انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تداوم اصلاحات ملی
محو اسرائیل به معنای محو یهودیان نیست
میزگرد جماران به مناسبت هفته بسیج با حضور علی صالح‌آبادی و مسعود بصیری
مورالس رفت، مردم خوشحالی کردند
ناو هواپیمابر «ابراهام لینکلن» در راه خلیج‌فارس
پشت صحنه اعتراضات لبنان و عراق و تلاش آیت الله سیستانی برای شکست کودتا
خیز تندروها برای استیضاح رئیس‌جمهور و رئیس‌مجلس
چراغ سبز به مذاکره
چرا استعفای نخست‌وزیر عراق مشکلات را حل نخواهد کرد
منشأ فساد و رانت کجاست؟
پیامدهای خروج احتمالی ایران از برجام
بیشتر بازداشت‌ها در بیرون از دانشگاه رخ‌داده است
راهکار خروج عراق و لبنان از بحران‌
احراز نهایی کاندیداها با مردم است
ترامپ در راه استیضـاح
ریشه‌های اعتراضات در عراق ، لبنان و ایران
عبور از مشکلات با صندوق رأی
موافقت پارلمان عراق با استعفای عادل عبدالمهدی
ملت ایران توطئه وسیع و خطرناک دشمن را نابود کرد
موضوع اصلی اعتراضات اخیر «معیشت» و«نان» بود
تحلیل طبقاتی اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی
قیمت بنزین در ایران پایین‌ترین قیمت در دنیاست
آیا هژمونی غرب در پایان راه است ؟
جنگی که در خیابان ها ایجاد شد یک سناریوی جهانی بود
ریزش پایگاه اصلاح‌طلبان
استعفای نخست وزیر هم معترضان عراقی را قانع نکرد
بهار جدید عربی در لبنان و عراق
تاثیر انتقال گاز400 میلیارد دلاری روسیه به چین بر مناسبات منطقه
تغییر قانون اساسی؛ خواسته عراقی‌ها
تقویت مکانیسم تجارت مالی اتحادیه اروپا و ایران با پیوستن شش کشور اروپایی به INSTEX
پیام مانور مشترک ایران، روسیه و چین چیست؟
بازگشت به باور مردم که جوهر انقلاب بود
آمریکا برای گفت‌وگو و مذاکره پیام خصوصی می‌فرستد
نقش مجلس شجاع در پاسخگو کردن قدرت
چرایی اعتراضات در حاشیه شهرهای تهران، اصفهان و شیراز
ضرورت خروج اروپا از برزخ بی‌تفاوتی
تصمیم سران قوا باید اجرا شود
آزادی و عدالت اجتماعی قطب نمای توسعه حقوقی است
پیروزی معترضان هنگ‌کنگی در انتخابات شوراهای منطقه‌ای
دانشجویان متاثر از اوضاع جامعه سرخورده و غیرسیاسی شده اند
راهکار رئیس قوه قضاییه برای بهبود اوضاع کشور
فرایند 30 ساله بهبود رابطه چین با آمریکا با هدف پیشرفت
افکار عمومی از مبارزه با فساد اقناع نیست
وزیر قدرتمندایران زیر آتش استیضاح
پارلمان عراق از حمایت از نخست وزیر خودداری کند
تغییر ساختار، پیش روی نخست‌وزیر آینده عراق
دشمن نظام کسی است که ارکان جمهوریت را به سخره می‌گیرد
هشدار آیت‌الله سیستانی درباره اوضاع عراق
وزارت نفت جواهر فروشی کشور است، ما به امانت مردم خیانت نمی‌کنیم
اما و اگرها و نکات بودجه 99
بیشتر
کد خبر: 71175 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۱۰ - 09:14
چرایی اعتراضات در حاشیه شهرهای تهران، اصفهان و شیراز
روایت غرضی از سه برابر شدن قیمت بنزین در دولت شهید رجایی

چرایی اعتراضات در حاشیه شهرهای تهران، اصفهان و شیراز

ستاره صبح-

سید محمد غرضی، وزیر نفت نیمه نخست دهه 60 باور دارد که گرفتن تصمیم افزایش قیمت بنزین، گرفتاری‌های امنیتی و سیاسی پس‌ازآن منجر به سوءاستفاده معارضان شد و آنها توانایی این را پیدا کردند تا برای اقشار محروم جامعه، مشکلات و دردسرهایی به وجود آورند. سید محمد غرضی درباره نحوه اعمال اصلاح نرخ بنزین در کشور به جماران گفت: «تغییر نرخ بنزین وقتی با تبیین مناسب شکل بگیرد، کمتر اعتراضی در بردارد.» در ادامه گزیده‌ای از گفت‌وگو وی درباره پیامدهای افزایش قیمت بنزین و موضع گیری گروهای سیاسی در این ارتباط را می‌خوانید.

افزایش سه برابری قیمت بنزین 
بدون اعتراض
یادم هست که زمان مرحوم شهید رجایی بنزین 10 ریال یا معادل «یک تومان» بود. ایشان نرخ آن را «3 تومان» کرد و از من پرسید که‌این کار به چه نتیجه‌ای می‌رسد؟ گفتم که چون قرار است شما مابه‌التفاوت درآمدی خود از بنزین را به مردم بالای 60 سال در روستاها دهید، کاری خداپسندانه و مردم‌پسند است. درنهایت قیمت بنزین در آن مقطع سه برابر شد و نه‌تنها اعتراض نشد، بلکه مورد تائید اکثریت هم قرار گرفت. بعدها همین‌طور که تورم‌ها افزوده شد، مازه تفاوت نرخ بنزین در ایران با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس گرفتاری‌های زیادی برای اداره کشور به وجود آورد و بااینکه در دهه 70 هرساله 20 درصد به قیمت بنزین اضافه می‌شد، ولی بازهم مردم تحمل می‌کردند. بااینکه باور عمومی این بود که فقرا آسیب می‌بینند و ثروتمندان استفاده می‌کنند. متأسفانه هرگز در ایران دولتی روی کار نیامده که توانایی پایین آوردن نرخ تورم به زیر 20 درصد را داشته باشد تا هم نرخ بنزین و فراورده‌های نفتی به یک تعادل برسد و هم قشرهای آسیب‌پذیر دچار دردسر نشوند.

