انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
روحانـی و ظریـف زیر تیـغ مجلـس
پس‌لرزه‌های رفتار تازه‌واردها به مجلس علیه وزیر خارجه
تهد‌ید‌ علیه کشور را می‌توان با تغییر سیاست‌ها د‌ر د‌اخل و خارج د‌ور کرد‌
استعفای عارف کار درستی بود
هزینه رفتار مخالفان دیپلمات برجسته ایرانی برای حاکمیت
مخالفان دولت موضع خود را درباره پیامدهای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت مشخص کنند
ایرانیان؛ ملت همیشه در آستانه
واریز ۲۳۱ میلیون تومان به‌حساب نمایند‌‌گان!
هشدارهای حسام الد‌ین آشنا
اگر دولتی در حادثه نطنز دخالت داشته باشد با واکنش جدی ایران مواجه خواهد شد
شکست سیاست نگاه به شرق با قرارداد همکاری 25 ساله با چین جبران نمی شود
تلاش‌های اسرائیل علیه ایران
حمله به ظریف در مجلس؛ زنگ خطر برای امنیت و منافع ملی
در دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی چه گذشت؟
پیام سخنان رهبری خطاب به نمایندگان تازه‌وارد مجلس یازدهم چیست؟
بدون اقناع افکار عمومی قرارداد همکاری 25 ساله چین و ایران به نتیجه نخواهد رسید
توهین و دشنام به دولتمردان جایز نیست نباید به وزرا توهـین یا تهمت‌ زده شـود برخـی نسبـت‌ها حـرام شـرعی است نمایندگان به مسائل اصلی کشور توجه کنند نمایندگان از اولویت دادن به مسائل فرعی پرهیز کنند
پـرده‌بـرداری از کلاه‌برداری ارزی و رشوه میلیاردی
ایران خواهان عراقِ عزتمند و مستقل است
سایه موج دوم کرونا بر سر فقرا و فرودستان جامعه
سفره مردم را کسانی کوچک کردند که برجام را بی‌اثر، تقصیر را به گردن دولت انداخته و نقش خود را پنهان می‌کنند
عدم تغییر حکم سه محکوم حوادث آبان ۹۸
هنوز فرصت برای نجات توافق هسته‌ای وجود دارد
آقای روحانی آیا حفظ جان مردم مهم است یا برگزاری کنکور و مراسم عزاداری؟
تاثیر تنفس عمیق بر درمان بیماران مبتلابه کروناویروس
چرا سه محکوم اعتراضات آبان98 نباید اعدام شوند؟
واکنش ها به # اعدام_ نکنید
چین ایران را شریک راهبردی نمی‌داند
توافق پیشنهادی چین و ایران خبر بد برای اسرائیل
قانون باید به نفع فقرا و غیر قدرتمندان تفسیر شود
بین اعتراض و اغتشاش تفاوت وجود دارد، صدای اعتراض باید شنیده شود
برای دفع فساد و ایجاد امنیت به‌جای حدود می‌توان از مجازات جایگزین تعزیری استفاده کرد
دلایل پیدا و پنهان سفر ظریف به بغداد، سفر الکاظمی به ریاض، تهران و واشنگتن
نادیده گرفتن افکار عمومی در سیاست چرخش بیشتر به شرق، چرا؟
پشت صحنه روند شتابان افزایش نرخ ارز در بازارهای ایران چیست؟
حق اعتراض، «خودی» و «غیرخودی» ندارد
واکنش ترکان و مطهری به سخنان امام‌جمعه پردیسان قم
اگر شیوع کرونا افزایش یابد، زیرساخت‌های درمانی پاسخگو نخواهد بود
راهبردهای مقابله با تحریم‌ها
تهدید هواپیمای مسافربری ماهان
اهداف سفر الکاظمی به تهران، ریاض و واشنگتن چیست؟
گسترش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور
حیف‌ومیل ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو
اختصاص کارت خـرید به سه دهک‌ پائین جامعه
ورود قضایی به تخلفات لواسانات
کوه دماوند و جنگل‌های هیرکانی جزء «انفال» است و قابل‌وقف یا واگذاری نیست
صنایع فولاد و پتروشیمی، خط مقدم جنگ اقتصادی
هاشمی رفسنجانی نتوانست دانشگاه آزاد را وقف کند، جنگل‌های هیرکانی چطور وقف شدند؟
تلاش‌های ایالات‌متحده و اسرائیل علیه ایران
جایگزین تفاهم نامه ایران و چین چیست؟
بیشتر
کد خبر: 61053 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۲۹ - 09:47
سعد حریری تن به اصلاحات داد
پس از پنج روز اعتراض ، آشوب و فشار در لبنان

