انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
احتمال حمله نظامی علیه ایران
پشت‌صحنه اعتراضات در عراق و لبنان
توقف پاکسازی قومی در شمال سوریه پس از دیدار اردوغان با پوتین
دیپلماسی، ضرورت امروز و فردا
پنج شرط برای زنده ماندن برجام
راهپیمایی اعتراضی در چهل سالگی اشغال سفارت آمریکا
معنا، مفهوم و مصداق پول کثیف
روایت تازه اصغر زاده ازگروگان‌گیری در گفتگو با تلویزیون آمریکائی CBS NEWS
اشغال سفارت آمریکا در تهران امروز 40 ساله می‌شود
چرا رئیس مجلس لوایح چهارگانه را به دولت ارسال نمی‌کند و چرا رئیس‌جمهور این لوایح را اجرا نمی‌کند؟
توقعات امریکا حدّ یقف ندارد
پشت پرده اظهارات اردوغان درباره اعتراضات منطقه چیست؟
همه‌پرسی، اجرا، نظارت و چند نکته
مورالس رفت، مردم خوشحالی کردند
پشت صحنه اعتراضات لبنان و عراق و تلاش آیت الله سیستانی برای شکست کودتا
تأثیر گام چهارم بر آینده برجام
ناگفته‌های رئیس‌جمهور از دستبرد به اموال عمومی
ما از دیـوار سفـارت بالا رفتیم، اما بعدها کسانی از دیوار مملکت بالا رفتند
ایجاد شفافیت با اجرای قوانین مبارزه با پول‌شویی
برنامه جنگ اقتصادی وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده علیه ایران
راهکار حفظ برجام پس از گام چهارم
غنی‌سازی 20 تا 60 درصدی
اقدام گام چهارم فرصت یا تهدید؟
واکنش‌ها به گام چهارم هسته‌ای
احراز نهایی کاندیداها با مردم است
نزدیک شدن اسرائیل به کابوس مرگ
ویژگی‌های خاورمیانه جدید ؛ سوت‌ رکود اقتصادی
عبور از مشکلات با صندوق رأی
آیا هژمونی غرب در پایان راه است ؟
تحلیل طبقاتی اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی
محو اسرائیل به معنای محو یهودیان نیست
هشدار اکبر ترکان درباره عواقب عدم تصویب لوایح FATF
تداوم اصلاحات ملی
شخصیت میراث‌دار آیت الله طالقانی از نگاه مقامات و صاحب‌نظران
قیمت بنزین در ایران پایین‌ترین قیمت در دنیاست
منشأ فساد و رانت کجاست؟
افکار عمومی از مبارزه با فساد اقناع نیست
خیز تندروها برای استیضاح رئیس‌جمهور و رئیس‌مجلس
بهار جدید عربی در لبنان و عراق
بیشتر
کد خبر: 61016 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۲۲ - 22:49
فقط نظارت، نه دخالت
رئیس جمهور در نشست خبری با اشاره به وظیفه شورای نگهبان و تفسیر آن از قانون اساسی عنوان کرد

