انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71153 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۶ - 10:27
  تعلل صادرکنندگان در عرضه ارز، عامل نوسان بازار
رئیس‌کل بانک مرکزی دلایل افزایش ارز را اعلام کرد

تعلل صادرکنندگان در عرضه ارز، عامل نوسان بازار

اشاره: سایه سیاست در ایران همواره بر اقتصاد، ارز ، قیمت کالاها بویژه کالاهای وارداتی، خودرو، مستغلات، مواد خوراکی و ... تاثیر داشته است. ریرا هرگاه تنش میان ایران و غرب افزایش یافته قیمت ارز نیر دچار نوسان شده است. همچنین تنش های داخلی و جو روانی که رسانه های مخالف جمهوری اسلامی در دنیا به راه می اندازند، قیمت ارز و به تبع آن قیمت کالاها را تحت تاثیر قرار می دهند و بر بازارها تاثیر می گذارند. موضع گیری های سیاسی داخلی نیز بر نوسان قیمت ارز و کالاها بی تاثیر نبوده و نیست.در این ارتباط رئیس‌کل بانک مرکزی به افزایش قیمت ارز واکنش نشان داد و گفت: «آنچه این روزها در بازار ارز مشاهده می‌شود، ناشی از نحوه عملکرد برخی از صادرکنندگان است که تلاش می‌کنند با تعلل، ارزهای صادراتی خود را با نرخ‌هایی بالاتر در بازار عرضه کنند.»

ستاره صبح-عبدالناصر همتی در یادداشتی نوشت: «آنچه این روزها در بازار ارز می‌بینیم عمدتاً ناشی از نحوه عملکرد برخی از صادرکنندگانی است که به سبب جو روانی ناشی از افزایش نرخ بنزین و حوادث بعدازآن و شروع تسویه‌حساب‌های تجار با خارجیان در پایان سال میلادی، تلاش می‌کنند با تعلل، ارزهای صادراتی خود را با نرخ‌هایی بالاتر در بازار عرضه کنند. به همین دلیل به خاطر اعلام نرخ‌های غیرواقعی، تقاضای زیادی حتی برای نرخ‌های کمتر از آن وجود ندارد.»
رئیس‌کل بانک مرکزی تأکید کرد: «بانک مرکزی در این مواقع همان‌گونه که در حال حاضر در حال انجام است، با حضور پرقدرت در بازار حواله‌ای ارز، عدم تعادل‌های مقطعی را مرتفع و تعادل مبتنی بر متغیرهای واقعی را همانند بازار اسکناس به بازار حواله برمی‌گرداند. بارها تأکید کرده‌ام که بانک مرکزی به تداوم ثبات نسبی بازار ارز اهمیت ویژه‌ای قائل است و رمز تداوم ثبات در این بازار و به‌تبع آن در سایر بازارها، توجه به بنیان‌های بازار در کنار حضور پرقدرت بازار ساز برای جلوگیری از سفته‌بازی و نوسان گیری در این بازار است.  این بار نیز بانک مرکزی با اقداماتی که در جریان است کما فی الساق بازار را مدیریت خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، بهای دلار در صرافی‌های بانکی روز گذشته با رشد حدود ۴۰۰ تومانی قیمت نسبت به‌روز دوشنبه به رقم ۱۲ هزار و ۳۵۰ تومان رسید.

 

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.