انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تداوم اصلاحات ملی
محو اسرائیل به معنای محو یهودیان نیست
میزگرد جماران به مناسبت هفته بسیج با حضور علی صالح‌آبادی و مسعود بصیری
سیگنال‌های مثبت مذاکره در آستانه سفر روحانی به ژاپن
چراغ سبز به مذاکره
ناو هواپیمابر «ابراهام لینکلن» در راه خلیج‌فارس
چرا استعفای نخست‌وزیر عراق مشکلات را حل نخواهد کرد
خیز تندروها برای استیضاح رئیس‌جمهور و رئیس‌مجلس
ریشه‌های اعتراضات در عراق ، لبنان و ایران
منشأ فساد و رانت کجاست؟
پیامدهای خروج احتمالی ایران از برجام
راهکار خروج عراق و لبنان از بحران‌
بیشتر بازداشت‌ها در بیرون از دانشگاه رخ‌داده است
ترامپ در راه استیضـاح
موافقت پارلمان عراق با استعفای عادل عبدالمهدی
ملت ایران توطئه وسیع و خطرناک دشمن را نابود کرد
موضوع اصلی اعتراضات اخیر «معیشت» و«نان» بود
قیمت بنزین در ایران پایین‌ترین قیمت در دنیاست
ریزش پایگاه اصلاح‌طلبان
جنگی که در خیابان ها ایجاد شد یک سناریوی جهانی بود
بازگشت به باور مردم که جوهر انقلاب بود
تاثیر انتقال گاز400 میلیارد دلاری روسیه به چین بر مناسبات منطقه
استعفای نخست وزیر هم معترضان عراقی را قانع نکرد
فرایند 30 ساله بهبود رابطه چین با آمریکا با هدف پیشرفت
تغییر قانون اساسی؛ خواسته عراقی‌ها
نقش مجلس شجاع در پاسخگو کردن قدرت
تقویت مکانیسم تجارت مالی اتحادیه اروپا و ایران با پیوستن شش کشور اروپایی به INSTEX
بهار جدید عربی در لبنان و عراق
پیام مانور مشترک ایران، روسیه و چین چیست؟
آمریکا برای گفت‌وگو و مذاکره پیام خصوصی می‌فرستد
چرایی اعتراضات در حاشیه شهرهای تهران، اصفهان و شیراز
آزادی و عدالت اجتماعی قطب نمای توسعه حقوقی است
ضرورت خروج اروپا از برزخ بی‌تفاوتی
تصمیم سران قوا باید اجرا شود
دانشجویان متاثر از اوضاع جامعه سرخورده و غیرسیاسی شده اند
پیروزی معترضان هنگ‌کنگی در انتخابات شوراهای منطقه‌ای
راهکار رئیس قوه قضاییه برای بهبود اوضاع کشور
وزیر قدرتمندایران زیر آتش استیضاح
ریشه اعتراضات عراق اقتصاد سیاسی و مافیای فساد است
اما و اگرها و نکات بودجه 99
پارلمان عراق از حمایت از نخست وزیر خودداری کند
وزارت نفت جواهر فروشی کشور است، ما به امانت مردم خیانت نمی‌کنیم
هشدار آیت‌الله سیستانی درباره اوضاع عراق
دشمن نظام کسی است که ارکان جمهوریت را به سخره می‌گیرد
آیا بهار عربی دوم در راه است؟
تغییر ساختار، پیش روی نخست‌وزیر آینده عراق
فعالان سیاسی و کنشگران نباید القای ناکارآمدی انتخابات را باور کنند
مذاکره با رعایت خطوط قرمز نظام
آغازتبادل زندانیان بین ایالات متحده و ایران، آغاز تنش زدایی
ماندلا، انقلابـی اهل مدارا و انصاف
بیشتر
کد خبر: 61058 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۳۰ - 00:59
FATF زیر ذره‌بین سیاستمداران
ستاره صبح بررسی می‌کند

FATF زیر ذره‌بین سیاستمداران

