انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پس لرزه‌های ترور سردار ملی
سنگ تمام خوزستانی‌ها و خراسانی‌ها برای سردار
پیامد مصوبه پارلمان عراق در زمینه خروج نظامیان خارجی برای منطقه چیست؟
وداع میلیونی تهـران با سـردار ایـران
این‌سو و آن‌سوی شهادت سردار
داغ سقـوط تازه شد
بازتـاب تـرور فرمانـده
باخت قمارباز آمریکائی در خاورمیانه
علت‌یابی یک سقوط: از پنهان‌کاری تا شفافیت دیرهنگام
مسئول اعلام آمار کشته‌شدگان آبان ماه مشخص شد
آیا سفر روحانی به توکیو دستاورد داشت؟
واکنش‌ها به گزارش خبرگزاری رویترز درباره کشته‌شدگان آبان ماه
تهدیـد آمریـکا؛ پاسـخ ایـران
سید حسن نصرالله انتقام پدرم را می‌گیرد
پیامدهای احتمالی حمله آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق برای ایران
نامه نمایندگان به رهبر انقلاب درباره FATF می‌تواند گره‌گشا باشد
افزایش قیمت نفت، طلا و سقوط بورس پس از ترور سردار سلیمانی توسط بالگردهای آمریکائی
حکمرانی خوب برای استانداردهای نظامی
نبودگفتمان مشترک، عقب‌ماندگی ، بین‌المللی نبودن ، دانش، تحریم ...
در حال نوشتن نامه به رهبر انقلاب در خصوص تبعات نپیوستن ایران به FATF هستیم
پیامدهای حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراین برای ایران
چگونه اعتراض از حالت نرم و شعار به حالت خشن در می آید؟
پیامدهای عدم تصویب (FATF) برای ایران
رئیس‌جمهور سکوت را شکست
از مذاکره و توافق روی‌گردان نیستیم
پیامد ترور سردار سلیمانی برای ایالات‌متحده
با ایران مذاکره کنید؛ پنجره دیپلماسی روبه پایان است
بهترین پیشنهاد آبه شینزو به روحانی
روزنامـه‌هـا صدای مردم و حلقه واسط میـان آن‌ها و حاکمیـت
ائتلاف دریایـی دربرابرائتلاف دریایـی
عراق در لبه پرتگاه، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
رویدادهای مهم خاورمیانه در سال 2019 و غافلگیری‌های ترامپ
رویارویی ایران و آمریکا به کجا می‌انجامد؟
ایران نباید وارد جنگ با ایالات متحده شود
نقش تحریم‌ها بر کوچک شدن اقتصاد ایران
اینترنت شاهراه ورود تروریست‌ها بود و باید بسته می‌شد
پس لرزه‌های یک سقوط غیرعمد
واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران
مسدود شدن نورد استریم 2 روسیه توسط واشنگتن
مانور مشترک چین روسیه و ایران در دریای عمان
انسداد یا گشایش اقتصادی؟
تلاش برای شکستن تحریم‌ها
مکانیسم ماشه کشور را ناگهان در یک بن‌بست قرار نمی‌دهد
خروج از سلطه دلار با ارزهای رمز پایه
ارسال 100 پیامک تهدید‌آمیز
ایجاد« بزرگ‌ترین ترک‌ »در اتحاد غرب به دلیل تنش میان ایران و آمریکا
ماجراجویی یا محاسبه اشتباه؟
موضع مجلس آینده ایران در قبال واشنگتن
سخنی با مخالفان تصویب لوایحFATF
آیا برداشتن گام پنجم هسته‌ای، پل‌ها را پشت سر ایران خراب می‌کند؟
بیشتر
کد خبر: 71132 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۳ - 00:06
راهکار خروج عراق و لبنان از بحران‌
کارشناسان روابط بین‌الملل بررسی کردند

