انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پس لرزه‌های ترور سردار ملی
سنگ تمام خوزستانی‌ها و خراسانی‌ها برای سردار
پیامد مصوبه پارلمان عراق در زمینه خروج نظامیان خارجی برای منطقه چیست؟
وداع میلیونی تهـران با سـردار ایـران
این‌سو و آن‌سوی شهادت سردار
داغ سقـوط تازه شد
بازتـاب تـرور فرمانـده
باخت قمارباز آمریکائی در خاورمیانه
علت‌یابی یک سقوط: از پنهان‌کاری تا شفافیت دیرهنگام
مسئول اعلام آمار کشته‌شدگان آبان ماه مشخص شد
آیا سفر روحانی به توکیو دستاورد داشت؟
تهدیـد آمریـکا؛ پاسـخ ایـران
سید حسن نصرالله انتقام پدرم را می‌گیرد
واکنش‌ها به گزارش خبرگزاری رویترز درباره کشته‌شدگان آبان ماه
پیامدهای احتمالی حمله آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق برای ایران
نامه نمایندگان به رهبر انقلاب درباره FATF می‌تواند گره‌گشا باشد
حکمرانی خوب برای استانداردهای نظامی
افزایش قیمت نفت، طلا و سقوط بورس پس از ترور سردار سلیمانی توسط بالگردهای آمریکائی
رئیس‌جمهور سکوت را شکست
نبودگفتمان مشترک، عقب‌ماندگی ، بین‌المللی نبودن ، دانش، تحریم ...
در حال نوشتن نامه به رهبر انقلاب در خصوص تبعات نپیوستن ایران به FATF هستیم
پیامدهای حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراین برای ایران
چگونه اعتراض از حالت نرم و شعار به حالت خشن در می آید؟
پیامدهای عدم تصویب (FATF) برای ایران
پیامد ترور سردار سلیمانی برای ایالات‌متحده
از مذاکره و توافق روی‌گردان نیستیم
با ایران مذاکره کنید؛ پنجره دیپلماسی روبه پایان است
بهترین پیشنهاد آبه شینزو به روحانی
ائتلاف دریایـی دربرابرائتلاف دریایـی
روزنامـه‌هـا صدای مردم و حلقه واسط میـان آن‌ها و حاکمیـت
عراق در لبه پرتگاه، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
رویدادهای مهم خاورمیانه در سال 2019 و غافلگیری‌های ترامپ
مکانیسم ماشه کشور را ناگهان در یک بن‌بست قرار نمی‌دهد
اینترنت شاهراه ورود تروریست‌ها بود و باید بسته می‌شد
ایران نباید وارد جنگ با ایالات متحده شود
رویارویی ایران و آمریکا به کجا می‌انجامد؟
نقش تحریم‌ها بر کوچک شدن اقتصاد ایران
پس لرزه‌های یک سقوط غیرعمد
واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران
مسدود شدن نورد استریم 2 روسیه توسط واشنگتن
مانور مشترک چین روسیه و ایران در دریای عمان
انسداد یا گشایش اقتصادی؟
تلاش برای شکستن تحریم‌ها
خروج از سلطه دلار با ارزهای رمز پایه
ماجراجویی یا محاسبه اشتباه؟
ارسال 100 پیامک تهدید‌آمیز
ایجاد« بزرگ‌ترین ترک‌ »در اتحاد غرب به دلیل تنش میان ایران و آمریکا
موضع مجلس آینده ایران در قبال واشنگتن
سخنی با مخالفان تصویب لوایحFATF
عـزا در عـزا در دیار کریمان
بیشتر
کد خبر: 71231 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۱۸ - 16:21
اما و اگرها و نکات بودجه 99
خبر یک

