انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71118 | تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۱ - 23:51
عقب‌نشینی نمایندگان از لغو سهمیه‌بندی بنزین
ستاره صبح وقایع پس از گرانی بنزین را بررسی می‌کند

عقب‌نشینی نمایندگان از لغو سهمیه‌بندی بنزین

اشاره: بر اساس تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا و تأیید رهبر انقلاب، بامداد جمعه فروش بنزین از یک‌سو سهمیه‌بندی شد و از سوی دیگر قیمت فروش آن دونرخی تعیین شد. بر این مبنا، بنزین سهمیه‌بندی لیتری 1500 و بنزین آزاد 3000 تومان تعیین شد. پس‌ازاین اقدام در تعدادی از شهرهای کشور اعتراضاتی به افزایش قیمت بنزین انجام شد و درگیری‌های پراکنده‌ای بین معترضان و نیروهای انتظامی صورت گرفت. در این میان اصولگرایان مجلس قصد داشتند با یک طرح سه فوریتی و اصلاح‌طلبان با یک طرح دوفوریتی تصمیم سران قوا را نقض کنند. اما پس ‌از آن‌که روز گذشته رهبر انقلاب در ابتدای درس خارج فقه از تصمیم سران قوا حمایت کردند، نمایندگان اصولگرا و اصلاح‌طلب پا پس کشیدند و به حمایت از تصمیم اتخاذشده پرداختند. دراین‌ارتباط فاطمه سعیدی، سخنگوی فراکسیون امید گفت: «طرح این فراکسیون درباره لغو افزایش قیمت بنزین و تک‌نرخی شدن آن به دلیل تأکیدات دیروز مقام معظم رهبری از دستور کار خارج شد.» گزارش پیش رو به این موضوع اختصاص دارد.

ستاره صبح-

روز یکشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۸ جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با محوریت موضوع داغ این روزها یعنی «سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت آن» برگزار شد. به گفته اسدالله عباسی، سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس، جلسه غیرعلنی نمایندگان با حضور شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی برای بررسی موضوع افزایش قیمت بنزین برگزار شد.

توضیحات علی لاریجانی
رئیس مجلس با تأکید بر ضرورت جلوگیری از افزایش قیمت سایر کالاها به بهانه افزایش قیمت بنزین تأکید کرد که نیاز است فضای آرامی برای تصمیمات درست فراهم شود. به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح یکشنبه مجلس با اشاره به بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: «آنچه مهم است این است که اولاً دولت منابعی را که به‌عنوان مابه‌التفاوت در نظر گرفته‌شده در اسرع وقت به‌حساب مردم واریز کند و نشان دهد که پای عهد خود ایستاده و کمیسیون مربوطه نیز باید حتماً این کار را پیگیری کند. نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. در این زمینه کمیسیون اقتصادی جلساتی با ستاد تنظیم بازار، تعزیرات، قوه قضائیه و مسئولین ذی‌ربط داشته باشد و نظارتی جدی کند که قیمت‌ها کنترل شود. در زمینه اصلاح روش‌ها هم مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون اقتصادی بررسی‌های لازم را داشته باشند. همه در این زمینه باید هم داستان باشیم تا آنچه فشار روی مردم است برداشته شود و به مردم کمک شود. دغدغه اصلی نمایندگان هم همین است. ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. قطعاً در فضای آرام اصلاحات سامان خواهد یافت. ما هم احتیاج داریم فضای آرامی برای تصمیمات درست فراهم کنیم.»

