انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 71055 | تاریخ : ۱۳۹۸/۸/۶ - 20:42
حیف و میل،ربا ، داروهای تاریخ گذشته ...
در آخرین دفاعیات شبنم نعمت زاده و مدیرعامل شرکت توسعه دارویی «رسا» عنوان شد

حیف و میل،ربا ، داروهای تاریخ گذشته ...

اشاره: پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده -دختر وزیر سابق صنعت معدن و تجارت، احمدرضا لشگری پور مدیرعامل شرکت توسعه دارویی «رسا» صبح چهارشنبه اول آبان ماه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام در مجتمع قضایی امام خمینی (ره) برگزار شد که گزیده‌ای از آن را در پی می‌خوانید.

ستاره صبح-

در ابتدای این جلسه شبنم نعمت زاده با حضور در جایگاه در ادامه دفاعیاتش گفت: من سوءنیتی نداشتم، سعی می‌کنم که جبران کنم. شرکت بدهکار است و مدیریت در دست من نبوده و به کارم وارد نبودم.
قاضی مسعودی مقام خطاب به شبنم نعمت زاده متهم ردیف اول این پرونده گفت: «به‌گونه‌ای حجاب خود را رعایت کنید هم شما بتوانید صحبت کنید و هم ما بتوانیم صدای شمارا بشنویم و متوجه صحبت‌هایتان شویم.»
متهم نعمت زاده اظهار کرد: «اموالم توقیف‌شده‌اند و نمی‌توانم آنها را فروخته و جبران بدهی کنم، امیدوارم مجدداً فعالیت آغاز شود و با همکاران خود بتوانم بدهی‌های خود را پرداخت کنیم. گزارش‌ها درباره انبار البرز به سازمان غذا و دارو ارائه‌شده است. من چاره‌ای نداشتم و باید داروهای خود را در یک انباری قرار می‌دادم. به همین دلیل انبار البرز خریداری شد و داروها به آنجا منتقل شد اما به دلیل مهروموم انبار تاریخ داروها گذشت و مجبور به امحای آن‌ها شدیم. پس از پرداخت بدهی‌ها بتوانیم از اموال توقیف‌شده استفاده کنیم. آبروی خانوادگی و شخصی خود را بازمی‌گردانم.

برکناری مدیرکل وزارت بهداشت
نماینده حقوقی وزارت بهداشت با حضور در جایگاه گفت: «چهارشنبه هفته گذشته یکی از اقوام نعمت زاده در وزارت بهداشت حضور یافت و اعلام کرد که نمایندگان شما در دادگاه چنین و چنان می‌گویند و بعدازآن بود که یکی از مدیران کل وزارت بهداشت برکنار شد. آنها به دفتر حقوقی آمدند و بعدازاینکه داروها را به انبار بردند به دنبال مجوز رفتند. وکیلشان گفته زمان اضطرار بوده اما ما اضطرار را زمان جنگ، سیل و زلزله می‌دانیم. هرگونه عرضه و توزیع دارو و ملزومات پزشکی که در سامانه اصالت وزارت بهداشت ثبت‌نشده باشد جرم محسوب می‌شود. پخش کردن مستقیم دارو به داروخانه‌ها طبق قانون احکام دائمی نبوده است. قیمت داروها تنها در گروه ماده 20 قیمت‌گذاری می‌شود، سؤال این است قیمتی که با 100درصد تخفیف داده می‌شده به این معناست که محتویات دارو باید غیراستاندارد باشد که بتوان چنین تخفیفی را داد.
وی با اشاره به انبار کرج گفت: معاونت غذا و دارو در کرج به جاده ماهدشت رفته و کالاهایی را در کانکسی در یک شرکت چرم‌سازی کشف کردند. این کالاها در سامانه ما ثبت‌شده بود اما تاریخ آنها گذشته بود. همکاران ما انبار دیگری را بررسی کردند و مقادیر زیادی داروهای ایرانی و خارجی که تاریخ آنها گذشته بود را کشف و امحا کردند.

