انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71219 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۱۷ - 12:36
تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس یازدهم 
از مرز 13 هزار نفر گذشت
گزارش خبری تحلیلی

تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس یازدهم از مرز 13 هزار نفر گذشت

اشاره: انتخابات برای تعیین سرنوشت دستاورد بشری است که در غرب نزدیک به 400 سال قدمت دارد و از زمان تشکیل نخستین پارلمان در ایران در سال 1285، یکصد و سیزده سال سپری‌شده است. انتخابات یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی به شمار می‌رود که تا زمان برگزاری انتخابات مجلس چهارم، دایره «انتخاب کردن» و «انتخاب شدن» محدود نبود. صاحب‌نظران پیش‌بینی می‌کنند که با توجه به ناکارآمدی مجالس هفتم تا دهم، وقت آن فرارسیده که فضا برای ورود شایستگان از هر طیفی که باشند، به نفع کشور و مردم باز شود. ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی مجلس یازدهم که از روز 10 آذر آغاز شده بود، شامگاه روز گذشته پایان یافت. ستاد انتخابات کشور در تهران و همچنین فرمانداری‌های سراسر کشور دیروز شاهد حضور صدها نفر از کسانی بود که برای نام‌نویسی در انتخابات مجلس یازدهم مراجعه کرده بودند. هرچند تا لحظه انتشار روزنامه، آمار نهایی ثبت‌نام کنندگان اعلام‌نشده بود، اما به گفته سخنگوی ستاد انتخابات کشور بیش از 13 هزار نفر برای انتخابات نمایندگی مجلس یازدهم داوطلب شدند که ۱۱ درصد این افراد زن و ۸۹ درصد مرد هستند. این تعداد بیش از هزار نفر از داوطلبان نمایندگی دوره دهم بیشتر شده است. استقبال افراد از نمایندگی مجلس نشانگر این واقعیت است که آنان علاقه‌مند به تعیین سرنوشت ملت از طریق حضور در پارلمان هستند. با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام داوطلبان انتخابات، روند بررسی صلاحیت نامزدها در هیئت‌های اجرایی آغاز و تا 10 روز ادامه دارد. پس از رسیدگی به شکایت‌های ردصلاحیت‌شدگان، اسامی قطعی نامزدها نیز روز 22 بهمن توسط وزارت کشور اعلام خواهد شد. انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و اولین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری روز جمعه 2 اسفند 1398 برگزار می‌شود. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

آخرین روز ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با دغدغه غیبت چهره‌های شاخص دارای قابلیت ریاست مجلس آینده پایان یافت. هرچند چهره‌های مطرحی مانند علی صوفی و شهیندخت مولاوردی از میان اصلاح‌طلبان و محمدباقر قالیباف از میان اصولگرایان، ازجمله کسانی بودند که در آخرین روز ثبت‌نام انتخابات در ستاد انتخابات کشور حاضر شدند.

اصلاح‌طلبان شاخص
عبدالحسین روح‌الامینی، احمد حکیمی پور، علی صوفی، محمدعلی افشانی، شهیندخت مولاوردی، فاطمه راکعی و... نیز ازجمله چهره‌های سیاسی بودند که صبح روز گذشته در وزارت کشور ثبت‌نام کردند. مولاوردی پس از ثبت‌نام در پاسخ به این پرسش که آیا هزینه‌های انتخاباتی خود را اعلام خواهید کرد، گفت: زمانی که در دولت بودم، بندی برای شفافیت هزینه‌های انتخاباتی را در لایحه جامع انتخابات گنجاندیم، زیرا معتقدم این مسئله ضرورت دارد. تمام گروه‌ها و جناح‌ها باید مردم را محرم خود بدانند. شهیندخت مولاوردی، معاون سابق رئیس‌جمهور و عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان که با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور اعلام کاندیداتوری کرد، تأکید دارد ترس از رد صلاحیت‌ها یا انتقادات بدنه رأی مانعی برای کاندیداتوری اصلاح‌طلبان نیست. افشانی هم بعد از ثبت‌نام در پاسخ به پرسشی درباره احتمال حضور چهره‌های مطرح اصلاح‌طلب در انتخابات تأکید کرد: چند ساعت به پایان ثبت‌نام مانده و احتمال می‌دهم که چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب هم در راه باشند.

