انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
قاضی منصوری از دادسرای فرهنگ و رسانه تا سنگ‌فرش‌های بخارست!
پاسخ به منتقدان دولت به روایت آمارها
پیامدهای پرهزینه ارجاع دوباره پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت
ادامه اما و اگرها درباره مرگ قاضی منصوری در بخارست
آیا گزارش آژانس علیه ایران، پرونده هسته‌ای را به شورای امنیت خواهد برد یا خیر؟
پرد‌ه برد‌اری از رشوه 200 میلیارد‌ تومانی
عدم همکاری با بازرسان
شفافیت، زمینه‌های فساد را از بین می‌برد
جزییات تازه درباره متهمان فراری پرونده اکبر طبری
آیا برای ایران، رئیس‌جمهور دموکرات یا جمهوری‌خواه فرق دارد؟
برجـام، قربانـی زیاده‌خواهی دوسویه شد!
چه باید کرد تا پرونده ایران به شورای امنیت نرود؟
مرگ مشکوک غلامرضا منصوری قاضی فراری در بخارست
نتیجه «مذاکره» در روابط خارجی، بهتر از تهدید است
تأثیر کووید -19 برافزایش خطر جنگ بین کشورها
چرا قضاتی مثل منصوری و قاسم‌زاده‌، «قانون‌گریز» و «قانون‌ستیز» شدند؟
دور تازه رویارویی
ارتش باید هوشیار و بدون هیاهو باشد
دستگاه دیپلماسی نباید نسبت به پیشنهاد تازه مذاکره ترامپ بی‌تفاوت باشد
استفاده از ماسک در مناطق قرمز اجباری می شود
یک هفته برای لغو خرید خودرو خارجـی مهلت اصـلاح داریـد
مبارزه با فساد بدون ملاحظه ادامـه یابد
مذاکره با ایران؛ برگ برنده و حلقه نجات ترامپ
تلاش ایران برای گسترش نفوذ در اقیانوس هند
دستورات مهم رئیس جمهور در خصوص کنترل ارز، مسکن و کرونا
راه‌حل عبور از بحران‌ها و تحریم‌ها، سیاسی است یا اقتصادی؟
افزایش فـشاردیپلماتیک
روسای کمیسیون‌های مجلس شمشیر علیه دولت را از رو بسته‌اند
حرکت پمپئو در سازمان ملل متحد علیه ایران ناکام می‌ماند
ایالات‌متحده و ایران و بازخوانی دو پرونده قتل عام در هوا
مهمانی‌ها، عروسی‌ها و تجمعات منشا گرفتاری ابتلا به کروناست
در جنگ احتمالی سوم لبنان، اسرائیل با موشک‌های مرگبار حزب‌الله روبرو می‌شود
احتمال حذف قاضی منصوری توسط یک باند مخوف در قوه قضائیه
جزییات تازه از سقوط هواپیمای اوکراینی
هزینه نافرمانی در اجرای پروتکل‌های درمانی کرونا، جبران‌ناپذیر است
آیا اعضای دائم شورای امنیت از قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران حمایت خواهند کرد یا خیر؟
تهاتر ملک ؛ پرداخت رشوه
نباید به روسیه و چین و نتیجه انتخابات آمریکا دل بست
واکنش‌ها به حادثه سایت اتمی نطنز
ایران هنوز فرصت‌های زیادی برای مذاکره دارد
روحانـی و ظریـف زیر تیـغ مجلـس
پول‌شویی میلیاردی؛ جعل اسناد
اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 حضور به هم نرسانند، حذف خواهند ‌شد
پس‌لرزه‌های رفتار تازه‌واردها به مجلس علیه وزیر خارجه
تهد‌ید‌ علیه کشور را می‌توان با تغییر سیاست‌ها د‌ر د‌اخل و خارج د‌ور کرد‌
استعفای عارف کار درستی بود
هزینه رفتار مخالفان دیپلمات برجسته ایرانی برای حاکمیت
مخالفان دولت موضع خود را درباره پیامدهای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت مشخص کنند
واریز ۲۳۱ میلیون تومان به‌حساب نمایند‌‌گان!
هشدارهای حسام الد‌ین آشنا
بیشتر
کد خبر: 61054 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۲۹ - 09:55

