انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تحلیل سعید معیدفر، جامعه‌شناس از اعتراضات اخیر
اصــلاحِ اصلاح‌طلبان
واکنش دو چهره سیاسی به هجمه علیه روحانی
مردم کلانشهرها در محاصره آلاینده های کُشنده
پنـج علت اصلی افزایش قیمت بنزین
اعتراض به افزایش قیمت بنزین
واکنش‌ها به قطع اینترنت
بازخوانی سه رویداد تلخ در نیم‌قرن گذشته
عدم اجرای «قوانین هوای پاک»، نفس مردم را نشانه گرفته است
عقب‌نشینی نمایندگان از لغو سهمیه‌بندی بنزین
آسیب شناسی اعتراضات به روایت یک جامعه‌شناس
استیضاح وزیر کشاورزی به دلیل دریافت چهار کارت زرد است
پایبندی به قانون اجرا برای همه
قتل عمد را قبول ندارم
مجلس و دولت قوی، زمینه‌ساز ازبین‌رفتن فساد
آقای رئیس‌جمهور به‌جای بی‌اطلاعی از افزایش قیمت بنزین ؛ علت‌ها و موانع را بگویید و عذرخواهی کنید
چهار پیشنهاد برای کاهش نارضایتی شهروندان
اعتـراض حق مردم اسـت
انتخابات مجلس یازدهم کلید خورد
استیضاح بیژن نامدار زنگنه سیاسی یا عملکردی است؟
اهرم امور ملت در دستان مجلس شجاع
هشدار رئیس شورای شهر تهران نسبت به اوضاع حمل و نقل عمومی
شورش حاشیه بر متن
تیغ اسـتیضاح بر سرکابینه
سهمیه‌بندی به‌جای پول نقد
جزئیات تازه از حوادث اخیر
سه ایستگاه مترو تا پایان سال جاری افتتاح خواهد شد
شور انتخاباتی با تایید شایستگان توسط شورای نگهبان
نقص کارشناسی در نظام تصمیم‌گیری‌ها
هزینه سنگین مالی و جانی آلودگی هوا
نام‌نویسی بیش از 13هزار داوطلب برای انتخابات خوشحال‌کننده است
مجلس خبرگان نمی تواند قانون‌گذاری کند
۹806 نفر داوطلب نمایندگی برای مجلس یازدهم
امتیاز و تبعیض برای اقلیت
تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس یازدهم از مرز 13 هزار نفر گذشت
دو روزنامه‌نگار باسابقه خراسانی داوطلب نمایندگی مجلس از حوزه انتخابیه مشهد شدند
ازدواج برای گرفتن وام!
بیشتر
کد خبر: 71150 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۵ - 10:30
تحلیل سعید معیدفر، جامعه‌شناس از اعتراضات اخیر
تحلیل

تحلیل سعید معیدفر، جامعه‌شناس از اعتراضات اخیر

اشاره: سعید معیدفر جامعه شناسی است که برداشت هایش را از مسائل جامعه صریح و روشن بیان می کند. وی در گفت و گو با ایلنا ماهیت و تفاوت اعتراضات سال های 88 ،96 و 98 را با یکدیگر مقایسه و نتیجه گیری کرده که ماهیت اعتراض 88 مدنی بود، اما اعتراضات که پس از گران شدن بنزین در هفته گذشته صورت گرفت خشن بود.

ستاره صبح-

ماهیت اتفاقاتی که در هفته گذشته اتفاق افتاد با اعتراضات سال های 88 و ۹۶ متفاوت است. ماهیت اعتراضات سال‌های گذشته سیاسی بود و بیشتر معترضان طبقه متوسط جامعه، نخبگان و کسانی بودند که درصدد اصلاح امور بودند. در آن زمان نارضایتی طبقات پایین جامعه علی‌رغم مشکلاتی که وجود داشت به مرز بحران نرسیده بود. اعتراضات قبلی مسالمت‌آمیز بود و معترضان خواهان آن بودند که برای اداره کشور باید دست به اصلاحات زد. تقریباً کسانی که صاحب اندیشه و فکر بودند، از قبل می‌دانستند مسیری که پیش می‌رود در آینده با دشواری روبرو خواهد شد. سوء کارآمدی‌ها، فساد و تبعیض‌ در بین مناطق مختلف کشور مواردی بود که طبقه متوسط و اندیشمندان را در سال 88 حساس کرد و آنها سعی ‌کردند با اعتراضات خود حاکمیت را نسبت به اوضاع کشور، آگاه کنند. نتیجه برخورد با راهپیمایی میلیونی سال ۸۸ که توأم با سکوت برگزار شد، این بود که طبقه متوسط، اندیشمندان و روشنفکران از دور کنار رفتند. امروز بعد از ۱۰ سال از آن تاریخ دانشگاه‌ها آرام شدند، طبقه متوسط به حاشیه رفت و کوچک‌تر شد و اندیشمندان و نخبگان یا از کشور رفتند یا خانه‌نشین شدند و از دور مداخله در امور کشور خارج شدند، چراکه نمی‌خواستند از طریق خشونت‌آمیز تغییرات ایجاد شود.
حاشیه‌نشینان
امروز ما مانده‌ایم و اقتصاد نابسامان، فساد، تبعیض و سیاست‌هایی که طی دهه های گذشته باعث تخلیه روستاها شد. گرسنگان در حاشیه کلان‌شهرها که منابع اقتصادی در آنجا متمرکزشده، شکل‌گرفته است که خطر هجوم به کلان‌شهرها وجود دارد. اگر به اتفاقاتی که در سال ۹۶ و هفته گذشته رخ داد، دقت کنیم می‌بینیم که اغلب کانون اعتراضات به شورش انجامید و خرابی به بار آورد. این اتفاقات در همان حاشیه کلان‌شهرها و مناطق محروم است که بیکاران، گرسنگان و حذف‌شدگان در آن قرار دارند.

