انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پس لرزه‌های ترور سردار ملی
سنگ تمام خوزستانی‌ها و خراسانی‌ها برای سردار
پیامد مصوبه پارلمان عراق در زمینه خروج نظامیان خارجی برای منطقه چیست؟
وداع میلیونی تهـران با سـردار ایـران
این‌سو و آن‌سوی شهادت سردار
داغ سقـوط تازه شد
باخت قمارباز آمریکائی در خاورمیانه
علت‌یابی یک سقوط: از پنهان‌کاری تا شفافیت دیرهنگام
بازتـاب تـرور فرمانـده
رئیس‌جمهور سکوت را شکست
مسئول اعلام آمار کشته‌شدگان آبان ماه مشخص شد
حکمرانی خوب برای استانداردهای نظامی
سید حسن نصرالله انتقام پدرم را می‌گیرد
تهدیـد آمریـکا؛ پاسـخ ایـران
آیا سفر روحانی به توکیو دستاورد داشت؟
پیامدهای احتمالی حمله آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق برای ایران
واکنش‌ها به گزارش خبرگزاری رویترز درباره کشته‌شدگان آبان ماه
نامه نمایندگان به رهبر انقلاب درباره FATF می‌تواند گره‌گشا باشد
افزایش قیمت نفت، طلا و سقوط بورس پس از ترور سردار سلیمانی توسط بالگردهای آمریکائی
پیامدهای حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراین برای ایران
نبودگفتمان مشترک، عقب‌ماندگی ، بین‌المللی نبودن ، دانش، تحریم ...
در حال نوشتن نامه به رهبر انقلاب در خصوص تبعات نپیوستن ایران به FATF هستیم
مکانیسم ماشه کشور را ناگهان در یک بن‌بست قرار نمی‌دهد
چگونه اعتراض از حالت نرم و شعار به حالت خشن در می آید؟
پیامدهای عدم تصویب (FATF) برای ایران
پیامد ترور سردار سلیمانی برای ایالات‌متحده
از مذاکره و توافق روی‌گردان نیستیم
با ایران مذاکره کنید؛ پنجره دیپلماسی روبه پایان است
روزنامـه‌هـا صدای مردم و حلقه واسط میـان آن‌ها و حاکمیـت
بهترین پیشنهاد آبه شینزو به روحانی
پس لرزه‌های یک سقوط غیرعمد
رویدادهای مهم خاورمیانه در سال 2019 و غافلگیری‌های ترامپ
ائتلاف دریایـی دربرابرائتلاف دریایـی
عراق در لبه پرتگاه، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
نقش تحریم‌ها بر کوچک شدن اقتصاد ایران
ایران نباید وارد جنگ با ایالات متحده شود
اینترنت شاهراه ورود تروریست‌ها بود و باید بسته می‌شد
رویارویی ایران و آمریکا به کجا می‌انجامد؟
واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران
مسدود شدن نورد استریم 2 روسیه توسط واشنگتن
مانور مشترک چین روسیه و ایران در دریای عمان
انسداد یا گشایش اقتصادی؟
تلاش برای شکستن تحریم‌ها
خروج از سلطه دلار با ارزهای رمز پایه
ایجاد« بزرگ‌ترین ترک‌ »در اتحاد غرب به دلیل تنش میان ایران و آمریکا
ماجراجویی یا محاسبه اشتباه؟
ارسال 100 پیامک تهدید‌آمیز
عـزا در عـزا در دیار کریمان
موضع مجلس آینده ایران در قبال واشنگتن
سخنی با مخالفان تصویب لوایحFATF
بیشتر
کد خبر: 71279 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۲۵ - 23:44
قرار گرفتن در لیست سیاه
هشدار مسئولان نسبت به عدم پیوستن ایران به FATF