ستاره صبح-اولین گام عالی، پیوستن مجدد ایالات‌متحده به توافق هسته‌ای ایران خواهد بود.از زمان به دست گرفتن زمام امور در کاخ سفید، دونالد ترامپ تنش‌های سیاسی با ایران را به طرز چشمگیری افزایش داده است. در تاریخ 8 مه 2018، 18 اردیبهشت 97 به‌طور یک‌جانبه ایالات‌متحده را از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج کرد. طبق این توافق‌نامه که به‌عنوان توافق هسته‌ای ایران شناخته می‌شود، ایران قول داده بود که اگر ایالات‌متحده، فرانسه، انگلیس، آلمان، چین و روسیه تحریم‌های مالی را لغو کنند، غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند. بلافاصله پس‌ازآنکه ایالات‌متحده توافق هسته‌ای با ایران را باطل کرد، روابط بین دو کشور به هم‌ریخت. در ژوئن سال 2019، پس‌ازآنکه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یک گروه شبه‌نظامی ایرانی که از نزدیک با نخبگان روحانی این کشور ارتباط دارد، یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را بر فراز تنگه هرمز سرنگون کرد، ترامپ حملات تلافی جویانه ای را تصویب کرد؛ اما ده دقیقه قبل از شروع عملیات آن را لغو نمود. در سپتامبر سال 2019، در جریان حمله فلج‌کننده به تأسیسات نفتی آرامکو، عربستان سعودی و ترامپ ایران را مقصر دانستند، ارزیابی که مورد تائید انگلیس، فرانسه و آلمان نیز قرار گرفت. با توجه به تنش‌های فعلی، حتی کوچک‌ترین محاسبه اشتباه نیز می‌تواند برانگیزنده جنگ بین ایالات‌متحده و ایران باشد. درهرصورت، ایالات‌متحده باید به هر قیمتی از چنین درگیری جلوگیری کند، زیرا به‌ناچار به منافع آمریکا چه در خاورمیانه و چه در سراسر جهان آسیب می‌رساند.
مرگ غیرنظامیان
اول و مهم‌تر از همه، جنگ با ایران احتمالاً منجر به تلفات زیاد غیرنظامیان خواهد شد. بر اساس یک مطالعه در سال 2011، حمله ایالات‌متحده به عراق باعث مرگ بیش از 500000 نفر شد که اکثر آن‌ها غیرنظامی بودند. سال گذشته 3804 غیرنظامی و 927 کودک در افغانستان کشته شدند، جایی که ایالات‌متحده 18 سال است با طالبان می‌جنگد.درگیری نظامی بین ایالات‌متحده و ایران احتمالاً منجر به تلفات بیشتر از جنگ عراق خواهد شد. ایران ازنظر جمعیت و منطقه نیز سه برابر بزرگ‌تر از عراق است. ایران از یک نیروی نظامی عظیم‌تر از عراق برخوردار است.

. این کشور همچنین دارای یک برنامه موشکی بالستیک پیشرفته و گروه‌های نیابتی مسلح در خاورمیانه است. جنگ‌ها در عراق و افغانستان واقعیت غم‌انگیز مرگ و نابودی را نشان می‌دهد که نتیجه مستقیم درگیری نظامی است. این واقعیت که یک جنگ احتمالی با ایران می‌تواند جان بیش‌تری را بگیرد، باید به مقامات دفاعی آمریکایی و ترامپ گفت مکث کنند و بعد به درگیری با ایران بیندیشند. تحریک یک جنگ منطقه‌ای علاوه بر این، یک جنگ بین ایالات‌متحده و ایران ممکن است به یک درگیری بزرگ‌تر و چندجانبه در خاورمیانه بیانجامد. احتمال دارد ایران به حزب‌الله، یک گروه مبارز و حزب سیاسی که در لبنان فعالیت می‌کند، فرمان دهد تا در صورت شروع درگیری ایالات‌متحده با ایران، به اسرائیل حمله کند. نیکلاس بلانفورد، پژوهشگر امور خاورمیانه و همکار ارشد شورای اتلانتیک، بر این باور است که رهبر حزب‌الله حسن نصرالله «به خاطر پیوندهای عمیق مالی، نظامی و ایدئولوژیک با ایران» چاره‌ای جز پیروی از چنین دستوری نخواهد داشت.در ژوئیه سال 2019، نصرالله با برجسته نمودن اصابت دقیق موشک‌ها به اهدافی بالقوه در اسرائیل ادعا کرد که در صورت یک درگیری ایالات‌متحده با ایران، این کشور «از صفحه روزگار محو خواهد شد». تمایل آشکار ایران برای استقرار حزب‌الله و دیگر گروه‌های نیابتی نشان می‌دهد که جنگ بین ایالات‌متحده و ایران ممکن است کل منطقه را به آشوب و هرج‌ومرج بکشاند.