غارت
اینکه ما امروز جمعیت افرادی را می‌آوریم که مخالفت خود را با اتفاقاتی که در هفته گذشته افتاد، ابراز کنند حلال مشکل نیست چراکه اساساً نظم بنیاد اقتصاد، سیاست، فرهنگ و اخلاقیات در کشور آسیب دیده و لازم است برای آن چاره‌ای اندیشید.معتمدان و افرادی که می‌توانستند در این فرآیند کمک کنند و در میان مردم اعتبار داشته و مردم به آنها اعتماد داشتند و می‌توانستند مردم را از رفتارهای خشونت‌بار بر حذر بدارند کم ‌تاثیر شده‌اند. این افراد با اتهامات و... فاسد بی‌اعتبار شدند.

سقوط طبقه متوسط
کشور و جامعه در مسیر تندباد قرار دارد و اگر با همین فرمان جلو برویم، آسیب خواهیم دید. زیرا نخبگان سکوت کرده‌اند و طبقات متوسط نیز درحال سقوط به طبقه پایین جامعه هستند. جنس طبقه متوسط و نخبگان جنس معارض نیست که بخواهند درگیر شوند و درنهایت عقب‌نشینی می‌کنند و صحنه را خالی می‌کنند.

حذف نخبگان
حاکمیت و نخبگان می‌توانند با تعیین مسیرهای صحیح و اعتمادی که در عامه مردم‌دارند مسیرهای درست را تعیین کنند و رفتارها را در مسیر صحیح قرار دهند. عامه مردم در چنین شرایطی که نخبگان حذف یا بی‌تأثیر شده‌اند، قابل توصیه نیستند. اعتبار بسیاری از شخصیت‌های اصلاح‌طلب از بین رفته و مردم اکنون بدبختی‌های خود را از چشم اصلاح‌طلبان می‌بینند افرادی که فرصت ایجاد کردند که فردی مانند روحانی به سرکار بیاید و به وعده‌هایش عمل نکند. در چنین شرایطی مردم نیز به دنبال نتیجه گرفتن از اعتراضات نیستند.

اعتراض فعال
جمع کثیری از همین افرادی که صورتشان را باسیلی سرخ می‌کنند وقتی می‌شنوند که بنزین سه هزار تومان شده است احساس می‌کنند که شرایط برایشان سخت شده دیگر به پیامد رفتاری خود فکر نمی‌کنند و به‌صورت خشن اعتراض می‌کنند. من برای اعتراضات خشن نتیجه‌ای نمی‌بینم. این نوع اعتراضات جز خراب کردن جامعه و بن‌بست جامعه نتیجه‌ای ندارد. این اعتراضات عکس‌العملی فعال نیستند. اعتراضات فعال همان‌هایی بودند که در سال ۸۸ اتفاق افتاد.باسیاست‌های غلط خودمان و عدم درک درست و به‌موقع نسبت به سوء مدیریت، فساد، تبعیض، سیاست‌های توسعه روستایی و... فرصت‌هایی برای برخی اتفاقات فراهم شده است. مشکل تصوری است که فکر می‌کنیم همه‌چیز به خارج وابسته است. مشکل سیاست‌هایی است که مردم از آن بهره مند نشده اند. شکاف اقتصادی و اجتماعی افقی نگران کننده است. امریکا و اروپا امروز یک منطقه خاورمیانه بحران‌زده پر از مرگ و نزاع و خونریزی می‌خواهند. ما باید سعی کنیم از بجران عبور کنیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.