25 میلیارد تومان پول شرکت را برد
لشگری پور در آخرین دفاعیات خود گفت: شرکت ما دارای 30 حساب است. ما 22 مرکز توزیع داشتیم و با یک یا دو بانک هم کار می‌کردیم. زمانی که من به شرکت آمدم ایشان گفت آورده من 4 میلیارد تومان است، اما این 4 میلیارد مربوط به وام پاریس کیش است که به‌صورت درهمی هم داده‌شده بود و بنده زمانی متوجه شدم که وام تسویه نشده بود و چکی وجود داشت که پشت آن‌هم امضای پدر ایشان وجود داشت. ایشان بیش از 20 یا 25 میلیارد تومان پول از شرکت برد. ما یک ریال هم به شرکت رسافارمن بدهکار نیستیم.

60 میلیارد کم آوردیم
لشگری  پور گفت: بر اساس گزارش حسابرسی در چهار سالی که شرکت کار می‌کرد میزان فروش، فعالیت و غیره 63 میلیارد تومان، موجودی کالا بیش از 9 میلیارد، موجودی ریالی بیش از یک میلیارد، بدهی‌ها به‌جز بدهی‌های خانم نعمت زاده و چند شرکت دیگر 3.5 میلیارد، وصول از اشخاص حقیقی 10 میلیارد و پول‌های برده شده هم 20 میلیارد و حدود 21 میلیارد هم بابت هزینه‌های دیگر انجام‌شده که اگر همه این‌ها را جمع کنید به 130 میلیارد تومان می‌رسد و ما 60 میلیارد کم آوردیم و این به خاطر تخفیفی است که بر اساس مصوبه هیئت‌مدیره داده‌ایم. نماینده وزارت بهداشت گفته که ما نباید تخفیف می‌دادیم اما این چیزی نبود که ما آن را ایجاد کرده باشیم. این جایزه‌ها و تخفیفات از قبل وجود داشت. ما کالایی داشتیم که بابت آن 100درصد تخفیف می‌دادند و بازپرداخت آن 300 یا 420 روزه بود. ما می‌توانستیم چک را بگیریم و 24 درصد تخفیف بدهیم و مبلغ را نقدی بگیریم و چون این کارها را به‌وسیله موجودی خود انجام دادیم باعث شد کم بیاوریم که در گزارش حسابرسی هم آمده است. کاری که ما کردیم این بود که اضافه‌زمان را به‌جای پول تبدیل کردیم.

دارایی شرکت چقدر بود؟
قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم لشگری پور گفت: نعمت زاده ۴ میلیارد برای شرکت آورده است. دارایی خود شرکت چقدر بود که لشکری پور پاسخ داد ۲۱ میلیارد.
قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم گفت که پس خودروهای شرکت چه میزان بوده است که متهم پاسخ داد: ۶۷ کامیونت داریم که زنجیره سرد دارند، حتی برخی از آنها نو هستند چون فرصت کار کردن به آنها داده نشد. ماشین‌ها را واسپاری‌ای خریدیم. کامیونت‌ها از شهریور ۹۶ توقیف‌شده است. ما کالای انحصاری نداشتیم. من و شرکت توسعه دارویی رسا احتکاری انجام ندادیم. قصد ما نه من و نه خانم نعمت زاده ضربه زدن به‌نظام و اقتصاد نبود. شرکت خودکار هرروز مبلغ و چک‌ها را  برای خانم نعمت زاده ارسال می‌کرد و ۱۵ روز یک‌بار گزارش منابع توسط حسابرسی به شخص ایشان ارائه می‌شد و نمی‌تواند بگوید که از موضوع خبر نداشته است. در هر جلسه هیئت‌مدیره گزارش سود و زیان شرکت ماه‌به‌ماه آماده می‌شد و در اختیار خانم نعمت زاده قرار می‌گرفت اینکه ایشان می‌گویند در جریان امور نبوده دروغ و کذب است.