باری بر بودجه ایالات‌متحده
سرانجام، هزینه‌های هنگفت مالی جنگ باید مقامات ایالات‌متحده را از فکر درگیری‌های نظامی با ایران منصرف کند، به‌ویژه با توجه به رشد کسر بودجه و نیاز به تأمین اعتبار برای برنامه‌های رفاه اجتماعی کشور. بر اساس آمار موسسه بین‌المللی و روابط عمومی واتسون در دانشگاه براون، جنگ علیه ترور از سال 2001 تاکنون 5.9 تریلیون دلار برای آمریکا هزینه داشته است. در همین مدت، بدهی ملی آمریکا از 5.8 تریلیون دلار به 22 تریلیون دلار افزایش‌یافته است.
هزینه جنگ با ایران که احتمالاً در مقیاس بزرگ‌تر از جنگ عراق یا جنگ در افغانستان خواهد بود ممکن است ایالات‌متحده را وادار کند تا بدهی ملی را به سطوح بی‌سابقه‌ای افزایش دهند. علاوه بر این، طبق اعلام مرکز تحقیقات پیو، در سال مالی 2016، 73 درصد از هزینه‌های فدرال برای تأمین بودجه برنامه‌های اساسی مانند تأمین اجتماعی، بودجه درمان و مراقبت‌های پزشکی صرف شده است. درگیری نظامی بین ایالات‌متحده و ایران می‌تواند توانایی دولت در تأمین بودجه برنامه‌هایی که میلیون‌ها آمریکایی به آن وابسته‌اند را محدود کند.

جلوگیری از وقوع جنگ
حمله به ایران می‌تواند تلفات زیادی را به دنبال داشته باشد، درگیری در سرتاسر خاورمیانه را مشتعل و بدهی ملی را به سطحی ناپایدار افزایش دهد. بااین‌حال، روابط بین دو کشور همچنان پرتنش است و حتی یک اشتباه نیز می‌تواند جنگی تمام‌عیار را برافروزد. ایالات‌متحده باید تمام تلاش خود را برای کاهش تنش انجام دهد و احتمال یک جنگ غیرضروری و خسارت‌بار را کم نماید. اولین گام عالی، پیوستن مجدد ایالات‌متحده به توافق هسته‌ای ایران خواهد بود. پس‌ازآنکه ترامپ به این توافق‌نامه به‌عنوان «نقص در متن» انتقاد و از آن خارج شد، بیش از سی ژنرال بازنشسته و دریادار به‌طور مشترک در نامه‌ای سرگشاده خواستار حمایت اعضای کنگره از آن‌ها در مخالفت با جنگ احتمالی با ایران شدند. آن‌ها اظهار داشتند كه دیپلماسی تنها راه كارآمد برای مقابله با ایران برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای است. ترامپ به‌جای تعمیق تنش‌ها با ایران که تقریباً در چندین موقعیت به آن دامن زده است، باید به نصیحت قدیمی‌ترین اعضای ارتش آمریکا گوش و به دیپلماسی فرصت دهد. اگر او همچنان به ریختن بنزین بر آتش تنش‌ها ادامه دهد، ممکن است کل خاورمیانه را به آتش بکشاند.
18 اکتبر 2019
تارنمای بررسی‌های سیاسی دانشگاه هاروارد
برگردان شهدی
Asghar.shahdi@gmail.com

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.