اشاره: پیوستن ایران به کنوانسیون‌های گروه ویژه اقدام مالی (FATF) از سال 1395 تاکنون به کلاف سردرگمی تبدیل شده و در شرایطی که از یک‌سو تحریم‌های یکجانبه ایالات‌متحده به اقتصاد کشور فشار وارد می‌کند و از سوی دیگر اروپا از زیر بار پایبندی به تعهدات برجامی‌اش شانه خالی کرده، جلوگیری از تصویب لوایح FATF به گفته کارشناسان اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار داده و ضعیف خواهد کرد. نام ایران برای نخستین‌بار در دولت دهم محمود احمدی‌نژاد و در سال 1388 بود که وارد فهرست سیاه FATF شد. این سازمان همچنین در سال 1394 در بیانیه خود در ارتباط با ایران از دیگر کشورهای عضو خواسته بود تا به موسسه‌های مالی‌شان توصیه کنند مراقبت ویژه‌ای به روابط تجاری و معامله با شرکت‌های تجاری و موسسه‌های مالی ایرانی داشته باشند. این فشارها سبب شد تا دولت تدبیر و امید در سال 1394 لایحه‌ای با عنوان «قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» به مجلس ارائه کند. لایحه‌ای که در بهمن ماه همان سال تصویب و در اسفند ماه به دولت ابلاغ شد. این ابتکار عمل دولت موجب شد تا گروه ویژه اقدام مالی در تیر ماه سال 1395 در بیانیه‌ای از کشورهای عضو بخواهد تا اقدامات مقابله‌ای علیه ایران را به مدت یک سال تعلیق کنند. از آن زمان تاکنون FATF شش نوبت به کشورمان مهلت‌ داده تا تمامی لوایح‌اش مورد اجرا قرار گیرد. تاکنون از چهار لایحه «اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم»، «اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی»، «پیوستن ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو)» و «پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT)» دو مورد تبدیل به قانون و دو مورد دیگر، یعنی پالرمو و CFT همچنان بدون تصمیم‌گیری در مجمع تشخیص مصلحت نظام معطل مانده‌اند. گروه ویژه اقدام مالی روز جمعه (26 مهر) در آخرین اجلاس خود مهلت ایران برای تصویب دو لایحه باقی مانده را برای چهار ماه دیگر تمدید کرد، اما این‌بار هشدار داد در صورت عدم تصویب پالرمو و CFT ظرف چهار ماه آینده تمامی اقدامات مقابله‌ای علیه جمهوری اسلامی اعمال خواهند شد. موضوعی که واکنش مقام‌های کشورمان ازجمله وزیر خارجه، سخنگوی دولت، سخنگوی وزارت خارجه و برخی نمایندگان مجلس را به دنبال داشته و هشدار FATF را ناشی از فشارهای سیاسی خارجی به این سازمان عنوان کرده‌اند. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد:

ستاره صبح-

گروه ویژه اقدام مالی در آخرین اجلاس خود در پاریس، ضمن بررسی آخرین وضعیت کشورمان، با توجه به عدم تصویب نهایی دو کنوانسیون پالرمو و تأمین مالی تروریسم (CFT)، دو دسته اقدام جدید مقابله‌ای علیه ایران وضع کرد که با توجه به تصویب یک اقدام مقابله‌ای دیگر در خرداد ماه گذشته، مجموعاً تاکنون سه اقدام علیه ایران وضع شده‌اند. این نهاد بین‌المللی در یک بند جداگانه هشدار داده که اگر تا قبل از بهمن ماه آینده این دو کنوانسیون نهایی نشوند، کلیه اقدامات مقابله‌ای علیه ایران وضع خواهند شد و عملاً وضعیت کشورمان به پیش از خرداد سال ۱۳۹۵ بازخواهد گشت. در این بیانیه اقدامات مثبت اخیر کشورمان ازجمله پیشرفت‌ها در زمینه قانون‌گذاری و تصویب آیین‌نامه قانون مبارزه با پول‌شویی تصدیق شده است. گروه ویژه اقدام مالی همچنین تأیید کرده در مرداد ماه و دی ماه سال گذشته دو اصلاحیه قانونی مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم به تصویب نهایی رسیدند و دو لایحه کنوانسیون‌های پالرمو و تأمین مالی تروریسم (CFT) نیز در مجلس ایران تصویب، اما مراحل لازم‌الاجرا شدن نهایی را طی نکرده‌اند.

