انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تداوم اصلاحات ملی
محو اسرائیل به معنای محو یهودیان نیست
میزگرد جماران به مناسبت هفته بسیج با حضور علی صالح‌آبادی و مسعود بصیری
سیگنال‌های مثبت مذاکره در آستانه سفر روحانی به ژاپن
چراغ سبز به مذاکره
ناو هواپیمابر «ابراهام لینکلن» در راه خلیج‌فارس
چرا استعفای نخست‌وزیر عراق مشکلات را حل نخواهد کرد
خیز تندروها برای استیضاح رئیس‌جمهور و رئیس‌مجلس
ریشه‌های اعتراضات در عراق ، لبنان و ایران
منشأ فساد و رانت کجاست؟
پیامدهای خروج احتمالی ایران از برجام
راهکار خروج عراق و لبنان از بحران‌
بیشتر بازداشت‌ها در بیرون از دانشگاه رخ‌داده است
ترامپ در راه استیضـاح
موافقت پارلمان عراق با استعفای عادل عبدالمهدی
ملت ایران توطئه وسیع و خطرناک دشمن را نابود کرد
موضوع اصلی اعتراضات اخیر «معیشت» و«نان» بود
قیمت بنزین در ایران پایین‌ترین قیمت در دنیاست
ریزش پایگاه اصلاح‌طلبان
جنگی که در خیابان ها ایجاد شد یک سناریوی جهانی بود
بازگشت به باور مردم که جوهر انقلاب بود
تاثیر انتقال گاز400 میلیارد دلاری روسیه به چین بر مناسبات منطقه
استعفای نخست وزیر هم معترضان عراقی را قانع نکرد
فرایند 30 ساله بهبود رابطه چین با آمریکا با هدف پیشرفت
تغییر قانون اساسی؛ خواسته عراقی‌ها
نقش مجلس شجاع در پاسخگو کردن قدرت
تقویت مکانیسم تجارت مالی اتحادیه اروپا و ایران با پیوستن شش کشور اروپایی به INSTEX
بهار جدید عربی در لبنان و عراق
پیام مانور مشترک ایران، روسیه و چین چیست؟
آمریکا برای گفت‌وگو و مذاکره پیام خصوصی می‌فرستد
چرایی اعتراضات در حاشیه شهرهای تهران، اصفهان و شیراز
آزادی و عدالت اجتماعی قطب نمای توسعه حقوقی است
ضرورت خروج اروپا از برزخ بی‌تفاوتی
تصمیم سران قوا باید اجرا شود
دانشجویان متاثر از اوضاع جامعه سرخورده و غیرسیاسی شده اند
پیروزی معترضان هنگ‌کنگی در انتخابات شوراهای منطقه‌ای
راهکار رئیس قوه قضاییه برای بهبود اوضاع کشور
وزیر قدرتمندایران زیر آتش استیضاح
ریشه اعتراضات عراق اقتصاد سیاسی و مافیای فساد است
اما و اگرها و نکات بودجه 99
پارلمان عراق از حمایت از نخست وزیر خودداری کند
وزارت نفت جواهر فروشی کشور است، ما به امانت مردم خیانت نمی‌کنیم
هشدار آیت‌الله سیستانی درباره اوضاع عراق
دشمن نظام کسی است که ارکان جمهوریت را به سخره می‌گیرد
آیا بهار عربی دوم در راه است؟
تغییر ساختار، پیش روی نخست‌وزیر آینده عراق
فعالان سیاسی و کنشگران نباید القای ناکارآمدی انتخابات را باور کنند
مذاکره با رعایت خطوط قرمز نظام
آغازتبادل زندانیان بین ایالات متحده و ایران، آغاز تنش زدایی
ماندلا، انقلابـی اهل مدارا و انصاف
بیشتر
کد خبر: 61057 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۳۰ - 00:57
گزارش خبری تحلیلی ستاره صبح

اهداف و پیامدهای تحریم‌ها

اشاره: کنفرانس یک‌جانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل روز گذشته با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و تعدادی از کارشناسان داخلی و خارجی در دانشگاه علامه طباطبایی آغاز به کار کرد. این کنفرانس به دنبال تبیین حدومرزهای چالش یک‌جانبه‌گرایی در برابر موضوعات متعدد حقوق بین‌الملل است و در آن ابعاد مختلف یک‌جانبه‌گرایی در حقوق بین‌الملل موردبررسی قرار می‌گیرد. ظریف در سخنرانی خود در افتتاحیه این کنفرانس که با حضور خبرنگاران، از جمله دو تن از خبرنگاران روزنامه ستاره صبح برگزار شد، با اشاره به پیامدهای حقوقی و سیاسی یک‌جانبه‌گرایی آمریکا در جامعه بین‌الملل و ابعاد حقوقی خروج آمریکا از برجام و آینده امنیت بین‌المللی، خاطرنشان کرد: «چندجانبه گرایی بیش از هرزمانی دیگر به‌ضرورت در جامعه بین‌المللی تبدیل‌شده است.» گفتنی است که ایالات‌متحده در حال حاضر حدود 50 کشور را تحت تحریم خود قرار داده و در سال 1390، پس‌ازآنکه قطع‌نامه 1929 علیه ایران در شورای امنیت به تصویب رسید، تحریم‌های شدید علیه ایران وضع کرد. همچنین دونالد ترامپ هم روز 18 اردیبهشت 1397، از برجام خارج شد و از روز 13 آبان علاوه بر تحریم نفت ایران، تحریم‌های جدیدتری را علیه کشور وضع کرده است. به لحاظ هزینه‌ای که این تحریم‌ها برای مردم دارد، وزیر خارجه آن را معادل جنگ می‌داند و می‌گوید: «تحریم همان جنگ است.» وزیر خارجه این جمله را به‌درستی گفته است؛ زیرا تحریم، به‌صورت تدریجی بنیان‌های اقتصادی و زندگی مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل دولت تدبیر و امید سیاستش را از ابتدای روی کار آمدن، تنش‌زدایی اعلام کرد و به‌رغم موانع پیش روی این سیاست، کماکان به دنبال تعامل با دنیاست تا بتواند تحریم‌ها را ملغی و اثر آن‌ها را بکاهد. دراین‌ارتباط روز یکشنبه، روزنامه ستاره صبح گفت‌وگویی را از غلامرضا حیدری، نماینده تهران منتشر کرد که در آن او گفت: «پس از آن‌که تحریم‌ها شدت گرفت، نمایندگان هر سه فراکسیون مجلس، بحث‌های مفصلی را انجام دادند که نتیجه آن پرهیز از تنش و تعامل با دنیا بود.» گزیده‌ای از سخنان وزیر امور خارجه کشورمان را به انتخاب مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

