انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تداوم اصلاحات ملی
محو اسرائیل به معنای محو یهودیان نیست
میزگرد جماران به مناسبت هفته بسیج با حضور علی صالح‌آبادی و مسعود بصیری
ناو هواپیمابر «ابراهام لینکلن» در راه خلیج‌فارس
چراغ سبز به مذاکره
چرا استعفای نخست‌وزیر عراق مشکلات را حل نخواهد کرد
خیز تندروها برای استیضاح رئیس‌جمهور و رئیس‌مجلس
سیگنال‌های مثبت مذاکره در آستانه سفر روحانی به ژاپن
منشأ فساد و رانت کجاست؟
پیامدهای خروج احتمالی ایران از برجام
راهکار خروج عراق و لبنان از بحران‌
احراز نهایی کاندیداها با مردم است
ریشه‌های اعتراضات در عراق ، لبنان و ایران
بیشتر بازداشت‌ها در بیرون از دانشگاه رخ‌داده است
ترامپ در راه استیضـاح
ملت ایران توطئه وسیع و خطرناک دشمن را نابود کرد
موافقت پارلمان عراق با استعفای عادل عبدالمهدی
عبور از مشکلات با صندوق رأی
موضوع اصلی اعتراضات اخیر «معیشت» و«نان» بود
تحلیل طبقاتی اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی
قیمت بنزین در ایران پایین‌ترین قیمت در دنیاست
آیا هژمونی غرب در پایان راه است ؟
جنگی که در خیابان ها ایجاد شد یک سناریوی جهانی بود
ریزش پایگاه اصلاح‌طلبان
استعفای نخست وزیر هم معترضان عراقی را قانع نکرد
تاثیر انتقال گاز400 میلیارد دلاری روسیه به چین بر مناسبات منطقه
تغییر قانون اساسی؛ خواسته عراقی‌ها
بازگشت به باور مردم که جوهر انقلاب بود
تقویت مکانیسم تجارت مالی اتحادیه اروپا و ایران با پیوستن شش کشور اروپایی به INSTEX
نقش مجلس شجاع در پاسخگو کردن قدرت
آمریکا برای گفت‌وگو و مذاکره پیام خصوصی می‌فرستد
پیام مانور مشترک ایران، روسیه و چین چیست؟
بهار جدید عربی در لبنان و عراق
چرایی اعتراضات در حاشیه شهرهای تهران، اصفهان و شیراز
ضرورت خروج اروپا از برزخ بی‌تفاوتی
آزادی و عدالت اجتماعی قطب نمای توسعه حقوقی است
فرایند 30 ساله بهبود رابطه چین با آمریکا با هدف پیشرفت
تصمیم سران قوا باید اجرا شود
دانشجویان متاثر از اوضاع جامعه سرخورده و غیرسیاسی شده اند
پیروزی معترضان هنگ‌کنگی در انتخابات شوراهای منطقه‌ای
راهکار رئیس قوه قضاییه برای بهبود اوضاع کشور
وزیر قدرتمندایران زیر آتش استیضاح
پارلمان عراق از حمایت از نخست وزیر خودداری کند
هشدار آیت‌الله سیستانی درباره اوضاع عراق
دشمن نظام کسی است که ارکان جمهوریت را به سخره می‌گیرد
ریشه اعتراضات عراق اقتصاد سیاسی و مافیای فساد است
وزارت نفت جواهر فروشی کشور است، ما به امانت مردم خیانت نمی‌کنیم
تغییر ساختار، پیش روی نخست‌وزیر آینده عراق
اما و اگرها و نکات بودجه 99
آیا بهار عربی دوم در راه است؟
بیشتر
کد خبر: 71070 | تاریخ : ۱۳۹۸/۸/۱۴ - 00:05
گزارش

