انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71234 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۱۸ - 23:02
 امتیاز و تبعیض برای اقلیت
پروانه سلحشوری در نطق میان دستور تشریح کرد

امتیاز و تبعیض برای اقلیت

اشاره: پروانه سلحشوری نماینده زن مجلس دهم، از جمله نمایندگانی است که با بهره گیری از اصل 84 قانون اساسی که این اصل هر نماینده را در برابر تمام ملت مسئول می داند بی پرده و صریح مشکلات را بازگو و از مسئولان می خواهد که تبعیض و فقر را از جامعه بردارند. او که در انتخابات مجلس یازدهم کاندیدا نشد و داوطلبانه کرسی مجلس را رها کرد، روز گذشته در جلسه علنی مجلس گفت: ما پاسخگوی مادران داغدار و پدران رنج کشیده که شرمسار فرزندانشان هستند، باید باشیم؛ اگر خداوند و ملت اقتداری به ما داده است، این اقتدار نباید در جهت اعمال سلیقه خودمان باشد.

ستاره صبح-به گزارش خانه ملت، پروانه سلحشوری در نشست علنی روز مجلس در نطق میان دستور خود با اشاره به فرمایشات امام خمینی درباره ضرورت مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خویش، گفت: اعتراض‌های سال‌های ۷۸ و ۸۸ و همچنین دی ماه ۹۶ و آبانماه ۹۸ اعتراض‌هایی بوده که همواره مطالباتی در آن وجود داشته است، اما امروز معترضین اغلب جوانانی هستند که به دنبال اشتغال و یک زندگی مطلوب انسانی و اجتماعی هستند؛ یکی از جامعه شناسان در این باره می‌گوید "ضرورت امروز کشور این امر را بر ما قطعی کرده است که از نو بپرسیم جامعه‌ای که در فاصله ۷۰ سال؛ دو انقلاب بزرگ را تجربه کرده است و درهر یک یا در یا دو دهه، یک جنبش سیاسی و اجتماعی را، چرا آرام نمی‌گیرد و به بلوغ نمی‌رسد؟ چه چیز در لایه‌های پنهان این جامعه و در سیاست و زمانه است که عموم مردم را مضطرب، نابردبار و ناآرام کرده است؟
 
جمهوریت نظام به سمت تمرکز زدایی پیش رفته است
سلحشوری گفت: آیا انسانهایی که این جامعه را برساخته‌اند دچار شوریدگی و خشم مداوم هستند و یا وجود یک معلولیت پنهان در هویت و ذات؟ مشکل در این است که ما گفته‌ایم ما این سبک زندگی را انتخاب کرده‌ایم، آیا به راستی جوانان ما هم این سبک زندگی را انتخاب کردند؟
وی با بیان اینکه متاسفانه به جز اقلیتی برخوردار از تبعیض و امتیاز، بقیه مردم را رها کرده‌ایم، مطرح کرد: امسال گفته شد بیش از نیمی از پذیرفته شدگان کنکور پزشکی کسانی بودند که دچار سهمیه بودند. یک طبقه نوساخته و برساخته و دارای امتیازاتی گوناگون و بقیه مردم رها شده. به همین دلایل متاسفانه جمهوریت نظام به سمت تمرکززدایی پیش رفته است.
او از رفتار سرکش  در بخشی نهادها، انتقاد کرد و پرسید: به راستی جایگاه نهاد ملت کجاست؟
این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: ما در ساختارها، دوگانه و حتی چندگانه‌ داریم که حکم می رانند؛ چند دولت؟ چند اطلاعات؟ چند نهاد موازی؟ و حاکمیت دوگانه که از مسئولیت پذیری فرار می‌کنند و با بازی " کی بود کی بود من نبودم" مملکت را اداره می‌کنند.
 
تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران
وی تاکید کرد: اکنون گسست اجتماعی، بی اعتمادی اجتماعی، نبود سرمایه اجتماعی، شکاف طبقاتی، شکاف جنسیتی، از معلول‌های اداره غیرمطلوب کشور هستند. متاسفانه تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران کشور نمی‌دانند در بستر اجتماعی چه می‌گذرد و تحولات چند دهه گذشته چگونه بوده است؟ اگر در بین مردم بودند، فقر و نداری و ناله‌های مردم را می‌دیدند و سیاست‌های کلان را اینگونه اعمال نمی‌کردند.
عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه آنچه اطرافیان ما به ما می‌گویند حقیقت محض نیست، ادامه داد: ما پاسخگوی مادران داغدار و پدران رنج کشیده که شرمسار فرزندانشان هستند، باید باشیم؛ اگر خداوند و ملت اقتداری به ما داده است، این اقتدار نباید در جهت اعمال سلیقه خودمان باشد؛ تا دیر نشده است زمان را دریابیم.عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امام خمینی در سخنرانی بهشت‌زهرا در 12 بهمن 1357 می‌فرمایند: من وقتی چشمم بعضی از این‌ها که اولاد خودشان را از دست داده‌اند، می‌افتد سنگینی در دوشم می‌افتد که نمی‌توانم تاب بیاورم" چگونه پس من وکیلِ مردم، کشته شدن جوانان میهنم، هرچند ممکن است در بین آن‌ها افرادی نفوذ کرده باشند را برتابم، چگونه دوباره مسئولیت وکالت مردم را بر عهده بگیرم؟ بگذارید باور کنیم به پایان فصل سرد و نه به آغاز آن.

 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.