انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
قاضی منصوری از دادسرای فرهنگ و رسانه تا سنگ‌فرش‌های بخارست!
پاسخ به منتقدان دولت به روایت آمارها
پیامدهای پرهزینه ارجاع دوباره پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت
آیا گزارش آژانس علیه ایران، پرونده هسته‌ای را به شورای امنیت خواهد برد یا خیر؟
پرد‌ه برد‌اری از رشوه 200 میلیارد‌ تومانی
عدم همکاری با بازرسان
جزییات تازه درباره متهمان فراری پرونده اکبر طبری
آیا برای ایران، رئیس‌جمهور دموکرات یا جمهوری‌خواه فرق دارد؟
چه باید کرد تا پرونده ایران به شورای امنیت نرود؟
نتیجه «مذاکره» در روابط خارجی، بهتر از تهدید است
مرگ مشکوک غلامرضا منصوری قاضی فراری در بخارست
ارتش باید هوشیار و بدون هیاهو باشد
تأثیر کووید -19 برافزایش خطر جنگ بین کشورها
چرا قضاتی مثل منصوری و قاسم‌زاده‌، «قانون‌گریز» و «قانون‌ستیز» شدند؟
دور تازه رویارویی
دستگاه دیپلماسی نباید نسبت به پیشنهاد تازه مذاکره ترامپ بی‌تفاوت باشد
استفاده از ماسک در مناطق قرمز اجباری می شود
یک هفته برای لغو خرید خودرو خارجـی مهلت اصـلاح داریـد
ادامه اما و اگرها درباره مرگ قاضی منصوری در بخارست
برجـام، قربانـی زیاده‌خواهی دوسویه شد!
شفافیت، زمینه‌های فساد را از بین می‌برد
افزایش فـشاردیپلماتیک
عده‌ای با پشتیبانی صوری از ولایت‌فقیه بارشان را بستند
غلامرضا منصوری : برای محاکمه به ایران بازمی‌گردم. روح‌الله زم در آخرین جلسه دادگاه اتهامات را قبول دارم
پرونده‌های بزرگ و کوچک فساد چندعاملی هستند، نه تک‌عاملی
تاثیر اعتراضات آمریکا بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری
نظام سیاسی آمریکا نیاز به اصلاح ساختار دارد
مبارزه با فساد بدون ملاحظه ادامـه یابد
تلاش ایران برای گسترش نفوذ در اقیانوس هند
دستورات مهم رئیس جمهور در خصوص کنترل ارز، مسکن و کرونا
راه‌حل عبور از بحران‌ها و تحریم‌ها، سیاسی است یا اقتصادی؟
مذاکره با ایران؛ برگ برنده و حلقه نجات ترامپ
روسای کمیسیون‌های مجلس شمشیر علیه دولت را از رو بسته‌اند
حرکت پمپئو در سازمان ملل متحد علیه ایران ناکام می‌ماند
ایالات‌متحده و ایران و بازخوانی دو پرونده قتل عام در هوا
مهمانی‌ها، عروسی‌ها و تجمعات منشا گرفتاری ابتلا به کروناست
در جنگ احتمالی سوم لبنان، اسرائیل با موشک‌های مرگبار حزب‌الله روبرو می‌شود
احتمال حذف قاضی منصوری توسط یک باند مخوف در قوه قضائیه
جزییات تازه از سقوط هواپیمای اوکراینی
هزینه نافرمانی در اجرای پروتکل‌های درمانی کرونا، جبران‌ناپذیر است
آیا اعضای دائم شورای امنیت از قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران حمایت خواهند کرد یا خیر؟
تهاتر ملک ؛ پرداخت رشوه
نباید به روسیه و چین و نتیجه انتخابات آمریکا دل بست
واکنش‌ها به حادثه سایت اتمی نطنز
ایران هنوز فرصت‌های زیادی برای مذاکره دارد
پول‌شویی میلیاردی؛ جعل اسناد
اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 حضور به هم نرسانند، حذف خواهند ‌شد
روحانـی و ظریـف زیر تیـغ مجلـس
استعفای عارف کار درستی بود
هزینه رفتار مخالفان دیپلمات برجسته ایرانی برای حاکمیت
بیشتر
کد خبر: 71257 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۲۲ - 23:21
پیروزی قاطع حزب «محافظه‌کار»
 در انتخابات  زود هنگام پارلمانی در انگلیس
گزارش تحلیلی