راهپیمایی اعتراضی در چهل سالگی اشغال سفارت آمریکا

اشاره: روز ۱۳ آبان 1358 دانشجویان پیرو خط امام، سفارت آمریکا در خیابان طالقانی تهران را به تصرف خود درآوردند و 52 دیپلمات آمریکا را به مدت 444 روز در اختیار خود داشتند. این روز بعدها به نام «روز ملی مبارزه با استکبار جهانی» نامیده شد و به همین مناسبت هر سال به دعوت سازمان تبلیغات اسلامی، مقابل ساختمان سفارت سابق آمریکا تظاهراتی برپا می‌شود و راهپیمایان علیه سیاست‌های ایالات‌متحده شعار می‌دهند. سخنران ویژه این مراسم سرلشکر موسوی، فرمانده ارتش بود که در جمع راهپیمایان گفت: «پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که آمریکا رو به افول است.» گفتنی است که در میان تظاهرکنندگان، دانشجویانی که چهل سال پیش چنین اقدامی را انجام دادند، حضور نداشتند یا اینکه از چشم خبرنگاران دور ماندند. گزارش پیش رو به این موضوع اختصاص دارد.

ستاره صبح-

دانش آموزان شرکت‌کننده در راهپیمایی ۱۳ آبان با در دست داشتن تصاویری جنایت‌های آمریکا علیه کودکان خاورمیانه به خاطر ارسال سلاح به برخی از کشورهای منطقه و یا حمله به این کشورها را به نمایش گذاشتند . به گزارش ایسنا، صبح امروز در جریان برگزاری راهپیمایی ۱۳ آبان، تعدادی از دانش آموزان با در دست داشتن تصاویری از کودکان یمنی ، عراقی و افغانستانی، بخشی از جنایت‌های آمریکا علیه کودکان در منطقه را به خاطر ارسال سلاح و یا حمله به این کشورها به نمایش گذاشتند. همچنین در جریان برگزاری راهپیمایی ۱۳ آبان شرکت‌کنندگان با ایجاد یک زندان فرضی بن سلمان، ولی عهد سعودی، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و حمد بن عیسی آل خلیفه، شاه بحرین را در زندان به حبس کشیدند. یکی از سازمان‌های شرکت‌کننده در راهپیمایی امسال با ایجاد یک زندان فرضی نشان می‌داد که پادشاه بحرین، دونالد ترامپ و محمدبن سلمان به خاطر اقداماتشان در زندان هستند.

راهپیمایی مقابل سفارت
سیل عظیم راهپیمایان ١٣ آبان ماه پس از طی کردن مسیر راهپیمایی و سردادن شعارهای استکبارستیز مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل در مقابل لانه جاسوسی تجمع کردند. به گزارش ایسنا، در راهپیمایی امسال که با حضور اقشار مختلف جامعه اعم از دانش آموزان و دانشجویان و استاد دانشگاهی و حوزوی برگزار شد، راهپیمایان از ابتدای خیابان طالقانی با شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل و الله‌اکبر راهپیمایی خود را آغاز و سپس در مقابل لانه جاسوسی تجمع کردند. تعدادی از شرکت‌کنندگان در راهپیمایی ۱۳ آبان  در اعتراض به سیاست‌های دولت  آمریکا علیه ایران و مردم خاورمیانه و جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین پرچم آن‌ها را با سردادن شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل آتش زدند. راهپیمایان ١٣ آبان در خلال راهپیمایی خود طوماری چند متری را در اعلام انزجار خود از آمریکا امضا کردند.

