انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 61009 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۲۲ - 10:32
روایت دو نماینده مجلس از معطل ماندن لوایح FATF
گزارش

روایت دو نماینده مجلس از معطل ماندن لوایح FATF

اشاره: آخرین مهلت کارگروه ویژه اقدام مالی برای تعلیق اقدامات تقابلی علیه ایران رو به پایان است؛ زیرا از آخرین مهلت به ایران چهار ماه می‌گذرد. این در حالی است که لوایح پالرمو و CFT همچنان بلاتکلیف‌اند. این دو لایحه پیش از این در مجلس با 143 رأی موافق در برابر 120 رأی مخالف به تصویب رسید، اما شورای نگهبان آن را رد کرد. سپس این دو لایحه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شدند، اما مجمع پس از اعلام وصول لوایح اقدام خاصی صورت نداد و تأیید یا رد این لوایح در هاله‌ای از ابهام باقی ماند. در سال جدید نیز، به دلیل آنکه تنش‌ها میان ایران و آمریکا رو به افزایش گذاشت، بررسی این لوایح مسکوت مانده است. این در حالی است که کارشناسان، صاحب‌نظران، اقتصاددانان، کنشگران و سیاستمداران بر این عقیده‌اند که تصویب این دو لایحه اهمیت زیادی برای اقتصاد کشور و زندگی مردم دارد. در همین ارتباط عبدالرضا هاشم زایی، نماینده مردم تهران دلیل مسکوت ماندن تصویب لوایح مرتبط با FATF را مذاکرات پشت پرده خواند و گفت اگر به طور کامل به FATF نپیوندیم، کره زمین هم با ما کار نخواهد کرد. همچنین حشمت‌الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی در ارتباط با پایان مهلت مجمع و شورای نگهبان در رد لایحه پالرمو معتقد است که از این پس این لایحه یک قانون است. وی همچنین می‌گوید از آنجا که ایران بسیاری از دستورات FATF را اجرایی کرده، دلیلی ندارد کشورمان را در فهرست سیاه قرار دهند. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد:

ستاره صبح-

عبدالرضا هاشم زایی، عضو فراکسیون امید در مجلس، درخصوص طولانی شدن روند تصویب FATF در مجمع تشخیص، گفت: اجازه دهید با ذکر مثالی برایتان توضیح دهم؛ متهمی در دادگاه به چندین جرم محکوم می‌شود و در کنار آن جرائم هم به اشد مجازات محکوم می‌شود، قانون می‌گوید اشد مجازات و بقیه‌اش هیچ. او در گفت‌وگو با برنا در ادامه بیان کرد: با توجه به مسائل به وجود آمده پس از تحریم‌ها و خروج آمریکا از برجام و بدعهدی آنها و مشکلاتی که در تحریم برای ایران به وجود آورد، در این بحبوحه FATF تحت‌الشعاع این مسائل قرار گرفت. دلیل تحریم‌های آمریکا مشخص است، آمریکا اقتصاد قالب دارد و به سیستم‌های مالی دنیا فشار می‌آورد و آن سیستم‌ها، به خاطر منافعشان با سیستم مالی-بانکی ایران کار نمی‌کنند. نماینده مردم تهران گفت: اروپا با توانی که دارد نتوانست در این راستا کمک شایانی برای کمرنگ کردن تحریم‌ها در ایران انجام دهد. معطلی و مسکوت ماندن FATF در مجمع تشخیص، به دلیل بحث مذاکرات، پشت پرده و غیر پشت پرده بود، خصوصاً قبل از اینکه رئیس‌جمهور به سازمان ملل برود. عضو فراکسیون امید بیان کرد: یک سناریویی پشت تصویب نشدن FATF وجود دارد. آمریکا به دنبال هر بهانه‌ای است که بر علیه ایران اجماع جهانی درست کند که یکی از آن بهانه‌ها، همان FATF است. مسئولین سیاسی کشورها بارها اعلام کردند که در صورت قرار گرفتن ایران در لیست سیاه، کشورها نمی‌توانند با ایران مشارکت اقتصادی داشته باشند. مجمع اگر واقعاً دغدغه‌اش معیشت مردم است و اگر این مسئله سیاسی نیست،FATF را تصویب کند. ایران خود قربانی تروریست است پس چرا باید به علت عدم پیوستن به FATF برای ما مشکل درست شود. او بیان کرد: اینکه می‌گویند FATF تحت نفوذ قدرت است باید پاسخ داد که سازمان ملل هم تحت نفوذ قدرت‌های بزرگ است. اصلاً سازمان ملل را چه کسی ساخته است؟ بالاخره سازمان ملل در جنگ جهانی اول و دوم درست شده است، پس اگر این‌طور باشد از سازمان ملل هم باید جدا شویم. ببینید چند کشور در دنیا عضو FATF نیستند، آنها به اندازه انگشتان دست هم نیستند که برخی دولت مستقر هم ندارند. به عنوان یک نماینده نمی‌دانم چرا این مسئله را کش می‌دهیم. هاشم زایی مطرح کرد: معتقدم که عدم پرداختن به FATF برای کشور هزینه دارد. اگر عضو FATF نشویم، حتی کشورهای دوست مثل چین و روسیه هم با ایران کار مالی انجام نمی‌دهند. شرکت‌های بزرگ چین به خاطر تحریم‌های آمریکا با ما کار نمی‌کنند، اما اگر FATF تصویب نشود، دیگر تقریباً کره زمین با ما کار نمی‌کند.

