انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
راهبردهای مقابله با تحریم‌ها
سخنان بی‌پرده شهردار تهران درباره مشکلات پایتخت در روزهای کرونایی
ایران خواهان عراقِ عزتمند و مستقل است
آقای روحانی آیا حفظ جان مردم مهم است یا برگزاری کنکور و مراسم عزاداری؟
چین ایران را شریک راهبردی نمی‌داند
توافق پیشنهادی چین و ایران خبر بد برای اسرائیل
آیا گشایش درراه است؟
نادیده گرفتن افکار عمومی در سیاست چرخش بیشتر به شرق، چرا؟
کوه دماوند و جنگل‌های هیرکانی جزء «انفال» است و قابل‌وقف یا واگذاری نیست
هاشمی رفسنجانی نتوانست دانشگاه آزاد را وقف کند، جنگل‌های هیرکانی چطور وقف شدند؟
صنایع فولاد و پتروشیمی، خط مقدم جنگ اقتصادی
حیف‌ومیل ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو
سیاست واشنگتن تهدید است
ورود قضایی به تخلفات لواسانات
تداوم صادرات نفت از ایران به چین
نظر آیت‌الله صانعی درباره نذر و عزاداری محرم
تورم، اغنیا و فقرا را نگران و امنیت ملی و سرمایه اجتماعی را به‌خطر می‌اندازد
سرعت انتشار کرونا در اجتماعات بالا است
دست بالای چین در تجارت با ایران به دلیل عدم تصویب لوایح FATF
الیوت آبرامز افراطی که جایگزین برایان هوک شد، کیست؟
امنیت ملی و سرمایه اجتماعی
تأثیر سیاست از «درون» و «برون» بر اقتصاد و زندگی مردم
پیش نویس قطعنامه آمریکا، توافق هسته‌ای را به خطر می‌اندازد
جایگزین تفاهم نامه ایران و چین چیست؟
عدم برگزاری مراسم حج در مکه و برگزاری محرم در ایران
اختلاف‌نظر کارشناسی درباره گشایش اقتصادی وجود دارد
خشونت و نابرابری ساختاری در آمریکا
فتوای مهم آیت‌الله سیستانی درباره کرونا
واکنش‌ها به سخنان رئیس بنیاد مستضعفان
اسرائیل با سلاح جدید خود بیروت را ویران کرد
حق اعتراض، «خودی» و «غیرخودی» ندارد
تهدید هواپیمای مسافربری ماهان
آقای فتاح اول شفافیت، بعد بازپس‌گیری اموال بنیاد که در دست افراد حقیقی یا حقوقی هستند
خریداران دوره جدید املاک طاغوطیان چه کسانی هستند؟
نامگذاری یک خیابان به نام «مهندس مهدی بازرگـان» در تهـران
چرا سه محکوم اعتراضات آبان98 نباید اعدام شوند؟
تاثیر تنفس عمیق بر درمان بیماران مبتلابه کروناویروس
واکنش ترکان و مطهری به سخنان امام‌جمعه پردیسان قم
گسترش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور
اهداف سفر نخست‌وزیر جدید عراق به ایران
اهداف سفر الکاظمی به تهران، ریاض و واشنگتن چیست؟
واکنش ها به # اعدام_ نکنید
بین اعتراض و اغتشاش تفاوت وجود دارد، صدای اعتراض باید شنیده شود
دلایل پیدا و پنهان سفر ظریف به بغداد، سفر الکاظمی به ریاض، تهران و واشنگتن
قانون باید به نفع فقرا و غیر قدرتمندان تفسیر شود
برای دفع فساد و ایجاد امنیت به‌جای حدود می‌توان از مجازات جایگزین تعزیری استفاده کرد
پشت صحنه روند شتابان افزایش نرخ ارز در بازارهای ایران چیست؟
اگر شیوع کرونا افزایش یابد، زیرساخت‌های درمانی پاسخگو نخواهد بود
اختصاص کارت خـرید به سه دهک‌ پائین جامعه
چرا دستگاه دیپلماسی، فرصت‌ها را از دست داده و می‌دهد؟
بیشتر
کد خبر: 71236 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۱۸ - 23:10