سعد حریری تن به اصلاحات داد

اشاره: لبنان پنجمین روز پرآشوب خود را سپری می‌کند. مردم این کشور که به دلیل افزایش مالیات‌ها طی پنج روز گذشته به خیابان‌ها آمده‌اند، توانستند با فشار آوردن به دولت، سعد حریری را وادار به اصلاحات اقتصادی کنند. حریری روز شنبه از معترضان مهلتی 72 ساعته خواست و گفت در صورتی که کابینه‌اش نتواند در این مدت مشکلات را حل کند، از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد. حال اصلاحات اقتصادی حریری تا حدودی اعلام شده که می‌تواند معترضان را قانع کند. تعیین مالیات ۲۵ درصدی برای بانک‌ها و شرکت‌های بیمه، لغو کاهش حقوق بازنشستگی ارتش و نیروهای امنیتی، حذف برخی شوراها و وزارت‌خانه‌ها، شفاف شدن جزئیات حساب‌های بانکی نمایندگان و مسئولان دولت و... از جمله اصلاحات مدنظر سعد حریری هستند. با این همه، حزب «نیروهای لبنان» از ائتلاف دولت خارج و وزرای خود را از کابینه حریری بیرون کشید. اقدامی که می‌تواند شرایط را برای دولت سخت و آتش اعتراضات را گرم‌تر کند. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد:

ستاره صبح-

هزاران لبنانی روز گذشته برای چهارمین روز متوالی در بیروت و دیگر شهرها به اعتراضات خود علیه وضعیت اقتصادی و درخواست برای تغییرات سیاسی ادامه دادند. معترضان خواهان بازگشایی تمامی مسیرها شدند تا همگان بتوانند به میادین تحصن و میدان «ریاض الصلح» در بیروت برای برگزاری تظاهرات اصلی برسند. نیروهای امنیتی نیز در این راستا تدابیر امنیتی شدیدی را اتخاذ کردند. همچنین تمامی مسیرهای منتهی به کاخ ریاست‌جمهوری لبنان با سیم‌های خاردار و خودروهای نظامی بسته شده است. در جنوب لبنان نیز تظاهرکنندگان در شهر «صور» تجمع کردند. گشت‌های ارتش لبنان در اطراف این مکان و داخل خیابان‌های شهر مستقر شدند. در شمال هم تعدادی از جوانان چادری را در شهر «ارده-قضاء» برپا کردند و اتوبانی را که شهر طرابلس را به الضنیه وصل می‌کند، بستند. تحصن‌کنندگان در داخل این چادر اعلام کردند که تا زمان تحقق خواسته‌هایشان اتوبان را باز نخواهند کرد. در البقاع نیز جاده بین‌المللی از شهرک اللیله تا شهرک العین، الزیتون و رأس بعلبک بسته شد و تظاهرکنندگان در میدان شهرک اللبوه تجمع کردند. دانشگاه‌های لبنان در سایه اعتراضات کنونی فعلاً تدریس را متوقف کرده و امتحانات را به زمانی دیگر موکول کرده‌اند.

