انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71129 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۳ - 00:00
بازگشت تدریجی اینترنت

بازگشت تدریجی اینترنت

اشاره: پس از یک هفته قطع اینترنت، روز گذشته ارتباط اینترنتی برقرار شد. محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برقراری دوباره اینترنت در برخی نقاط کشور خبر داد و گفت:‌ «سایر نقاط هم با تصویب ابلاغ «شاک» متصل خواهند شد. به اپراتورها ابلاغ کرده‌ایم که مدت زمان قطعی اینترنت را به مدت اعتبار بسته‌ها اضافه کنند. » بسیاری از فعالان اقتصادی از زیان مالی سنگین در حوزه تجارت در جریان قطع اینترنت اعتراض دارند. درهمین حال وزیر ارتباطات از سوی وزارت خزانه داری آمریکا تحریم شد. خبر وصل تدریجی اینترنت خبر خوشحال کننده ای برای آن دسته از ایرانیانی است که از این ابزار بین المللی استفاده علمی ،فرهنگی و صادراتی می کنند، زیرا به تدریج کاربران می توانند از این ابزار بین‌المللی استفاده کنند.در ادامه گزیده‌ای از اظهارات چند فعال اقتصادی درباره خسارات قطع اینترنت را می‌خوانید.

ستاره صبح-

اخلال در ارتباطات
محسن جلال‌پور -رییس سابق اتاق بازرگانی ایران- در گفت‌وگو با خبرآنلاین با اشاره به تاثیر اینترنت روی حوزه تجارت و صادرات و واردات گفت: «ما امروز به عنوان صادرکننده تنها راه ارتباطی‌مان اینترنت است و هیچ‌کدام از طرف‌های مقابل در دنیا با قطعی اینترنت، نمی توانند کار ‌کنند.»  وی گفت: «در دوره یک هفته‌ای که اینترنت نداشتیم، عملا برای ارتباطات کاری مستاصل بودیم؛ مثل ارتباطات حمل‌ونقل، فروش و بازار.» جلال‌پور با بیان این که اقتصاد کشور در طول یک هفته گذشته آسیب دیده است، عنوان کرد: «تقریبا می‌توان گفت بخشی از بازار را به دلیل این‌که نتوانستیم ارتباط مستمر داشته باشیم و ایمیل طرف حساب‌ها را جواب دهیم، از دست داده‌ایم. براساس آنچه که جمع‌بندی بزرگان کشور است، در طول یک‌هفته گذشته ۱.۵ میلیارد دلار خسارت به بخش اقتصادی کشور وارد شده است.»

پیدا کردن راه میان‌بر
محمدرضا نجفی‌منش، رییس کمیسیون کسب‌وکار اتاق بازرگانی تهران نیز در گفت‌وگو با خبرآنلاین درباره تاثیر قطعی اینترنت روی بخش تجارت اظهار داشت: «در حوزه تجارت تمام ارتباطات با دنیا از طریق اینترنت است و زمانی که اینترنت قطع می‌شود، کار تجارت نیز مختل می‌شود. یک بخش از کار را می‌توان از طریق تلفن حل و فصل کرد، اما تقریبا تمام کارها حالت متوقف پیدا کرده است. برای مثال، اگر شما از طرف مقابل کالایی بخواهید یا بخواهید کالایی به مشتری بفروشید، عملا با قطعی اینترنت امکان‌پذیر نیست.»
وی با بیان این‌که شاید یک هفته اثر آن‌چنانی نداشته باشد، اما این وضعیت اگر  تکرار شود، به طور قطع اثرات منفی روی حوزه تجارت خواهد گذاشت، تصریح کرد: «اتاق بازرگانی برای حل مشکل اینترنت درخواستی داشته است؛ اما با دو معضل همزمان روبه‌رو هستیم. هم مشکل تجارت مطرح است و از آن طرف مشکلاتی امنیتی کشور نیز مطرح است. به‌هرحال باید یک راه میان‌بری پیدا شود؛ حداقل برای واحدهای تولیدی و تجار فضایی باز شود که اینترنت‌های این گروه وصل شود تا کار آنها صدمه‌ای نبیند.»

اختلال در صادرات 
عدنان موسی‌پور -رییس اتاق مشترک ایران و قطر- در گفت‌وگو با خبرآنلاین درباره تاثیر قطعی اینترنت روی صادرات اظهار داشت: «قطعی اینترنت روی صادرات اثر منفی داشته داشت. صادرات یعنی ارتباط برقرار کردن با دنیا و مهم‌ترین ابزار برقراری ارتباطات، اینترنت است. زمانی که اینترنت مشکل داشته باشد و این در حالی است که دنیا کار خود را با فضای مجازی و اینترنت انجام می‌دهد و ما دسترسی به دنیای خارج نداریم، صادرات با مشکل مواجه می‌شود.»وی با بیان این‌که با قطعی اینترنت، صادرات ضربه سنگینی خورد، تصریح کرد: «آسیبی که صادرات دید، از لحاظ مالی که بماند و هم از لحاظ اعتباری دچار مشکل شدیم. ارتباط ما با دنیا قطع شده و نه اسناد را می‌توانیم جابه‌جا کنیم.  من نمی‌گویم صادرات به صفر رسیده، اما صادرات با اختلال مواجه شده است.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.