فلاحت پیشه: ایران وارد فهرست سیاه FATF نمی‌شود
حشمت‌الله فلاحت پیشه، در پاسخ به سؤالی درباره تکلیف FATF گفت: «به نظرم با پایان مهلت قانونی، عملاً این لایحه مصوب شده است. در زمان بررسی این لایحه در مجمع، بعضی اعضا اعتراض می‌کردند که لایحه پالرمو در شورای نگهبان رد نشده و هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام که مسئولیت تطبیق قوانین با سیاست‌های کلی نظام را دارد به آن ایراد گرفته است. هیئت نظارت چون شأن شورای نگهبان را ندارد که قوانین را رد کند، نظراتش را به شورای نگهبان ارسال می‌کند و شورای نگهبان هم عین همان ایرادها را برای مجلس ارسال کرده است و مجلس هم این ایرادها را قبول نداشت و بررسی نکرد و لایحه پالرمو را به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاد». وی ادامه داد: «به نظرم به دلیل همین روند قانونی، لایحه پالرمو در شورای نگهبان رد نشده و شورای نگهبان مستقیم به این لایحه ایراد نگرفت و آن را رد نکرد، بلکه ایرادهای هیئت عالی نظارت مجمع را به مجلس فرستاد و این به معنای رد کردن لایحه نیست. اگر موضوع فرجه زمانی هم مطرح شود، اعضای مجمع در دو مرحله بررسی لایحه پالرمو را به تعویق انداختند و آن را رد نکردند و الان هم با پایان تمدید این مهلت، عملاً لایحه پالرمو به قانون تبدیل شده است؛ چراکه این لایحه نه شورای نگهبان و نه مجمع رد نکرده‌اند و ردیه‌ای بر آن وجود ندارد. عضو کمیسیون امنیت ملی در گفت‌وگو با خبرآنلاین در پاسخ به اینکه آیا گروه ویژه اقدام مالی با پایان یافتن مهلت ایران، کشورمان را وارد فهرست سیاه می‌کند یا خیر، بیان داشت: «دلیلی وجود ندارد که ایران را وارد فهرست سیاه کنند و شرایط خیلی تغییر نکرده است که گروه ویژه اقدام مالی بخواهد ما در این فهرست قرار دهد؛ چراکه بخش عمده درخواست‌های اف‌ای‌تی‌اف انجام شده است. درست است که در اف‌ای‌تی‌اف برخی عوامل سیاسی دخیل هستند، اما در مجموع بر اساس اصول حاکم بر این گروه، رفتار جمهوری اسلامی به گونه‌ای نیست که نام ما در فهرست سیاه یا کشورهای غیرهمکار قرار گیرد». وی در پاسخ به اینکه اگر بر فرض ایران وارد فهرست سیاه شود، چه نهادی باید مسئول این اتفاق شود، گفت: «یک واقعیتی وجود دارد که رابطه ایران با اف‌ای‌تی‌اف، رابطه‌ای مربوط به مناسبات بانکی بلند در کشور است، اما در شرایط کنونی اتفاقی که افتاده این است که مناسبات محدود و معدود بانکی جمهوری اسلامی با کشورها در قالب یک سری احکام حکومتی صورت می‌گیرد که سیاستمداران کشورها با حکم‌های حکومتی به خاطر مواضع سیاسی که در رابطه با ایران دارند، بخش اقتصادی خود را مجبور کرده‌اند که با ایران کار کنند؛ بنابراین همه مناسبات مالی و بانکی ما به گونه‌ای است که خارج از اف‌ای‌تی‌اف صورت می‌گیرد و در کوتاه‌مدت حتی اگر ایران در فهرست سیاه یا فهرست کشورهای غیرهمکار قرار گیرد، در کوتاه‌مدت اتفاق خاصی نمی‌افتد. به هر حال بازهم لازم است کاری کنیم که در شرایط کنونی کشور از این موضوع برای یک فضای منفی سیاسی-اقتصادی علیه کشور استفاده نشود. درباره این هم که چه کسی مسئول است، اعتقاد من بر این است که ما نباید در سیاست خارجی به دنبال مسئول بگردیم؛ چراکه فرصت‌های زیادی را هدر می‌دهیم و تهدیدهای زیادی شکل می‌گیرد. واقعیت این است که در تصمیم‌گیری‌های سیاست خارجی نوعی تمرکز وجود دارد و این موضوع خاص دوران بحران است و مجموعه دستگاه‌ها حتی مجلس شورای اسلامی در قالب آن کار می‌کنند؛ بنابراین اینکه مسئولیت این اتفاق با چه کسی یا چه نهادی است، بحث شرایط بحرانی کنونی نیست».

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.