اما و اگرها و نکات بودجه 99

اشاره: تدوین و تصویب بودجه سالانه سیاستی است که چند دهه در ایران در حال انجام است. بودجه جاری و عمومی براساس درآمدها و هزینه‌ها توسط دولت تدوین و به مجلس ارائه می شود. پس از تصویب لایحه بودجه به قانون تبدیل می‌شود. در صورتی که هزینه‌های دولت بیشتر از درآمدهایش باشد درآن صورت دولت برای اداره امور به ویژه پرداخت حقوق با کسر بودجه مواجه می‌شود. اتفاقی که سال جاری دولت با آن مواجه است ، زیرا هزاران میلیارد تومان کسری بودجه وجود دارد. اقتصاد ایران چه بخواهیم چه نخواهیم وابسته به نفت بوده و هست. وقتی درآمد حاصل از فروش نفت بالا باشد اقتصاد رونق می‌گیرد در مقابل وقتی درآمد حاصل از فروش نفت کاهش یابد متناسب با آن رکود، تورم و بحران اقتصادی به وجود می‌آید. از روز 13 آبان 97 که تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران اعمال شد نوسان ارزی و بحران اقتصادی به وجود آمد و دولت را با کسری بودجه مواجه کرده است. از آن جا که فروش رسمی نفت بسیار کاهش یافته است پیش بینی می شود درآمد حاصل از نفت در سال آینده 100 هزار میلیارد تومان کاهش داشته باشد. اگر نشود با صادرات غیرنفتی این میزان کسری بودجه را جبران کرد می توان پیش بینی کرد که تورم، گرانی، رکود اقتصادی و ... افزایش خواهد یافت. لایحه بودجه به دولت اجازه می دهد که در سال آینده 30 میلیارد دلار فاینانس از دیگر کشورها جذب کند.این در حالی است که بسیاری از تحلیلگران بر این عقیده‌اند که تعامل سازنده با دنیا و پرهیز از تشنج می‌تواند راهگشا برای فاینانس و رونق اقتصاد و احتمالا برداشته شدن تحریم‌های نفتی باشد.بنابراین اگر تنش میان ایران و ایالات متحده شدت بگیرد نمی توان امیدوارم بود که 30 میلیارد دلار اعتبار خارجی می توان کسب کرد.

ستاره صبح-لایحه بودجه سال آینده روز گذشته توسط رئیس‌جمهور به مجلس ارائه شد. این لایحه به بانک‌های عامل اجازه می‌دهد که در سال آینده از محل منابع در اختیار نسبت به اعطای تسهیلات ارزی و ریالی اقدام کنند. بر این اساس، بانک‌ها می‌توانند تا سه میلیارد دلار به سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی برای طرح‌های توسعه‌ای بالادستی نفت و گاز با اولویت میادین مشترک برای افزایش ضریب بازیافت مخازن و احیای میادین قدیمی و جمع‌آوری گازهای همراه بدون انتقال مالکیت نفت و گاز موجود در مخازن و تولیدی از آن‌ها تسهیلات دهند. همچنین طرح‌های توسعه‌ای و زیربنایی سازمان‌های توسعه‌ای بخش صنعت و معدن با مشارکت حداقل ۵۱ درصدی بخش خصوصی و تعاونی با اولویت مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته بر اساس مزیت‌های منطقه‌ای مشمول پرداخت تسهیلات ارزی و ریالی بانک‌ها می‌شوند.

 افزایش بودجه حمل‌ونقل ریلی
لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ برای حمل‌ونقل ریلی بیش از ۱۳۰۰ میلیارد تومان نسبت به میزان اعتبار تصویب‌شده در سال جاری افزایش داشته است که این به‌غیراز ردیف اعتبارات متفرقه و درآمدهای یارانه‌ای این حوزه یا اعتبارات دستگاه‌های دیگر ازجمله شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور است که پروژه‌ها و اعتبارات ریلی بسیاری دارند.

 ۳۰ میلیارد دلار فاینانس
 لایحه بودجه سال آینده سقف تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) را ۳۰ میلیارد دلار تعیین کرد.
 بر اساس تبصره ۳ لایحه بودجه سال ۱۳۹۹، سقف تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) برای طرح‌های دولتی و غیردولتی علاوه بر باقی‌مانده سهمیه سال‌های قبل، معادل ریالی ۳۰ میلیارد دلار تعیین‌شده است.