اعتبار دولت رجایی را دولت 
روحانی ندارد
از نیمه دوم دهه 80 نیز که درآمد نفتی بالابود و قیمت بنزین بازهم چند برابر شد، دولت با واردات کالا آن‌هم با ارز دولتی مردم را کمتر دچار دردسر و گرفتاری کرد. اخیراً هم که قیمت هر لیتر بنزین به 3 هزار تومان رسیده، نزدیک 30 میلیون نفر در کشور در زمره خوش‌نشین‌ها هستند. ازاین‌رو، وقتی قیمت بنزین سه برابر می‌شود به‌جز این افراد، خیلی‌ها ضرر می‌کنند؛ به‌ویژه اینکه‌این گرانی روی قیمت کالاها نیز اثر می‌گذارد. بنابراین به همین خاطر است که اعتراض شکل می‌گیرد. اگر دولت موفق می‌شد قبل تغییر نرخ بنزین به مردم بگوید که‌این امری واجب بوده و قرار است درآمدهای حاصل از آن را میان اقشار آسیب‌پذیر توزیع کند، شاید اعتراض کمتری می‌شد و دولت، ملت و انقلاب دچار این گرفتاری و خسارات نمی‌شد. دولتمردان می‌گویند اگر این کار را می‌کردند مردم به ذخیره بنزین روی آورده و گرفتاری‌های بیشتری درست می‌شد. باید گفت متأسفانه اعتباری که دولت شهید رجایی داشت، دولت فعلی ندارد. کم اتفاق می‌افتد که دولت‌ها بتوانند اعتبار 80 الی 90 درصدی داشته باشند و معمولاً آنها کمی بیشتر از 50 درصد اعتباردارند که آن نیز در طول انجام‌وظیفه‌شان به کمتر از 40 درصد می‌رسد و بی‌تردید گرفتن این تصمیمات در چنین حالتی برای دولت‌ها دشوار است.

دلایل اعتراضات در شهرها
اعتراضات در تهران کمرنگ بود، اما در حاشیه شهر اعتراضات بیشتر بود. از سوی دیگر، در اصفهان و شیراز اعتراضات از حاشیه شهرها به درون شهر کشیده شد. یکی از دلایل زیاد بودن اعتراض در اصفهان مسئله تقسیم آب این استان بوده است. بدون تردید اصفهان از این سیاست آسیب‌دیده و دهه سختی را پشت سر گذاشته است. اعتراضات در شیراز نیز به آن دلیل بود که شکل این شهر هنوز سنتی مانده و صنعت در آن نفوذ نکرده است. بنابراین اکثریت مردم فارس همانند دوره‌های غیر صنعتی مانده‌اند و متکی به درآمدهای بخش صنعت نیستند.

رقابت‌های سیاسی و اقتدار کشور
رقابت در اقتدار سیاسی همیشه بوده و هست و دولت‌ها رقبای سیاسی خود را می‌شناسند و در اینکه فضای مجازی امروز توانایی‌ فراوانی را برای جلوگیری از پنهان‌کاری به وجود آورده، شکی نیست. تردیدی نیست که دولت آقای روحانی معارضانی دارد و اصلاً در رقابت با همین معارضان روی کار آمده است. منتها در اینکه گروه‌های معارض دولت در جریان رقابت خود به فکر حفظ کشور باشند، تردید وجود دارد.
آیا معارضه با دولت باید تا جایی پیش رود که منجر به آشوب در کشور شود؟ متأسفانه ستادهای مرکزی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در کشور مقصرند. وگرنه بدنه مردمی این جریان‌ها سالم بوده و توانایی تشخیص نفوذ بیگانگان و سایر موارد رادارند. در رقابت‌های سیاسی اقتدار کشور حفظ نمی‌شود و هر دو جریان سیاسی از این نوع مواضع برای تضعیف رقیب استفاده می‌کنند. این نوع رقابت در کشورهای دیگر نیز وجود دارد، ولی حُسن ایران این است که جمعیت غالب در کشور که بیشترین بار را به دوش می‌کشد سرباز هیچ‌کدام از جریان‌ها نیست و حواسش جمع است. حجم زیاد تبلیغات سوء در فضای مجازی و اتفاقاتی که افتاد، به‌قاعده اکثریت جامعه نرسید و درحالی‌که حاشیه‌های اصولگراها و اصلاح‌طلب‌ها علیه همدیگر بیشتر شد ولی نتوانست روی اکثریت جامعه اثر محسوسی بگذارد. باید به این نکته توجه کرد که درزمینه  اداره کشور، باید یک مرکز فرماندهی وجود داشته باشد و اصولگراها و اصلاح‌طلبان به‌جای اینکه‌این مرکزیت را به خود اختصاص دهند، همه مسئولیت‌ها را روی دوش رهبر انقلاب انداخته و ساکت ماندند. احزاب سیاسی نیز کلمه‌ای به زبان نیاورده و نگفتند که حفظ کشور از حفظ دولت یا مجلس مهم‌تر است. کسانی که امتیازات سیاسی دارند زمانی که کشور دچار مشکل و گرفتاری می‌شود، پنهان می‌شوند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.