راهکار خروج عراق و لبنان از بحران‌

اشاره: اعتراضات سراسری در دو کشور مهم منطقه یعنی عراق و لبنان که ارتباط نزدیک با ایران دارند، با وجود گذشت چند هفته از تظاهرات مردمی همچنان ادامه دارد. اعتراضات مردم عراق روز اول اکتبر (۹ مهر) ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات اقتصادی و گسترش خدمات عمومی آغاز شد، اما رفته‌رفته مطالبات سیاسی به آن اضافه شد، به‌طوری‌که گروهی از معترضان خواستار اصلاح قانون انتخابات و قانون اساسی این کشور شدند و برخی دیگر شعار برکناری دولت عادل عبدالمهدی را سر دادند. شعارهایی که به استعفای عبدالمهدی انجامید، سپس گروه‌های سیاسی پس از گذشت چند هفته به دولت 45 روز فرصت دادند تا اصلاحات مدنظر مردم را اجرا کند. موج دوم اعتراضات هم از ۲۵ اکتبر (3 آبان) آغاز شده و دولت تاکنون با وجود پذیرش اغلب پیشنهادات برای اصلاحات ساختاری و قانونی، ارائه بسته‌های اقتصادی، صدور دستورالعمل‌های مختلف و... نتوانسته آرامش را به‌طور کامل به کشور بازگرداند؛ به‌گونه‌ای که در هفته گذشته عراق شاهد اعتصاب سراسری مردم بود. در لبنان نیز وضع تقریباً مشابه عراق بوده است. لبنان از روز ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) تاکنون صحنه تظاهرات اعتراض‌آمیزی است که به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی و معیشتی و اعمال مالیات بر تماس‌های پیام‌رسان واتساپ برگزار شد و کماکان ادامه دارد. در دومین هفته از تظاهرات مردمی، سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان با اعلام اینکه به بن‌بست رسیده است، استعفا و سپس بازگشت به نخست‌وزیری مجدد را به تشکیل دولت تکنوکرات مشروط کرد. تاکنون درصحنه سیاسی لبنان توافقی بر سر معرفی شخصی که مأمور تشکیل کابینه خواهد شد، حاصل نشده است و علاوه بر این در خصوص شکل دولت آینده نیز اختلاف‌نظر میان احزاب سیاسی این کشور وجود دارد. در همین ارتباط ستاره صبح نظرات چند تن از کارشناسان روابط بین‌الملل را در ارتباط با بحران سیاسی در عراق و لبنان و همچنین راهکارهای خروج این دو کشور از بحران‌ را بررسی کرده است. حشمت‌الله فلاحت پیشه، استاد دانشگاه، روزنامه‌نگار و رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است که احزاب در این دو کشور باید یک سازوکار مشخص، با برنامه‌ریزی و دارای نتیجه عملی را دنبال کنند تا در قالب آن مردم به این نتیجه برسند که مشکلات آن‌ها حل خواهد شد. سید مرتضی موسوی خلخالی، کارشناس مسائل منطقه‌ای و دیپلمات پیشین هم در گفت‌وگو با ستاره صبح می‌گوید: «مردم و گروه‌های سیاسی مخالف دولت در عراق و لبنان باید با در نظر گرفتن مصالح ملی، خواسته‌های خود را در سایه منطق و گفت‌وگو مطرح کنند تا مجدداً شاهد ثبات در این دو کشور مهم عربی و منطقه‌ای باشیم.» گزارش پیش رو به این موضوع اختصاص دارد.

ستاره صبح-

کارشناسان سیاست خارجی و روابط بین‌الملل معتقدند احزاب سیاسی در عراق و لبنان باید یک سازوکاری مشخص را دنبال کنند و در قالب آن مردم به این نتیجه برسند که مشکلات آن‌ها در حال پیگیری است، در غیر این صورت مشکلاتشان افزایش می‌یابد.