قرار گرفتن در لیست سیاه

اشاره: کارگروه ویژه اقدام مالی «FATF» روز ۲۶ مهر مهلت ایران برای پیروی از قوانین و معیارهای بین‌المللی ضد پول‌شویی را برای ششمین و آخرین بار تا فوریه ۲۰۲۰ (26 بهمن) تمدید کرد. این در حالی است که صف‌آرایی موافقان و مخالفان پیوستن ایران به این سازوکار بین‌المللی همچنان ادامه دارد. برخی کارشناسان بر این نکته تأکیددارند که معطل ماندن لوایح FATF، که برخلاف مصالح ملی است، جنبه‌ای سیاسی پیداکرده و در راستای ناکارآمد جلوه دادن دولت روحانی ارزیابی می‌شود. روز گذشته بار دیگر تعدادی از مسئولان به‌مثل مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، سخنگوی وزارت خارجه، معاون سیاسی وزیر خارجه و یک عضو اتاق بازرگانی نسبت به خسارات سنگین نپیوستن ایران به FATF هشدار دادند و خواستار تصویب آن تا قبل از 26 بهمن که پایان مهلت آخر FATF است، شدند.

ستاره صبح-

ملیت ایرانی تحریم می‌شود
مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری تأکید کرد: «عدم تصویب FATF منجر به تحریم همه ملت ایران می‌شود درواقع دیگر تحریم افراد و اشخاص نیست بلکه ملیت ایرانی را هدف قرار می‌دهد.دی اکو حسینی در گفت‌وگو با ایسنا درباره تبعات نپیوستن ایران به FATF گفت: «فکر می‌کنم به‌اندازه کافی درباره جنبه‌های مختلف FATF در ایران به‌طور کامل صحبت شده اما در این مقطع که تحریم‌ها به حداکثر فشار رسیده عدم تصویب لوایح مربوطه که امروز تا اندازه زیادی مسائل سیاست داخلی را درگیر کرده، به نظر می‌رسد از  عنوان یک مسئله دربازکن شده و اثر تحریم‌ها را می‌تواند مضاعف کند. اگر این لوایح تصویب نشود ما وارد لیست سیاه می‌شویم آن‌هم به‌صورت خودکار و هیچ تمدیدی در کار نخواهد بود.»
این کارشناس ارشد مسائل استراتژیک خاطرنشان کرد: «عدم تصویب FATF و لوایح مربوطه منجر به تحریم همه ملت ایران می‌شود، دیگر تحریم افراد و اشخاص مدنظر نیست بلکه ملیت ایرانی را در نظر دارد که در این صورت ممکن است افراد از تمام فعالیت‌های بانکی ممنوع شوند که چنین وضعیتی قابل‌تحمل نیست. البته گفته می‌شود خبرهای خوبی نسبت به تصمیم‌گیری در مورد FATF شنیده می‌شود. همچنین عده‌ای که در اقلیت و مخالفت با آن در مجمع تشخیص مصلحت حضور دارند و کسانی هستند که با ورود ایران به پروسه پذیرش FATF  موافق نیستند انگیزه سیاسی خود را در نظر دارند. آن‌هایی که مخالفت دارند به این موضوع توجه کنند که تصویب این لوایح  برای پرهیز از خود تحریمی مؤثر است.»
حسینی درباره این‌که آیا دلایل مخالفان منطقی است؟ گفت :«دلایلشان منطقی نیست البته نگرانی‌هایی وجود دارد که قابل‌درک است و همه این نگرانی‌ها راه‌حل‌هایی دارد که به توجه این افراد رسیده است و با عضویت وارد چنین مشکلاتی نمی‌شویم. به شکل‌های مختلف راهکارهایی وجود دارد که همه توضیح داده‌شده و اطلاع هم دارند.»
حسینی در پایان اظهار داشت: به نظر می‌رسد انگیزه‌ها سیاسی است تا فنی و پیگیری منافع ملی، امیدواریم با توجه به تغییر رویه‌ها،  انگیزه‌ها نیز تغییر کند.

