انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
جزییات واریز مابه‌التفاوت‌ افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی
آیا افزایش قیمت‌ها ترمز د‌ارد‌ یا خیر؟
دلایل افزایش قیمت مسکن
چگونه می‌توان از تهدید کرونا فرصت ساخت؟
سرنوشت خانه‌های خالی چه می‌شود؟
رشد شاخص بورس؛ صعود قیمت ارز و سکه
دلایل منفی شدن رشد اقتصادی و کاهش تولید ناخالص داخلی در سال 98
منشأ نوسان قیمت ارز داخلی است یا خارجی؟
معرفی متخلفان ارزی به مردم
دلایل کاهش ارزش پول ملی چیست؟
سوءمدیریت، وجود ساختارهای نامناسب اقتصادی و تحریم‌ها، دلیل نوسان قیمت‌هاست
شوک ارزی بی‌سابقه
دلیل نوسان و افزایش نرخ ارز چیست؟
سقوط قیمت نفت و شاخص بورس؛ صعود طلا و ارز
تامین کسری بودجه با فروش اوراق بدهی، برای عبور از شرایط تحریم و کرونا
اقتصاد جهان پنج درصد کوچک می‌شود
آغاز احداث استراتژیک‌ترین طرح ملی انتقال انرژی
دستگاه قضا تخلفات دو نماینده بازداشت شده را مشخص کند
فـروش اوراق به مردم
جزییات آغاز پرداخت تسهیلات کرونا از روز شنبه آینده
افزایش اجاره‌بهای مسکن متأثر از نرخ تورم است، نه تعیین قیمت دستوری
واکنش وزارت نفت به اتهامات خبرگزاری فارس
افزایش سود نرخ بانکی به 22 درصد
صعود سکه؛ عقب‌نشینی دلار
تاثیر تنش‌های اقتصادی و سیاسی بر افزایش قیمت طلا
راهکار «جهش تولید» چیست؟
صعود ارز، سکه و بورس
واگذاری 330 هزار مسکن یکم
مشوق‌های ویژه برای صادرکنندگان ارزی
سکه د‌ر کانال 10 میلیون د‌لار د‌ر مرز 22 هزار تومان
تحلیل جامعه‌شناختی از پروند‌ه اکبر طبری
بیشتر
کد خبر: 61051 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۲۹ - 09:41
عرضه  بیشتر از تقاضا
گزارش خبری تحلیلی ستاره صبح از وضعیت بازار ارز

عرضه بیشتر از تقاضا

اشاره: پس از آنکه تحریم‌ها که از 13 آبان 1397 آغاز شد و اوج گرفت، بانک مرکزی وارد بازار ارز که به شدت دچار نوسان بود شد. برنامه‌ریزی ها و همچنین ایجاد سامانه های هوشمند و تلاش برای بازگشت ارز حاصل از صادرات غیر نفتی به کشور نوعی آرامش و ثبات را بر بازار ارز حاکم کرد به گونه ای که اکنون مدت هاست که قیمت ارز در کانال 11 هزار تومان ایستاده است.این اتفاق می‌تواند از یک سو خبر خوش برای بازارها، به ویژه صادرکنندگان باشد و از سوی دیگر تداوم آن می تواند به تقویت پول ملی که در سال های گذشته آسیب دیده منتهی شود. در این ارتباط عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی، روز گذشته در چهارمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران،گفت: «از 21 فروردین‌ماه سال 97، یعنی زمان ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی تا 31 اردیبهشت‌ماه امسال، ۷۱ درصد ارز صادراتی به کشور بازگشته است. در این مدت صادرکنندگان ایرانی ۴۵ میلیارد یورو ارز وارد کشور کردند، اما با توافقی که با کمیته بازگشت ارز صادراتی صورت گرفت، مقرر شد گمرک ۲۰ درصد پایه‌های صادراتی را پایین‌تر محاسبه کند، درنتیجه میزان صادرات یادشده به ۳۵ میلیارد یورو کاهش می‌یابد. با در نظر گرفتن ۲ میلیارد یورو دیگر که در حقیقت صادرات ریالی بوده، می‌توان گفت ۷۱ درصد ارز صادراتی در مدت یک سال به کشور بازگشته است. روند بازگشت ارز به کشور روان شده و حتی عرضه ارز از تقاضای آن پیشی گرفته است.» این که میزان عرضه ارز به بازار بر میزان تقاضای آن پیشی گرفته است، یک نکته مثبت برای بازار سرمایه و کسب و کار به شمار می رود . چنانچه این روند ادامه پیدا کند، مردم اطمینان حاصل پیدا خواهند کرد که بازار ارز به سمت ثبات پایدار در حرکت است و به تبع آن قیمت دیگر کالاها به سمت تعادل پیش خواهد رفت.

