انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پس لرزه‌های ترور سردار ملی
سنگ تمام خوزستانی‌ها و خراسانی‌ها برای سردار
پیامد مصوبه پارلمان عراق در زمینه خروج نظامیان خارجی برای منطقه چیست؟
وداع میلیونی تهـران با سـردار ایـران
این‌سو و آن‌سوی شهادت سردار
داغ سقـوط تازه شد
باخت قمارباز آمریکائی در خاورمیانه
علت‌یابی یک سقوط: از پنهان‌کاری تا شفافیت دیرهنگام
بازتـاب تـرور فرمانـده
رئیس‌جمهور سکوت را شکست
حکمرانی خوب برای استانداردهای نظامی
مسئول اعلام آمار کشته‌شدگان آبان ماه مشخص شد
سید حسن نصرالله انتقام پدرم را می‌گیرد
تهدیـد آمریـکا؛ پاسـخ ایـران
آیا سفر روحانی به توکیو دستاورد داشت؟
پیامدهای احتمالی حمله آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق برای ایران
واکنش‌ها به گزارش خبرگزاری رویترز درباره کشته‌شدگان آبان ماه
نامه نمایندگان به رهبر انقلاب درباره FATF می‌تواند گره‌گشا باشد
افزایش قیمت نفت، طلا و سقوط بورس پس از ترور سردار سلیمانی توسط بالگردهای آمریکائی
پیامدهای حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراین برای ایران
مکانیسم ماشه کشور را ناگهان در یک بن‌بست قرار نمی‌دهد
نبودگفتمان مشترک، عقب‌ماندگی ، بین‌المللی نبودن ، دانش، تحریم ...
در حال نوشتن نامه به رهبر انقلاب در خصوص تبعات نپیوستن ایران به FATF هستیم
چگونه اعتراض از حالت نرم و شعار به حالت خشن در می آید؟
پیامدهای عدم تصویب (FATF) برای ایران
پیامد ترور سردار سلیمانی برای ایالات‌متحده
پس لرزه‌های یک سقوط غیرعمد
با ایران مذاکره کنید؛ پنجره دیپلماسی روبه پایان است
روزنامـه‌هـا صدای مردم و حلقه واسط میـان آن‌ها و حاکمیـت
بهترین پیشنهاد آبه شینزو به روحانی
رویدادهای مهم خاورمیانه در سال 2019 و غافلگیری‌های ترامپ
ائتلاف دریایـی دربرابرائتلاف دریایـی
عراق در لبه پرتگاه، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
نقش تحریم‌ها بر کوچک شدن اقتصاد ایران
ایران نباید وارد جنگ با ایالات متحده شود
اینترنت شاهراه ورود تروریست‌ها بود و باید بسته می‌شد
رویارویی ایران و آمریکا به کجا می‌انجامد؟
واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران
مانور مشترک چین روسیه و ایران در دریای عمان
مسدود شدن نورد استریم 2 روسیه توسط واشنگتن
انسداد یا گشایش اقتصادی؟
تلاش برای شکستن تحریم‌ها
خروج از سلطه دلار با ارزهای رمز پایه
ایجاد« بزرگ‌ترین ترک‌ »در اتحاد غرب به دلیل تنش میان ایران و آمریکا
ماجراجویی یا محاسبه اشتباه؟
ارسال 100 پیامک تهدید‌آمیز
عـزا در عـزا در دیار کریمان
ایران لنگر صلح و امنیت خواهد ماند
سخنی با مخالفان تصویب لوایحFATF
موضع مجلس آینده ایران در قبال واشنگتن
بیشتر
کد خبر: 71161 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۶ - 22:39

ستاره صبح-

صالح‌آبادی: در ابتدا هفته بسیج را گرامی می‌داریم و لازم می‌دانم به روح شهدایی که پس از تشکیل بسیج داوطلبانه، بدون هیچ‌گونه مزد و منت، به جبهه‌ها رفتند و شهید شدند، درود بفرستم. همچنین از بسیجیانی که مجروح شدند و در بستر بیماری هستند قدردانی و ابراز همدردی کنم. من قبل از اینکه به اینجا بیایم به فرهنگ انوار مراجعه کردم تا معنی لغوی کلمه بسیج را استخراج‌کنم. آنجا دیدم بسیج را «گردآوری نیروها و افراد برای یک هدف مشخص مثل کارهای نظامی و غیره» تعریف کرده است. درواقع بسیج نیرویی بود که به دستور امام تشکیل شد و امام در یکی از پیام‌هایی که به مناسبت سالگرد تأسیس بسیج دادند گفتند که ما باید یک ارتش 20 میلیونی داشته باشیم. چون شرایط جنگی بود. شاید اگر الآن بود، این حرف زده نمی‌شد. با توجه به کاریزمای امام، فرمانشان نافذ بود و به‌هرحال، بسیج تشکیل شد. من درست است که در نیروهای نظامی، شبه‌نظامی و یا بسیج نبوده‌ام، اما 13 ماه سابقه خدمت در کمیته موقت انقلاب را دارم. همچنین یکی از افتخاراتم در میان همه مسئولیت‌هایی که داشته‌ام این است که در دولت دفاع مقدس «دبیر ستاد بسیج اقتصادی کل کشور» بوده‌ام. آنجا سه نفر بودند که مسئله ارزاق را به‌طورجدی پیگیری می‌کردند. یکی نخست‌وزیر آقای مهندس موسوی، دوم آقای میرزاده سرپرست ستاد بسیج اقتصادی کشور و سوم دبیر بود که بنده بودم. البته لازم می‌دانم از مرحوم مصطفی عالی‌نسب یاد کنم؛ که باوجود اینکه کارخانه‌دار بود و در تیمچه حاجب الدوله بازار تهران هم مغازه داشت، اقتصاد را از همه ما بهتر می‌فهمید. آقای موسوی هم گاهی اوقات در جلسات  هیئت دولت، شورای اقتصاد و یا ستاد بسیج اقتصادی نظر آقای عالی‌نسب را می‌پرسید. نظری که آقای عالی‌نسب می‌داد تصویب می‌شد. یعنی عالی‌نسب شخصیت برجسته‌ای بود. به‌هرحال، افتخار ما این بود که حداقل‌های موجود را به حداکثر می‌رساندیم. من در جلسات یک سال گذشته هرجایی رفته‌ام گفته‌ام که اگر جنگ اقتصادی را باور داریم باید سیستم سهمیه‌بندی راه بیندازیم. زیرا نمی‌شود باوجود جنگ اقتصادی، کالاها آزاد باشد؛ معلوم است که فرودستان ضربه می‌خورند. به نظر من پرداخت پول نقدی کار اشتباهی بوده و هست. من، چه زمانی که استانداری خراسان بودم و چه بعد که به نخست‌وزیری آمدم، هرچه توان داشتم برای جبهه‌ها به کاربردم. بسیاری از فرماندهان بسیج در خراسان و جاهای دیگر از دوستان من بوده‌اند و می‌دانند. دو سه نوبت هم که به جبهه رفتیم. یک نوبت وقتی جریان عملیات مرصاد پیش آمد، امام فرمود مردم به جبهه‌ها بروند. من به‌عنوان نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی، حدود یک ماه به جبهه رفتم و الحمدالله جریان آن فتنه از بین رفت. منظور من این است که به بسیج علاقه داشته‌ام و هنوز هم دارم. اما نظرم این است که بسیج کارهایی را باید انجام می‌داد و نداد و کارهایی را کرد که نباید می‌کرد.