فقط نظارت، نه دخالت

اشاره: حسن روحانی رئیس‌جمهور عصر روز گذشته در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران رسانه‌های ‏ داخلی و بین‌المللی، ضمن طرح مهم‌ترین مسائل کشور، دستاوردهای دولتش در 18 ماه گذشته پس از وقایع دی‌ماه 96 را تشریح کرد و گفت: «کبریت اتفاقات 96 در داخل زده شد و بعد خارجی‌ها به حجم آن افزودند.» در این نشست که مدیرمسئول و خبرنگار روزنامه ستاره صبح نیز حضور داشتند، رئیس‌جمهور با بیان این‌که از شرایط توفان گذر کرده‌ایم، گفت: «اگر بدانم ملاقات و جلسه‌ای منافع ملت ایران را تأمین می‌کند، آماده‌ام برای منافع ملی‌ و ملتم قربانی شوم.» وی همچنین در این مراسم تأکید کرد: «وظیفه شورای نگهبان فقط نظارت است، نه دخالت؛ و تفسیر این شورا از قانون اساسی جایگاه رئیس‌جمهور را بی‌ارزش کرده است. به‌گونه‌ای که وقتی به قوای دیگر تذکر می‌دهم، آن‌ها می‌گویند بروید تفسیر شورای نگهبان را بخوانید. این در حالی است که مردم به رئیس‌جمهور رأی داده‌اند تا مجری قانون اساسی باشد نه رئیس دستگاه‌های دولتی.» روحانی همچنین یادآور شد که هرکس قانون اساسی را قبول دارد می‌تواند در انتخابات کاندیدا شود و افزود: «اگر انتخابات اسفند با حضور همه سلایق و پرشور برگزار شود، یک شکست بزرگ برای آمریکا به‌حساب می‌آید.» به جهت اهمیت این نشست، گزیده‌ای از آنچه رئیس‌جمهور در این نشست عنوان کرد، به روایت مصطفا صباغ، روزنامه‌نگار در پی می‌آید.

ستاره صبح-

من در مقطعی در محضر اصحاب رسانه هستم که یک شرایط بسیار سخت و تاریخی اقتصادی، سیاسی و امنیتی را پشت سر گذاشتیم. دولت تدبیر و امید در 55 ماه اول یعنی از خرداد 92 تا دی 96 مسیری را طی کرد که همه شاخص‌های سیاسی، امنیتی، منطقه‌ای و به‌ویژه اقتصادی مسیر صحیح و درست و مثبت خود را طی کرد اما از دی‌ماه 96 وارد شرایط جدیدی شدیم و کبریت این شرایط ابتدا در داخل و سپس از خارج زده شد به‌گونه‌ای که با شرایط بسیار سخت و مشکل، سال 97 را آغاز کردیم؛ اما خوشبختانه در این 18 ماه ملت بزرگ ایران، دولت و سایر ارکان نظام توانستند از این توفان عبور کنند.

دستاوردهای اقتصادی دولت
از اردیبهشت سال 98 شاخص‌های اقتصادی کشور مسیر و حرکت درستی را طی می‌کند. تورم نقطه‌به‌نقطه از 52 به 34 درصد کاهش پیداکرده و پیش‌بینی‌ می‌شود تا پایان سال روند کاهشی خود را ادامه دهد. رشد اقتصادی کشور که در سال گذشته منفی بود، پیش‌بینی‌های ما این است که در 6 ماهه اول امسال مثبت خواهد بود. اشتغال در تابستان امسال، رکورد زد و نسبت به تابستان پارسال 843 هزار اشتغال خالص داشتیم. بیکاری از بالای 12 درصد به 10.5 درصد کاهش پیداکرده و این به معنای موفقیت ایران در بخش اقتصادی است. تراز تجاری ما گر چه در 6 ماهه مثبت نیست اما نسبت به پارسال تراز تجاری ما بسیار بهتر شده است؛ به عبارتی در 6 ماهه پارسال 1.5 میلیارد تراز منفی داشتیم و امسال کمتر از 300 میلیون دلار است و بنابراین شرایط صادرات و واردات ما هم در مسیر درستی قرارگرفته است. نرخ ارز که شاخص حائز اهمیتی است، از پارسال نسبت به امسال حرکت کاهشی داشته و به سمت تعادل حرکت کرده است. همه آمار و ارقام و شاخص‌های اقتصادی نشانگر حرکت کشور در مسیر آرامش اقتصادی است.