پیروزی قاطع حزب «محافظه‌کار» در انتخابات زود هنگام پارلمانی در انگلیس

اشاره: انتخابات زودهنگام سراسری پارلمانی بریتانیا روز پنج‌شنبه ۱۲ دسامبر (21 آذر) و دو سال و نیم پس از انتخابات سراسری 2017 برگزار شد. این سومین انتخابات پارلمانی بریتانیا ظرف کمتر از پنج سال بود که به دنبال تداوم بن‌بست طرح خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) صورت گرفت. مجلس عوام در پارلمان بریتانیا ۶۵۰ کرسی دارد و حزبی که ۳۲۶ کرسی بگیرد دولت تشکیل می‌دهد. اگر هیچ حزبی اکثریت مطلق کرسی‌‎ها را نگیرد، احزاب می‌توانند دولت ائتلافی تشکیل بدهند. از سال ۱۹۲۲ تاکنون دو حزب «محافظه‌کار» و «کارگر» بریتانیا بزرگ‌ترین احزاب بریتانیا بوده‌اند و همه نخست‌وزیران این کشور از میان اعضای این دو حزب برگزیده‌شده‌اند. در این میان حزب محافظه‌کار به رهبری بوریس جانسون که از ۲۰۱۰ تا این انتخابات در رأس قدرت بوده، در مبارزات این انتخابات بر طرح برگزیت تمرکز کرد و سرانجام توانست با کسب دست‌کم 364 کرسی پارلمان، اکثریت را به دست آورد. نتیجه‌ای که از زمان نخست‌وزیری مارگارت تاچر، نخست‌وزیر فقید این کشور در سال 1987 بی‌سابقه بوده و رسانه‌ها آن را «تاریخی» خوانده‌اند. گزارش پیش رو که توسط مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار تدوین‌شده، به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

شعبه‌های رأی‌گیری انتخابات پارلمانی زودهنگام انگلیس، ساعت ٧ صبح پنجشنبه به‌وقت محلی باز شدند و ساعت ١٠ شب به‌وقت لندن، کار اخذ رأی در انتخابات پارلمانی بریتانیا به پایان رسید. در این انتخابات حزب محافظه‌کار توانسته دستکم ۳۶۴ کرسی را کسب کند که خیلی بیشتر از ۳۲۵+۱ کرسی لازم برای داشتن اکثریت مطلق است. هم‌چنین حزب محافظه‌کار موفق شده در حوزه‌های انتخابی انگلستان که دهه‌ها به حزب کارگر رأی می‌دادند برنده شود. در اسکاتلند هم حزب ملی اسکاتلند به رهبری نیکولا استورجن توانسته اکثریت بزرگی از کرسی‌ها را به دست بیاورد.

نتیجه انتخابات
با اعلام نتایج، حزب محافظه‌کار به دستکم ۳۶۴ کرسی رسیده است (۴۷ کرسی بیشتر از انتخابات قبلی) که بهترین نتیجه این حزب از سال ۱۹۸۷ و زمان نخست‌وزیری مارگارت تاچر است. حزب کارگر هم نزدیک به ۵۹ کرسی خود را ازدست‌داده و تنها ۲۰۲ نماینده به مجلس فرستاده است. حزب ملی اسکاتلند ۴۶ کرسی و حزب لیبرال دموکرات تنها ۹ کرسی گرفته‌ است.

برآوردهای اولیه
در همین حال برآورد اولیه از نتیجه انتخابات هم که توسط موسسه «ایپسوس موری» انجام شد، حاکی از آن بود که حزب محافظه‌کار (توری)، به رهبری بوریس جانسون احتمالاً اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را از آن خود می‌کند. بر این مبنا برآورد شده بود که حزب محافظه‌کار ۳۶۸ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس عوام را به دست آورد که ٥٠ کرسی بیشتر از نتیجه آن‌ها در انتخابات دو سال پیش است. بنا بر گزارش بی‌بی‌سی، بر اساس برآورد اولیه پیش‌بینی‌شده بود که حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین ١٩١ کرسی را به دست بیاورد که یکی از ضعیف‌ترین نتایج این حزب در انتخابات سال‌های اخیر به‌حساب می‌آمد. براساس گزارش‌های منتشرشده حدود ۴۶ میلیون تن از مردم انگلیس برای شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور ثبت‌نام کرده‌ بودند.