بصیری: اگر بخواهیم در خصوص واژه بسیج بحث کنیم، بحث مفصل است. من فکر می‌کنم کارکرد بسیج منظور شما است. مثل واژه «شهید» است. در زمان جنگ ما شهید می‌گفتیم و عراقی‌ها هم شهید می‌گفتند. وقتی نیروهای صدام کشته می‌شدند که نمی‌گفت ایرانی‌ها ما را به هلاکت رساندند؛ می‌گفت رزمندگان ما به شهادت رسیدند. مسئله این است که مابعد از انقلاب تعریف جدیدی از باهم بودن ارائه کردیم. یعنی توده مردم، که کمونیست‌ها یک اسم روی آن می‌گذارند و در غرب اسم دیگری روی آن می‌گذارند و به شکل‌های مختلف در مورد آن صحبت و نظریه‌پردازی می‌کنند. ما این واژه را برای توده مردمی گذاشتیم که با عشق و علاقه تغییری به وجود آوردند که نیازمند همراهی است. فکر نمی‌کنم ما در طول تاریخ جایی داشته باشیم که مردم چیزی را به وجود آورده باشند و بعد با آن حرکت کنند. مثلاً وقتی انقلاب‌ها انجام می‌شود آن را رها می‌کنند و اصطلاح معروفی که «انقلاب‌ها فرزندان خود را می‌خورند» از همین نکته به وجود می‌آید. تصور بعضی‌ها این بود که قرار است برای انقلاب هم‌چنین اتفاقی رخ دهد. ولی در چارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران و تعریف‌هایی که بعد از انقلاب خودبه‌خود به وجود آمد، این تعریف را شکست؛ و گفت ما ماشین انقلاب را روشن می‌کنیم، با آن می‌آییم و در بین راه هم تقویتش می‌کنیم. لذا وقتی در حوزه اقتصاد هم ورود می‌کنیم، ما بسیج اقتصادی به وجود آوردیم. به این دلیل بسیج گفتیم که همراهی مردم را می‌خواستیم. گفتیم حالا که شما آن را روشن کردید، کمکش کنید. در حوزه دفاع مقدس هم همین کار را کردیم. البته شکل‌های آن تغییر می‌کند. در طول تاریخ بی‌نظیر است و اگر در علوم دانشگاهی هم بگردید نمی‌توانید شکل ماهوی که حرکت مردمی بعد از انقلاب به وجود آمد را هیچ جایی پیدا کنید. یک‌زمانی سلاح دست گرفت، یک‌زمانی در اقتصاد ورود کرد، در حوزه فرهنگی ورود کرد، در سازندگی ورود کرد و هم‌زمان همه این کارها را دارد انجام می‌دهد. مثل شهدایی که در درگیری‌های اخیر داشتیم. الزاماً هم بسیجی کارت دار نیست. یعنی ممکن است کارت بسیج در جیب شما نباشد ولی بسیجی هستید. هرکس نبضش برای کشور و وطنش بتپد، بسیجی است. وطن‌پرستی با نگران وطن بودن و برای آن کار کردن متفاوت است. هرکس از پیروزی‌های وطن، اسلام و انقلاب خوشحال می‌شود، بسیجی است. این تعریف من از بسیج است.