دیپلماسی چندجانبه‌گرایی به‌عنوان واقعیت ظهور و نمود پیداکرده و آن‌هم به دلیل امکان‌ناپذیر بودن راه‌حل‌های یک‌جانبه است و دولت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که نه می‌توانند مشکلات خود را به‌تنهایی حل‌وفصل کنند و نه می‌توانند به‌تنهایی مانع اقدامات هنجارشکنانه دیگران شوند و برای همین به چندجانبه‌گرایی روی آوردند.

تغییر مرکزیت قدرت جهان
در شرایط گذار کنونی چندجانبه‌گرایی بیش از هر زمان دیگری به‌ضرورت در جامعه بین‌المللی تبدیل‌شده است. زمانی همه اتفاقات قابل‌توجه دنیا در غرب رخ می‌داد و آن‌ها اتفاقات دنیا را تعیین مسیر می‌کردند، اما واقعیت این است که امروز در دنیا همه اتفاقات نه در غرب می‌افتد و نه می‌توانند برای جهان تعیین مسیر کنند. ابزار و مراکز قدرت متکثر شده است و مرکز قدرت از غرب تغییر کرده است. فردی با یک موبایل کوچک پیام‌هایی را در دنیا مخابره می‌کند که دنیا را حرکت می‌دهد اگر همه دولت‌های دنیا دورهم جمع شوند بازهم بدون حضور سایر ذی‌نفعان نمی‌توانند تصمیم بگیرند.

تحریم به‌مثابه زورگویی
یک‌جانبه‌گرایی امری خطرناک و محتوم به شکست است، زیرا با واقعیت‌های بین‌المللی ناسازگار است. امروز یکی از نمونه‌های یک‌جانبه‌گرایی آمریکا خروج از توافقات بین‌المللی و استفاده از ابزارهای قهرآمیز اقتصادی است که اشتباهاً به آن تحریم می‌گوییم. درواقع تحریم‌ها استفاده از ابزارهای زورمدارانه اقتصادی است. کسانی که به برجام ایراد می‌گرفتند که چرا آمریکا از برجام خارج شد الان ببینند که دیگر چیزی نمانده که ترامپ از آن خارج نشده باشد. آمریکا از یونسکو، شورای حقوق بشر و ... خارج شد. ان‌شاءالله از شورای امنیت هم خارج شود که خیال همه راحت باشد.
تحریم همان جنگ است
آمریکا معتاد به تحریم است، یعنی از دهه 1990 زمانی نبوده که کمتر از 50 کشور به‌نوعی تحت تحریم‌های آمریکا نباشند. اما اقداماتی که آمریکا انجام می‌دهد تحریم نیست اقدامات زورمدارانه اقتصادی است که بتواند سیاست‌های خودش را تحمیل کند. عده‌ای معتقدند که تحریم از جنگ بهتر است اما تحریم همان جنگ است، اما علیه افراد غیرنظامی و آن‌ها را وادار می‌کند که رفتار دولت‌هایشان را تغییر دهند. به‌عنوان‌مثال پمپئو می‌گوید اگر دولت ایران می‌خواهد مردمانش غذا بخورند باید سیاست‌شان را تغییر دهد. بنابراین اقدامات آمریکا هدفش جلوگیری از اعمال قانون است.

پوشش چندجانبه یک‌جانبه‌گرایی
آمریکا به کسانی که می‌خواهند قطعنامه 2231 را اجرا کنند فشار می‌آورد، اما باید مراقب باشیم که آمریکا دوباره نتواند یک‌جانبه‌گرایی خودش را پوشش چندجانبه دهد. اشتباهات باعث شده که آمریکا بتواند باسیاست یک‌جانبه خودش شش قطعنامه را پوشش چندجانبه بدهد. ما نباید چشم‌مان به خارج باشد، بلکه باید بر داخل کشور متمرکز باشیم، اما نباید مجدد به آمریکا چنین اجازه‌ای دهیم.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.