انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
کد خبر: 71271 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۲۵ - 09:14
سایه آنفولانزا و کیک‌های آلوده بر سر مردم
گزارش

سایه آنفولانزا و کیک‌های آلوده بر سر مردم

اشاره: آنفولانزا که از چند هفته پیش علائمش در کشور پیدا شد تاکنون جان نزدیک به 100 نفر را گرفته است البته گفته‌شده که روند ابتلا به آنفولانزا در کشور کنترل و نزولی شده است در همین حال وزیر بهداشت هشدار داده که موضوع جاسازی قرص در کیک‌ها امنیتی است. در همه دنیا موضوع بهداشت و نظارت بر آن به دلیل آنکه مستقیم با سلامت مردم ارتباط دارد موضوع اصلی بشمار می‌رود و دولت‌ها به‌صورت قاطع باکسانی که سلامت جامعه را به خطر می‌اندازند برخورد می‌کند. این مسئله باید برای مسئولان ایرانی نیز دارای اولویت باشد و باکسانی که مواد خوراکی غیراستاندارد و یا آلوده تولید می‌کنند برخورد شدید صورت گیرد. شواهد و قرائن نشان می‌دهد که واکسن آنفولانزا «اوسلتامیویر» در بازار کمیاب است و افراد نمی‌توانند آن را پیدا و تزریق کنند بنابراین وظیفه وزارت بهداشت است که این واکسن را تهیه و در اختیار مردم قرار دهد.

ستاره صبح-

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موضوع جاسازی قرص در کیک‌ها امنیتی است که باهدف تشویش اذهان عمومی و تخریب صنعت غذایی انجام‌شده است. سعید نمکی روز گذشته در حاشیه همایش پوشش همگانی سلامت در وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران اعلام کرد: موارد جاسازی قرص در کیک‌ها در بیرون از چرخه تولید و توزیع رسمی بوده و همکاران ما در حوزه‌های امنیتی و اطلاعاتی در حال پیگیری موضوع هستند. وزیر بهداشت تأکید کرد: هیچ مورد مسمومیت ناشی از مصرف این کیک‌ها تاکنون نداشته‌ایم و به‌زودی جزییات بیشتری از عوامل شبکه این اقدام به مردم اعلام می‌شود. گفتنی است که در روزهای آخر هفته گذشته تصاویری در فضای مجازی در خصوص وجود قرص و کپسول در کیک و برخی فرآورده‌های غذایی منتشر شد که موجب نگرانی مردم شد. کیانوش جهان پور مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی وزارت بهداشت روز پنجشنبه ۲۱ آذرماه در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا در مورد مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی اظهار داشت: این موضوع در برخی مناطق جنوبی کشور دیده‌شده و بررسی‌های همکاران ما نشان می‌دهد موضوع به‌هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده و موارد احتمالی به‌صورت مشکوکی در سطح عرضه، مشاهده یا گزارش‌شده است که به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد.جهان پور تأکید کرده است: جاسازی قرص و کپسول در برخی کیک‌های برند ایرانی به‌صورت عمدی و پس از کارخانه انجام‌شده و احتمالاً یک اقدام برای تشویش اذهان عمومی بوده است.

رعایت بهداشت؛ پایه اصلی کنترل آنفلوانزاست
رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت: ویروس آنفلوانزا شدیداً مسری است و از راه تنفس انتقال می‌یابد
حسین عرفانی، رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد روند ابتلا به آنفلوانزا در کشور نزولی و کنترل‌شده است. وی در تشریح آخرین وضعیت همه‌گیری آنفلوانزای فصلی انسانی که از اواخر مهرماه در کشور شروع‌شده، گفت: «از چهارشنبه دو هفته قبل یعنی ۱۳ آذرماه شاهد کاهش موارد بروز این بیماری در بیشتر نقاط کشور بودیم و امیدواریم با همکاری مردم درزمینه مسائل رعایت موازین بهداشتی و پیشگیرانه تا یکی دو هفته آینده موج همه‌گیری بیماری در کشور کنترل شود و موارد بروز از حالت همه‌گیری خارج شود.»

۱۸ مرگ در طول یک هفته
عرفانی در تشریح آخرین موارد بروز و مرگ ناشی از آنفلوانزا در کشور به ایسنا گفت: تا روز یکشنبه گذشته ۸۱ مورد مرگ به دلیل این بیماری در کشور ثبت شد. در هفته گذشته نیز (از روز ۱۶ آذرماه تا ۲۳ آذرماه) تعداد موارد مرگ به دلیل آنفلوانزا ۱۸ مورد بوده که در این ۱۸ مورد، زن بارداری گزارش نشده است. از این ۱۸ مورد نیز پنج نفر مربوط به تبریز، یک‌تن در قزوین، ۳ مورد در تهران، یک نفر در خوزستان، یک نفر در اردبیل، یک نفر در البرز، دو نفر در گلستان، دو نفر در خراسان رضوی و دو نفر در زاهدان بوده است.