ستاره صبح-10 دسامبر 1989 « دنگ شیائوپینگ» رهبر فقید چین در دیدار با فرستاده ویژه رئیس‌جمهور بوش و مشاور امنیت ملی ایالات‌متحده «برنت اسکوکرافت»، اظهار داشت که روابط چین و آمریکا باید بهبود یابد. هنگامی‌که درگذشته در روابط بین چین و آمریکا فراز و نشیب‌هایی وجود داشت، ما این جمله را بیان کردیم که «روابط چین و آمریکا باید بهبود یابد.» این عبارت نه‌تنها همیشه به ما اعتمادبه‌نفس می‌بخشید ثابت کرده که درست است. امروز یعنی بعد از 30 سال، باید بپرسیم: آیا روابط چین و آمریکایی باید بهبود یابد؟ ازنظر منطقی، با این سؤال روبرو می‌شویم که چرا روابط چین و آمریکا باید بهبود یابد؟ آیا این روابط نمی‌تواند بدتر شود؟ کیفیت روابط چین و آمریکا باید در خدمت منافع ملی و نیازهای استراتژیک ما باشد. ازنظر تئوریک، اگر یک رابطه خوب بین چین و آمریکا به نفع ما باشد، داشتن روابط خوب را انتخاب می‌کنیم؛ و اگر یک رابطه بدبین این دو به نفع ما باشد، لذا باید رابطه بد را انتخاب کنیم. آن رهبر بزرگ هم‌اکنون از بین ما رفته است. من متوجه شدم که ۳۰ سال پیش، روابط چین و آمریکا باید بهبود می‌یافت زیرا اصلاحات در چین و گشایش امور از یک دهه قبل آغازشده بود و چین به یک رابطه بهتر با آمریکا نیاز داشت. اگر رابطه خصمانه یا خوب بین چین و ایالات‌متحده در آن زمان خصمانه می‌شد، اصلاحات ما و بازگشایی امور چندان به‌آرامی صورت نمی‌گرفت. در آن زمان، احتمالاً آمریكا نیز معتقد بود كه باید روابط با چین بهبود یابد. تا دهه 1980، «نئولیبرالیسم» در سراسر جهان رو به گسترش بود. جامعه استراتژیک و جامعه تجاری ایالات‌متحده از این منظر شروع به درک روابط بین دو کشور نموده بود. تحریم‌های اعمال‌شده توسط ایالات‌متحده علیه چین در سال 1989 عمدتاً درزمینه مبادلات سطح بالا و همکاری‌های نظامی صورت گرفته بود. بوش تأکید کرده بود که تحریم‌ها علیه چین نمی‌تواند بر روابط اقتصادی و تجاری چین و آمریکا تأثیر بگذارد. دولت کلینتون وضعیت روابط «کامله‌الوداد» یا حسن رابطه‌ی متقابل با چین در سال 1993 را با حقوق بشر مرتبط می‌کرد. بااین‌حال، پس از برخی لابی‌گری‌هایی که توسط جامعه تجاری صورت گرفت.

استراتژی توسعه داخلی چین
در سال 1994 تصمیم گرفته شد تا وضعیت چین به وضعیت روابط «کامله‌الوداد» برگردد؛ بنابراین، 30 سال پیش، چین و ایالات‌متحده احتمالاً به این اجماع رسیدند كه روابط بین دو کشور باید بهبود یابد؛ اما آیا امروز هنوز هم این‌گونه است؟ پاسخ ممکن است نه باشد. استراتژی‌های توسعه داخلی چین و ایالات‌متحده، امروزه ممکن است به همان اندازه که 30 سال پیش انجام داده بودند، به همکاری نیاز نداشته باشند. درنتیجه، به نظر می‌رسد، چین و ایالات‌متحده در حال حاضر نسبت به روابط ضعیف بین خود تحمل بیشتری نشان می‌دهند. آنچه من در اینجا صحبت می‌کنم این نیست که آیا روابط چین و آمریکا باید بهتر شود یا نه. من در مورد این صحبت می‌کنم که آیا این می‌تواند به نفع ما باشد یا خیر. زمان تغییر کرده است روابط امروز چین و آمریکا فاقد پشتیبانی از ناحیه استراتژی‌های داخلی هر دو کشور است؛ مانند هر رابطه دوجانبه، خوب یا بد، روابط چین و آمریکا فقط یک وسیله است و نه یک هدف. در هنگام صحبت از جداشدگی بین چین و ایالات‌متحده، بیشتر مردم دو گونه داوری دارند: اول، جدا شدن بد است. دوم، میزان اتکای متقابل بین چین و آمریکا به‌قدری عمیق است که نمی‌توان آن‌ها را از هم جدا کرد. اگر جدا شدن به معنای به صفر رساندن تجارت بین چین و آمریکا یا بین روابط مردم با مردم یا روابطی مشابه روابط بین ایالات‌متحده و اتحاد جماهیر شوروی در طول جنگ سرد باشد.

