انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پس لرزه‌های ترور سردار ملی
سنگ تمام خوزستانی‌ها و خراسانی‌ها برای سردار
پیامد مصوبه پارلمان عراق در زمینه خروج نظامیان خارجی برای منطقه چیست؟
وداع میلیونی تهـران با سـردار ایـران
این‌سو و آن‌سوی شهادت سردار
داغ سقـوط تازه شد
بازتـاب تـرور فرمانـده
اهداف سفر روحانی به ژاپن چیست؟
باخت قمارباز آمریکائی در خاورمیانه
علت‌یابی یک سقوط: از پنهان‌کاری تا شفافیت دیرهنگام
مسئول اعلام آمار کشته‌شدگان آبان ماه مشخص شد
آیا سفر روحانی به توکیو دستاورد داشت؟
واکنش‌ها به گزارش خبرگزاری رویترز درباره کشته‌شدگان آبان ماه
تهدیـد آمریـکا؛ پاسـخ ایـران
سید حسن نصرالله انتقام پدرم را می‌گیرد
پیامدهای احتمالی حمله آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق برای ایران
همه چیز درباره کارگروه ویژه اقدام مالی، یک سلاح جهانی برای مبارزه با پول کثیف
نامه نمایندگان به رهبر انقلاب درباره FATF می‌تواند گره‌گشا باشد
افزایش قیمت نفت، طلا و سقوط بورس پس از ترور سردار سلیمانی توسط بالگردهای آمریکائی
نبودگفتمان مشترک، عقب‌ماندگی ، بین‌المللی نبودن ، دانش، تحریم ...
در حال نوشتن نامه به رهبر انقلاب در خصوص تبعات نپیوستن ایران به FATF هستیم
حکمرانی خوب برای استانداردهای نظامی
پیامدهای حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراین برای ایران
چگونه اعتراض از حالت نرم و شعار به حالت خشن در می آید؟
پیامدهای عدم تصویب (FATF) برای ایران
از مذاکره و توافق روی‌گردان نیستیم
رئیس‌جمهور سکوت را شکست
پیامد ترور سردار سلیمانی برای ایالات‌متحده
با ایران مذاکره کنید؛ پنجره دیپلماسی روبه پایان است
روزنامـه‌هـا صدای مردم و حلقه واسط میـان آن‌ها و حاکمیـت
ائتلاف دریایـی دربرابرائتلاف دریایـی
بهترین پیشنهاد آبه شینزو به روحانی
عراق در لبه پرتگاه، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
رویدادهای مهم خاورمیانه در سال 2019 و غافلگیری‌های ترامپ
ایران نباید وارد جنگ با ایالات متحده شود
نقش تحریم‌ها بر کوچک شدن اقتصاد ایران
رویارویی ایران و آمریکا به کجا می‌انجامد؟
اینترنت شاهراه ورود تروریست‌ها بود و باید بسته می‌شد
پس لرزه‌های یک سقوط غیرعمد
واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران
مسدود شدن نورد استریم 2 روسیه توسط واشنگتن
انسداد یا گشایش اقتصادی؟
مانور مشترک چین روسیه و ایران در دریای عمان
تلاش برای شکستن تحریم‌ها
خروج از سلطه دلار با ارزهای رمز پایه
ارسال 100 پیامک تهدید‌آمیز
ایجاد« بزرگ‌ترین ترک‌ »در اتحاد غرب به دلیل تنش میان ایران و آمریکا
ماجراجویی یا محاسبه اشتباه؟
مکانیسم ماشه کشور را ناگهان در یک بن‌بست قرار نمی‌دهد
موضع مجلس آینده ایران در قبال واشنگتن
بیشتر
کد خبر: 71241 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۱۹ - 11:08

ستاره صبح-بیژن نامدار زنگنه دیروز در روزنامه اطلاعات نوشت: «وزارت نفت یکی از عمده‎ترین مراکز تأمین درآمد کشور است و به‌تبع، پول در آن زیاد است؛ درست مثل بانک یا جواهرفروشی. جایی هم که پول در آن زیاد باشد محل طمع افراد و گروه‎های زیادی قرار می‌گیرد که با روش‎های مختلف و ترفندهای غیرقانونی یا دورزن قانون از طریق برداشت‎های فریبکارانه می‎خواهند از این پول منتفع شوند. افرادی هم که در این وزارتخانه کار می‎کنند فرقی نمی‎کند در چه سطحی باشند در معرض وسوسه‎های مختلف برای آلوده شدن هستند. البته بیشتر افرادی که در صنعت نفت کار می‌کنند، افراد سالم و خدومی هستند و ما برای صیانت و کرامت حرفه‌ای آن‌ها باید با افراد فاسد که در برخی بخش‌ها هستند، برخورد کنیم اما چون دزدان بیشتر از میوه‌فروشی و نانوایی به بانک و جواهرفروشی دستبرد می‎زنند و وزارت نفت جواهرفروشی کشور است، لذا مبارزه با فساد در وزارت نفت و زیرمجموعه‎های متعدد آن باید همیشگی و همواره باشد و روش‎های مبارزه هم باید دائماً به‌روز شده و هوشیارانه‌تر شود. واقعیت این است که درگذشته منشان بسیاری از فسادهای کلان و سوء‎استفاده‎های عجیب‌وغریب و وقیحانه که هنوز هم سرشاخه‌های اصلی آن به مردم معرفی نشده و به‌نوعی مسکوت و بلاتکلیف نگاه داشته شده‎اند و پول به ‎تاراج رفته بیت‎المال از آن محل‌ها هم بازنگشته، بخش نفت بوده است. به‌عنوان‌مثال برند «نفت خواری» مختص بابک زنجانی است و هیچ‌گاه نمی‌توان از آن گذشت. تا جایی که هر زمان که اسم بابک زنجانی را می‌آوریم تا دو هفته عده‌ای حمله می‌کنند. این نشان می‌دهد که برخی افراد تا چه حد در فساد کردن گستاخ شده‎اند و مبارزه با این افراد چه هزینه‎هایی در پی دارد که برای حفاظت و حراست از بیت‎المال و حق وامانت مردم باید در برابر آن‌ها ایستاد. البته این ایستادگی هزینه دارد و هزینه‎اش را اگرچه سنگین باشد می‌پردازم و چوبش را هم می‎خورم. این افراد، گروه‎ها و حامیان آن‌ها با هرکسی که درراه اهدافشان مانع ایجاد کند دشمن‌اند و به ترفندهای مختلف سعی دارند وی را تطمیع و تهدید یا بدنام کرده، ترور شخصیتی کنند و از سر راه بردارند.