حمایت از شرکت دانش‌بنیان
طرح‌های بخش‌های خصوصی و تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های دانش‌بنیان نیز با سپردن تضمین‌های لازم به بانک‌های عامل می‌توانند از تسهیلات مذکور استفاده کنند و بازپرداخت اصل و سود تسهیلات هر یک از طرح‌های مذکور از محل عایدات طرح تأمین و پرداخت خواهد شد. در خصوص طرح‌های غیردولتی، وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است پس از اخذ تضمین لازم از بانک‌های عامل که به پشتوانه اخذ وثایق مناسب و کافی از مالکان طرح‌ها صادر شده است، نسبت به صدور ضمانت‌نامه بازپرداخت اقدام کند.
همچنین این لایحه دولت را مجاز می‌کند که یک میلیارد دلار از تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) فوق‌الذکر را برای استفاده از منابع بانک‌ها و مؤسسات مالی و توسعه‌ای بین‌المللی به‌منظور تجهیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری و مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی با تضمین دولت و بازپرداخت آن، از محل اعتبارات بودجه عمومی تأمین کند

 هزینه گذرنامه، کارت 
ملی و گواهینامه
طبق لایحه بودجه سال آینده، هزینه صدور گذرنامه ۱۲۵ هزار تومان، هزینه گواهینامه هوشمند ۵۰ هزار تومان و هزینه کارت ملی هوشمند از ۲۵ تا ۱۰۰ هزار تومان متغیر است.
 بر اساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۹، درآمد حاصل از صدور، تعویض و تمدید گذرنامه، واگذاری و تعویض پلاک وسایل نقلیه، درامد حاصل از تعویق در تعویض گواهینامه، انگشت‌نگاری و ثبت‌نام و صدور کارت هوشمند ملی نسبت به پارسال تغییری نداشته است.
درآمد حاصل از صدور، تعویض و تمدید گذرنامه شامل تعرفه صدور، تعویض و تمدید گذرنامه برای کلیه سنین ۱۲۵ هزار تومان، درآمد حاصل از واگذاری و تعویض پلاک وسایل نقلیه برای خودرو ۱۵۰ هزار تومان و برای موتورسیکلت ۵۰ هزار تومان، درآمد حاصل از صدور گواهینامه هوشمند ۵۰ هزار تومان است.  
همچنین درآمد حاصل از تعویق در تعویض گواهینامه شامل تعویق در تعویض گواهینامه رانندگی فاقد اعتبار به ازای هرسال ۲۵ هزار تومان پیش‌بینی‌شده است.

 اخذ عوارض و مالیات
 بودجه ۱۳۹۹، سازمان امور مالیاتی را مکلف کرده از فروش کالاهایی که مصرف آن‌ها منجر به تولید پسماند مخرب محیط‌زیست می‌شود، عوارض دریافت کند و تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال از این مبلغ را در اختیار سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار دهد تا برای بازیافت پسماندهای مذکور مصرف شود.
 ۱۹۵ هزار میلیارد تومان از درآمد پیش‌بینی‌شده دولت قرار است از بخش مالیات تأمین شود.
بر این اساس، لایحه بودجه سال آینده به سازمان امور مالیاتی کشور اجازه داده که ظرف مدت یک سال بخشی از پرونده‌های مودیان مالیات بر ارزش‌افزوده که سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵ اظهارنامه‌های خود را در موعد مقرر تسلیم کرده‌اند و تاکنون مورد رسیدگی قرار نگرفته را با توجه به ضوابطی که به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی ظرف مدت یک ماه بعد از ابلاغ قانون، تهیه می‌شود و به تصویب وزیر اقتصاد می‌رسد، بدون رسیدگی قطعی شود.

 شرط معافیت مالیاتی و مشوق‌های صادرکنندگان
صادرکنندگان در سال آینده فقط در شرایطی می‌توانند از معافیت‌های مالیاتی و هرگونه جایزه و مشوق صادراتی استفاده کنند که ارز حاصل از صادرات آن‌ها به چرخه اقتصادی برگردد.
 مشروط شدن معافیت‌های مالیاتی صادرکنندگان در سال جاری در بودجه موردتوجه قرار گرفت و این موضوع در سال آینده نیز از سوی دولت مطرح‌شده است.
بر این اساس، هرگونه نرخ صفر و معافیت‌های مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات کالا و خدمات ازجمله کالاهای غیرنفتی، محصولات بخش کشاورزی و مواد خام و همچنین استرداد مالیات و عوارض قانون مالیات بر ارزش‌افزوده فقط درصورتی‌که ارز حاصل از صادرات طبق مقررات بانک مرکزی به چرخه اقتصادی برگشت داده شود، اعمال خواهد شد.
همچنین پرداخت هرگونه جایزه و مشوق صادراتی برای صادرکنندگان منوط به حصول اطمینان از برگشت ارز حاصل از صادرات کالا و خدمات به چرخه اقتصادی بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی است.
مشروط شدن معافیت‌ها و مشوق‌های صادرکنندگان با توجه به اهمیت برگشت ارزهای صادراتی به چرخه اقتصادی موردتوجه قرار دارد.

