انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پس لرزه‌های ترور سردار ملی
سنگ تمام خوزستانی‌ها و خراسانی‌ها برای سردار
پیامد مصوبه پارلمان عراق در زمینه خروج نظامیان خارجی برای منطقه چیست؟
وداع میلیونی تهـران با سـردار ایـران
این‌سو و آن‌سوی شهادت سردار
داغ سقـوط تازه شد
بازتـاب تـرور فرمانـده
باخت قمارباز آمریکائی در خاورمیانه
علت‌یابی یک سقوط: از پنهان‌کاری تا شفافیت دیرهنگام
مسئول اعلام آمار کشته‌شدگان آبان ماه مشخص شد
آیا سفر روحانی به توکیو دستاورد داشت؟
واکنش‌ها به گزارش خبرگزاری رویترز درباره کشته‌شدگان آبان ماه
تهدیـد آمریـکا؛ پاسـخ ایـران
سید حسن نصرالله انتقام پدرم را می‌گیرد
پیامدهای احتمالی حمله آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق برای ایران
نامه نمایندگان به رهبر انقلاب درباره FATF می‌تواند گره‌گشا باشد
افزایش قیمت نفت، طلا و سقوط بورس پس از ترور سردار سلیمانی توسط بالگردهای آمریکائی
نبودگفتمان مشترک، عقب‌ماندگی ، بین‌المللی نبودن ، دانش، تحریم ...
در حال نوشتن نامه به رهبر انقلاب در خصوص تبعات نپیوستن ایران به FATF هستیم
حکمرانی خوب برای استانداردهای نظامی
پیامدهای حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراین برای ایران
چگونه اعتراض از حالت نرم و شعار به حالت خشن در می آید؟
پیامدهای عدم تصویب (FATF) برای ایران
رئیس‌جمهور سکوت را شکست
از مذاکره و توافق روی‌گردان نیستیم
پیامد ترور سردار سلیمانی برای ایالات‌متحده
با ایران مذاکره کنید؛ پنجره دیپلماسی روبه پایان است
روزنامـه‌هـا صدای مردم و حلقه واسط میـان آن‌ها و حاکمیـت
ائتلاف دریایـی دربرابرائتلاف دریایـی
بهترین پیشنهاد آبه شینزو به روحانی
عراق در لبه پرتگاه، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
رویدادهای مهم خاورمیانه در سال 2019 و غافلگیری‌های ترامپ
ایران نباید وارد جنگ با ایالات متحده شود
نقش تحریم‌ها بر کوچک شدن اقتصاد ایران
رویارویی ایران و آمریکا به کجا می‌انجامد؟
اینترنت شاهراه ورود تروریست‌ها بود و باید بسته می‌شد
پس لرزه‌های یک سقوط غیرعمد
واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران
مسدود شدن نورد استریم 2 روسیه توسط واشنگتن
انسداد یا گشایش اقتصادی؟
تلاش برای شکستن تحریم‌ها
مانور مشترک چین روسیه و ایران در دریای عمان
خروج از سلطه دلار با ارزهای رمز پایه
مکانیسم ماشه کشور را ناگهان در یک بن‌بست قرار نمی‌دهد
ارسال 100 پیامک تهدید‌آمیز
ایجاد« بزرگ‌ترین ترک‌ »در اتحاد غرب به دلیل تنش میان ایران و آمریکا
ماجراجویی یا محاسبه اشتباه؟
موضع مجلس آینده ایران در قبال واشنگتن
سخنی با مخالفان تصویب لوایحFATF
آیا برداشتن گام پنجم هسته‌ای، پل‌ها را پشت سر ایران خراب می‌کند؟
بیشتر
کد خبر: 71246 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۲۰ - 00:28