جراحی بزرگ اقتصادی
بودجه جاری کشور باید از درآمد نفتی جدا شود. جدا کردن این دوقلو، نیازمند جراحی دقیقی است؛ به‌نحوی‌که هر دو زنده بمانند و جراحی به‌خوبی پیش برود. این کار در حال انجام است. البته آغاز سختی است؛ بالاخره کشوری که روی بودجه نفت تکیه داشته و بخواهد یک‌دفعه تکیه‌اش را از درآمد نفت برداشته و بر مبنای مالیات، اوراق ویا فروش سهام اقدام کند، کار سختی پیش رو دارد، ولی مصمم هستیم که این اصلاح را انجام دهیم.
آیا روحانی تغییر کرده است؟
آنچه به مردم در انتخابات وعده دادیم در قالب برنامه‌ ارائه‌شده به مردم و در یک شرایط عادی بود؛ برجام باعث شده بود که شرایط اقتصادی بسیار خوبی در ایران پیش روی ما باشد، اما با یک شرایط جدید مواجه شدیم. سخت‌ترین تحریم علیه ایران وضع شد. باید کار و تلاش دولت را با شرایط موجود انطباق دهیم. دولت توانمند و برنامه‌ریز است و قادر است از سخت‌ترین بحران‌های اقتصادی در زمان کوتاه خارج شود. ما در سفر به سازمان ملل، دو پیام رسا به جهان دادیم؛ یکی این‌که ایران دنبال صلح در منطقه است و دیگری این‌که از مذاکره نمی‌ترسد. هرزمانی که بدانم ملاقاتی و جلسه‌ای مشکل ملت ایران را حل می‌کند و منافع ملت ایران را تأمین می‌کند، آماده‌ هستم برای فداکاری و ایستادگی و افتخار می‌کنم که برای منافع ملتم، قربانی شوم.

انتخابات پرشور؛ با شفافیت، 
بدون فیلتر
اگر ما بتوانیم در انتخابات اسفند حضور پررنگ مردم و نشاط مردم و رقابت آزادتر و بهتر را داشته باشیم، به نظر من یک شکست جدید برای دشمنان ازجمله آمریکا است. همه نهادها طبق قانون اساسی برای ما محترم هستند. اگر لایحه شفافیت آرا تصویب شود، عالی می‌شود چون هر رأیی هم که شورای نگهبان بدهد آن را باید با دلیل اعلام کند، بنابراین کار و امور بسیار بهتر خواهد شد. همه گروه‌ها و جناح‌ها و هر کس که قانون اساسی و عزت ایران و نظام ما را پذیرفته و قبول دارد، با هر سلیقه‌ای باید بتواند در انتخابات شرکت کند. شورای نگهبان قضاوت‌کننده و دخالت‌کننده نیست، فقط نظارت‌کننده است.

حقوق شهروندی در دولت
مسئله حقوق شهروندی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید موردتوجه و مراعات همه قوا قرار گیرد. دولت قدم‌های خوبی نسبت به حقوق زنان، اقلیت‌ها، فضای مناسب و باز برای گفت‌وگو در دانشگاه‌ها و در فضای جامعه به وجود آورده است، اما با مشکلاتی هم مواجه هستیم. اشکال کار ازاینجا شروع می‌شود که رئیس‌جمهور طبق اصل 113 قانون اساسی، مسئول اجرای قانون اساسی است و باید مداوم توجه‌اش به قانون اساسی باشد، اما وقتی در سخنرانی‌ها به بعضی از اصل‌های قانون اساسی اشاره می‌کنیم بعضی‌ها عصبانی می‌شوند؛ مثل‌اینکه از قانون اساسی آسمان هفتم حرف می‌زنم. مثلاً «همه‌پرسی» در همین قانون اساسی است، اگر بد است بیاییم حذف کنیم. شورای نگهبان در مورد اصل 113 قانون اساسی تفسیری کرده که تقریباً این اصل را بی‌اثر کرده است. با این تفسیر، بنده به‌عنوان رئیس‌جمهور به مجلس تذکر می‌دهم، رئیس مجلس پاسخ می‌دهد که طبق نظر شورای نگهبان این‌چنین است و وقتی به رئیس قوه قضائیه تذکر می‌دهم او در پاسخ به من می‌گوید طبق تفسیر شورای نگهبان فلان است. مردم به رئیس‌جمهور رأی نمی‌دهند که رئیس دستگاه اجرایی باشد، بلکه مردم به رئیس‌جمهورِ مسئول اجرای قانون رأی داده‌اند. به نظر من اگر اصل 113 اجرا شود، برخی از اشکالات برطرف می‌شود. در مورد پرونده جاسوسان هسته‌ای، وزارت اطلاعات ما کار بسیار بزرگی انجام داد. این دولت، شهامت آن را دارد که اگر اشتباهی صورت گرفته، ولو برای دولت قبل، بیاید بگوید که اشتباه بوده و خسارت مردم را بپردازد، از مردم عذرخواهی کند؛ پس نسبت به آن پرونده وزارت اطلاعات کار بسیار عظیم و بزرگی انجام داد.