اصلاحات اقتصادی حریری
سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان آخرین تغییرات و اقدامات روی سند پیشنهادات اقتصادی را انجام می‌دهد و در پی موافقت اعضای دولت با این سند فضای مثبتی در بین مقامات سیاسی حاکم است. همچنان تماس‌ها برای بررسی زمان تعیین جلسه ادامه دارند. شبکه المنار نیز گزارش داد، تعداد محدودی از وزیران کابینه به ریاست حریری در «بیت الوسط» برای بررسی سند اقتصادی و اعمال تغییرات در آن تشکیل جلسه خواهند داد و این جلسه کوچک مقدمه نشست فوری کابینه در کاخ ریاست‌جمهوری خواهد بود. منابع به المیادین گفتند،‌ سند اقتصادی شامل مشارکت دادن بانک‌ها در حل بحران و کاهش حقوق و مزایای وزیران و نمایندگان مجلس است. از دیگر جزئیات پیش‌نویس سند اصلاحاتی حریری (سند اقتصادی دولت) تعیین مالیات ۲۵ درصدی برای بانک‌ها و شرکت‌های بیمه و تعیین سقف حقوق و امتیازات نهایتاً تا ۱۰ میلیون لیره است. جزئیات سند اصلاحیه حریری همچنین شامل این موارد است، تمام قرادادهای کاهش حقوق بازنشستگی ارتش و نیروهای امنیتی لغو می‌شود. سقف حقوق نظامیان فراتر از سقف حقوق وزیران نخواهد بود. سند اصلاحیه حریری همچنین شامل ارائه سه میلیارد دلار توسط بانک مرکزی لبنان و بانک‌های خصوصی به خزانه دولت است. طبق این سند، برخی شوراها و وزارت‌خانه‌ها نظیر وزارت اطلاع‌رسانی حذف می‌شوند. به موجب این سند، تمام انواع افزایش مالیات‌ها بر ارزش‌افزوده و مالیات‌های تلفن و خدمات عمومی لغو می‌شوند. سند حریری جزئیات حساب‌های بانکی نمایندگان و مسؤولان دولت را از محرمانه بودن خارج می‌کند. طبق سند اقتصادی نهایت حقوق قضات ۱۵ میلیون لیره خواهد بود. مالیات بر سود بانک‌ها افزایش می‌یابد. قانون بازگرداندن اموال به غارت رفته تصویب می‌شود، همچنین اپراتورهای تلفن همراه به بخش خصوصی واگذار می‌شوند.

تعطیلی بانک‌ها
انجمن بانک‌های لبنان از تعطیلی همه بانک‌های این کشور در روز دوشنبه خبر داد. این انجمن در بیانیه‌ای اعلام کرد: بانک‌های سراسر لبنان به دلیل تداوم تحرکات مردمی در مناطق مختلف این کشور، تعطیل خواهند شد. انجمن مذکور افزود: این تصمیم به منظور امنیت جانی مشتریان و کارمندان و حذف خسارت‌های برخی مراکز و شعب بانکی اتخاذ شده است. انجمن بانک‌های لبنان ابراز امیدواری کرد که اوضاع در سایه تلاش‌های مقامات این کشور آرام شود و وضعیت به حالت عادی برگردد.

خروج چهار وزیر از دولت
حزب مسیحی «نیروهای لبنانی» با خارج شدن از دولت چهار وزیر خود را هم از کابینه بیرون کشید. این حزب از متحدان سنتی سعد حریری به حساب می‌آید. به نقل از رویترز، سمیر جعجع، رئیس حزب مستعفی لبنان با اعلام این خبر گفت: ما اطمینان داریم که دولت قادر به انجام اقدامات لازم برای بهتر کردن اوضاع نیست. این در حالی است که حریری وعده داده تا عصر دوشنبه، بسته اصلاحات خود را با هدف کمک مالی به دولت و تأمین هزینه کمک‌های اقتصادی مورد نیاز را ارائه دهد. بنا بر این گزارش، معترضان در بیروت با انتشار خبر استعفاها، جشن گرفتند و خواستار استعفاهای بیشتر شده‌اند. وزیر کار لبنان، یکی از چهار وزیری که دولت را ترک کرده، به الجزیره گفت: دولت اعتمادبه‌نفس خود را برای تغییر اوضاع و حل مسئله از دست داده است. گفتنی است، تعداد معترضان علاوه بر بیروت، در شهر طرابلس در شمال و سایر مناطق نیز به طور پیوسته افزایش می‌یابد. بسیاری از معترضان پرچم‌های لبنان را در دست دارند و اصرار داشتند که اعتراضات باید صلح‌آمیز و غیر فرقه‌ای باشد. این تظاهرکنندگان خواستار اصلاحات گسترده در سیستم سیاسی لبنان هستند و نسبت به برنامه‌های ریاضت اقتصادی و زیرساخت‌های ضعیف این کشور معترض‌اند. وزیر دارایی لبنان در تلاش برای دلجویی از تظاهرکنندگان، پس از دیدار با نخست‌وزیر سعد حریری، اعلام کرد که در مورد بودجه نهایی توافق شده و هیچ گونه مالیات یا هزینه اضافی اعمال نمی‌شود. رئیس جمهور لبنان، میشل عون هم در توییتی گفت: راه حل مطمئنی برای بحران اقتصادی وجود دارد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.