حشمت‌الله فلاحت پیشه
حشمت‌الله فلاحت پیشه در گفت‌وگو با خانه‌ملت، در خصوص اعتراضاتی که در لبنان و عراق رخ می‌دهد، اظهار داشت: «باید بین خواسته‌های واقعی ملت‌های مسلمان به‌خصوص مردم لبنان و عراق  و موج‌سواری کشورهایی که راهبردهای آن‌ها در عراق و لبنان با شکست مواجه شده، تفاوت قائل شویم. واقعیتی وجود دارد و آن این است که اکثر سیاستمداران در عراق و لبنان کارنامه قابل دفاعی در زمینه اقتصادی ندارد و عملاً طبقات جدیدی توسط سیاستمدارانشان در این کشورها شکل‌گرفته است که این طبقات بیش از آنکه برای توسعه کشور مفید باشد به سود سیاستمداران این کشورها است. برای مثال کاخ‌های صدام در عراق بین سیاست‌مداران توزیع‌شده و هر سیاستمداری هزینه‌های زیادی را به کشور تحمیل کرده و به اسم تأمین امنیت، تشریفات سیاسی در این کشور به‌شدت افزایش‌یافته است. رقابت سیاسی احزاب در این کشورها تبدیل به یک رقابت برای چپاول ثروت شده است، تا جایی که اعتراض اصلی مردم عراق و لبنان به فساد و مشکلات اقتصادی موجود در این کشورها است و تا زمانی که این مشکلات حل نشود باید برای اعتراضات ملت‌های لبنان و عراق احترام قائل بود و از آن درس عبرت گرفت. راهبرد کشورهای امارات و عربستان در خصوص عراق این است که نوع حاکمیتی که در بغداد پس از 2003 شکل‌گرفته، برخلاف منافع آن‌ها بوده است و در اختیار گرفتن ریاست جمهوری در عراق توسط کردها چالش قومی برای اعراب محافظه‌کار ایجاد کرده است. در خصوص حوزه نخست‌وزیری و دولت عراق نیز پس از تغییرات اساسی که در سال 2003 در عراق شکل گرفت مبنی بر اینکه نخست‌وزیر عراق یک شخص شیعه باشد نگاه این کشورها نگاه مثبتی به این موضوع نیست. با تغییراتی که در عراق شکل‌گرفته، این کشور از حوزه نفوذ از و قلمرو استراتژیک عربستان و امارات خارج‌شده و این دو کشور از هر حربه‌ای استفاده می‌کنند تا چنین عراقی آرامش نداشته باشد مگر اینکه سازوکار سیاسی این کشور مطابق میل آن‌ها تغییر یابد. یک‌بار کشورهای عرب محافظه‌کار تلاش کردند تا با استفاده از داعش و گروه‌های تروریستی در عراق این کشور را از آرامش دور کنند و اکنون نیز سعی می‌کنند تظاهرات اقتصادی و اجتماعی را وارد حوزه‌های اختلافی و خونین کنند و گسل‌های درونی عراق و لبنان را افزایش دهند. در لبنان هم بیشترین نقش را در فساد سیاستمداران، دولت لبنان دارد که آن‌ها نیز با عربستانی‌ها ارتباط دارند؛ سیاستمداران دولتی لبنان شریک اقتصادی و فامیل پادشاهان عربستانی بوده‌اند و هستند. اقتصاد لبنان به‌گونه‌ای فامیلی با اقتصاد عربستان وصل شده است و همین نقطه‌ضعف برخی از مقامات لبنانی شده است. احزاب سیاسی در عراق و لبنان اعم از شیعه، سنی و کرد باید یک سازوکار مشخص، با برنامه‌ریزی و دارای نتیجه عملی را دنبال کنند و در قالب آن مردم به این نتیجه برسند که مشکلات آن‌ها در حال پیگیری است و رفع مشکلات در دستور کار دولت قرارگرفته است، در غیر این صورت زمینه حضور برای عوامل داعش در عراق و لبنان بیشتر فراهم می‌شود.»