ستاره صبح-مردم در اعتراضات عراق خواستار پایان دادن به فساد گسترده دولتی و ارائه خدمات صحیح عمومی‌شدند. روابط دولت و جامعه در عراق علل این خواسته‌ها تا حدودی مربوط به گروه‌های بی‌شمار شبه‌نظامی است که در اواخر دوره بعثی‌ها در سال 2003 شکل گرفتند. نقش آن‌ها در سال‌ها بعد و در پاسخ به تهدیدهای داعش علیه شهرهای عراق بود که برجسته‌تر شد. گروه هائی که عمدتاً زیر چتر نیروهای بسیج مردمی (حشد الشعبی) به فعالیت و از رانت‌های اقتصادی غیرقانونی که به ضرر اکثر عراقی‌های محروم تمام می‌شد استفاده می‌کردند. اقدامات غاصبانه اقتصادی یکی از راه‌هایی که نیروهای بسیج مردمی عراق نفوذ خود را در سراسر کشور گسترش داده‌اند، مدیریت و مالیات بر شبکه‌های قاچاق است. این شبکه‌ها در اواخر دهه ۱۹۹۰ شکل گرفتند چون رژیم صدام حسین به دنبال دور زدن رژیم تحریم‌های جامع اعمال‌شده توسط شورای امنیت سازمان ملل و تولید درآمد از نفت خام بود. در یک دهه پس از تهاجم سال 2003، بسیاری از مقامات بعثی که قاچاق نفت را برای صدام قاچاق کرده بودند به داعش پیوستند و در همان مسیرها فعالیت کردند، طبق گزارش‌ها روزانه 1 میلیون دلار در اوج خود تولید می‌کردند. در اوایل سال 2007، شبه‌نظامیان شیعه همچنین گزارش دادند كه برخی از مسیرهای قدیمی بعثی را در دست گرفته‌اند و آن‌ها هم‌اکنون مسیرهای قاچاق قابل‌توجهی را به سمت ایران، سوریه و ترکیه حفظ می‌کنند. بصره، استان تولیدکننده نفت عراق که مرکز جنبش اعتراضی است که در سال ۲۰۱۸ شروع شد، گزارش‌ها حاکی از آن است که مافیا یک اقتصاد رانتی را اداره می‌کند که نمی‌تواند تراکم منابع موجود در منطقه را به دستاوردهای اقتصادی گسترده تبدیل کند. ایست‌های بازرسی همچنین باعث ایجاد درآمد در امتداد مسیرهای سنتی قاچاق می‌شوند که توسط ترکیبی از تشکیلات نیروهای بسیج مردمی (مانند کتاب حزب‌الله، سازمان بدر، عصائب أهل الحق و سرايا السلام) اداره می‌شوند. عملیاتی که توسط پلیس فدرال، نیروهای امنیتی عراق و شبه‌نظامیان قبیله‌ای سنی پشتیبانی می‌شود. مالیات بر مسیر از بصره سرشار از نفت به مرز آردن، منبع حیاتی درآمد آن‌ها است که با حمایت ضمنی دولت به دست می‌آید. طبق گزارش‌ها، عصائب أهل الحقروزانه 300000 دلار از طریق درآمدهای بازرسی در سراسر استان «دیاله» به دست می‌آورد؛ بنابراین، اقتصاد سیاسی عراق به‌گونه‌ای شکل‌گرفته است که مقامات دولتی در بغداد نیز از اقدامات اقتصادی که توسط گروه‌های مسلح و غیردولتی انجام می‌شود، سود می‌برند سازمان بدر شاخه نظامی حزب فتح در حشدالشعبی 48 کرسی در پارلمان عراق دارد. نیروهای حشدالشعبی می‌توانند مبلغی حدود 2.17 میلیارد دلار (دو برابر میزان مبلغی است که در اختیار نیروهای پیشمرگه کرد است) را که برای استخدام 128000 پرسنل کافی است از بودجه فدرال درخواست نماید. درنتیجه شباهت‌هایی بین حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان عراقی ایجاد می‌شود. علیرغم حکم نخست‌وزیر سابق عادل عبد المهدی در ماه ژوئیه در خصوص بازگشت نیروهای حشدالشعبی به پایگاه‌های خود و ادغام در نیروهای امنیتی كشور، آن‌ها همچنان به نفوذ خود در دولت و سایر كشور ادامه می‌دهند. رابطه میان این بازیگران غیردولتی، دولت مرکزی و فعالیت‌هایی مانند قاچاق و اخاذی در اقتصاد سیاسی عراق از اهمیت اساسی برخوردار است. 

نقش ایران
علیرغم ماهیت غیرمتمرکز و متنوع بودن نیروهای بسیج مردمی، تمامی آن‌ها از ایدئولوژی انقلابی اسلامی پیروی می‌کنند. رئیس کمیته بسیج مردمی و حزب کتاب حزب‌الله، ابو مهدی المهندس، پیش‌ازاین با سپاه پاسداران در برابر صدام مبارزه کرده بود. سازمان بدر که به‌عنوان تشکیلات نظامی علیه حکومت بعث در جریان جنگ ایران و عراق ایجادشده بود دارای سابقه طولانی در بیعت با تهران است. علاوه بر این، گروه‌های جدیدتر در حال ظهور حتی از بدر به سپاه نزدیک‌تر می‌باشند و این نشان‌دهنده نقش مهم ایران در فعالیت نیروهای بسیج مردمی عراق است. در ماه آوریل، سپاه پاسداران و سپاه قدس توسط رئیس‌جمهور ترامپ به‌عنوان نهادهای تروریستی معرفی شدند. حزب کاتا ئب حزب‌الله که یک شبه‌نظامی برجسته ضدآمریکایی بود، از سال 2009 این مقام را به خود اختصاص داده بود. 
نتیجه
سیستم مبتنی بر پیوندهای حامی دولت و شبه‌نظامیان با ارتباطات خارجی که باعث تحرک اقتصادی اخاذی می‌شود، بسیاری از نارضایتی‌هایی را ایجاد می‌کند که جنبش اعتراضی فعلی را به حرکت درمی‌آورند. این امر همچنین تا حدی توضیح می‌دهد که چرا نیروهای حشدالشعبی در سرکوب این اعتراضات با بیش از 300 نفر کشته و 15000 نفر زخمی نقش داشته‌اند. درنتیجه، ساختار حاکمیت عراق که انگیزه شبه‌نظامیان برای حفظ شیوه‌های اقتصادی اخاذی را بر انگیزه‌های دیگر مقدم می‌دارد، باید قبل از برآورده شدن مطالبات معترضین موردتوجه قرار گیرد. بااین‌وجود، میزان پیوند این شبکه‌های ارتباطی در جامعه عراق دلالت بر این دارد که مشکل فساد و دخالت‌های خارجی تنها با جایگزین کردن نخبگان سیاسی فعلی حل نمی‌شود بلکه قبل از هر چیز به یک پیکربندی جدید از پایین به بالا آن‌هم در بخش عمده‌ای از اقتصاد کشور نیاز دارد.
8 دسامبر 2019- تارنمای گلوبال ریسک این سایت
برگردان شهدی- Asghar.shahdi@gmail.com

 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.