تأکید خاتمی بر ثبت‌نام
علی صوفی پس از ثبت‌نام اعلام کرد: من فکر می‌کنم با توجه به جایگاهی که مجلس دارد و نقشی که می‌تواند در اصلاح امور ایفا کند یک اصلاح‌طلب باید از این ابزار و وسیله برای اصلاح امور استفاده کند. عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان با اشاره به دعوت شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان بر ثبت‌نام در انتخابات گفت: در دیداری که اخیراً شخصاً با رئیس دولت اصلاحات داشتم، ایشان درخواست داشتند تا اصلاح‌طلبان توانمند در انتخابات ثبت‌نام کنند. در عمل هم شاهد هستیم افرادی مانند آقای شکوری راد و خانم آذر منصوری ثبت‌نام کرده‌اند و به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان به‌صورت گسترده در میدان حاضر هستند.

اصولگرایان ادوار مجلس
الیاس نادران، سید محمدحسین محمدی، پیمان فروزش، جلال جلالی زاده، مهدی کوچک زاده، قدرت الله علیخانی و ابراهیم میرزایی نکو از نمایندگان ادوار مجلس نیز روز گذشته برای ثبت‌نام به ستاد انتخابات کشور مراجعه کردند. الیاس نادران پس از ثبت‌نام در انتخابات مجلس یازدهم جمع خبرنگاران اظهار کرد: مجلس در سال‌های اخیر جایگاه واقعی خود را ندارد و در نظام‌ حاکمیتی ما نه‌تنها در رأس امور ‌نیست بلکه در جریان بسیاری از امور هم ‌نیست. مجلس خیلی به بازی‌ گرفته نشده و مقصر اصلی این مسئله قبل از همه، ریاست مجلس است. ظرفیت مجلس برای دفاع از مجلس، حقوق مردم و نمایندگان فعال نشد.

نمایندگان فعلی
محمدجواد ابطحی، حشمت‌الله فلاحت پیشه، شهروز برزگر، الیاس حضرتی و محمدعلی پورمختار از نمایندگان فعلی مجلس نیز برای تداوم حضورشان در مجلس یازدهم روز گذشته در وزارت کشور ثبت‌نام کردند. محمدجواد ابطحی پس از ثبت‌نام برای انتخابات مجلس در خبرنگاران حاضر در وزارت کشور، اظهار کرد: حرمت امامزاده به متولی آن است، ما بارها به این مسئله در مجلس پرداختیم که اگر بخواهیم بقیه مسائل کشور درست ریل‌گذاری شود مجلس باید توانمند باشد. حشمت‌الله فلاحت پیشه پس از ثبت‌نام در انتخابات اظهار کرد: خیلی از کسانی که برای مجلس آینده نقشه کشیدند اگر وارد مجلس شوند اولین کاری که می‌کنند این است که از مجمع تشخیص می‌خواهند سی‌اف‌تی و پالرمو را به مجلس بازگردانند. این شروع سلسله نوسانات چالشی برای کشور است که شبیه آن را در مجلس هفتم شکل دادند؛ البته در آن مجلس نگاه توأم با حسن نیت بود. به‌طور مثال قانون برنامه چهارم را مجلس خواست که برگردانند؛ اما در شرایط فعلی که کشور نیازمند شفافیت است این اقدام به ضرر کشور است و مجمع تشخیص مصلحت باید رأی مصلحتی بدهد. الیاس حضرتی عضو فراکسیون امید پس از ثبت‌نام در پاسخ به این پرسش که چرا فکر می‌کنید مردم دوباره به شما رأی می‌دهند، گفت: مردم هر تصمیمی بگیرند، بالای سر ما هستند. ما خود را عرضه کرده و تصمیم نهایی با مردم است.

