها به این روند پیوسته است یا نه، تا در معرض مشکل یا مسئله‌ای