ظریف: باید بهانه را از مخالفان 
ایران گرفت
وزیر امور خارجه در حاشیه نخستین کنفرانس بین‌المللی «یکجانبه گرایی و حقوق بین‌الملل» در دانشگاه علامه طباطبایی درباره هشدار FATF اظهار داشت: تصمیم FATF، تصمیمی کاملاً سیاسی است که کاملاً با آن مخالف هستیم، اما به خاطر منافع ملی خودمان تمام اقدامات لازم را برای مبارزه با تأمین مالی تروریسم و مقابله با پول‌شویی انجام دادیم. تصویب آیین‌نامه مبارزه با پول‌شویی در دولت و قوه قضاییه گام مهم و قانون مفصل و کاملی است و امیدوارم با همگرایی داخلی اقدامات بعدی برای گرفتن بهانه از دست کسانی که منافع ایران را دنبال نمی‌کنند و مخالف ما هستند، فراهم شود.

موسوی: اجرا نکردن FATF خودتحریمی است
سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص FATF گفت: موضوع FATF در ایران علیرغم روشنگری نهادهای ذی‌ربط هنوز خوب جا نیفتاده و اراده‌ای برای حل این موضوع نیست. متصدی این کار وزارت اقتصاد و بانک مرکزی است. نظر وزارت خارجه بارها اعلام شده و نگرانی‌های منتقدین را خیلی از روی آگاهی نمی‌دانیم. پیوستن ما به کنوانسیون‌ها لازم‌الاجراست و اگر آن را اجرا نکنیم خود تحریمی می‌کنیم. مهلتی که گرفتیم به دلیل تلاش همکاران ما بود. امیدواریم مجمع تشخیص به جمع‌بندی برسد که مصلحت نظام، مردم و کشور چیست ‌ و براساس آن عمل کنند. وزارت خارجه بیش از این نمی‌تواند موضع خود را بیان کند.
ربیعی: بیشتر کشورهای جهان 
عضو FATF هستند
سخنگوی دولت نیز در تازه‌ترین اظهارات خود در پاسخ به این سؤال که موضع دولت درمورد بیانیه اخیر گروه ویژه اقدام مالی و آخرین مهلت این نهاد به ایران چیست، بیان داشت: در جلسه گذشته دولت این موضوع در دستور کار قرار گرفت. دولت به رایزنی‌های خود ادامه خواهد داد و همواره از زاویه تقویت منافع ملی بر ضرورت تصویب لوایح FATF تأکید دارد. وی در ادامه افزود: این لوایح مختص ایران نیست، توصیه‌هایی به کشورهای جهان با هدف مبارزه با پول‌شویی و مبارزه تأمین مالی تروریسم است و بیشتر کشورهای جهان هم به آن ملحق شدند و قطعاً مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم از اهداف جمهوری اسلامی ایران است. ربیعی اظهار داشت: منتقدان مثال‌های بسیار ساده‌ای می‌زنند که این‌ها در پالرمو یا FATF وجود ندارد و فکر می‌کنم دلایلی که تا حالا در این زمینه مطالعه شده، دلایلی نیست که ما بخواهیم به خاطر آن خود را به فهرست سیاه ببریم. با عدم تصویب این لوایح، ما در فهرست سیاه قرار می‌گیریم و سیستم بانکی ما در خارج از کشور تعطیل می‌شود، حتی کشورها با ما همراهی نخواهند کرد و اعلام کرده‌اند اگر ما در فهرست سیاه قرار بگیریم وضعیت ما در انتقال پول دچار مشکل می‌شود. سخنگوی دولت همچنین گفت: شرایط با چهار تا سه سال پیش متفاوت است. ما نپیوستن به اینگونه کنوانسیون‌ها را مغایر با منافع ملی می‌دانیم و امیدواریم با همفکری و صحبت‌هایی که خواهیم کرد مانع از خودتحریمی مجدد کشور شویم. باید بدانیم که این موضوع برای اقتصاد کشور عواقب دارد، باید متوجه شویم که فارغ از تحریم‌های آمریکا، سایر تبادلات تجاری و مالی ما با مشکل جدی روبرو خواهد شد.
