انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
اصــلاحِ اصلاح‌طلبان
واکنش دو چهره سیاسی به هجمه علیه روحانی
تحلیل سعید معیدفر، جامعه‌شناس از اعتراضات اخیر
مردم کلانشهرها در محاصره آلاینده های کُشنده
پنـج علت اصلی افزایش قیمت بنزین
اعتراض به افزایش قیمت بنزین
واکنش‌ها به قطع اینترنت
عدم اجرای «قوانین هوای پاک»، نفس مردم را نشانه گرفته است
موضوع فساد زیر ذره‌بین
عقب‌نشینی نمایندگان از لغو سهمیه‌بندی بنزین
آسیب شناسی اعتراضات به روایت یک جامعه‌شناس
بازخوانی سه رویداد تلخ در نیم‌قرن گذشته
مجلس و دولت قوی، زمینه‌ساز ازبین‌رفتن فساد
قتل عمد را قبول ندارم
پایبندی به قانون اجرا برای همه
استیضاح وزیر کشاورزی به دلیل دریافت چهار کارت زرد است
اعتـراض حق مردم اسـت
آقای رئیس‌جمهور به‌جای بی‌اطلاعی از افزایش قیمت بنزین ؛ علت‌ها و موانع را بگویید و عذرخواهی کنید
انتخابات مجلس یازدهم کلید خورد
اهرم امور ملت در دستان مجلس شجاع
استیضاح بیژن نامدار زنگنه سیاسی یا عملکردی است؟
تیغ اسـتیضاح بر سرکابینه
سهمیه‌بندی به‌جای پول نقد
جزئیات تازه از حوادث اخیر
چهار پیشنهاد برای کاهش نارضایتی شهروندان
هشدار رئیس شورای شهر تهران نسبت به اوضاع حمل و نقل عمومی
سه ایستگاه مترو تا پایان سال جاری افتتاح خواهد شد
شور انتخاباتی با تایید شایستگان توسط شورای نگهبان
نقص کارشناسی در نظام تصمیم‌گیری‌ها
شورش حاشیه بر متن
هزینه سنگین مالی و جانی آلودگی هوا
مجلس خبرگان نمی تواند قانون‌گذاری کند
۹806 نفر داوطلب نمایندگی برای مجلس یازدهم
نام‌نویسی بیش از 13هزار داوطلب برای انتخابات خوشحال‌کننده است
امتیاز و تبعیض برای اقلیت
تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس یازدهم از مرز 13 هزار نفر گذشت
دو روزنامه‌نگار باسابقه خراسانی داوطلب نمایندگی مجلس از حوزه انتخابیه مشهد شدند
ازدواج برای گرفتن وام!
بیشتر
کد خبر: 71136 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۳ - 23:22
تیغ اسـتیضاح بر سرکابینه
گزارش

تیغ اسـتیضاح بر سرکابینه

اشاره: جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از روزهای آغازین ناآرامی‌ها در کشور که به دنبال افزایش قیمت بنزین رخ داد، به نحوه مدیریت و برخورد با این حوادث از سوی وزارت کشور و همچنین قطع اینترنت که تصمیم شورای امنیت کشور بوده و ریاست آن برعهده وزیر کشور است انتقاد داشتند. این انتقادها باعث شد تا جمعی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس که از ابتدا نسبت به گماردن یک چهره اصولگرا در رأس وزارت کشور دولت روحانی نظر مثبتی نداشتند، سرانجام روز گذشته اقدام به جمع‌آوری امضا برای استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی کردند. در طرف مقابل تعدادی از نمایندگان اصولگرای مجلس نیز که پیش از این 73 تن از آنان در نامه ای به سران قوا خواستار برکناری بیژن نامدار زنگنه، وزیر کلیدی کابینه که سابقه 28 سال وزارت دارد و عملکردش در وزارت نفت در 6 سال گذشته مورد تایید رهبری، رئیس جمهور، فعالان اقتصادی و مردم است شدند. این گروه روز گذشته به بهانه افزایش قیمت بنزین که تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا بوده، به دلیل عدم اطلاع‌رسانی کافی دولت در زمینه سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، اقدام به جمع‌آوری امضا برای استیضاح وی کردند. این دو تصمیم نمایندگان که به نظر می رسد اصولگرایان و اصلاح طلبان با دلایل خاص خود آن را انجام می دهند، اما می توان از آن برداشت جناحی هم داشت، در حالی رخ می‌دهد که فردا یکی دیگر از وزیران کابینه روحانی قرار است در مجلس استیضاح شود. البته طبق اعلام سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس، محمود حجتی، وزیر کشاورزی پیش از حضور در جلسه استیضاح، استعفای خود را تقدیم رئیس‌جمهور کرده که هنوز مورد موافقت روحانی قرار نگرفته است. با این اقدام معلوم نیست تا فردا استعفای حجتی پذیرفته خواهد شد یا او باید در مجلس حاضر شود و به استیضاح پاسخ دهد. گفتنی است چند ماه پیش هم نمایندگان قصد استیضاح حجتی را داشتند اما در دقیقه 90 از اقدام خود منصرف شدند. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد.

