انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71211 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۱۵ - 22:52

ستاره صبح-هفته گذشته پس از اتمام جلسه‌ای حدود ۸ شب وارد مترو شدم. خوشبختانه صندلی یافتم و نشستم، مرد میان‌سالی کنارم نشسته بود، به شوخی گفت، آیا در این روزنامه‌ها چیزی می‌نویسند؟ سر صحبت باز شد، گفت برادرش استاد برجسته‌ای است در دانشگاه امیرکبیر است و به‌طورمعمول صحبت‌های بنزینی و مشکلات مردم مطرح شد. گفتم انتظار نداشته باشید، روزنامه‌ها بتوانند همه‌چیز را بنویسند. ولی شاید نویسنده و یا سایر عوامل مطبوعاتی روی موضوعی، هفته‌ها فکر می‌کنند که چه بنویسند که به کسی برنخورد و کسی علیه آنان شکایت نکند. پس اگر مردم هم از روزنامه‌نگاران خود، عقلای خود، هنرمندان خود، یاد بگیرند، به سمت پیشرفت با کمترین هزینه حرکت خواهیم کرد. در همین شرایط برای اطلاع مرد میان‌سال خوش‌برخورد، آخرین خبر مستند وقایع اخیر را از صفحه ۳ روزنامه ایران ۱۱ آذر بیان می‌کردم و سپس به ایده‌ای می‌پردازم.   
«در جریان اعتراضات بنزینی هزار و ۳۰۰ شعبه بانک‌ها در سراسر کشور موردحمله تخریب گران قرارگرفته که از این تعداد ۷۸۱ شعبه مربوط به بانک‌های دولتی بوده است. به گزارش «ایران» به نقل از منابع مطلع، ۳۵ فروشگاه‌های«جانبو» ۱۶ شعبه «افق کورش» ۱۶ شعبه «رفاه» و ۸ شعبه «اتکا» نیز موردحمله و تخریب قرارگرفته است.
در استان تهران هم به دو فرمانداری، ۲۲ پاسگاه انتظامی، ۳۰ شهرداری، ۲۵ پایگاه بسیج، ۵۶ جایگاه سوخت، ۱۱ اتوبوس، ۳ خودروی امدادی و ۱۵۰ خودروی شخصی حمله شده است. اگرچه هنوز آماری از کشته‌شده‌ها و بازداشتی‌ها به‌صورت رسمی منتشرنشده، اما گفته می‌شود ۶۰ درصد بازداشت‌شده‌ها تحصیلات دیپلم و ۱۵ درصد هم زیر دیپلم دارند. ۷۱ درصد آنها هم مجرد و ۷ درصد هم دارای سابقه کیفری بوده‌اند. نزدیک به ۷۰ نفر از بازداشتی‌ها هم از اتباع بیگانه و عمدتاً کشورهای همسایه بوده‌اند. تعدادی از آنها هم دارای سابقه تکفیری هستند».
با توجه به این اخبار مستند نویسنده چهار پیشنهاد ارائه می‌دهد: 
۱ - نیاز است توجه ویژه‌ای به مناطق حاشیه‌ای شهرها شود و مجتمع‌های آموزشی قوی از ساعت ۷:۳۰ الی ۱۶ شامل مدارس و مراکز فنی و حرفه‌ای هستند که بتواند برای جوانان این مناطق چه در پایان دیپلم و یا قبل از آن به صورتی حرفه‌ای آموزش ببینند تا قادر باشند برای خود شغل دست‌وپا کنند. چنانچه این فارغ‌التحصیلان نتوانستند برای خود شغل پیدا کنند، توسط مربیان حرفه‌ای مجتمع‌ها و کارفرمایان، مواد آموزشی آنان تغییر یابد.
۲ - اداره این مجتمع‌ها می‌تواند ترکیبی از مربیان فنی و حرفه‌ای و آموزش‌وپرورش باشد و مواد درسی نیز توسط مربیان و مطابق استانداردهای شغلی و کار آینده آنان باشد.
۳ - همان‌طور که در متن خبر آمده بود، ۷۵ درصد از دستگیرشدگان دیپلم و زیر دیپلم بوده‌اند. شایسته است از متخصصان علوم انسانی دعوت شود تا در یک شرایط طبیعی، چگونگی رفتار آنان مطالعه و با آنان مصاحبه و هم‌نشینی نمایند تا برای آینده زندگی آنان برنامه‌ریزی شود. 
۴ - طبیعی است که چنین مجتمع‌هایی هزینه خواهد داشت که به‌راحتی این هزینه قابل‌محاسبه است و می‌توان با وضع مالیات جدید این هزینه‌ها را تأمین و فاصله طبقاتی را کاهش داد.

 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.