انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71204 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۱۳ - 10:56
جزئیات تازه از حوادث اخیر
گزارش

جزئیات تازه از حوادث اخیر

اشاره: حوادث تلخ هفته پایانی آبان که هزینه جانی و مالی در پی داشت همچنان مورد توجه افکار عمومی در سطح ملی و بین المللی است. مردم انتظار دارند مقامات واقعیت ها را شفاف و بدون پرده با آن‌ها در میان بگذارند. روز گذشته استاندار تهران و سخنگوی قوه قضائیه جزئیات تازه از آنچه در استان تهران افتاد را بازگو کردند. استاندار تهران می گوید : تعداد زخمی‌های نیروی انتظامی بیشتر از تعداد زخمی های اغتشاشگران بوده و سخنگوی قوه قضائیه هم می گوید: تعداد کشته شدگان که توسط رسانه های بیگانه ادعا می شود درست نیست و رقم پایین‌تر از ادعای این رسانه هاست. در همین حال سخنگوی قوه قضائیه به شایعات درباره فرماندار زن شهر قدس که در جریان اعتراضات فرمان تیر داده بود پایان داد و گفت: وی بازداشت نشده است.

ستاره صبح-

انوشیروان بندپی، استاندار تهران در خصوص تعداد بازداشت‌شدگان در اعتراضات اخیر گفت: «در آن چند روز تعداد ۲۰۲۱ نفر بازداشت شدند که خیلی از این افراد به سبب اینکه احساسی عمل کرده بودند و بار اول بود، پس از یک بازجویی ساده با دستور محاکم قضایی آزاد شدند، اما آن دسته از افرادی که به‌صورت هدفمند و سازمان‌دهی شده به دنبال اغتشاش بودند هم‌اکنون بازجویی آنها ادامه دارد. در جریان اعتراضات دو شهید در ملارد داشتیم و تعداد زخمی‌های نیروی انتظامی از اغتشاشگران بیشتر بود.» 

فرماندار شهر قدس توضیح ‌دهد
استاندار تهران در خصوص اظهارات فرماندار شهر قدس مبنی بر دستور شلیک به معترضان گفت: منظور ایشان این بوده که هرکسی وارد فرمانداری شد با استفاده از ابزار فیزیکی با آنها مقابله کنند. در فرمانداری اسلحه‌ای وجود ندارد که بخواهند از آن استفاده کنند. ایشان به‌زودی توضیحاتی در این خصوص ارائه خواهند داد.

میزان خسارات 
استاندار تهران در خصوص میزان خسارات شلوغی‌های اخیر گفت: در استان تهران ۲۹ جایگاه پمپ‌بنزین دچار آتش‌سوزی شد و بیش از ۱۴۰ بانک به‌طور کامل تخریب شدند. برخی از شهرداری‌ها نیز مانند صالحیه به‌طور کامل تخریب شدند و برخی از فرمانداری‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد آسیب دیدند. تمام تلاش ما این است که چهره شهر را هرچه زودتر از این اغتشاشات پاک‌کنیم. به بانک مرکزی نامه زدیم که دنبال بیمه و سایر امور نباشد و هرچه زودتر برای رفاه حال مردم بانک‌ها را وارد مدار خدمت‌رسانی کنیم. اکنون نیز ۲۰ پمپ‌بنزین به حالت عادی برگشته و ۳ جایگاه نیز وارد مدار خواهند شد.

بازداشتی‌های تهران؛٣٠٠ نفر 
غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در پانزدهمین نشست خود با اصحاب رسانه گفت: در تهران هم دادستان کل کشور، دادستان تهران و بنده به‌عنوان مسئول حوزه ریاست در بازداشتگاه‌ها حضور پیدا کردیم. در همین راستا بسیاری از بازداشت‌شدگان آزاد شدند و تعداد بازداشت‌شدگان تهران اکنون حدود ٣٠٠ نفر است و در خصوص همین تعداد هم بررسی در حال انجام است.

آمار کشته‌ها بسیار کمتر از آمار رسانه‌های بیگانه 
اسماعیلی در رابطه با آمار کشته‌شده‌ها گفت، صراحتاً اعلام می‌کنم آمار رسانه‌های بیگانه کذب محض است و آمار کمتر است. بین رقم ادعایی و اسامی اعلامی اختلاف فاحش وجود دارد . البته اسامی هم درست نیستند. کشته‌های بی‌ربط را هم در همین آمار آورده‌اند. نام دختری را آوردند که در اثر مسمومیت فوت کرده است. این شگرد کهنه است و در فتنه ٨٨ هم همین کار را انجام دادند. ما اعلام می‌کنیم که در بین کشته‌شدگان افرادی هستند که توسط اشرار کشته‌شده‌اند. درباره اینکه بخواهند آمار سازی شود و کشته‌شدگان به دست خودشان را پای نظام بگذارند، بدانند ما مدعی هستیم.
وی در رابطه بااینکه برخی شهرها را به‌عنوان بیشترین اعتراض و کشته‌شده‌ها اعلام کردند، گفت: بله در وضعیت روزهای اغتشاشات تعدادی از شهرها درگیر بودند درحالی‌که در بسیاری از شهرها اصلاً خبری نبود. این موضوع ازلحاظ امنیتی حائز توجه است. امیدواریم برای جبران خسارت دولت مساعدت‌هایی را پیش‌بینی کند. هر جا بتوانیم خسارتی از اغتشاشگران وصول کنیم به‌حساب دولت واریز خواهیم کرد.