 

حسن روحانی، رئیس‌جمهور روز گذشته  در صحن علنی مجلس در جریان تقدیم لایحه بودجه سال ۹۹ به مجلس گفت: «امیدواریم با حضور پرشور مردم بهترین‌ها برای مجلس شورای اسلامی انتخاب شوند و مجلس یازدهم مانند مجالس گذشته بتواند مسیر خود را که قرآن مشخص کرده اجرا کند. در شرایطی که دشمنان ما فکر می‌کردند که با تحریم‌های شدید نسبت به ملت ایران، ملت و دولت را از ساخت کشور و اجرای بودجه مصوب ناامید خواهند ساخت خود ناامید شده‌اند.»

روند اقتصادی سال گذشته
وی ادامه داد:« ۹ ماه از سال ۹۸ گذشته است و بودجه‌های جاری به‌موقع پرداخت‌شده و بودجه عمرانی هم به میزان ۳۴ هزار میلیارد تومان تاکنون پرداخت‌شده است و طرح‌های مهم و اساسی که مدنظر دولت بوده یا افتتاح‌شده یا تا پایان سال افتتاح خواهد شد. در سال گذشته تا اسفند شرایط ما نامساعد ازلحاظ اقتصادی بود اما از آن زمان اقتصاد ما راه درست خود را آغاز کرد و ما در اردیبهشت امسال آثار آن را در شاخص‌های کلان دیدیم و تورم ۵۲ درصد نقطه‌به‌نقطه به ۲۷ درصد رسید و رشد اقتصادی که پارسال منفی بود امسال برآوردها این‌ است که اقتصاد منهای نفت ما مثبت باشد و امیدوارم به این مهم دست‌یابیم. در بخش صنعت در ماه‌های گذشته رشد ۳.۷ در تولید و ۴.۵ در عرضه داشته‌ایم به معنای مسیر صحیحی است که در حوزه اقتصاد پیش‌گرفته‌ایم. 

دستاوردهای دولت 
روحانی ادامه داد: سدهای فراوانی در طول ماه‌های گذشته افتتاح‌شده و جمعاً در دولت‌های یازدهم و دوازدهم ۳۵ سد افتتاح‌شده است. ۲۵ تصفیه‌خانه آب و ۶۲ تصفیه‌خانه فاضلاب افتتاح‌شده است.  ۳۳ هزار طرح در بخش آب و برق طرح و پروژه افتتاح خواهد شد.  در سال گذشته برای اولین بار توانستیم به‌وسیله پارس جنوبی تولیدمان از قطر افزایش پیدا کند که در سال ۹۲ تولید ما نصف این کشور بود و این به معنای آن است که درزمینه  گاز و نفت پیشرفت کرده‌ایم. توانستیم کمبود ساخت مسکن را با طرحی که وزارت راه و شهرسازی آغاز کرده و ساخت ۱۸۰ هزار واحد جبران کنیم وانشالله ۴۰۰ هزار واحد را تا پایان دولت اجرایی خواهیم کرد و البته ما حدود ۱۰۷ هزار منزل مسکونی در بخش‌های زلزله‌زده را ترمیم یا بازسازی کردیم و در مناطق سیل‌زده نیز ۱۴۷ هزار واحد را یا ترمیم و یا بازسازی کرده‌ایم. 