البته نباید این نکته را ازنظر دور داشت که اصلاح روش‎ها و دستگاه‌ها، آموزش و شفاف‎سازی و به‌ویژه مسائلی که در مناقصه‎ها و قوانین و ضوابط آن وجود دارد، باید مدنظر قرار گیرد. ما باید از این طریق راه‌ها و زمینه‌های بروز فساد در وزارت نفت را مسدود کنیم.
مثلاً در موضوع قراردادها، مشکلی که وجود دارد ناآگاهی نسبت به اجرای مناقصه‌هاست که از بخش‎های مربوطه خواسته‎ام گروه معاملات، آموزش‎های لازم را در این زمینه ببینند تا مناقصه به کسی واگذار شود که حقش است.
به عبارت بهتر، این‌که اسناد قراردادها مبهم باشد و مسائل در آن حل‌نشده باشد، مشکل ایجاد می‌کند و باید پیش از ایجاد مشکل، آن را حل کرد و در صورت ایجاد مشکل هم سریع آن را برطرف کرد، چراکه در غیر این صورت شیطان می‌آید و البته در این میان برخی که شیطان را هم‌درس می‌دهند، وارد عمل می‌شوند.
علاوه به راین، بررسی‎ها نشان می‎دهد فروش فرآورده‌های نفتی هم یکی از مهم‎ترین بخش‌های فسادزای نفت است و مدیران باید به‌طور خاص مراقب این بخش باشند.
به عنوان مثال اگر روزانه یک کامیون گازوئیل وارد نیروگاه شود و به‌جای گازوییل، آب به مخزن تحویل داده شود، هیچ فردی به جز راننده و تحویل‎گیرنده خبردار نمی‌شوند.
هر کامیون حدود 30 هزار لیتر گازوئیل دارد که اگر فردی این محموله را لیتری هزار تومان هم بفروشد در یک سال معادل 11 میلیارد تومان پول به جیب می‌زند.
اکنون گازوییل به صورت مجانی در اختیار نیروگاه‌ها قرار می‌گیرد که امکان تخلف در این بخش‌ها وجود دارد. فروش اموال هم به‌عنوان دیگر زمینه بروز فساد در نفت مطرح است که اگرچه نسبت به بخش‌های دیگر امکان ایجاد فساد در آن کمتر است، اما باید از آن مراقبت کرد. البته با اقداماتی که در سال‎های اخیر صورت گرفته بسیاری از فسادهای این‎چنینی کشف و پرونده‌هایش برای رسیدگی به قوه قضائیه تحویل شده است.
دکل گمشده، پتروشیمی و اکتشاف ازجمله این موضوعات کشف‎شده هستند.
همچنین گلوگاه‎های متعدد فساد در وزارت نفت شناسایی و مسدود شده اما این یک واقعیت است که این اقدامات باید با قدرت و قوت بیشتری انجام شود و البته آمادگی پرداخت هزینه هم وجود داشته باشد که در این‎باره من پیش‎قدم هستم و بارها گفته‌ام تا زمانی که هستم، به امانت مردم که در دستم است، خیانت نمی‌کنم. من در طول عمر کاری‌ام از منابعی که در دستم بوده و هست، یک رفیق هم برای خود جست‌وجو نکرده‎ام. رفیقان من در روزی که وارد وزارت نفت شدم از اکنون بیشتر بوده است.
رفیق‌بازی، گروه‌بازی، باندبازی و حزب‌بازی در چنین سیستمی خطرناک است و آن را به سمت فساد می‌برد. از زمانی که به این‌جا آمده ام با خود قرارگذاشته‎ام که جیبم بسته و کمربندم محکم باشد تا از این رهگذر زبان گویا داشته باشم. لذا تا روزی که در این وزارت‌خانه هستم مبارزه با فساد ادامه خواهد یافت و هرچند برای ریشه‌کن کردن آن همکاری سایر دستگاه‎ها هم نیاز است اما ما در وزارت نفت به این مبارزه بی‌امان و دشوار اما پرثمر ادامه خواهیم داد.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.