بصیری: این خلوص است که بسیجی را بسیجی می‌کند. وقتی جنس خالص می‌شود و صیقل می‌خورد ارزش پیدا می‌کند. طلا و الماس هم همین است. اخلاص یعنی اینکه ما برای آنچه می‌گوییم مخلص هستیم. یعنی در راهی که قدم برمی‌دارم می‌خواهم به همه‌چیزهایی که گفته‌ام عمل کنم و غش در من نیست. ما چقدر مسلمان هستیم؟ چقدر شیعه هستیم؟ چقدر خالص هستیم؟ این اخلاص داشتن و مخلص بودن است که بسیج را بسیج می‌کند. آدم مخلص برای آرمانش می‌ایستد. چون از اول عهد کرده بوده که قرار است به این دلیل بسیجی شوم. آدم مخلص، برای آرمانش از خودش می‌گذرد. امام برای این امام شد که همه‌چیزش را قربانی کرد. به خاطر همین وقتی وارد ایران می‌شود و از ایشان می‌پرسند «چه احساسی دارید؟» می‌فرمایند هیچ. اخلاص در بسیجی هم همین است. اگر اخلاص داشته باشد می‌ایستد و مثلاً جایی که باید مشکلات را تحمل کند، از خودش می‌گذرد. نمی‌دانم که چرا دولت‌ها از این ظرفیت استفاده نمی‌کنند. یک سری آدم هستند که می‌گویند ما مخلصانه پای‌کار هستیم تا از ظرفیت ما استفاده کنید. اگر می‌خواهید خسارات ناشی از سیل را درست کنید ما بدون هیچ مزدی شمارا همراهی می‌کنیم. یا اینکه اگر به ما بگویند می‌خواهند اقتصاد را درست کنند و باید کوپنیسم را تحمل کنیم، تحمل می‌کنیم. آیا حقوق شما را دو سه سال افزایش ندهیم به خیابان‌ها نمی‌ریزید؟ نه، نمی‌ریزیم. این آن همراهی است که بسیج را با شکل‌های دیگر انقلاب در دنیا متفاوت می‌کند. بسیجی باید تحمل کند. اگر چیزهایی که می‌خواهد را از راه غیرقانونی به دست بیاورد، قطعاً اشتباه است. اگر بنا بر وظایف خودش، حرّیت و آزادگی خودش را رعایت می‌کند و حرف حق را با رعایت احترام، ادب و قانون می‌گوید، کار درستی می‌کند. اگر مقابل نظام، دولت‌های مستقر و کسانی که رأی مستقیم و غیرمستقیم از مردم گرفته‌اند می‌ایستد، اشتباه می‌کند. کجا بسیج ایستاده است؟ البته ممکن است خطایی داشته باشد. خطاهایی داشته‌ایم، داریم و خواهیم داشت. ولی بسیج در مقابل دولت‌ها نمی‌ایستد و هیچ‌وقت هم نایستاده و همیشه هم سنگ زیرین آسیاب بوده است. نمونه‌اش همین اتفاقات اخیر است. با اینکه ممکن است ما این روش افزایش قیمت بنزین را قبول نداشته باشیم. اما چون دولت و قانون گفته و رهبری هم مخالفتی نکرده، ما هم ایستاده‌ایم. هم رسانه‌ها هم ایستاده‌اند. البته اجازه دهید جناح‌بندی نکنیم. خیلی افراد در تعریف اخلاص و گذشتن از خواسته‌های خود برای کشور می‌گنجند. اگر می‌گنجند، از من بسیجی‌تر هستند. ستاره‌های من روی دوشم و ستاره‌های آن‌ها روی قلبشان است.

صالح‌آبادی:  چیزی که در تشکیل بسیج مدنظر امام بود این است که یک نیروی نظامی باشد که از اصل انقلاب، نظام و کشور در برابر توطئه‌های شرق و غرب جانب‌داری کند. به نظر من اصلاح‌طلبان به شرق و غرب نه می‌گویند. مثلاً می‌گویند که ببینیم نفع ما در کدام طرف است و بهتر است که دولت‌ها این کار را انجام دهند. ولی اصل خدشه‌ناپذیر «نه شرقی، نه غربی» الآن تا حدودی تبدیل به «نه غربی، آری شرقی» شده است. مثلاً در تظاهرات‌ها یک‌بار هم «مرگ بر روسیه» نمی‌گویند. درحالی‌که این کشور یکی از کشورهایی است که به تاریخ ایران ظلم و جنایت کرده و دو عهدنامه گلستان و ترکمانچای را بر ما تحمیل کرده و بسیاری از شهرهای ما را گرفتند، در جنگ جهانی هم که به ایران آمدند چه جنایت‌ها که نکردند. حرف من این است که بسیج باید نیرویی باشد که هر موقع کاری روی زمین است را بدون مزد بردارد. ولی به نظر من برخی با به‌کارگیری واژه‌های مقدس، به‌تدریج بعضاً در مسائل سیاسی ورود پیدا کردند. مثلاً در مجلس‌های هفتم، هشتم، نهم و دهم و حمایت از احمدی‌نژاد به میدان سیاست آمدند. اگر اشتباه کرده‌اند بگویند اشتباه کرده‌ایم. مثل‌اینکه آقای محمدرضا باهنر اخیراً گفته ما اشتباه کردیم که در مجلس هفتم طرح تثبیت قیمت 9 قلم کالا ازجمله بنزین را تصویب کردیم. دولت اصلاحات سازوکاری تعریف کرده بود تا سالانه 10 تا 15 درصد به قیمت بنزین به‌صورت پلکانی اضافه شود و قیمت بنزین را از 80 تومان به 200 تومان افزایش داد. در مجلس هفتم، آقای حداد عادل روز اول نوروز 84 به تلویزیون آمد و تثبیت قیمت بنزین را به ملت ایران عیدی داد. البته بعد آن را به 400 تومان رساندند. بسیج نباید در انتخابات‌ها له یا علیه افراد ورود پیدا کند. نظرات صریح امام در مورد عدم دخالت سپاه و ارتش در مسائل سیاسی را همه می‌دانند. درنتیجه به نظر من انتقادی که وارد است این است که بسیج نباید وارد مسائل سیاسی شود. ولی مثلاً وقتی مملکت آشوب می‌شود، بسیج به میدان می‌آید؛ کار خوبی هم می‌کند. چون کیان و اساس انقلاب درخطر است. ولی اساس انقلاب با صندوق رأی درخطر نیست. چون همه کاندیداها از فیلتر شورای نگهبان گذشته‌اند، دلیلی ندارد ورود پیدا کنند.