ستاره صبح-

تقاضای ارز یک میلیارد دلار 
کمتر از عرضه
همتی ادامه داد: «میزان تقاضای ارز نزدیک به یک میلیارد دلار کمتر از عرضه آن است زیرا نرخی که صادرکنندگان برای ارز قرار داده‌اند، واردکنندگان حاضر به خرید نیستند و صادرکنندگان باید در نرخ خود تعدیل کنند.» وی در خصوص سامانه نیما اظهار داشت: «اصرار بانک مرکزی این است که صادرکنندگان هر طور راحت هستند ارز را به چرخه اقتصادی بازگردانند، نه اینکه حتماً به بانک مرکزی داده یا از سامانه نیما وارد کشور کنند.»وی گفت: «زمانی سالیانه ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار صادرات نفتی داشتیم و هر زمان که اراده می‌کردیم می‌توانستیم از آن برای انجام امور تخصیص بدهیم، اما امروز نمی‌توانیم. شرایط آرام فعلی و مدیریت بازار ارز و پول نباید ما را به‌اشتباه بیندازد که توطئه دشمنان به پایان رسیده بلکه امروز تحریم‌ها به اوج خود رسیده و در همین نقطه اوج باقی‌مانده و دشمنان با تمام قوا در حال ادامه دادن آن هستند.»
۲۰ میلیارد دلار برای کالاهای وارداتی
این مسئول ادامه داد: «در هفت ماه گذشته بیش از ۲۰ میلیارد دلار تأمین کالاهای وارداتی انجام دادیم، درحالی‌که صادرات نفت ایران به‌شدت افت کرده و این مهم یک پیروزی بزرگ در تنظیم اقتصاد کشور است. امروز رشد غیرنفتی کشور مثبت است که نشان‌دهنده خوب بودن سیاست‌های تعریف‌شده است و در تلاشیم از پتانسیل عظیم بخش خصوصی برای اداره کشور استفاده کنیم.»
وی تأکید کرد که «من رئیس بانک مرکزی ۸۳ میلیون نفر ایرانی هستم، نه رئیس بانک مرکزی یک نفر صادرکننده»‌ و هنوز هم برخی فشار می‌آورند که نرخ ارز را ازآنچه هست بالاتر ببریم. اگر نرخ ارز را بالا ببریم، آنانی که درآمدهای ثابت دارند له می‌شوند و ما در مقابل این افراد وظیفه‌داریم. خیلی‌ها به ارز ۴۲۰۰ تومانی انتقاد داشتند، من نیز با آن موافق نبودم، اما سیاست دولت است و من رئیس‌کل بانک مرکزی هستم نه رئیس‌جمهوری.

خودروسازی «فشل»‌
رئیس‌کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره به مشکلات خودروسازان و قطعه سازان، گفت: «به‌شخصه قبول نداشتم که نقدینگی در اختیار قطعه سازان قرار گیرد، زیرا همچون سال‌های گذشته آن را هدر می‌دهند. وی به طرح این پرسش پرداخت که صنعت خودروسازی کشور چه زمانی می‌خواهد اصلاح شود و تا کی می‌خواهید به این خودروسازی فشل ادامه بدهید و ما زیان آن را بپردازیم؟وی اظهار داشت:‌ ما به دنبال تنظیم عرضه و تقاضا هستیم و وقتی فروش نفت ۴۰ میلیارد دلار کم شده، مجبور هستیم تقاضا را محدود کنیم. صفی که امروز برای دریافت ارز کالاهای اساسی در بانک مرکزی هست، ۱۰ برابر صف سامانه نیما است و علت اینکه بازار تکان نمی‌خورد به دلیل برگشتن ورق در سامانه نیما است. امروز جنگ اقتصادی برای ایران در اوج خود است و بانک مرکزی نمی‌تواند اجازه دهد هر کالایی وارد کشور شود.

تأسف از اقتصاد بانک محور
رئیس‌کل بانک مرکزی در پاسخ به بالا بودن نرخ‌های سود بانکی و تسهیلات، گفت:‌«یکی از آرزوهایم این است که نرخ سود بانکی در ایران همچون بسیاری دیگر از کشورها پایین باشد، اما باوجود نرخ تورم بالای ۳۵ درصدی امکان‌پذیر نیست. دلیل تورم نیز فقط بانک‌ها نیستند، بلکه متأثر از اصلاحات ساختاری، بودجه و غیره نیز هست.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.