فشار بیشتر با عدم تصویب FATF
سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برخی از مخالفان پیوستن ایران به FATF در داخل کشور معتقدند که اگر ما به تعهدات خود در این زمینه عمل کنیم همچنان در لیست سیاه این گروه باقی خواهیم ماند و نظر وزارت خارجه در مورد این موضوع چیست؟ خاطرنشان کرد: «ما معتقدیم پیوستن به FATF و عمل به کنوانسیون‌های مرتبط باآنکه FATF همه کشورهای عضو را ملزم به اجرای آن کرده به نفع ماست نه به ضرر ما. اگر اکشن پلک FATF را موردبررسی قرار دهیم می‌بینیم که ما عملاً خیلی از موارد آن را عمل می‌کنیم چون ایران نه اهل پول‌شویی است و نه حمایت مالی از تروریسم و وقتی‌که ما در همین چارچوب عمل می‌کنیم مناسب است به کنوانسیون‌های مربوط به آن نیز بپیوندیم. امیدوارم که دوستان در مجمع تشخیص مصلحت نظام و سایر ترجمان‌ها مصلحت کشور در این زمینه را به‌درستی تشخیص بدهند. در مورد این موضوع بحث مبادلات بانکی و مالی ما با کشورهای جهان ازجمله کشورهای دوست مطرح است. کشورهای دوست به ما اعلام کردند که اگر ایران به این روند نپیوندند و چنین موضوعی محقق نشود نمی‌توانند با بانک‌های ایرانی کار کنند و این به نفع ما نیست و باعث فشار بیشتر خواهد شد. 
موسوی در پاسخ به این سؤال که آیا وزارت خارجه نمی‌تواند از شورای اقتصادی سران سه قوه بخواهد که در مورد FATF و پیوستن ایران به این موضوع تصمیم‌گیری کند تا از بن‌بستی که دراین‌ارتباط به وجود آمده خارج شویم، تصریح کرد: «عدم پیوستن ایران به این روند موانعی را بر سر مبادلات مالی و بانکی ایران با کشورهای دنیا و حتی کشورهای دوست به وجود می‌آورد چراکه آن‌ها وارد این مکانیزه شده‌اند و مقررات مربوط به آن را پذیرفته‌اند. طبق آن مقررات وقتی می‌خواهند با بانکی کار کنند بررسی می‌کنند که آیا بانک‌های متناظر آن‌ها به این روند پیوسته است یا نه، تا در معرض مشکل یا مسئله‌ای قرار نگیرند. ما نگرانی نداریم که با پیوستن ایران به FATF اتفاق بدی رخ دهد. ما یکجایی می‌توانیم بر اساس شرایط خود عمل کنیم و با پیوستن به این روند برخی از اتهامات واهی که به ایران زده می‌شود را خنثی کنیم و این زمینه را فراهم کنیم که تجار ما روند تجار خود با سایر کشورها را به‌پیش ببرند و بر اساس ضوابط عمل کنند.»

مصلحت 
سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه در حاشیه نشست توسعه روابط تجاری ایران و ژاپن در جمع خبرنگاران درباره پیوستن ایران به FATF گفت: « مجمع تشخیص مصلحت نظام باید درباره آن تصمیم‌گیری کند و ما امیدواریم که این تصمیم با نهایت مصلحت باشد. »عراقچی درباره سفر رئیس اینستکس به تهران و دیدارهای وی در ایران ابراز داشت: «تعاملات میان اینستکس و نهاد متناظر ایرانی به مراحل نهایی خود نزدیک شده است. اخیراً یک یادداشت تفاهم همکاری میان این دو شرکت امضا شد و امیدواریم ظرف روزهای آینده اولین تعاملات میان این دو شرکت انجام شود.   عراقچی افزود: البته تعاملات میان شرکت‌های تجاری انجام می‌شود و اینستکس و سات نا (نهاد ایرانی متناظر اینستکس) تعاملات مالی و تبادلات را هماهنگ کرده و تسویه‌حساب‌ها را انجام می‌دهند، به‌صورت که نیازی به انتقال پول و مسائل بانکی نیازی نباشد. یک مکانیزه پیچیده‌ای وجود دارد که امیدواریم طی روزهای آینده اجرایی شود.» وی در پاسخ به این سؤال که اجرایی شدن اینستکس برای ایران کافی خواهد بود؟ بیان کرد: «کافی نیست ولی می‌تواند بخشی از تجارت میان ایران و اروپا را پوشش دهد. این کافی نیست و نشان‌دهنده عمل اروپایی‌ها به ۱۱ تعهداتی که پذیرفته‌اند، نیست. ازنظر ایران، اجرایی شدن اینستکس عملی کردن بخش کوچکی از تعهدات آنها است تازه عملی هم نشده است بلکه منتظر هستیم به مرحله عملیاتی برسد.» 

