انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 61065 | تاریخ : ۱۳۹۸/۸/۱ - 11:45
ستاره صبح میزان مشارکت در انتخابات مجلس را بررسی می‌کند

حضورگسترده یاکم‌رنگ؟

اشاره: انتخابات جدا از کارزارهای سیاسی و رقابتی که میان جریان‌های سیاسی وجود دارد، سلامت، شفافیت و رقابتی بودن آن نیز در همه کشورها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کشورهای پیشرفته به دو طریق سلامت انتخابات را تضمین کرده‌اند. یکی «حزبی بودن نظام انتخابات» و دیگری «الکترونیکی برگزار کردن انتخابات» است. این دو در دنیا تجربه شده و میزان تقلب و دخالت در نتیجه انتخابات را به صفر رسانده است. مسئول برگزاری انتخابات در ایران «ستاد انتخابات کشور» از زیرمجموعه‌های وزارت کشور است. جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود از چالش‌ها و اقدامات این ستاد در راستای هرچه بهتر برگزار شدن انتخابات دوم اسفند ماه مجلس شورای اسلامی سخن گفته است. وی در ارتباط با فضاسازی‌ها برای تحریم انتخابات می‌گوید اتاق فکر وزارت کشور تاکنون 15 جلسه برای این منظور تشکیل داده است. وی بر پایه همین جلسات و نیز نتایج نظرسنجی‌هایی که مؤسسات معتبر داخلی انجام داده و می‌دهند پیش‌بینی می‌کند که میزان مشارکت مردم در انتخابات پیش رو حدود 50 درصد خواهد بود. وی همچنین می‌گوید تاکنون تبلیغات سازمان یافته‌ای برای کاهش مشارکت در انتخابات صورت نگرفته و آنچه می‌تواند به افزایش مشارکت مردم کمک کند، اجازه حضور به سلایق مختلف فکری در انتخابات است. معاون سیاسی وزارت کشور به دغدغه اصلاح‌طلبان برای مسئله تأیید صلاحیت‌ها هم اشاره کرده و می‌گوید تلاش داریم با شورای نگهبان رایزنی کرده تا مقوله «عدم احراز صلاحیت» را در روند بررسی وضعیت کاندیداها کنار بگذارند. قرائن و شواهد نشان می‌دهد که تاکنون میزان مشارکت در شهرهای بزرگ پایین بوده است، اما به دلیل رقابت‌های قومی، قبیله‌ای، فامیلی و اینکه نماینده مجلس برای برخی افراد و اطرافیان خود شغل پردرآمدی شده، میزان مشارکت در شهرهای کوچک نسبت به شهرهای بزرگ بیشتر خواهد بود. اینکه وزارت کشور می‌گوید میزان مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم که روز دوم اسفند برگزار خواهد شد 50 درصد است، بیشتر مربوط به شهرهای کوچک است نه شهرهای بزرگ. گزارش پیش رو به گزیده‌ای گفت‌وگوی جمال عرف با ایسنا می‌پردازد:

ستاره صبح-

جمال عرف، معاون سیاسی وزارت کشور در ارتباط با میزان مشارکت در انتخابات دوم اسفند ماه مجلس شورای اسلامی گفت: در سال جاری به دلیل خروج آمریکا از برجام، وضع تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران و فشار به معیشت مردم، نگرانی درباره میزان مشارکت ایجاد شده که ما این موضوع را در اتاق فکر وزارت کشور بررسی کرده‌ایم. تاکنون 15 جلسه اتاق فکر وزارت کشور با حضور اساتید دانشگاه با گرایش‌های مختلف و استانداران باسابقه برگزار و سه یا چهار جلسه درباره میزان مشارکت در انتخابات بحث کرده‌ایم... من معتقدم که پایه مشارکت ما در انتخابات پیش رو 50 درصد خواهد بود، اما باید تلاش کنیم با شناسایی عوامل مخل مشارکت و رفع آن‌ها و همچنین شناسایی عوامل جذب مشارکت و تقویت آن‌ها، مشارکت را افزایش دهیم. جهت‌گیری ما در وزارت کشور، رسیدن به متوسط مشارکت، یعنی عدد 60 درصد و بالاتر است. وی در ادامه افزود: نظام سیاسی ما قوانین و مقرراتی دارد که همه باید از آن تبعیت کنیم، اما اگر اجازه دهیم همه کسانی که زمینه قانونی حضور در انتخابات دارند، در انتخابات شرکت کرده و همه سلایق در انتخابات حضور داشته باشند، مشارکت قابل قبولی خواهیم داشت.
 