فرمانداری تهران
فاطمه سعیدی، طیبه سیاوشی، سیده فاطمه ذوالقدر، سهیلا جلودار زاده، فریده اولاد قباد، علیرضا محجوب، پروانه مافی، محمدرضا بادامچی نمایندگان کنونی تهران، حسن بیادی فعال اصولگرا، الهام امین زاده معاون حقوقی دولت یازدهم، علی عباسپور تهرانی فرد نماینده سابق، محمدحسین مقیمی معاون پیشین وزیر کشور و استاندار تهران، عباس جدیدی عضو پیشین شورای شهر، حسین مظفر، عضو مجمع تشخیص مصلح نظام هم روز گذشته با حضور در فرمانداری تهران داوطلب نمایندگی مجلس یازدهم شدند.

سرهنگ با توپ پر آمد
کمتر از یک ساعت باقیمانده تا پایان مهلت ثبت‌نام در انتخابات مجلس یازدهم محمدباقر قالیباف در شرایطی که هنوز برای ثبت‌نام به وزارت کشور نرسیده بود، با صدور بیانیه‌ای هدف خود از شرکت در انتخابات مجلس یازدهم را تشریح و اعلام کرد: هم‌وغم خود را کنترل دولت و وادار کردن آن به کار در این یک سال و نیم باقیمانده از عمرش قرار می‌دهم. قالیباف در بیانیه خود، دولت را تحت شدیدترین حمله‌ها قرار داد و نوشت: «دولت مستقر دوقطبی دروغین ساخت و بر موج سوار شد و توانست با وعده‌های کاذب اعتماد مردم را جلب کند. متأسفم که بگویم در این مدت ۲ سال یک روز هم آب خوش از گلوی مردم پایین نرفته است. گرانی‌های افسارگسیخته، افزایش چند برابری قیمت ارز، ماجرای تأسف‌بار ارز ۴۲۰۰ تومانی، محترم نشمردن مردم و بی‌توجهی به شأن و منزلت مردم، در این مدت ۲ سال اجازه نداده است که مردم روزی را بدون نگرانی از آینده به شب برسانند.» دقایقی بعد از صدور این بیانیه شهردار اسبق تهران وارد وزارت کشور شد و کمتر از نیم ساعت مانده به پایان مهلت ثبت‌نام در انتخابات مجلس یازدهم نام‌نویسی کرد و رفت. غلامرضا مصباحی مقدم که جزء چهره‌های سیاسی شاخصی بود که هم‌زمان با قالیباف و در دقایق پایان مهلت قانونی ثبت‌نام به وزارت کشور مراجعه کرد، پس از ثبت‌نام با استقبال از ثبت‌نام قالیباف در انتخابات مجلس گفت: نمی‌توانم پیش‌بینی کنم که وی رئیس مجلس می‌شود. به نظر می‌رسد جریان اصولگرا بیشترین کرسی‌ها را در پارلمان به دست آورند.

۱۳ هزار و ۸۹۶ نفر
سخنگوی ستاد انتخابات کشور از نهایی شدن نام‌نویسی ۱۳ هزار و ۸۹۶ داوطلب در انتخابات مجلس یازدهم خبر داد و گفت: آمار نهایی داوطلبان قبل از ظهر یکشنبه اعلام می‌شود. سید اسماعیل موسوی پس از پایان‌نام نویسی داوطلبان نمایندگی مجلس در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران با ارائه آماری از ثبت‌نام کنندگان افزود: یک‌هزار و ۶۰۵ نفر از داوطلبان زن و ۱۲ هزار و ۲۹۱ نفر مرد هستند. به گفته وی، ۶۰۱ نفر از داوطلبان یعنی ۴ درصد دارای تحصیلات حوزوی، ۱۴ درصد با تحصیلات در مقطع دکترا، ۷۷ درصد دارای مدرک کارشناسی ارشد و بقیه دارای مدرک کارشناسی و پایین‌تر هستند. دبیر ستاد انتخابات کشور خاطرنشان کرد: ۴ درصد سابقه نمایندگی مجلس دارند و ۲۳ درصد در گذشته دست‌کم یک‌بار داوطلب شدند. موسوی خاطرنشان کرد: استان‌های تهران با ۳ هزار و ۱۳۸، اصفهان با هزار و ۹۹، خراسان رضوی با ۹۸۰، خوزستان با ۸۰۰ و فارس با ۷۳۹ داوطلب بیشترین داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی را به خود اختصاص داده‌اند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.