واردات غذا و دارو مشکل می‌شود
عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: در چند روز گذشته با چند نفر از مدیران شرکت‌های دارویی خارجی صحبت کردم و آنها اعلام کردند که چند شرکت دارویی آمریکایی با وزارت خزانه‌داری مکاتبه کرده و توانستند مجوزهای لازم برای صادرات دارو و غذا به ایران را بگیرند و حتی اسامی چند بانک را برای انتقال مالی به این وزارتخانه دادند که وزارت خزانه‌داری آمریکا دو بانک ایرانی را قبول کرده و سه بانک ترکیه‌ای را رد کرده است.
علی رضا کلاهی عضو اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا گفت: ‌موضوع FATF  یک قانون جهانی است ما باید بالاخره تصمیم بگیریم که آیا می‌خواهیم کشوری باشیم که فارغ از تحریم آمریکا و ترامپ با جهان ارتباط داشته باشیم یا خیر؟ آیا می‌خواهیم در چارچوب قواعد جهانی بازی کنیم یا خیر؟ این موضوع خیلی ساده است و پیچیدگی خاصی ندارد که امروز این‌قدر کشور را درگیر خودش کرده است.
وی در پاسخ به این پرسش که اکنون بانک مرکزی ایران تحریم است و نقل‌وانتقال مالی انجام نمی‌شود پس عدم عضویت در این کنوانسیون چه تأثیری بر وضعیت فعلی خواهد گذاشت گفت: اکنون در بحث واردات غذا و دارو ما نقل‌وانتقالت بانکی داریم و چند بانک ایرانی خارج از کشور این کار را انجام می‌دهند با عدم اجرای قانون مبارزه با پول‌شویی همین اندک نقل‌وانتقالت نیز از دست خواهد رفت و در واردات غذا و دارو با مشکل مواجه خواهیم بود.
وی در پاسخ به استدلال آن دسته افرادی که می‌گویند امضا کردن این قانون چه چیزی عاید کشور می‌کند، تصریح کرد: با امضا نکردن این قانون چه چیزی عاید ما می‌شود؟ مثل‌اینکه بگوییم ما معاهده حمایت از حقوق کودکان را امضا نمی‌کنیم، خب هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد اما جامعه جهانی چگونه به ما نگاه خواهد کرد، با امضا نکردن آنچه چیزی به دست ما می‌آید.وی در خصوص تأثیرات FATF بر رتبه ایران در شاخص‌های بین‌المللی اقتصادی گفت: به‌طور حتم این قانون تأثیر مستقیمی در رتبه کسب‌وکار، امنیت اقتصادی و سایر شاخص‌های بین‌المللی خواهد داشت. شرکت‌های بزرگ و کشورها وقتی با کشوری مبادلات تجاری انجام می‌دهند ابتدا به این مسائل توجه می‌کنند حال اگر نهادهای بین‌المللی پرچم سیاه بگذارند و اعلام کنند که در سیستم مالی ایران پول‌شویی صورت می‌گیرد هیچ‌کس ریسک سرمایه‌گذاری و یا انجام مبادلات تجاری با ایران را قبول نمی‌کند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.