ارز 4200 تومانی
این سؤال که «مسئولیت بر باد رفتن 18 میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور در قالب ارز 4200 تومانی چه کسی است؟» سؤال شایعی در برخی روزنامه‌هاست. این حرف کاملاً غلط است. 18 میلیاردی که می‌گویند بربادرفته، درواقع به این میزان ثبت سفارش برای خرید کالا انجام‌شده، کما اینکه همین امسال هم تا امروز 19 میلیارد خرج کردیم؛ یعنی 19 میلیارد دادیم به افراد و آن‌ها هم گفتند که می‌خواهیم فلان جنس را وارد کنیم. اگر کسی این پول را گرفته و جنس را وارد نکرده است باید بررسی شود و هم دستگاه اجرایی و هم قوه قضائیه با او برخورد کنند. آن موقع در دولت اتفاق‌نظر وجود داشت که ما باید ارز را برای کالاها با نرخ واحد ایجاد کنیم. روزنامه کیهان هم از تعیین نرخ واحد تعریف کرد و گفت کاش زودتر می‌شد و چرا این کار دیر انجام‌شده است. رهبری هم به من فرمود که این کار بسیار خوبی است و ای‌کاش شما زودتر انجام می‌دادید. خودم با این تصمیم موافق نبودم، اما گفتم اگر تمام اعضای اقتصادی‌ دولت اتفاق‌نظر دارند، من می‌پذیرم چون اتفاق‌نظر همه اقتصادی‌ها را بر نظر شخصی‌ام ترجیح می‌دهم. بعد به آقای جهانگیری گفتم شما بروید اعلام کنید. این کار در آن مقطع درست بود.

حضور بانوان در ورزشگاه‌ها
من از دولت یازدهم همواره با وزیران ورزش و جوانان و کشور صحبت می‌کردم که راه را برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها، آماده کنند. حضور زن‌ها در ورزشگاه‌ها برخلاف آنچه بعضی‌ها می‌گویند لطمه به اخلاق می‌زند، اتفاقاً اخلاق واقعی را در ورزشگاه‌ها و در میادین ورزشی ما بهتر مستقر می‌کند. هر وقت می‌گفتیم این کار انجام بگیرد، نیروی انتظامی مشکل داشت، یک مشکلاتی هم مطرح می‌کرد. برخی هم نگران بودند می‌گفتند خانم‌ها بروند، در ورزشگاه، چه پیش می‌آید چه حادثه‌ای رخ می‌دهد. به نظر من بحمدالله با موفقیت انجام گرفت امیدوارم این روند ادامه پیدا کند. ادامه این روند، اولاً به عهده خود خانم‌های عزیز است که در ورزشگاه‌ها حضور می‌یابند و همچنین به عهده مسئولین ورزشی و نیروهای امنیتی است امیدواریم روزبه‌روز آزادی مردم در مسائل اجتماعی بیش از گذشته باشد.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.