ستاره صبح-

روز گذشته علی مطهری و احمد امیرآبادی فراهانی در جلسه نوبت عصر صحن علنی مجلس در حال جمع‌آوری امضا برای استیضاح وزرای کشور و نفت بودند. به گزارش خبرنگار ایلنا، درحالی‌که روز گذشته استیضاح وزیر کشور توسط جمعی از نمایندگان فراکسیون امید مجلس به علت آنچه عدم مدیریت درست حوادث پس از اصلاح قیمت بنزین خوانده‌شده، کلید خورد؛ علی مطهری نیز در نوبت عصر صحن علنی مجلس شورای اسلامی در حال جمع‌آوری امضا برای این استیضاح بود. از آن‌سوی پارلمان نیز امیرآبادی فراهانی تلاش می‌کرد تا در رقابت با مطهری امضاهای نامه استیضاح وزیر نفت را بیشتر کند.

استیضاح رحمانی فضلی
یک عضو فراکسیون امید از طرح سؤال از وزیر کشور در مورد علت عدم پیش‌بینی‌های اجتماعی و امنیتی لازم با اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین خبر داد و گفت که در همین رابطه طرح استیضاح وزیر کشور کلید خورده است. به گزارش شفقنا، احمد مازنی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: «رحمانی فضلی به‌عنوان وزیر کشور، رئیس شورای امنیت کشور است. حوادث اخیر نشان می‌دهد ایشان تمهیدات اجتماعی و امنیتی لازم برای اجرای طرح افزایش قیمت بنزین را فراهم نکرده بود. به‌طوری‌که طبق گزارش‌ها در مواردی شورای تأمین استان‌ها بعد از آغاز حوادث، اجتماعات و اغتشاشات تشکیل جلسه داده است. این یعنی ایشان به‌عنوان رئیس شورای امنیت کشور به‌جای پیش‌بینی و پیشگیری احتمالی تازه بعد از وقوع حوادث وارد میدان شده که نتیجه آن خونریزی و بازداشت تعداد زیادی از افراد، زندانی شدن و مجروح شدن آن‌ها است.» وی افزود: «اگر وزیر کشور اطلاع داشت افرادی درصدد اغتشاش، تخریب و به حاشیه بردن اعتراضات منطقی و قانونی مردم هستند چرا با این خطرات احتمالی برخورد نکرد و ملت را با اجرای غافلگیرانه طرح افزایش قیمت بنزین دچار بحران کرد. کاری که باعث شد سرمایه اجتماعی کشور و اعتماد بین مردم و نظام دچار آسیب شود. لازم بود از ظرفیت مجلس برای آگاه کردن مردم و اطلاع‌رسانی درباره ضرورت‌های اجرای این تصمیم استفاده شود.»

وزیر کشور پاسخگو باشد
یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: «قطعاً در کمیسیون شوراها و امور داخلی موضوع ایجاد محل‌هایی برای برگزاری تجمعات را پیگیری خواهیم کرد و از وزیر کشور می‌خواهیم در این خصوص پاسخگو باشد.» شهاب‌الدین بیمقدار در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره وجود مکان‌هایی برای برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز و بیان نقدها، گفت: «بنا بود طبق لایحه‌ای که وزارت کشور داده بود در شهرهای مختلف مکان‌هایی ایجاد شود تا مردم طبق اصل بیست و هفتم تجمعات آرامی شکل دهند که متأسفانه این اقدام عملی نشد. دولت وظایفی دارد و باید به وظیفه قانونی‌اش در این خصوص عمل کند و مجلس هم باید آن را مورد پیگیری قرار دهد.»

50 امضا علیه زنگنه
یک عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت که استیضاح وزیر نفت با ۵۰ امضاء به هیئت‌رئیسه ارائه شد. به گزارش ایسنا، احمد امیرآبادی فراهانی در حاشیه جلسه علنی عصر یکشنبه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: «طرح استیضاح بیژن زنگنه وزیر نفت با ۵۰ امضاء به هیئت‌رئیسه ارائه شد.» به گفته وی این استیضاح دارای محورهایی همچون علت حذف کارت سوخت و راه‌اندازی مجدد آن، افزایش قاچاق سوخت، ارائه‌ی اطلاعات غلط در مورد افزایش قیمت بنزین، عدم صداقت درباره‌ علت گران شدن نرخ بنزین، وجود دستگاه کارت‌خوان در دفتر وزارت نفت، کارآمدی در انعقاد قراردادهای میادین مشترکی گازی و نفتی، اتخاذ برخی تصمیمات نادرست در واگذاری‌ها و عدم توجه به توسعه پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و فرآورده‌های نفتی است.

جزئیات استیضاح حجتی
سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره استیضاح وزیر جهاد کشاورزی که قرار است سه‌شنبه برگزار شود، گفت: «هنوز نماینده دولت دراین‌باره برای حضور وزیر جهاد به ما خبر نداده است، بنابر آیین‌نامه داخلی مجلس سه‌شنبه هفته جاری استیضاح وزیر را بررسی می‌کند.» اسدالله عباسی گفت: «معاون پارلمانی رئیس‌جمهور به ما اعلام کرد که احتمالاً وزیر جهاد کشاورزی استعفا داده و هنوز رئیس‌جمهوری استعفای وی را نپذیرفته است، در صورت پذیرش استعفای آقای حجتی در صحن مجلس حضور نمی‌یابد، اما در هر دو صورت ما استیضاح را در جلسه علنی روز سه‌شنبه خواهیم داشت.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.