علاءالدین بروجردی
علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با خانه‌ملت، با اشاره به استعفای سعد حریری در لبنان و احتمال استعفای عادل عبدالمهدی در عراق، اظهار داشت: «آنچه در این شرایط برای لبنان و عراق مهم است این است که نباید اجازه داده شود در این 2 کشور حساس، بحران تحمیلی تبدیل به شرایط حادتری شود. اصول مشترکی باید بر دولت‌هایی که می‌خواهند در عراق و لبنان حکومت کنند، حاکم باشد. پاکدستی دولت‌ها، به فکر مردم بودن، مبارزه با فساد و رفع تبعیض‌ها ازجمله اصولی است که دولت‌های جدید باید در این زمینه گام بردارند. فکر نمی‌کنم اعتراضات مردمی در عراق و لبنان تبدیل به جنگ داخلی شود، تصور من این است که عمر بحران تحمیلی در 2 کشور عراق و سوریه از بحران فرانسه کمتر خواهد بود. در لبنان تقریباً اعتراضات جمع شده و در عراق نیز بعد از فتوای آیت‌الله سیستانی اعتراضات شکل جدیدی یافته و در چهارچوب اعتراضات مردمی پیش می‌رود، همچنین همه گروه‌ها و اشخاص نیز علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی موضع‌گیری کرده‌اند. تعدادی موج‌سواری می‌کنند و تلاش دارند به عراق و لبنان به‌هم‌ریختگی ساختار سیاسی را تحمیل کنند اما فکر می‌کنم این بحران عمر طولانی نخواهد داشت.»

سید مرتضی موسوی خلخالی
سید مرتضی موسوی خلخالی، کارشناس مسائل منطقه‌ای و دیپلمات پیشین در گفت‌وگو با ستاره صبح تشریح کرد: «اکثریت کشورهای عربی دل خوشی از حکومت پسا صدام در عراق ندارند و به انحای مختلف با اقدامات و عملیات متعدد سعی در برهم زدن آرامش این کشور دارند. روی کار آمدن شیعیان که قرن‌ها از رسیدن به قدرت و حکومت در عراق دور بوده‌اند، مزید بر علت شده تا این اقدامات مخرب جدی‌تر شود. عراق پس از سقوط صدام بحران‌های زیادی پیش روی خود دید. مثل شورش کردها و تقاضای خودمختاری، فتنه داعش و تروریسم افراطی و... در این کشور، مسائلی بودند که عراق را ناامن و عراقی‌ها را فقیر کردند. در حال حاضر تازه‌ترین چالش عراق مسائل داخلی و پاسخ به مطالبات معترضان است که هرچند اعتراضات به‌حق است، اما ردپای تحریک برخی کشورهای عربی مانند عربستان در آن دیده می‌شود. هم‌اکنون اکثریت پارلمان در اختیار عادل عبدالمهدی است و سهم کمتر پارلمان از آن مقتدی صدر و هادی العامری است؛ این گروه‌ها چندی است که خواستار ساقط شدن دولت و استعفای نخست‌وزیر شده‌اند. بااین‌حال پیام‌های آیت‌الله سیستانی در طول چند هفته گذشته با این مضمون که باید تأمل کرد تا دولت عراق در فرصت مناسب تشکیل و اصلاحات لازم صورت گیرد، پیام‌هایی سرنوشت‌ساز بود. عادل عبدالمهدی از شخصیت‌های برجسته عراقی است که از یک خاندان شناخته‌شده شیعه جنوب عراق برآمده و تحصیلات عالی خود را در رشته اقتصاد در کشور فرانسه گذرانده است، مقبولیت مردم و اکثریت احزاب را با خود داشته و دارد؛ اما مشکل عراق شخص عبدالمهدی نیست و مشکلات ریشه‌ای‌تر از حد تصور مردم معترض است. حتی اگر عادل عبدالمهدی کنار برود و شخصیت دیگری جایگزین وی شود، مشکلات داخلی عراق به‌ این زودی‌ها رفع نخواهد شد. در لبنان نیز وضع به همین صورت است. درصورتی‌که برای ارائه خدماتی ازجمله انرژی، بهداشت، امنیت، اشتغال و...، رفع فساد، مبارزه با رشوه‌خواری، و مسائلی از این قبیل فکر اساسی نشود و اقدامات لازم صورت نگیرد، شرایط عراق و لبنان همچنان نامطلوب خواهد ماند و از میزان ناآرامی‌ها نیز کاسته نخواهد شد. لذا مردم و گروه‌های سیاسی مخالف دولت باید با در نظر گرفتن این نکته، خواسته‌های خود را در سایه منطق و گفت‌وگو مطرح کنند تا مجدداً شاهد ثبات در این دو کشور مهم عربی و منطقه‌ای باشیم.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.