تحریم انتخابات
عرف در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سؤال که تبلیغ تحریم انتخابات چه تأثیری بر جامعه خواهد گذاشت و با افراد و جریان‌هایی که در داخل کشور تحریم انتخابات را تبلیغ می‌کنند، چه برخوردی می‌شود؟ اظهار داشت: در این دوره دشمن دنبال افزایش مشارکت نیست، اما مردم عاقل‌تر از این هستند که به این حرف‌ها توجه کنند؛ زیرا سرنوشت کشور برای مردم مهم است و آن‌ها بر اساس شناخت خود در انتخابات مشارکت می‌کنند. وظیفه ستاد امنیت انتخابات رصد تحرکاتی هم چون تلاش برای تحریم انتخابات است. تاکنون کار سازماندهی شده در داخل کشور برای تحریم انتخابات نداشته‌ایم، اما بعضی گروه‌های سیاسی از مشارکت مشروط و غیره صحبت می‌کنند. آن‌ها که از مشارکت مشروط صحبت می‌کنند، درواقع می‌گویند که بعضی مقدمات آماده شود تا ما به انتخابات ورود کنیم. در مجموع برداشت من این است که همه گروه‌های سیاسی کشور، مشارکت در انتخابات را ترجیح خواهند داد.
 
دغدغه اصلاح‌طلبان
معاون سیاسی وزارت کشور در ارتباط با دغدغه اصلاح‌طلبان درباره تأیید صلاحیت‌ها بیان داشت: به شکل طبیعی گروه‌های اصلاح‌طلب دغدغه تأیید صلاحیت داوطلبان خود را دارند. اگر از یک‌سو ما به عنوان مجریان انتخابات و از سویی دیگر ناظران انتخابات، اصل تأثیر حضور سلایق مختلف در افزایش مشارکت انتخابات را بپذیریم، باید زمینه را برای حضور همه جریان‌های سیاسی در انتخابات فراهم کنیم، مگر افرادی که به لحاظ قانونی اجازه حضور در انتخابات را ندارند. اگر لازم باشد با شورای نگهبان رایزنی خواهیم داشت. در دوره‌های قبل انتخابات هم این کار انجام شده که نتیجه هم داده است. در دوره‌های قبل هم وزیر و اعضای ستاد با شورای نگهبان رایزنی داشته‌اند. معتقدم یک فرد برای داوطلبی در انتخابات یا صلاحیت دارد یا ندارد و نباید «عدم احراز صلاحیت» داشته باشیم. اگر بتوانیم در این دوره از انتخابات با همکاری شورای نگهبان بحث عدم احراز صلاحیت را حل‌وفصل کنیم، بخشی از پرونده‌ها تعیین تکلیف شده و مشارکت در خیلی حوزه‌ها بیشتر می‌شود.
 
پول‌های کثیف در انتخابات
جمال عرف درباره ورود پول‌های کثیف به انتخابات نیز بیان داشت: متأسفانه لایحه جامع انتخابات به این انتخابات نرسید، در حالی که خیلی از این مسائل را حل می‌کرد. بیش از سه سال با وسواس کار شد تا این لایحه نهایی شود، اما بعد از اینکه طرح استانی شدن انتخابات در مجلس مطرح شد، لایحه جامع انتخابات کنار گذاشته شد. در این لایحه تکلیف منابع و هزینه‌های انتخاباتی کاملاً مشخص بود. با این حال یکی از خطوط قرمز وزارت کشور و شورای نگهبان برای انتخابات، ورود پول‌هایی با منبع غیرشفاف است. در سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی مقام معظم رهبری به موضوع شفاف‌سازی منبع هزینه‌های داوطلبان انتخابات تأکید شده و این موضوع تکلیفی برای ما به عنوان مجریان انتخابات است. ما ستادهای انتخابات را مکلف کرده‌ایم که منابع مالی داوطلبان را رصد کنند. اگر به یقین برسیم که هزینه‌های یک داوطلب از جنس پول مشکوک است، این مسئله در تأیید صلاحیت وی تأثیر خواهد داشت.
 
برگزاری الکترونیک انتخابات
معاون سیاسی وزارت کشور در ارتباط با الکترونیکی برگزار شدن انتخابات نیز گفت: ما در کل کشور 208 حوزه انتخابیه اصلی و حدود 1500 حوزه فرعی داریم که برای وزارت کشور مطلوب است انتخابات را در حوزه‌های اصلی تمام الکترونیکی برگزار کند. در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال 96، در شهرهای مختلف انتخابات تمام الکترونیکی برگزار شد. ما در حال مذاکره با شورای نگهبان هستیم تا در حوزه‌های اصلی هم انتخابات تمام الکترونیکی برگزار کنیم. تا اینجا ما با شورای نگهبان در بحث احراز هویت به توافق رسیده‌ایم و با احراز هویت الکترونیک، گامی در مسیر انتخابات الکترونیکی برداشته می‌شود. در سیاست‌های کلی انتخابات تکلیف شده است که از فناوری‌های نوین، اخذ رأی و شمارش آرا استفاده شود و ما در این زمینه در حال گفت‌وگو با شورای نگهبان هستیم. افق ما برگزاری انتخابات الکترونیک در حوزه‌های اصلی است؛ زیرا بخش عمده‌ای از ایرادها در سلامت انتخابات را پاسخ می‌دهد.
modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.