انتقاد به شیوه اجرا
سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که مجلس شورای اسلامی با توجه به فرمایشات رهبری فواید اجرای طرح افزایش قیمت بنزین را به نفع مردم در نظر خواهد گرفت گفت که اگرچه ایرادات و انتقاداتی به زمان و شیوه این طرح وجود داشته، اما همه موظف هستند همه از آن حمایت کنند. به گزارش ایسنا، اسدالله عباسی در حاشیه جلسه علنی صبح یکشنبه مجلس شورای اسلامی با اشاره به مباحث مطروحه در جلسه غیرعلنی مجلس برای افزایش قیمت بنزین، گفت: «مصوبه سران قوا برای افزایش قیمت بنزین پس از تأیید رهبری لازم‌الاجراست. پیش‌ازاین هم مجلس شورای اسلامی قانون هدفمندی یارانه‌ها را مصوب کرده بود ولی دولت در نحوه‌ی اجرا تأخیر داشت. در جلسه امروز تصمیم گرفته شد که کمیسیون برنامه‌وبودجه و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ایراداتی که به شیوه‌ی اجرایی این طرح وارد است را جهت کاهش فشار بر مردم بررسی و رفع اشکال کنند و از سوی دیگر قرار شد هرچه سریع‌تر درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به حساب‌های مردم واریز شود. در ارتباط با نظارت بر قیمت‌ها، قوه قضاییه و سایر دستگاه‌های نظارتی به همراه کمیسیون اقتصادی و سایر کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی بررسی لازم را انجام خواهند داد تا افزایش قیمت بنزین به سایر کالاها تسری پیدا نکند و بازار نظارت و مدیریت شود. مجلس شورای اسلامی با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در تلاش است به نحو شایسته فواید اجرای این طرح را به نفع مردم در نظر بگیرد و از این مسئله حمایت کند. البته اشکالات و ایراداتی که وجود دارد باید برطرف شود تا مردم دچار زیان و خسارت نشوند.»

پس گرفتن طرح امیدی‌ها
سخنگوی فراکسیون امید با بیان این‌که دو طرح این فراکسیون درباره لغو افزایش تدریجی قیمت بنزین و تک‌نرخی آن به دلیل تأکیدات دیروز مقام معظم رهبری از دستور کار خارج شد، گفت: «این فراکسیون از هیئت‌رئیسه مجلس خواستار حضور روسای قوا در مجلس برای همفکری جهت اجرای این طرح و رفع نواقص آن شدند.» فاطمه سعیدی در گفت‌وگو با ایسنا، در توضیح وضعیت طرح‌های فراکسیون امید برای لغو افزایش قیمت بنزین گفت: «شورای  مرکزی فراکسیون امید با توجه به نظرات کارشناسی کمیته‌های تخصصی طرحی سه فوریتی برای لغو افزایش قیمت بنزین و به دنبال آن افزایش تدریجی آن از طریق بودجه سنواتی را تهیه‌کرده بود که با توجه به تأکیدات صبح دیروز مقام معظم رهبری این طرح از دستور کار خارج شد. فراکسیون امید همچنین طرح دوفوریتی دیگری تهیه‌کرده بود که بر مبنای آن بنزین تک‌نرخی با نرخ 1500 تومان عرضه شود این طرح هم به دلیل تأکیدات دیروز رهبر معظم انقلاب از دستور کار خارج شد. دولت و کلیه نهادهای نظارتی باید بر کنترل قیمت سایر کالاها اهتمام جدی داشته باشند دولت باید از خانوارهایی که ازلحاظ معیشتی با سختی مواجهه هستند حمایت کنند و هر چه سریع‌تر اقدامات عملی را انجام دهد. فراکسیون امید طی درخواستی از هیئت‌رئیسه مجلس خواستار حضور روسای قوا در مجلس شد تا ضمن تعامل و همفکری با نمایندگان نقایص این طرح برطرف شود. اعتراض حق مدنی است، البته باید مرزبندی با جریاناتی که به دنبال سوءاستفاده از اعتراض مردم هستند صورت گیرد ما از مردم می‌خواهیم ضمن حفظ آرامش به نهادهای مسئول اطمینان کرده و از بروز اتفاقاتی همچون خسارت واردکردن به اموال عمومی خودداری کنند.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.