انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71249 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۲۰ - 10:16
ازدواج برای گرفتن وام!
هشدار معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره کودک همسری:

ازدواج برای گرفتن وام!

اشاره: بودجه سال 99 میزان وام ازدواج را افزایش نداده و همان مبلغ 30میلیون تومان به هر زوج باقی‌مانده است، زیرا در شرایط رکود اقتصادی و افزایش تورم و آمار بیکاری برخی از جوانان توان بازپرداخت وام ازدواج را ندارند. معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نسبت به افزایش ۴ برابری کودک همسری در برخی نقاط کشور به دنبال افزایش وام ازدواج در سال 98 هشدار و پیشنهاد کرد که در صورت افزایش رقم این وام، «قیود سنی و تسهیل در نحوه بازپرداخت» آن برای جوانان لحاظ شود.» جای بسی تأسف دارد که فقر عامل عقد قرارداد ازدواج بین دختران زیر 18 سال و مردان بالای 40 سال شده است، این نشانه نقض حقوق کودکان است که در زیرپوست جامعه وجود دارد که تبعات منفی اجتماعی آن بعدها آشکار خواهد شد.

ستاره صبح-

محمدمهدی تند گویان بابیان اینکه پیشنهاد دولت برای تسهیلات ازدواج در لایحه بودجه سال آینده برای هر نفر ۳۰ میلیون تومان و بدون تغییر نسبت به سال گذشته بوده است، گفت: «البته طی دو سال گذشته رقم وام ازدواج در مجلس بعد از مطرح‌شدن رقم پیشنهادی لایحه بودجه افزایش یافت.» تند گویان افزود: آمارهایی موجود است که کودکان زیر ۱۵ سال به‌ویژه دختران زیر این سنین از این وام استفاده کرده‌اند و این آمار نسبت به سال گذشته ۴ برابر شده است. آمارهایی هم به دست آمده که عده‌ای با بیش از ۴۰ تا ۴۵ سال نسبت به دریافت این وام اقدام کرده‌اند، به همین دلیل فکر می‌کنم اگر قانون‌گذار قصد دارد این مبلغ را افزایش دهد باید نسبت به این موضوع هم‌فکر کند که هم پرداخت وام تسهیل شود و هم برخی قیود سنی در مورد رعایت سن جوانان برای دریافت وام نیز لحاظ شود.

بازپرداخت وام ازدواج آسان شود
تند گویان بابیان اینکه "با افزایش وام ازدواج با شرایط بازپرداخت کنونی آن موافق نیستم" اظهار کرد: «به نظر می‌رسد با شرایط کنونی افزایش رقم وام ازدواج کمکی به افزایش میزان ازدواج در کشور نمی‌کند، بلکه ممکن است زمینه‌ساز مشکلات و آسیب‌های دیگری شود. مشکل این است که جوانان باید بتوانند از پس بازپرداخت این وام بربیایند، به‌طوری‌که همین‌الان هم با دریافت وام ۳۰ میلیون تومانی، برخی از جوانان اظهار می‌کنند که نمی‌توانند از پس بازپرداخت و اقساط این وام بربیایند. هر زوج با دریافت ۶۰ میلیون وام ازدواج حدود یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قسط ماهیانه پرداخت می‌کنند که رقم زیادی است. اگر به‌جایی برسیم که نحوه بازپرداخت این وام تسهیل شود، برای مثال مدت‌زمان بیشتری برای اقساط در نظر گرفته شود یا حتی بین دریافت وام و آغاز بازپرداخت آن فرصتی در نظر گرفته شود، در این صورت افزایش آن می‌تواند برای جوانان مؤثر باشد.»

افزایش کودک همسری
معاون امور جوانان نسبت به سوءاستفاده از تسهیلات ازدواج نیز هشدار داد و گفت: «آمارها نشان می‌دهد که بعد از افزایش وام مذکور موضوع کودک همسری نیز در برخی نقاط به‌شدت افزایش‌یافته و حداقل نسبت به سال گذشته این موضوع در برخی نقاط کشور تا ۴ برابر بیشتر شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در برخی از نقاط کشور که با فقر فرهنگی و اقتصادی روبه‌رو هستیم، از وام ازدواج برای معامله کودکان زیر ۱۵ سال استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد که اگر قصد داریم برای وام ازدواج تمهیداتی بیندیشیم که جوانان بتوانند از پس بازپرداخت آن برآیند باید قواعدی هم در مورد سنینی که می‌توانند این وام را دریافت کنند نیز وضع شود تا چنین آسیب‌هایی نیز به وجود نیاید.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.