بودجه ایستادگی و استقامت 
در برابر تحریم
رئیس‌جمهور ادامه داد: در بودجه سال ۹۹ چند موضوع مهم حائز اهمیت است که من به آن‌ها اشاره می‌کنم. بودجه سال آینده مثل بودجه سال گذشته بودجه ایستادگی و استقامت در برابر تحریم است و این به دنیا اعلام می‌کند که ما علیرغم تحریم کشور را بدون نفت اداره می‌کنیم. بودجه سال ۹۹ خیلی به نفت اتکا ندارد. درآمدی که برای نفت خام و گاز در نظر گرفته‌شده با مقداری که برای بودجه عمرانی پیش‌بینی کردیم اگر حاصل شود به هم نزدیک است و اگر حاصل نشود بودجه عمرانی ما جلو است. ۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی در نظر گرفته‌شده است. از اول این دولت در این شش سال از ۱۱ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی به ۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده‌ایم و بیش از ۶ برابر شده است و در بخش عمرانی طرح‌ها را اجرایی خواهیم کرد.خودکفایی ما در انرژی غذایی در آغاز دولت ۵۷ درصد بوده و امروز خودکفایی ما بالای ۷۴ درصد است و تا پایان سال آینده پیش‌بینی ما این است که خودکفایی ما به ۸۲ درصد خواهد رسید و این به معنای تحولی بزرگ در بخش کشاورزی و خودکفایی در محصولات است که ادامه می‌دهیم.

روند توسعه 
رئیس دولت تدبیر و امید گفت: طرح‌هایی که برای سامانه‌های نوین آبیاری داریم در قبل از این دولت یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار بود و امروز ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار است که درباره سامانه آبیاری پیاده شده و به دو برابر هم خواهد رسید و این به معنای مسیر درستی است که در بخش آب و سدسازی انجام می‌دهیم.وی با اشاره به برنامه‌های دولت درزمینه  توسعه ریل‌گذاری در کشور گفت: ریل به‌عنوان مسیر حمل‌ونقل اساسی ما در کشور مدنظر قرارگرفته و در کل ریل ما در ابتدای این دولت هزار کیلومتر و امروز ۱۱ هزار کیلومتر است و این رقم به ۱۴ هزار کیلومتر ریل می‌رسد و سال آینده هم در ریل همین حرکت را خواهیم داشت. در طول پارسال و امسال پنج استان را به ریل سراسر وصل کردیم و مسیر ریلی یزد-اقلید، رشت-بندر انزلی و چابهار-زاهدان برای این‌ها تلاش مضاعفی انجام می‌دهیم که برای ما حائز اهمیت است. 

تحول در سلامت
وی افزود: در آغاز دولت دوازدهم کل طرح‌های بیمارستانی مثل تخت‌ها، ۹۶ هزار تخت در سراسر کشور بوده و امروز تخت‌های کشور ۱۲۳ هزار تخت است و تا پایان سال ۸ هزار تخت اضافه می‌شود و ۱۳۱ هزار تخت بیمارستانی تا پایان سال خواهیم داشت و تا پایان سال ۹۹، ۱۳۷ هزار تخت بیمارستانی خواهیم داشت. همان‌طور که می‌دانید ازلحاظ پرداخت مردم که ۳۷ درصد بر گردن مردم بود، امروز در شهرها ۱۰ درصد و در روستاها ۵ درصد به گردن مردم است ما این طرح را ادامه خواهیم داد.

تداوم ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی
روحانی گفت: نکته دیگری که برای ما حائز اهمیت است مسئله قدرت خرید مردم و شرایط زندگی آن‌ها است و در سال ۹۸ این را در دستور کار داشتیم و در بودجه ۹۹ پیش‌بینی‌شده است. ما می‌دانیم در شرایط تحریم و فشار مردم در سختی هستند. ما می‌دانیم قدرت خرید مردم کاهش پیداکرده و می‌دانیم صادرات و واردات ما و جابجایی پول ما در دنیا با مشکلات زیادی توأم است؛ می‌دانیم در صادرات نفت با مشکل مواجه هستیم. تلاش می‌کنیم سختی معیشت مردم را کاهش دهیم تا بیشتر قابل‌تحمل باشد. به همین دلیل در سال جاری برای کالاهای اساسی ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص دادیم و برای بودجه سال ۹۹ همانند آنچه در ماه‌های آینده پرداخت می‌کنیم در سال آینده هم به همین شکل خواهد بود. 

افزایش حقوق
روحانی گفت: درزمینه  مستمری‌بگیران شرایط ما به‌گونه‌ای است که بیش از ۲ یا ۳ برابر افزایش پیداکرده است؛ همچنین حقوق کارمندان ما ۲۰ درصد افزایش پیداکرده و در سال آینده هم ۱۵درصد افزایش می‌دهیم که به معنای آن است که اقشار تحت‌فشار از فشار کمتری برخوردار باشند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.