سخنرانی فرمانده ارتش
فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نقش آمریکا در ۶۰ کودتا و جنگ داخلی در کشورهای مختلف در صدسال گذشته گفت: ادامه فعالیت سفارت آمریکا به‌احتمال نزدیک به‌یقین سرنوشت انقلاب را مشابه ۶۰ کشور دیگر می‌کرد. به گزارش ایسنا، امیر سرلشگر موسوی طی سخنانی  در مراسم ۱۳ آبان با اشاره به اهمیت تسخیر لانه جاسوسی آمریکا اظهار کرد: «این اقدام یکی از مهم‌ترین حرکت‌های خودجوش ، در تاریخ انقلاب‌های اصیل، و مردمی جهان است که ابهت پوشالی آمریکا را در هم شکست و خفت و زبونی این کشور را نشان داد.همچنین فریاد مظلومیت و آزادگی مردم مسلمان ایران را طنین‌انداز کرد. بررسی رفتارهای آمریکا در ۱۰۰ سال اخیر نشان می‌دهد که آن‌ها حداقل در ۶۰ کودتا و جنگ داخلی در کشورهای مختلف به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم نقش داشتند. آمریکا حامی اصلی رژیم منحوس پهلوی بود و تمام توان خود را برای حفظ آن رژیم به کار گرفت، اما چون ناکام ماند، سفارت خود را به مرکزی برای طراحی توطئه‌های گوناگون علیه انقلاب تبدیل کرد تا بتواند انقلاب را به شکست یا انحراف بکشاند. مردم سرافراز ایران در ۱۳ آبان به جهان نشان دادند که دیوار ظلم و ستم، هرچند به‌ظاهر محکم باشد، شکستنی و فروریختنی است و با مقاومت و ایستادگی در راه حق می‌توان در مبارزه با ستمکاران پیروز شد و به اهداف عالی انسانی دست‌یافت. تضاد غرب و آمریکا با ایران یک تضاد راهبردی است نه تاکتیکی. برخی از اندیشمندان غربی با ارائه شواهد و قرائن افول آمریکا را پیش‌بینی کرده‌اند و مقایسه ۲۰ سال پیش آمریکا با ۱۰ سال پیش و امروز در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی مؤید این پیش‌بینی است.»

سخنان جهانگیری در 13آبان
معاون اول رئیس‌جمهوری در مراسم دیگری که در تهران برگزار شد، اظهارداشت: آمریکایی‌ها اعلام کردند از اردیبهشت این تحریم‌ها را اعمال می‌کنیم پس ما نمی‌توانستیم دست روی دست بگذاریم لذا قبل تحریم‌ها دو برابر مورد نیاز تجهیزات وارد کردیم. جهانگیری با مهم و تأثیرگذار خواندن روز ۱۳ آبان ماه گفت: در این روز تبعید حضرت امام (ره) به دلیل سخنرانی در مدرسه فیضیه بابت تصویب قانون کاپیتولاسیون، کشتار دانش آموزان در سال ۵۷ و تسخیر لانه جاسوسی در سال  ۵۸ اتفاق افتاد. معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: نمی‌دانم آمریکایی‌ها خواسته یا ناخواسته سال ۹۷ دقیقاً ۱۳ آبان تحریم‌ها را بازگشت دادند. وقتی ترامپ اعلام بازگشت تحریم‌ها برای دو دوره سه‌ماهه و ۶ ماهه اختصاص داد، ۱۳ آبان ۹۷ بازگشت شدید تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران نیز بود و یک سال است که این تحریم را می‌گذرانیم. وی ادامه داد: به همین دلیل مجلس شورای اسلامی ۱۳ آبان را روز مبارزه با استکبار اعلام کرد. این روز استقلال‌طلبی ایران است و جمهوری اسلامی به‌طورجدی دنبال آزادی و توسعه و پیشرفت بود.

بیانیه کاخ سفید
کاخ سفید روز دوشنبه به مناسبت چهلمین سالگرد تسخیر لانه جاسوسی، بیانیه‌ای صادر کرد و در قالب آن، لاف حمایت از مردم ایران را زد. به گزارش پایگاه خبری کاخ سفید، در این بیانیه آمده است: چهل سال پیش در چنین روزی، سفارت ایالات‌متحده در تهران هدف حمله شبه‌نظامیان ایرانی قرار گرفت و بیش از ۵۰ آمریکایی به مدت ۴۴۴ روز به گروگان گرفته شدند. کاخ سفید در این بیانیه تهدید کرد چنانچه جمهوری اسلامی رفتار خود را تغییر ندهد، آمریکا نیز به اعمال تحریم‌ها ادامه خواهد داد. کاخ سفید مدعی شد که آمریکا درپی صلح است و از مردم ایران حمایت می‌کند. کاخ سفید همچنین افزود: وقت آن است که حکومت ایران نیز همین کار را انجام دهد. دولت ترامپ در حالی مدعی حمایت از مردم ایران است که شدیدترین تحریم‌ها را علیه همین ملت اعمال کرده و حتی داروهای بیمارستانی به‌ویژه داروهای مخصوص بیماران سرطانی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.