توصیه درمانی
این اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: ۹۷ تا ۹۸ درصد آنفلوانزا، یک عفونت ساده و خفیف حاد تنفسی ایجاد می‌کند که ازنظر بالینی قابل افتراق با موارد سرماخوردگی معمولی نیست. در این موارد توصیه اکید این است که در دوره واگیری بیماری که فاز تب‌دار است، فرد مبتلا ۳ تا ۵ روز در منزل استراحت کند؛ چراکه استراحت بهترین درمان برای آنفلوانزاست، زیرا باعث تقویت سیستم ایمنی و مقابله بهتر با بیماری می‌شود. درصورتی‌که علائم بیماری تشدید نیز حتماً باید به پزشک مراجعه کرده و درمان مناسب را دریافت کنند.

بهداشت؛ پایه اصلی کنترل آنفلوانزا
عرفانی ادامه داد: ویژگی دوم که از بعد سلامت عمومی اهمیت دارد، قطع چرخه انتقال بیماری و جلوگیری از سرایت آن به جامعه و ایجاد همه‌گیری است. در این راستا اگر افراد بنا به عللی مجبور به حضور در جامعه هستند لازم است که فاصله یک متری با دیگران را رعایت کرده و از دست دادن و روبوسی با سایرین پرهیز کنند و از ماسک یک‌بارمصرف پزشکی استفاده کنند تا ترشحات آلوده تنفسی به بیرون انتقال نیابد. البته استفاده از ماسک برای افراد بیمار توصیه می‌شود نه افراد سالم. ویروس آنفلوانزا شدیداً مسری است و از راه تنفس انتقال می‌یابد؛ بنابراین پایه اصلی کنترل این بیماری رعایت نکات بهداشتی است؛ بنابراین شست‌وشوی مرتب دست‌ها توصیه می‌شود؛ چراکه ویروس آنفلوانزا از طریق دست حداقل می‌تواند به مدت نیم ساعت قدرت انتقال عفونت را داشته باشد. بر همین اساس رفتار بهداشتی باید به یک فرهنگ تبدیل شود و افراد هنگام سرفه و عطسه دهان خود را بپوشانند و در صورت عدم دسترسی به دستمال حتی از آستین لباس خود استفاده کرده و جلو دهان خود را بپوشانند، دستمال استفاده‌شده را نیز به نحو مناسب در سطل زباله اندازند. دو تا سه درصد موارد بروز این بیماری، شدید خواهند بود که لازم است این افراد حتماً باید به پزشک مراجعه کنند و حتماً در بیمارستان بستری‌شده و درمان اختصاصی دریافت کنند.

کمبود داروی آنفلوانزا نداریم
عرفانی با اشاره به طرح برخی مباحث در فضای مجازی مبنی بر کمبود داروی آنفلوانزا در کشور، نیز گفت: کشور ما در تحریم است و شرکت داروساز داخلی نیز بنا به دلایلی درزمینه داروی اوسلتامیویر به تعهدات خود عمل نکرد؛ اما در کشور و در وزارت بهداشت برای داروهای این‌چنینی ذخایر راهبردی و استراتژیک داریم و بر همین اساس هم از ابتدای سال حتی به یک بیمار محتاج به دارو جواب رد ندادیم. از اول آذرماه نیز با پیگیری وزیر بهداشت و مسئولان وزارت بهداشت، واردات اوسلتامیویر به‌موقع انجام و باعث شد که شرکت داخلی هم به تعهدات خود بازگردد. درمجموع اکنون در بحث تأمین دارو مشکلی نیست و موارد نیازمند دارو، آن را دریافت می‌کنند.

چرا داروی آنفلوانزا در دسترس 
عموم نیست؟
رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پاسخ به این سؤال که چرا داروی آنفلوانزا در دسترس عموم مردم قرار نمی‌گیرد، گفت: یکی از معضلات جوامع مختلف در حوزه سلامت بحث مقاومت عوامل بیماری‌زا با آنتی‌بیوتیک است. از طرفی هم «اوسلتامیویر» تنها آنتی‌بیوتیک ضدویروسی و مؤثر علیه آنفلوانزا است و اگر بی‌رویه استفاده شود، در کوتاه زمانی ممکن است عوامل بیماری‌زا به آن مقاومت کنند و به‌این‌ترتیب خود را خلع سلاح کرده‌ایم. بر همین اساس بهتر است که این دارو برابر دستورالعمل کشوری که مصوبه کمیته علمی است، برای موارد شدید بستری در بیمارستان و موارد خاص سرپایی توسط متخصص عفونی بزرگ‌سال، عفونی اطفال، فوق تخصص‌های ریه و متخصصان داخلی در نقاط مختلف کشور تجویز شود.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.