نطق پیروزی جانسون
بوریس جانسون که رهبری محافظه‌کاران در پیروزی «تاریخی» این حزب برعهده داشت، گفته که «شب و روز» کار خواهد کرد تا بتواند پاسخگوی اعتماد رأی‌دهندگان باشد. او در نطق پیروزی‌اش گفت: «ما این کار را انجام دادیم» و این «طلوعی جدید» برای کشور بود، اشاره‌ای به سخنان تونی بلر زمانی که در سال ۱۹۹۷ در انتخابات به پیروزی رسید. آقای جانسون همچنین گفته که دیگر برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا «اما و اگر» وجود ندارد. بوریس جانسون همچنین از طرفداران حزب کارگر که به گفته او شمار زیادی از آن‌ها برای اولین بار از حزب محافظه‌کار حمایت کردند، گفت که او یک «دولت مردمی» را رهبری خواهد کرد.

استعفای جرمی کوربین
در پی شکست حزب کارگر در انتخابات پارلمانی انگلیس، جرمی کوربین، رهبر این حزب گفت از رهبری حزب کارگر کناره‌گیری خواهد کرد. کوربین گفت: «این به‌وضوح شبی ناامیدکننده برای حزب کارگر است. در کارزار انتخاباتی ما یک مانیفست امید و همبستگی ارائه دادیم. مانیفستی که امید داشت بی‌عدالتی‌ها را اصلاح کند.» او به سیاست‌های پیشنهادی خود برای گسترش خدمات عمومی و مقابله با بحران اقلیمی اشاره کرد و گفت این سیاست‌ها محبوبیت زیادی دارند اما بریگزیت چنان جامعه را دوقطبی کرده که نمی‌توان یک بحث سیاسی معمول داشت. کوربین گفت مسائل عدالت اجتماعی همچنان باقی خواهند ماند. او گفت در انتخابات بعدی رهبر حزب کارگر نخواهد بود. او گفت تا انتخاب جانشین در مقام خود باقی خواهد ماند. کوربین تأکید کرد پس‌ازاین همچنان به‌عنوان نماینده پارلمان از حوزه انتخابیه خود به کارش ادامه خواهد داد.

انتخابات و بریگزیت
منابع حزب محافظه‌کار می‌گویند با پیروزی این حزب در انتخابات، طرح توافق بوریس جانسون با اتحادیه اروپا به‌سرعت برای تصویب به پارلمان برده خواهد شد. در صورت تصویب طرح توافق، بریتانیا می‌تواند کمتر از دو ماه دیگر از اتحادیه اروپا خارج شود. پس از ماه‌ها عدم توافق سیاسی درباره بریگزیت، این انتخابات زودهنگام باهدف خروج پارلمان از بن‌بست برگزار شد. بوریس جانسون محافظه‌کار امیدوار بود که در این انتخابات اکثریت آرا را به دست آورد تا توافق بریگزیت را که درباره آن با بروکسل گفت‌وگو کرده است، اجرایی کند. از سوی دیگر، جرمی کوربین، نامزد حزب کارگر و رقیب جانسون در انتخابات وعده داده بود که در صورت پیروزی در این انتخابات یک رفراندوم دیگر درباره بریگزیت برگزار خواهد کرد. مردم انگلیس در همه‌پرسی ۲۰۱۶ میلادی با ۵۲ درصد رأی موافق در مقابل ۴۸ درصد رأی مخالف، از خروج این کشور از اتحادیه اروپا حمایت کردند. در همین راستا ترزا می، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، از نتیجه انتخابات استقبال کرد و گفت این نتیجه به محافظه‌کاران کمک می‌کند تا برگزیت را محقق کنند و با فیصله دادن این مسئله، به مسائل دیگر بپردازند.

استقبال اروپا و آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از پیروزی بوریس جانسون در انتخابات بریتانیا استقبال کرده است. او در توییتی گفته حال آمریکا و بریتانیا می‌توانند آزادانه به «توافق تجاری گسترده جدید بعد از برگزیت» دست یابند. رهبران اتحادیه اروپا هم پیروزی آقای جانسون را تبریک گفتند و شارل میشل، رئیس شورای اروپا گفته که حال شفافیت در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) امری مهم است. اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا هم گفته که اتحادیه اروپا آماده است تا در مورد هر آنچه ضرورت دارد، گفتگو کند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات از همکاری‌ها و مشارکت بیشتر بین دو کشور صحبت کرد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.