شبنم نعمت زاده دو بار از پدرش برای ما پول گرفت
متهم لشگری پور گفت: خانم نعمت زاده دو بار از پدرشان برای ما پول گرفتند؛ یک‌بار در مردادماه سال 96 بود که 1.5 میلیارد از پدرشان گرفتند و درازای آن 10 چک 150 میلیونی از ما گرفتند. خانم نعمت زاده گفت که پدر گفته این چک‌ها باید سه‌ماهه پاس شود و من گفتم در سه ماه نمی‌توانیم پاس کنیم. خانم نعمت زاده هم گفت پس من با پدر صحبت می‌کنم که چک‌ها شش‌ماهه پاس شود و من هم گفتم شش ماه خوب است. اما بعد از گذشت سه ماه دیدم حدود 40 یا 50 نفر جلوی شرکت ایستاده‌اند و نگهبانی گفت این‌ها از طرف شرکت پتروشیمی دالاهو هستند. خانم نعمت زاده گفتند پدر  چک‌های شمارا به این شرکت پتروشیمی داده است و این شد که آن 1.5 میلیارد را به‌جای شش ماه طی سه ماه از من گرفتند. 

پول ربا 
وی با اشاره به زمان دیگری که پدر شبنم نعمت زاده برای شرکت پول داده بود، گفت: در سال 94 شرکت آزمایشگاهی آدونیستر را تأسیس کردیم و به 600 میلیون تومان سرمایه نیاز داشت، ایشان از پدرشان یک میلیارد گرفتند اما به‌صورت ربا یعنی یک میلیارد به ما دادند و هرماه 30 میلیون تومان سود آن را گرفتند و این کار به مدت دو سال ادامه داشت. چک‌ها هم به نام مریم بختیار همسر آقای نعمت زاده صادرشده بود و درنهایت یک میلیارد هم گرفت. 

حقوق 45 میلیون تومانی
متهم لشگری پور درباره حقوق ماهیانه نعمت زاده گفت:  خانم نعمت زاده ماهیانه ۴۵ میلیون تومان از حساب شرکت به‌عنوان حقوق دریافت می‌کردند و ایشان به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره و دخترشان به‌عنوان مدیرعامل سوری شرکت حضور داشتند و خانم نعمت زاده امضای دخترشان را جعل می‌کردند و حتی با تلفن از بانک ملت جابجا می‌کرد اما مشخص نیست که پول رسا پخش کجا رفته است. اواخر سال ۹۶ آقای فرجی ۴۸۰ میلیون تومان چک از شرکت خارج کرد و هنگامی‌که گفتم چرا خارج می‌شود خانم نعمت زاده گفت این چک‌ها برای پدر من است و باید استفاده شود و درنهایت با پرس و جوی فراوان ۲۰۰ میلیون تومان از آنها به‌حساب راننده خانم نعمت زاده آقای علی نصیری واریز شد و ۲۸۰ میلیون مابقی آن مشخص نشده که به کجا رفت و هر بار که ما پول می‌خواستیم باید از آقای نصیری آن را طلب می‌کردیم.

دو شرکت رضایت داده‌اند
وکیل مدافع متهم نعمت زاده گفت:‌ دو مورد رضایت را به من داده‌اند یکی مربوط به شرکت زیبا کار روز است و یک مورد هم قرارداد تهاتر و تسویه با یک شرکت دارویی است که هر موقع دستور بفرمایید موکل آن را امضا کند.
قاضی مسعودی مقام گفت:‌ برخی از این اقدامات به بعد از ورود دادگاه برمی‌گردد یعنی در آن مدت معینی که به آنها زمان داده‌شده بود ورود نکرده بودند.

529 چک برگشت‌خورده
وکیل متهم نعمت زاده گفت: شاید بوروکراسی‌ها اجازه نداد که در این زمینه چابک‌ شوند اما بنده شاهدم که چندین ماه است که در حال مذاکره‌اند.
وی با اشاره به بخش‌هایی از کیفرخواست گفت:‌ 3540 چک صادرشده که تنها 529 چک برگشت‌خورده است.
قاضی مسعودی مقام گفت: بعضی لوایح که ایشان باید بنویسند پدر ایشان می‌نویسد و اعطای درخواست مهلت باید از ناحیه خود متهم ارائه شود نه از ناحیه شخص دیگری. آقا (اشاره به پدر شبنم نعمت زاده) هم خودشان زیاد بی‌تقصیر نیست. وقتی ایشان به مراجع مختلف ورود کرده تا بخواهد جهت رسیدگی  پرونده را تغییر دهد و بگوید موضوع حقوقی است و کیفری نیست صحیح نیست.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.