صالح‌آبادی: این‌که «هرجایی کار مملکت زمین‌مانده باشد» برداشت درستی نیست. چون قانون اساسی کار سیاسی را به دولت، دستگاه قضایی و مجلس داده است. مثلاً ما نباید از بیرون بگوییم شما نمی‌توانید نماینده انتخاب کنید و ما باید نماینده انتخاب کنیم. ورود بسیج به دسته‌ها و احزاب صحیح نیست. کلام امام صراحت دارد که «شما باید سعی کنید جهات سیاسی در سپاه وارد نشود، که اگر افکار سیاسی وارد سپاه شود، جهات نظامی آن از بین می‌رود.» (صحیفه امام، جلد 18، صفحه 45) یعنی نظامی‌ها بین کار نظامی و سیاسی باید یکی را انتخاب کنند.

بصیری: فرض آقای صالح‌آبادی درست نیست. ایشان فرض گرفتند که بسیج این کارها را کرده است. آیا شما با دخالت بسیج نماینده مجلس سوم شده‌اید؟! اگر آقای حداد عادل چیزی گفته خودش باید پاسخ دهد. البته در مورد مصوبه دولت اصلاح‌طلبان در خصوص افزایش قیمت بنزین صحبتی هست. چون بر اساس برنامه چهارم باید به فوب خلیج‌فارس می‌رسید و مجلس هفتم جلوی رسیدنش به فوب خلیج‌فارس را گرفت. ممکن است منتقد باشند که نباید جلوی رسیدن به فوب را می‌گرفتند. افزایش پلکانی را ادامه ندادند و به خودشان مربوط است و باید پاسخ دهند. اما اینکه فرض بگیریم بسیج دخالت کرده و بنابراین فرض بسیج را متهم کنیم، ظلم است.

صالح‌آبادی: یعنی واقعاً دخالت نکرده است؟

بصیری: نه؛ دخالت نکرده است. اساساً در سپاه و بسیج ورود به مناقشات سیاسی ممنوع است. در این کشور بالغ‌بر 20 میلیون نفر بسیجی هستند و کارت دارند و خیلی افراد هم تفکر بسیجی دارند و ممکن است در ستادهای مختلف باشند. مثلاً آدم‌های کارت دار بسیج در ستاد آقای میرحسین موسوی نبودند؟! آیا ستاد آقای موسوی ایثارگران دوره جنگ نداشت؟! همین الآن کانال تلگرامی جانبازان اصلاح‌طلب هست و تندترین حملات را انجام می‌دهند. من نمی‌توانم بگویم چون عده‌ای کاری کرده‌اند، جنگ بد بوده است. آیا همه مردمی که در حمایت از امنیت کشور به خیابان آمدند بسیجی بودند؟! آیا دأب امروز ما مرگ بر روسیه بود؟! برای من تعجب‌آور بود و از آقای صالح‌آبادی انتظار نداشتم. بحث ما اصلاً امروز روسیه نیست. دشمنی اصلی که در برابر ما قد علم کرده غرب است. ما الآن در سال‌های میانی قرن بیستم نیستیم که درگیر روس‌ها باشیم. نه روسیه قدرت سابق را دارد، نه رفتارشان مثل قدیم است و نه الآن درگیری جدی ما با روسیه است. «نه شرقی، نه غربی» برقرار است. آیا وقتی می‌گوییم نه شرقی، نه غربی، یک خط از قطب شمال به قطب جنوب می‌کشیم و هر دو طرف را فحش می‌دهیم؟! معنایش تفکر  وابستگی است. یعنی اگر آمریکا هم امروز رفتارش را اصلاح کند و به ملت ایران احترام بگذارد، قطعاً «مرگ بر آمریکا» هم نخواهیم داشت. چرا وقتی به ملت ما احترام می‌گذارد، مرگ بر آمریکا بگوییم؟ وقتی تحریم می‌کند «مرگ بر آمریکا» داریم. وقتی میلیون‌ها دلار هزینه می‌کند تا رسانه‌های آن در مقابل جمهوری اسلامی ایران بایستند، «مرگ بر آمریکا» داریم. در جریانات اخیر، بی.بی.سی برنامه‌های خود را چند ساعت جلوتر شروع می‌کرد تا اغتشاشات در ایران را پوشش دهد. آیا بی.بی.سی برای پوشش اغتشاشات در فرانسه هم برنامه‌های خودش را زودتر شروع می‌کند؟! معلوم است که دشمن ما الآن کیست. ما با این دشمن درگیر هستیم. لذا الآن مرگ ما بر این دشمن است و نگرانی ما هم از آن‌ها است. معنایش تفکر  وابستگی است. یعنی اگر آمریکا هم امروز رفتارش را اصلاح کند و به ملت ایران احترام بگذارد، قطعاً «مرگ بر آمریکا» هم نخواهیم داشت. چرا وقتی به ملت ما احترام می‌گذارد، مرگ بر آمریکا بگوییم؟ وقتی تحریم می‌کند «مرگ بر آمریکا» داریم. وقتی میلیون‌ها دلار هزینه می‌کند تا رسانه‌های آن در مقابل جمهوری اسلامی ایران بایستند، «مرگ بر آمریکا» داریم. در جریانات اخیر، بی.بی.سی برنامه‌های خود را چند ساعت جلوتر شروع می‌کرد تا اغتشاشات در ایران را پوشش دهد. آیا بی.بی.سی برای پوشش اغتشاشات در فرانسه هم برنامه‌های خودش را زودتر شروع می‌کند؟! معلوم است که دشمن ما الآن کیست. ما با این دشمن درگیر هستیم. لذا الآن مرگ ما بر این دشمن است و نگرانی ما هم از آن‌ها است. اگر فرمانده پایگاه در مسجدی این کار را کرده باشد به همه تعمیم می‌دهید؟! آیا اگر شما لیستی را بدهید من همه مجموعه شما را متهم می‌کنم؟!  ما به این برداشت شخصی می‌گوییم و نظریات علمی نمی‌گوییم. بسیج در کلیت، ورود به مناقشات سیاسی ندارد؛ همه ما منع هستیم. مگر اینکه از این مسئولیت حقوقی کنار بروم و یک شهروند عادی باشم، البته با کارت بسیج، حق‌دارم شرکت کنم و حضور داشته باشم. ممکن است یک نفر از سپاه استعفا بدهد و در انتخابات شرکت کند؛ حق دارد. اگر یک عضو پایگاه بسیج لیستی در جیبش بود، دخالت در انتخابات محسوب می‌شود؟! اگر تخلفی صورت گرفته قطعاً با آن برخورد می‌شود. اما اگر به‌طور فراگیر این اتفاق نیفتد، آیا ما می‌توانیم از آن به فساد فراگیر و دخالت همه تعبیر کنیم؟! وقتی آشکارا تمام فرماندهان بسیج و سپاه فریاد می‌زنند از وابستگان ماکسی حق ورود به انتخابات ندارد و منع می‌کنند، و هیچ ستاد انتخاباتی وجود ندارد، آیا این دخالت بسیج است؟! ما همین را در مورد دولت‌های مختلف می‌توانیم بگوییم. دولت منع ورود به انتخابات ندارد؟! اگر کسی تخلف کرده باشد ما کل دولت را متهم می‌کنیم؟! این مثل شائبه تقلب است که هیچ‌گاه اثبات عمومی نشد. به نظر من این ظلم به بسیج است. بسیج نباید به مناقشات سیاسی ورود پیدا کند. سپاه و بسیج ممنوع کرده‌اند و احکامی که برای افرادی که به مناقشات سیاسی ورود کرده‌اندصادرشده موجود هست. همیشه هم تأکید شده که اگر خدای‌ناکرده تصور خودمان یا باخت خودمان در انتخاباتی که مردم انجام داده‌اند را گردن دیگران بیندازیم بد است.