حمایت شورای شهر از معترضان
شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران در گفت‌و‌گو با ایرنا در خصوص جزئیات طرح دوفوریتی شورای شهر مبنی بر کمک به خانواده آسیب‌دیدگان حوادث آبان ماه اظهار داشت: باید اعتراض مردم در چارچوب اصل ۲۷ قانون اساسی به رسمیت شناخته شود تا مردم هرچند سال چنین هزینه‌های زیادی را پرداخت نکنند. ما پس از اتفاقات دی‌ماه ۹۶ یک طرح دوفوریتی را تصویب کردیم که مکان‌هایی در پایتخت برای اجرایی شدن اصل ۲۷ قانون اساسی که اصل  شفافی است، اختصاص یابد،‌ اما پذیرفته نشد و نتیجه این شد که دوباره می‌بینیم در سال ۹۸ جامعه دچار هزینه می‌شود و اعتراضات به هر دلیلی به آشوب‌هایی تبدیل می‌شود که هزینه‌های جانی و مالی زیادی در پی دارد.
امانی بابیان اینکه دراین‌بین اعتراض جوانان و مردم آسیب‌دیده دیده نشد، تصریح کرد: گزار‌ش‌ها نشان می‌دهد، اکثر اعتراضات معیشتی بوده است، حتی در استان تهران، شهرهای اقماری و حاشیه‌ای تا مرکز شهر و مناطق نسبتاً برخوردار درگیر بودند، ‌لذا من و همکارانم در شورای شهر به‌عنوان نمایندگان با تصویب طرح دوفوریتی مبنی بر کمک به خانواده آسیب‌دیدگان به دنبال این هستیم که این موضوع نیز به سایر شوراهای اسلامی شهرها تسری یابد، تا نشان دهیم به‌عنوان نمایندگان مردم در کنار آنها قرار داریم و دردهای آنها را می‌شناسیم و صدای آنها را نیز می‌شنویم و همچنین بتوانیم کمک عاطفی‌، اجتماعی و فرهنگی و مادی به خانواده‌های آسیب‌دیده نیز داشته باشیم.
وی در خصوص کمک‌های مادی که شورای شهر در این طرح برای خانواده‌های آسیب‌دیده در نظر گرفته است، اظهار داشت: کمک مادی در نظر گرفته‌شده است، اما این آخر قضیه است، چراکه ‌شورای امنیت ملی باید آن‌هایی که خسارت‌های مادی دیده‌اند را از سایرین جدا کند تا آن‌هایی که درگیر نبودند و دچار خسارت شدند، مشخص شود.

کمک مالی شهرداری به خانواده‌های آسیب‌دیده از محل ماده‌های ۱۶ و ۱۷
امانی در خصوص کمک‌های مالی که شورای شهر برای خانواده‌هایی آسیب‌دیدگان در نظر گرفته، اظهار داشت: بحث مالی را نیز پیشنهاد دادیم. از محل ماده‌های ۱۶ و ۱۷ بودجه در اختیار شهرداری بناتر تبصره‌ای امکان کمک مالی به آسیب‌دیدگان در چارچوب قانون وجود دارد و بر این مبنا شهرداری از منابع در اختیار خود می‌تواند کمک کند، به‌علاوه در بودجه سنواتی به این کمک مالی اشاره‌شده و به همین دلیل در دوفوریتی به آن اشاره نشد، چراکه اگر از قبل این اختیار در نظر گرفته نشده بود، حتماً بر آن پافشاری می‌کردم و به طرح پیشنهادی مصوب در صحن شورای شهر آن را اضافه می‌کردم.

برآورد هزینه خسارات 
 امانی همچنین در خصوص میزان خسارت‌هایی که به حوزه شهری وارد شد، گفت: در گزارشی که از شهرداری دریافت کردم، ‌۸۰ میلیارد تومان برآورد هزینه خسارات مالی به مناطق ۲۲ گانه شهرداری است که بیشترین میزان آن مربوط به ایستگاه‌های بی.آرتی بوده است.وی تأکید کرد: شورای شهر اصلاً نمی‌خواهد، کوچک‌ترین اعتراض به‌حق به حاشیه‌های سیاسی تبدیل شود و مردم بازنده باشند و نتیجه نگیرند. متأسفم که بگویم در آبان ماه سال ۹۸ مقامات رسمی کشور از مردم آسیب‌دیده پشتیبانی نکردند و آنها احساس بی‌پناهی کردند. حتی در سال ۸۸ این حمایت و پشتیبانی بود، اما در سال ۹۸، مردم را یک‌طرف گذاشتند و جدا کردند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.