فلاحت‌پیشه: رفتارهای سیاسی داخلی نباید بهانه به دست مخالفان ایران در FATF دهد
یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بیانیه اخیر FATF و تند شدن لحن این سازمان نسبت به ایران، گفت: بیانیه اخیر FATF نشان‌دهنده فشارهای سنگین سیاسی در گروه اقدام ویژه مالی علیه ایران است که به دلیل نبود ایران در این گروه سیاست‌های خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته است. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تمدید مهلت چهارماهه گروه اقدام ویژه مالی (FATF) به ایران برای لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) گفت: شاید تند شدن لحن بیانیه اخیر FATF در مقابل ایران بیشتر از آنکه براساس داده‌های موجود در قبال رفتارهای مرتبط با جمهوری اسلامی با FATF باشد، ناشی از ایجاد یک فضای تند سیاسی است. براساس عرف مابین روابط کشورها در مقابل FATF نوع رفتار و تلاش‌های صورت گرفته توسط ایران در پاسخ به سؤالات و ابهامات مطرح شده معقول بوده و براساس همین عرف نباید FATF چنین اتهاماتی را علیه جمهوری اسلامی مطرح می‌کرد. این موضع نشان می‌دهد جریان سیاسی تند و قدرتمندی علیه ایران در FATF شکل گرفته که سعی می‌کند ایران را تهدید کند. وی یادآور شد: مقدمات این اتفاق را اخیراً دیدید که به گونه‌ای کم‌سابقه و برای اولین‌بار پمپئو رسماً به FATF اشاره کرد و سعی داشت موضوع ایران را در FATF موضوعی اضطراری نشان دهد. این نشان‌دهنده فشارهای سنگین سیاسی در این سازمان است. فلاحت پیشه در توضیح اقدامات ایران در برابر بیانیه FATF، گفت: ایران در قالب اصلاحیه‌ای در قوانین داخلی خود عملاً از سؤالات و ابهامات FATF ابهام‌زدایی کرده است. اقدامات ما شبیه اقدامات‌مان در قالب NPT است که به دلایلی تلاش شد مقررات، نظارت‌ها و بازرسی‌ها تحت پروتکل الحاقی دوباره به ایران تحمیل شود. ما با انجام این اصلاحیه‌های داخلی عملاً از FATF بهانه‌زدایی کردیم، اما آنها تحت فشارهای سیاسی موضوعات تازه‌ای را مطرح کردند. این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: براساس بیانیه FATF مباحث پیرامون پالرمو و CFT در ایران جدی‌تر می‌شود، البته که در موضوع پالرمو بدون توجه به فشارهای خارجی معتقدم که این لایحه سلسله‌مراتب تصویب را به عنوان قانون در ایران طی کرد و دلیلی وجود ندارد با یکسری رفتارهای سیاسی به گونه‌ای عمل شود که بهانه به دشمنان جمهوری اسلامی ایران در FATF داده شود. فلاحت‌پیشه توضیح داد: طبق روند قانونی ابهامات شورای نگهبان در کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی و صحن علنی تصویب شد و علناً دیگر ایرادی باقی نمی‌ماند. ایرادها مربوط به موضوع سیاست‌های کلی است که اخلال در روند پالرمو ایجاد کرد، حال آنکه به باور ما پالرمو تبدیل به قانون شده و باید رئیس‌جمهور آن را برای اجرا ابلاغ کند. در این صورت امکان بهانه‌سازی علیه ایران از FATF هم گرفته می‌شود. البته این به معنی پایان کار نیست؛ چراکه جریان قدرتمندی علیه ایران در FATF شکل گرفته که با عدم حضور ایران در این سازمان سیاست‌های خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران را پیش می‌برند. وی با اشاره به ایرادهای شورای نگهبان به لایحه CFT گفت: مباحث سیاسی و ایرادهای جدی پیرامون CFT وجود دارد، لذا در آینده نزدیک نباید انتظار تصویب CFT را در کشور داشت. واقعیت آن است که بعد از سلسله تحریم‌های تازه و به دنبال آن عملکرد خنثی اتحادیه اروپا عملاً در ایران حتی جریانات موافق پالرمو و CFT نوعی بی‌تفاوتی درباره این دو لایحه را در دستور کار خود قرار داده‌اند. این جریانات به این نتیجه رسیده که حتی اگر رابطه خوبی با FATF شکل گیرد، کمک زیادی به تحریم‌زدایی جمهوری اسلامی نمی‌کند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.