انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
احتمال حمله نظامی علیه ایران
پشت‌صحنه اعتراضات در عراق و لبنان
توقف پاکسازی قومی در شمال سوریه پس از دیدار اردوغان با پوتین
دیپلماسی، ضرورت امروز و فردا
پنج شرط برای زنده ماندن برجام
راهپیمایی اعتراضی در چهل سالگی اشغال سفارت آمریکا
معنا، مفهوم و مصداق پول کثیف
روایت تازه اصغر زاده ازگروگان‌گیری در گفتگو با تلویزیون آمریکائی CBS NEWS
اشغال سفارت آمریکا در تهران امروز 40 ساله می‌شود
چرا رئیس مجلس لوایح چهارگانه را به دولت ارسال نمی‌کند و چرا رئیس‌جمهور این لوایح را اجرا نمی‌کند؟
توقعات امریکا حدّ یقف ندارد
پشت پرده اظهارات اردوغان درباره اعتراضات منطقه چیست؟
همه‌پرسی، اجرا، نظارت و چند نکته
مورالس رفت، مردم خوشحالی کردند
پشت صحنه اعتراضات لبنان و عراق و تلاش آیت الله سیستانی برای شکست کودتا
تأثیر گام چهارم بر آینده برجام
ناگفته‌های رئیس‌جمهور از دستبرد به اموال عمومی
ما از دیـوار سفـارت بالا رفتیم، اما بعدها کسانی از دیوار مملکت بالا رفتند
ایجاد شفافیت با اجرای قوانین مبارزه با پول‌شویی
برنامه جنگ اقتصادی وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده علیه ایران
راهکار حفظ برجام پس از گام چهارم
غنی‌سازی 20 تا 60 درصدی
اقدام گام چهارم فرصت یا تهدید؟
احراز نهایی کاندیداها با مردم است
واکنش‌ها به گام چهارم هسته‌ای
نزدیک شدن اسرائیل به کابوس مرگ
ویژگی‌های خاورمیانه جدید ؛ سوت‌ رکود اقتصادی
عبور از مشکلات با صندوق رأی
آیا هژمونی غرب در پایان راه است ؟
تحلیل طبقاتی اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی
محو اسرائیل به معنای محو یهودیان نیست
هشدار اکبر ترکان درباره عواقب عدم تصویب لوایح FATF
تداوم اصلاحات ملی
شخصیت میراث‌دار آیت الله طالقانی از نگاه مقامات و صاحب‌نظران
قیمت بنزین در ایران پایین‌ترین قیمت در دنیاست
منشأ فساد و رانت کجاست؟
افکار عمومی از مبارزه با فساد اقناع نیست
خیز تندروها برای استیضاح رئیس‌جمهور و رئیس‌مجلس
بهار جدید عربی در لبنان و عراق
تصمیم سران قوا باید اجرا شود
بیشتر
کد خبر: 61054 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۲۹ - 09:55

ستاره صبح-اولین گام عالی، پیوستن مجدد ایالات‌متحده به توافق هسته‌ای ایران خواهد بود.از زمان به دست گرفتن زمام امور در کاخ سفید، دونالد ترامپ تنش‌های سیاسی با ایران را به طرز چشمگیری افزایش داده است. در تاریخ 8 مه 2018، 18 اردیبهشت 97 به‌طور یک‌جانبه ایالات‌متحده را از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج کرد. طبق این توافق‌نامه که به‌عنوان توافق هسته‌ای ایران شناخته می‌شود، ایران قول داده بود که اگر ایالات‌متحده، فرانسه، انگلیس، آلمان، چین و روسیه تحریم‌های مالی را لغو کنند، غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند. بلافاصله پس‌ازآنکه ایالات‌متحده توافق هسته‌ای با ایران را باطل کرد، روابط بین دو کشور به هم‌ریخت. در ژوئن سال 2019، پس‌ازآنکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یک گروه شبه‌نظامی ایرانی که از نزدیک با نخبگان روحانی این کشور ارتباط دارد، یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را بر فراز تنگه هرمز سرنگون کرد، ترامپ حملات تلافی جویانه ای را تصویب کرد؛ اما ده دقیقه قبل از شروع عملیات آن را لغو نمود. در سپتامبر سال 2019، در جریان حمله فلج‌کننده به تأسیسات نفتی آرامکو، عربستان سعودی و ترامپ ایران را مقصر دانستند، ارزیابی که مورد تائید انگلیس، فرانسه و آلمان نیز قرار گرفت. با توجه به تنش‌های فعلی، حتی کوچک‌ترین محاسبه اشتباه نیز می‌تواند برانگیزنده جنگ بین ایالات‌متحده و ایران باشد. درهرصورت، ایالات‌متحده باید به هر قیمتی از چنین درگیری جلوگیری کند، زیرا به‌ناچار به منافع آمریکا چه در خاورمیانه و چه در سراسر جهان آسیب می‌رساند.
مرگ غیرنظامیان
اول و مهم‌تر از همه، جنگ با ایران احتمالاً منجر به تلفات زیاد غیرنظامیان خواهد شد. بر اساس یک مطالعه در سال 2011، حمله ایالات‌متحده به عراق باعث مرگ بیش از 500000 نفر شد که اکثر آن‌ها غیرنظامی بودند. سال گذشته 3804 غیرنظامی و 927 کودک در افغانستان کشته شدند، جایی که ایالات‌متحده 18 سال است با طالبان می‌جنگد.درگیری نظامی بین ایالات‌متحده و ایران احتمالاً منجر به تلفات بیشتر از جنگ عراق خواهد شد. ایران ازنظر جمعیت و منطقه نیز سه برابر بزرگ‌تر از عراق است. ایران از یک نیروی نظامی عظیم‌تر از عراق برخوردار است.