صالح‌آبادی: اجازه بدهید من یک تذکر کوتاه بدهم. اصلاً من نمی‌گویم بسیجی‌ها باید به ستاد آقای میرحسین موسوی می‌رفتند و به ستاد آقای احمدی‌نژاد نمی‌رفتند. من می‌گویم فرمان بنیان‌گذار مثل قانون اساسی است. خیلی شواهد و قرائن وجود دارد که این اتفاق افتاده است. آیا بسیج از این‌همه فرماندهان سپاه که در مجلس نهم بودند دفاع نکرد؟!

بصیری: آقای صالح‌آبادی اطلاعاتی دارند که من ندارم. دفاع کرده است؟!

صالح‌آبادی: درجاهایی کمک می‌شد که فلانی رأی بیاورد و فلانی رأی نیاورد. یا مثلاً من دیده‌ام که وقتی ما برای نمایندگی مجلس ثبت‌نام می‌کنیم بسیج محله می‌آید تحقیق می‌کند که آیا این آقا نماز می‌خواند یا نمی‌خواند؟ همسر و دخترش حجاب دارند یا ندارند؟ این کارها فلسفه کار بسیج نیست. نکته بعدی در مورد روسیه، آیا واقعاً تابه‌حال روس‌ها به ما احترام گذاشته‌اند؟! روس‌ها در دوره باراک اوباما بدترین ضربات را به ما زدند. شش قطعنامه 1669، 1737، 1747، 1803، 1835 و 1929 را در کنار آمریکا امضا و تحریم‌های فلج‌کننده را بر کشور ما وارد کردند. همین الآن هم با رژیم صهیونیستی راجع به زدن سوریه هماهنگی می‌کنند. اصلاً روسیه قابل‌اعتماد نیست. به نظر من مهم نیست چه کسی به مجلس برود و یا چه کسی رئیس‌جمهور بشود و چه کسی نشود. مهم این است که خروجی کار ما در لباس بسیجی و غیر بسیجی به‌گونه‌ای باشد که زندگی مردم بهبود پیدا کند. آرزوی قلبی من این است که این اتفاق بیفتد. وقتی بهبود پیدا نمی‌کند و بدتر هم می‌شود، همه ما مسئول هستیم. من هفته گذشته نوشتم که چرا جلوی افزایش پلکانی قیمت را گرفتند؟ آقای روحانی هم در چهار سال گذشته طبق قانون اجازه داشت که این کار را انجام دهد و نداد. آقای رئیسی هم به‌درستی گفت: افزایش قیمت بنزین باید در طول پنج سال انجام می‌شد؛ اما یک‌مرتبه این اتفاق افتاد. من می‌گویم قصور صورت گرفته و کسانی که این کارها را کرده و برای مردم هزینه ایجاد کرده‌اند به هر تفکری نزدیک بوده‌اند، حالا هم بگویند اشتباه کرده‌ایم.

بصیری: آقای صالح‌آبادی اصرار دارند که شعارهای مردم را به سمت روسیه ببرند و اصرار دارند این‌همه رسانه غربی که علیه ما فعالیت می‌کنند را نبینیم.

صالح‌آبادی: من می‌گویم همه را باهم ببینیم.

بصیری: مثلاً ترکیه هم در زمان صفویان با ما جنگیده است. الآن مرگ بر ترکیه هم بگوییم؟!

صالح‌آبادی: ترکیه فرق دارد.

بصیری: عراق هشت سال با ما جنگید و 20 هزار نفر از ما شهید کرد. الآن وقت مرگ بر عراق گفتن است؟! بسیج باید این‌ها را تشخیص دهد.

صالح‌آبادی: اتفاقاً من می‌گویم اگر زمان را هم در نظر بگیریم، روسیه قابل‌اعتماد نیست.

بصیری: هیچ‌کس قابل‌اعتماد نیست.

صالح‌آبادی: امام خمینی(س) سال 66 گفت اگر از صدام بگذاریم، از آل سعود نمی‌گذریم. ولی مصلحت ایجاب کرد، کار درستی هم کردند، دوباره مذاکره کردند و راه خانه خدا باز شد.