جداسازی چین از آمریکا
 جدا شدن قطعاً غیرممکن است؛ اما اگر جداسازی به یک‌جهت خاص استراتژیک اشاره داشته باشد، به این معنی که وسعت و عمق مبادلات بین چین و آمریکا محدودشده و یا حتی سیر برعکس به خود گرفته باشد، امر از هم دور شدن نه‌تنها در آنجا جدی است که مدتی در آنجا بوده و احتمالاً در آینده نیز عمیق‌تر خواهد شد. جداشدگی، نقطه مقابل یک هم‌پوشانی و تعامل است. در اینجا استراتژی تعامل موردانتقاد قرارگرفته است، بنابراین جدا شدن اجتناب‌ناپذیر می‌گردد.چین و آمریکا در یک سیستم مشابه بین‌المللی به هم وابسته و متکی هستند، اما بین آن‌ها عدم اعتماد جدی استراتژیک وجود دارد. اگر فضا تنگ باشد، هیچ‌یک از طرفین احساس امنیت نمی‌کند. چین درگذشته نسبتاً ضعیف بود و ما نگرانی‌های بیشتری درباره اهداف استراتژیک آمریکا داشتیم. ایالات‌متحده که سابق براین عادت داشت آرامش بیشتری داشته باشد، اکنون نگران اهداف استراتژیک چین نسبت به خود است چراکه این کشور در شرایط کنونی نسبت به گذشته نقاط ضعف بیش‌تری را از خود به نمایش گذاشته است. وقتی احساس عدم امنیت بین ما افزایش می‌یابد، ما موضوعات بیشتری را به‌عنوان مسائل امنیتی در نظر می‌گیریم. هرچه احساس ناامنی بیشتر باشد، این موضوعات بیشتر در دستور کار امنیتی قرار خواهد گرفت. ما در این زمان است که به دنبال كاهش اتکای متقابل می‌گردیم، برای مثال با ایجاد محدودیت در مبادلات، كاهش كمیت و كیفیت مبادلات و به دنبال كاهش حساسیت و آسیب‌پذیری خود در اتکای متقابل برمی آئیم. 

نگرانی‌ چین از آمریکا
نگرانی‌های چین نسبت به آمریکا که قبلاً روی سیاست و ایدئولوژی متمرکزشده بود، هم‌اکنون پس از لطمه زدن به شرکت‌هایی مانند هواوی، به فناوری نیز سرایت کرده است. نگرانی‌های آمریکا درباره چین عمدتاً درزمینه های فناوری و اقتصادی و اکنون حتی در حوزه ایدئولوژیک است. اگرچه من شخصاً فکر می‌کنم جدا شدن بد است، اما اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد؛ بنابراین حتی اگر مایك پنس معاون رئیس‌جمهور آمریكا که اخیراً در سخنان خود گفت ایالات‌متحده به دنبال جدا شدن از چین نیست، من معتقدم كه جدا شدن جهتی قطعی به خود گرفته است، زیرا هر دو كشور در هنگام نزدیك بودن احساس امنیت نمی‌کنند.  

استراتژی آمریکا درباره چین
پرسش این است که استراتژی آینده چین برای آمریکا چیست؟ برای چندین دهه در محافل آکادمیک و دانشگاهی چین درباره استراتژی ایالات‌متحده در خصوص چین بحث‌های زیادی صورت گرفته است. در مقابل، همین محافل تحقیقات اندکی در مورد استراتژی خود ما نسبت ایالات‌متحده انجام داده‌اند. استراتژی چین برای آمریکا در طول40 سال گذشته چه بوده است، امروزه ما می‌بینیم که به‌وضوح بیان‌نشده است. در مقابل زمینه تغییرات اساسی در روابط چین و آمریکا و استراتژی آمریکا نسبت به چین، ما باید استراتژی خود در رابطه با آمریکا را چگونه تنظیم کنیم؟ ما ایالات‌متحده را به‌عنوان یک کشور چگونه می‌بینیم؟ 

نگاه چین به آمریکا
آیا دشمن ما است، رقیب، شریک، دوست و یا خصم ما به شمار می‌رود؟ خصوصیات آمریکا را چگونه داوری می‌کنیم؟ ایالات‌متحده و سیستم بین‌المللی‌ای که آن را هدایت می‌کند چقدر فراگیر است؟ چگونه می‌توان درباره روند قدرت و وضعیت آینده ایالات‌متحده حکم کرد؟ اگر چین در تلاش است تا رابطه مثبت بین چین و آمریکا را حفظ کند، چه فوایدی می‌تواند به دست آورد؟ یک رابطه ناپایدار بین چین و آمریکا ممکن است با ما چه کند؟ ما به‌اندازه کافی در مورد آن مطالعه و صحبت نکرده‌ایم. هدف استراتژیک چین روشن است: تبدیل چین به یک کشور بزرگ سوسیالیستی مدرن در نیمه قرن جاری که مرفه، قوی، دموکراتیک و ازنظر فرهنگی پیشرفته، هماهنگ و زیبا باشد. هدف اصلی حزب کمونیست چین نیز بسیار واضح است: شادی برای مردم و جوان‌سازی ملت. با رعایت این چشم‌انداز و مأموریت، به چه نوع روابط بین چین و آمریکا نیاز داریم؟ البته، باید به‌طور هم‌زمان قابل‌دستیابی باشند. اهداف کلی ما چگونه استراتژی و تاکتیک‌های علیه ایالات‌متحده را تعریف می‌کند؟ من معتقدم که ضمن بحث در مورد تغییر استراتژی ایالات‌متحده نسبت چین، جامعه دانشگاهی چین نیز باید به‌طور جدی به این بحث بپردازد که استراتژی چین در ارتباط با آمریکا در آینده چگونه باید باشد.
20 نوامبر 2019
تارنمای دولتی گل‌بال تایمز
برگردان شهدی
Asghar.shahdi@gmail.com

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.