. این کشور همچنین دارای یک برنامه موشکی بالستیک پیشرفته و گروه‌های نیابتی مسلح در خاورمیانه است. جنگ‌ها در عراق و افغانستان واقعیت غم‌انگیز مرگ و نابودی را نشان می‌دهد که نتیجه مستقیم درگیری نظامی است. این واقعیت که یک جنگ احتمالی با ایران می‌تواند جان بیش‌تری را بگیرد، باید به مقامات دفاعی آمریکایی و ترامپ گفت مکث کنند و بعد به درگیری با ایران بیندیشند. تحریک یک جنگ منطقه‌ای علاوه بر این، یک جنگ بین ایالات‌متحده و ایران ممکن است به یک درگیری بزرگ‌تر و چندجانبه در خاورمیانه بیانجامد. احتمال دارد ایران به حزب‌الله، یک گروه مبارز و حزب سیاسی که در لبنان فعالیت می‌کند، فرمان دهد تا در صورت شروع درگیری ایالات‌متحده با ایران، به اسرائیل حمله کند. نیکلاس بلانفورد، پژوهشگر امور خاورمیانه و همکار ارشد شورای اتلانتیک، بر این باور است که رهبر حزب‌الله حسن نصرالله «به خاطر پیوندهای عمیق مالی، نظامی و ایدئولوژیک با ایران» چاره‌ای جز پیروی از چنین دستوری نخواهد داشت.در ژوئیه سال 2019، نصرالله با برجسته نمودن اصابت دقیق موشک‌ها به اهدافی بالقوه در اسرائیل ادعا کرد که در صورت یک درگیری ایالات‌متحده با ایران، این کشور «از صفحه روزگار محو خواهد شد». تمایل آشکار ایران برای استقرار حزب‌الله و دیگر گروه‌های نیابتی نشان می‌دهد که جنگ بین ایالات‌متحده و ایران ممکن است کل منطقه را به آشوب و هرج‌ومرج بکشاند.

باری بر بودجه ایالات‌متحده
سرانجام، هزینه‌های هنگفت مالی جنگ باید مقامات ایالات‌متحده را از فکر درگیری‌های نظامی با ایران منصرف کند، به‌ویژه با توجه به رشد کسر بودجه و نیاز به تأمین اعتبار برای برنامه‌های رفاه اجتماعی کشور. بر اساس آمار موسسه بین‌المللی و روابط عمومی واتسون در دانشگاه براون، جنگ علیه ترور از سال 2001 تاکنون 5.9 تریلیون دلار برای آمریکا هزینه داشته است. در همین مدت، بدهی ملی آمریکا از 5.8 تریلیون دلار به 22 تریلیون دلار افزایش‌یافته است.
هزینه جنگ با ایران که احتمالاً در مقیاس بزرگ‌تر از جنگ عراق یا جنگ در افغانستان خواهد بود ممکن است ایالات‌متحده را وادار کند تا بدهی ملی را به سطوح بی‌سابقه‌ای افزایش دهند. علاوه بر این، طبق اعلام مرکز تحقیقات پیو، در سال مالی 2016، 73 درصد از هزینه‌های فدرال برای تأمین بودجه برنامه‌های اساسی مانند تأمین اجتماعی، بودجه درمان و مراقبت‌های پزشکی صرف شده است. درگیری نظامی بین ایالات‌متحده و ایران می‌تواند توانایی دولت در تأمین بودجه برنامه‌هایی که میلیون‌ها آمریکایی به آن وابسته‌اند را محدود کند.

جلوگیری از وقوع جنگ
حمله به ایران می‌تواند تلفات زیادی را به دنبال داشته باشد، درگیری در سرتاسر خاورمیانه را مشتعل و بدهی ملی را به سطحی ناپایدار افزایش دهد. بااین‌حال، روابط بین دو کشور همچنان پرتنش است و حتی یک اشتباه نیز می‌تواند جنگی تمام‌عیار را برافروزد. ایالات‌متحده باید تمام تلاش خود را برای کاهش تنش انجام دهد و احتمال یک جنگ غیرضروری و خسارت‌بار را کم نماید. اولین گام عالی، پیوستن مجدد ایالات‌متحده به توافق هسته‌ای ایران خواهد بود. پس‌ازآنکه ترامپ به این توافق‌نامه به‌عنوان «نقص در متن» انتقاد و از آن خارج شد، بیش از سی ژنرال بازنشسته و دریادار به‌طور مشترک در نامه‌ای سرگشاده خواستار حمایت اعضای کنگره از آن‌ها در مخالفت با جنگ احتمالی با ایران شدند. آن‌ها اظهار داشتند كه دیپلماسی تنها راه كارآمد برای مقابله با ایران برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای است. ترامپ به‌جای تعمیق تنش‌ها با ایران که تقریباً در چندین موقعیت به آن دامن زده است، باید به نصیحت قدیمی‌ترین اعضای ارتش آمریکا گوش و به دیپلماسی فرصت دهد. اگر او همچنان به ریختن بنزین بر آتش تنش‌ها ادامه دهد، ممکن است کل خاورمیانه را به آتش بکشاند.
18 اکتبر 2019
تارنمای بررسی‌های سیاسی دانشگاه هاروارد
برگردان شهدی
Asghar.shahdi@gmail.com

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.