صالح‌آبادی: امام درست می‌گویند که مسلمان واقعی از منافع خودش، حتی جانش، می‌گذرد. ماقبل از انقلاب که در مبارزه بودیم، واقعاً از جانمان گذشته بودیم. متناسب با شرایط زمان باید ببینید که فداکاری چیست. فداکاری امروز  این است که بسیج مثل یک‌چشم بینا تخلفات را ببیند. جاهایی که به حقوق مردم دست‌درازی می‌شود را شناسایی کنند و برای برخورد، راهکارهای قانونی بدهند. هم فسادهای دولت را کشف کنند و هم اگر در دستگاه قضایی سوءاستفاده‌ای می‌شود و یا نمایندگان مجلس تخلف می‌کنند، آن‌ها را هم بگویند. اصل هشتم قانون اساسی می‌گوید امربه‌معروف و نهی از منکر وظیفه همه ایرانیان است. اما نباید یک‌جانبه باشد. هرجایی تخلف دیدند بایستند و دفاع کنند.

بصیری: نمی‌دانم چرا می‌گویید درگیری نداریم. هنوز کفن شهیدی که در جنوب تهران شهید شده از خون او خیس است. ما این اتفاقات راداریم. ما آدم‌هایی داریم که مسلح در مقابل مردم می‌ایستند. بسیج همیشه باید برای دفاع از مردم، ناموس و سرزمینش آماده باشد. در کجای دنیا اعتراضات به این شکل مسلحانه انجام می‌شود و این‌طور بسیج تحمل می‌کند؟ نیروی انتظامی چقدر صبر و تحمل می‌کند؟ درحالی‌که آن‌ها سلاح سرد و گرم به کار می‌گیرند. بسیج نیاز به جان‌فشانی دارد. البته جان‌فشانی مراتب مختلفی دارد. همین‌که افراد کشور کار و تلاش شبانه‌روزی دارند و از  جان خودشان برای اردوهای جهادی مایه می‌گذارند تا کشورشان را بسازند جان‌فشانی است. یک‌وقت هم غربی‌ها درگیری‌های مختلفی برای ما به وجود می‌آورند و ما ناچار هستیم برای مقابله با اشرار و کسانی که سلاح دست می‌گیرند از نیروی مردمی بسیج استفاده کنیم. سلاح دست گرفتن در اعتراضات در هیچ کشوری و در هیچ جای تاریخ و از هیچ ملتی پذیرفته نیست. این شورش است. خواندن برخی از توئیت های پسر شاه مخلوع برای من لطیفه است. از آن‌طرف دنیا در حمایت از کسانی که بانک‌ها را آتش زده‌اند بیانیه صادر می‌کند. همین آدمی که پدرش را در آمریکا و انگلیس راه ندادند و در مصر از تنهایی و غربت جان داد. مارگارت تا چر می‌گوید پدر همین آقا در هواپیما به دفتر ما زنگ می‌زد و من می‌گفتم وصل نکنید. چندین بار که زنگ زد، گفت می‌دانم من را راه نمی‌دهید؛ بچه‌هایم را راه بدهید چون ما جایی نداریم. یعنی روی آسمان بود و آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها به او راه نمی‌دادند. البته برای من جالب است بعضی از کسانی که خودشان را به جریانات سیاسی داخل منصوب می‌کنند و خیلی هم از ملی‌گرایی و طرفدار مصدق بودن دم می‌زنند، هم از مصدق دم می‌زنند و هم از غرب حمایت می‌کنند و در انگلیس رفت‌وآمد دارند وزندگی می‌کنند و آشکارا غرب‌گرا هستند. تلفیق بین کسی که از مصدق حمایت می‌کند باکسی که مصدق را برکنار کرده و نفتش را نخرید و نفت‌کش ایرانی را گرفت، برای من عجیب است. ولی متأسفانه از روایت‌های تاریخی عبرت نمی‌گیریم. دریکی از فیلم‌ها می‌گفت که «تاریخ تسلسل اشتباهات ما است». البته قطعاً دیگر نمی‌گذاریم آن اشتباه تکرار شود. یعنی جمهوری اسلامی ایران، ایران زمان شاه نیست. 40 سال است که تمام دنیا مقابل ما ایستاده و ما ایستاده‌ایم. هژمونی آمریکا در حال فروپاشی است و خودشان هم می‌گویند. یک‌زمانی انتخابات آن‌ها برگزار می‌شد و شاید ما اصلاً مطلع هم نمی‌شدیم. ولی امروز برای اینکه در انتخابات برنده شوند ایران را در معادلات خودشان آورده‌اند. 

ما ایستاده‌ایم و قدرتمندتر از قبل هم ایستاده‌ایم. تفکر جمهوری اسلامی ایران تمام جهان را فراگرفته است. به برخی اعتراضات و مشکلات اقتصادی نگاه نکنید. مشکلات اقتصادی در همه جای دنیا هست. یونان ورشکسته شد و با کمک مالی آلمان سر پا ایستاد. در طول هشت سال چهار دولت در آن تغییر کرد. اسپانیا با 50 درصد بیکاری مواجه شد و فرانسه با 25 درصد بیکاری جوانان مواجه است. خود ترامپ می‌گوید 45 میلیون نفر در آمریکا نگران وعده غذایی بعدی خودشان هستند. آمریکایی که 20 هزار میلیارد دلار تولید ناخالص سالانه دارد. آقای صالح‌آبادی مجلس بوده‌اند و بحران‌های اقتصادی را گذرانده‌اند. من گاهی دلم می‌شکند که برخی حرف‌ها را می‌زنند. چون شما دیده‌اید که ما چگونه این کشور را اداره کرده‌ایم. دیده‌اید که غربی‌ها و شرقی‌ها با ما چه‌کار کردند. شما زمان جنگ را یادتان بیاید که حتی یک سیم‌خاردار به مانمی دادند.

صالح‌آبادی: همان موقع  هم پشت صدام بودند.

بصیری: بله؛ روس‌ها هم پشت صدام بودند. اینجا که جلسه محاکمه آمریکا یا روسیه نیست. هرکس مقابل ما ایستاد باشد، مقابلش می‌ایستیم. هرکس درصد احترام خودش را افزایش دهد، ما به همان نسبت به او احترام می‌گذاریم. البته روسیه هم شوروی سابق نیست.

صالح‌آبادی: ما معتقدیم باید موازنه مثبتی بین غرب و شرق ایجاد شود. درگیری هزینه می‌آورد. تحریم مثل یک موریانه است که یک بنای چوبی را از زیر انقدر می‌خورد تا فروبپاشد. زمانی که من مجلس بودم به دعوت کاسترو به کوبا رفتیم. کاسترو  می‌گفت: ما 88 مایل با آمریکا فاصله‌داریم و آن‌ها را می‌زنیم. ما هم آن زمان رادیکال بودیم. ولی به‌تدریج متوجه شدیم که اگر می‌خواهیم در نظام بین‌الملل بمانیم و جایگاه داشته باشیم، راهی جز تعامل نیست. به آقای هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور گفتم هرکس می‌گوید کمونیست و سوسیالیست خوب است او را یک هفته به کوبا بفرستید. خدا شاهد است که آن‌ها نان هم نداشتند به ما که دیپلمات بودیم بدهند. ما آخرش می‌خواهیم مثل کوبا، ونزوئلا و کره شمالی بشویم؟! یا باید مثل ترکیه شویم. ترکیه کشوری است که هویت اسلامی دارد ولی با آمریکا رابطه دارد و با روسیه هم بهترین رابطه را برقرار کرده است. با عربستان و ایران هم رابطه دارد و نفعش را می‌برد. اردوغان با این روش ترکیه را نجات داده است. من معتقدم که ما با حفظ هویت ایرانی - اسلامی خودمان می‌توانیم با دنیا تعامل کنیم. 
 
بصیری: موازنه مثبت و منفی نظریه است. جمهوری اسلامی موازنه منفی را پیگیری می‌کرد. ولی دولت‌هایی مثل ترکیه موازنه مثبت را پیش گرفتند. مگر چند وقت پیش در ترکیه کودتا نشد که طی یک‌شب داشتند اردوغان را برمی‌داشتند؟! مگر عربستان به‌عنوان گاو شیرده آمریکا مقابل ترکیه نایستاده است؟! مگر اقتصاد ترکیه در مواجهه با روسیه در آستانه فروپاشی قرار نگرفت و اردوغان مجبور به عذرخواهی و سفر به روسیه نشد؟! موازنه مثبت باکسی که می‌خواهد نابودت کند؟ تجربه‌ای بهتر از اردوغان داشته‌ایم؟ چه بلایی سر او آوردند؟ چرا ما مثل کوبا بشویم؟ نه ژئوپولتیک ما مثل کوبا است و نه جامعه ما جامعه کوبایی است؛ و نه سرمایه انسانی و سرمایه ما با کوبا قابل‌مقایسه است. ما 40 سال است نه‌تنها کوبا نشده‌ایم، بلکه وضعمان از خیلی کشورهایی که با آمریکا رابطه داشته‌اند بهتر است. عربستان از موازنه مثبت با آمریکا چه دارد؟ جز اینکه نفتش را می‌دهد و سلاح می‌خرد و مردم مسلمان را در سوریه، عراق، یمن، پاکستان و افغانستان می‌کشد؟! آخرش چه چیزی نصیبشان شده؟ گاو شیرده؟ توهینی بالاتر از این می‌توانند داشته باشند؟!

صالح‌آبادی: آخر مقاومت کجاست؟

بصیری: حتماً آخرش پیروزی است. به دلیل اینکه اولا آمریکا آمریکای سابق نیست. خودشان هم می‌گویند ما آمریکای دهه 80 نیستیم و نمی‌توانیم در دنیا مانور بدهیم. ترامپ به مجری سی بی اس می‌گوید که 50 درصد تجهیزات نظامی ما در جهان غیرقابل استفاده است؛ چون پول‌نداریم آن‌ها را تعمیر کنیم. هرگز آمریکا نمی‌تواند در حوزه نظامی جنگی علیه ما راه بیندازد. در حوزه اقتصادی هم اگر می‌خواست موفق شود، در این 40 سال شده بود. اما مقاومت به این معنا نیست که ما مقاومت کنیم و هم‌زمان مصرف‌گرایی ما بالا و بهره‌وری و سرانه مطالعه پایین باشد. ما باید در مورد این‌ها صحبت کنیم. مقاومت هزینه و حرکت دارد. مقاومت به معنای ایستادن نیست. شما وقتی مقاومت می‌کنید باید اختراعات را بالا ببرید و سامانه دفاعی را قدرتمند کنید. وقتی مقاومت می‌کنید حتماً باید دانشگاه را به علم روز تجهیز کنید. حتماً باید به سراغ ابداعات بروید و کارآفرینی را افزایش دهید. جهان می‌چرخد. امپراتوری‌های بزرگ فروریخته‌اند و طبیعی است که آمریکا هم فرو می‌ریزد. ما می‌توانیم از این چرخش جهان استفاده کنیم. مثل جنگ جهانی دوم که ما پل پیروزی بودیم و از چرخش جهان استفاده نکردیم نباشد؛ این دفعه استفاده کنیم. اگر یک لات در محله شما بود تا چه زمانی می‌خواهید به او باج دهید. شما باید ایستادن را به ما یاد دهید. چیزی که ما را می‌زند، بیشتر خودمان هستیم.

صالح‌آبادی: مردم درنهایت به جیب، سفره، سبد غذایی، یخچال، حساب بانکی و قدرت خریدشان فکر می‌کنند. من در دولت‌های آقایان موسوی و خاتمی حضور داشتم. پرسش این است که آیا وضع مردم در دولت آقایان موسوی، هاشمی و خاتمی بهتر بود یا در دولت‌های آقایان احمدی‌نژاد و روحانی؟

بصیری: توان خرید در سال 80 را با 1398 مقایسه کنید.

صالح‌آبادی: من یادم هست که ما گوشت کوپنی را به قیمت 75 تومان به دست مردم می‌دادیم.

بصیری: الآن چرا نمی‌دهید؟ الآن چرا بازار را رها کرده‌اید؟ این همان تفکر است.

صالح‌آبادی: سال 67 یک سفر به خارج رفتم و 100 دلار اضافه آورده بودیم و به برادرم دادم که بفروشد. گفت هر دلار را 100 تومان فروخته است. الآن بعد از 31 سال، این دلار از 100 تومان 12000 تومان شده است. در حوزه اقتصاد دولت آقای خاتمی یکی از بهترین دولت‌های بعد از انقلاب بود. هشت سال اقتصاد ایران رشد پنج تا هفت درصد داشت. هشت سال تورم بین 10 تا 15 درصد بود. قیمت ارز دولتی 750 و غیردولتی بین 830 تا 850 تومان بود. ولی وقتی به دست اصولگرایان رسید که سیاست تهاجمی را در مجلس و دولت پیش گرفتند و گفتند می‌ایستیم و مقاومت می‌کنیم، دلار به 4000 تومان رسید و تورم بالا رفت؛ باوجوداینکه درآمد افسانه‌ای نفت حدود 600 تا 700 میلیارد دلار در آن هشت سال به خزانه آمد.

بصیری: من قصد دفاع از اصولگرایان را ندارم؛ آن‌ها خودشان باید جواب بدهند.

بصیری: تقویت تفکر بسیجی همان تقویت باورها، آرمان‌ها و  اخلاص است. ما باید اعتماد مردم به کارکرد نظام را افزایش دهیم. وقتی تقویت شود، الزاماً ظهور و بروز پیدا می‌کند. این‌ها جدای از هم نیستند. وقتی اخلاص، اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی را افزایش می‌دهید و تفکر بسیجی را از مناقشات سیاسی، احزاب و درگیری‌ها دور می‌کنید، مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد و حتماً ظهور و بروز خواهد داشت. البته باید بتوانیم از آن اندیشه استفاده هم بکنیم. متأسفانه دولت‌ها استفاده نمی‌کنند. یعنی تلاش نمی‌کنند از این ظرفیت مردمی استفاده کنند. در همین جریان بنزین، چرا با مردم صادقانه صحبت نمی‌کنیم؟ چرا از ظرفیت همراهی مردم با خودمان استفاده نمی‌کنیم؟ چرا از ظرفیت بسیج برای همراه کردن مردم در یک پروسه زمانی مشخص استفاده نمی‌کنیم؟ در دولت آقای احمدی‌نژاد تا حدی این کار را کردند و تا حدی موفق هم بودند. ولی ما از نظرات غربی پیروی کردیم و گفتیم شوک می‌دهیم و درست می‌شود؛ نتیجه همین شد که الآن شده است. این سرمایه اجتماعی را داریم از دست می‌دهیم. ظهور و بروز، استفاده کردن می‌خواهد. باید ایجاد بستر کنیم. اگر بستر نباشد و بخواهید همه‌چیز را با پول جلو ببرید و کلاسیک و سازمانی کنید و اگر به چارچوب‌هایی که غربی‌ها درست کرده‌اند بروید، نمی‌توانید مقابل آن‌ها بایستید. ما باید با چارچوب‌های خودمان مبارزه کنیم. ما در جنگ گفتیم این روش نمی‌شود و باید عوضش کنیم. جنگ کلاسیک ما را نجات نداد و در استراتژی‌های حمله و دفاع تغییر دادیم. باید شیوه‌هایمان برای مقابله با دشمن را عوض کنیم. اگر با همین وضع جلو برویم، بسیج هم مجبور است فقط همراهی کند و هرجایی نیاز شد وسط بیاید. ولی در  اینکه دولت‌ها کمک و استفاده کنند و به بسیج بودجه بدهند، متأسفانه خیلی ضعیف هستیم. صالح‌آبادی: اصلاً هر جریان و یا فردی خودش باید هویت و رسالت خودش را بیان کند. درنتیجه، الآن بسیج باید بداند که دنیا عوض‌شده و مثل 30 سال پیش نیست. نسل‌هایی به جامعه آمده‌اند که مطالعات و خواسته‌های آن‌ها با نسل‌های قبل واقعاً متفاوت است. شما نمی‌توانید درگذشته بمانید و بخواهید برای آینده کارکنید. برای زندگی در نظام بین‌الملل باید از ابزارهای  این نظام استفاده کرد. وقتی ما سال 81 روزنامه درمی‌آوردیم آن را روی یک سی دی می‌ریختیم و سی دی را به یک موتوری می‌دادیم و آن را به کیلومتر 18 جاده کرج می‌برد تا به چاپخانه بدهد. الآن موتوری حذف‌شده و ما صفحه روزنامه را می‌بندیم و با یک کلیک برای چاپخانه می‌فرستیم. همین چند روز اخیر دیدید که با قطع اینترنت همه سیستم اطلاع‌رسانی و خدماتی کشور مختل شد. اما در 30 سال قبل چنین پدیده‌ای اصلاً وجود نداشت. بسیج اگر می‌خواهد بماند، که باید بماند، باید به‌روز، و مدرن، علمی و واقع‌بین باشد؛ و ببیند که خیر و صلاح مملکت و جوانان در چیست، آن را ترویج کند و هرچه غیرازآن است را انجام ندهد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.