انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 61001 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۲۱ - 09:32
همزمانی حضور زنان در  ورزشگاه آزادی با روز جهانی دختر
گزارش خبری تحلیلی ستاره صبح

همزمانی حضور زنان در ورزشگاه آزادی با روز جهانی دختر

۱۱ اکتبر برابر با ۱۹ مهر(روز جمعه) به نام «روز جهانی دختر» نام‌گذاری شده است. این روزها با انتشار اخبار خوش مبنی بر روند مثبت تصویب «لایحه خشونت علیه زنان» و حضور زنان ایرانی پس از 38 سال (مقارن با روز دختر در جهان) در ورزشگاه آزادی حس نشاط اجتماعی در میان زنان و دختران ایرانی بهبودیافته است. به گفته دبیر کل سازمان ملل متحد «دختران زیادی در دنیا خواستار تغییر در کلیشه‌ها و محدودیت‌ها هستند.» به‌طوری‌که «گرتاتونبرگ» نوجوان 16 ساله سوئدی که برای مبارزه با تغییرات اقلیمی فعالیت می‌کند توانست ترامپ را که مظهر قدرت‌طلبی است و از زمان آغاز ریاست‌جمهوری‌اش در اجلاس مربوط به تغییرات و گرمایش زمین شرکت نکرده بود را در دقیقه 90 به‌پای سخنرانی آتشین خود در برابر 60 رهبر جهان بنشاند و با سخنان کوبنده‌اش جنبش مبارزه با تغییرات اقلیمی را در دنیا آغاز کند. او در سخنرانی که حدود یک ماه پیش در شهر نیویورک داشت، گفت:« ما نمی‌گذاریم شما رهبران جهان کودکی و رویاهای ما را نابود کنید.» شگفت آنکه گرتاتونبرگ به دلیل نگرانی از اوضاع زیست‌محیطی جهان مدرسه را رها کرد و با قایق از اقیانوس گذشت تا به نیویورک سفر کند و فریاد نسل خویش را به گوش رهبران جهان برساند. به نظر می‌رسد که انقلابی را که گرتاتونبرگ به راه انداخته ادامه خواهد داشت، زیرا میلیون‌ها نفر در بیش از 160 کشور دنیا علیه تغییرات آب و هوایی تظاهرات کردند. دیروز دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت «روز جهانی دختر» گفت: «دختران نماینده‌های قدرتمندی برای تحول باشند و هیچ‌چیز نباید مشارکت آنان در تمامی عرصه‌های زندگی را محدود کند.» گزارش پیشرو گزیده‌ای از یادداشت دبیر کل سازمان ملل متحد و علی ربیعی سخنگوی دولت درباره نقش زنان و دختران در پیشرفت اجتماع است که در ادامه می‌خوانید.

ستاره صبح-

چالش دختران با کلیشه‌ها 
و محدودیت‌ها 
«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد در این پیام که به مناسبت روز ۱۱ اکتبر ۲۰۱۹ برابر با ۱۹ مهر منتشر شد، آورده است: «در حال حاضر بیش از یک میلیارد دختر که زیر ۱۸ سال سن دارند آماده می‌شوند تا مسئولیت‌های خود را در آینده بر عهده بگیرند. آنان هرروز کلیشه‌های رفتاری را به چالش می‌کشند و محدودیت‌ها را زیر پا می‌گذارند. دختران جنبش‌هایی را برای مقابله بامسائلی همچون ازدواج کودکان، نابرابری تحصیلات، خشونت و بحران اقلیمی را سازمان‌دهی و رهبری می‌کنند. همان‌طور که موضوع انتخاب‌شده امسال برای این روز جهانی تأکید می‌کند، دختران ثابت می‌کنند که شکست‌ناپذیر و مبتکر هستند. در این روز جهانی، موفقیت‌هایی را جشن می‌گیریم که به‌وسیله زنان، برای زنان و همراه زنان از زمان اتخاذ «اعلامیه پکن» و «چارچوب اقدام» به‌عنوان برنامه سیاست‌گذاری جامعی برای توانمندسازی زنان و دختران به  دست آورده‌ایم. ظرف نزدیک به ۲۵ سال، شاهد آن هستیم که دختران بیشتری در مدارس حضور پیدا می‌کنند و تحصیلات خود را ده‌پایان می‌رسانند، تعداد کمتری از آنان ازدواج زودهنگام می‌کنند یا درحالی‌که هنوز  خودشان کودک هستند، مادر می‌شوند و تعداد بیشتری مهارت‌هایی را می‌آموزند که به آنان برای برتری داشتن در محل کار نیاز دارند. دیگر برای دختران پذیرفتنی نیست که مجبور باشند رویاهای خود را محدود کنند یا باور کنند که آنان اصلاً  دست‌یافتنی نیستند. اما هنوز  بسیاری از آنان در تنگنای هنجارهای جنسیتی آسیب‌زایی قرار دارند که هر آنچه را انجام می‌دهند، تحت تأثیر قرار می‌دهد. باید با چه کسی و چه زمانی ازدواج کنند، آیا می‌توانند در مدرسه حضور پیدا کنند و تحصیلات خود را ده‌پایان برسانند، دسترسی به خدمات پزشکی و کسب درآمد و امرارمعاش کردن و بسیاری موارد دیگر.  دو میلیون از زنان و دختران در معرض ختنه زنانه قرار دارند. از هر چهار قربانی قاچاق انسان، سه نفر زن و دختر هستند و مخاصمات نظامی میلیون‌ها نفر از زنان را در  خشونت، بلاتکلیفی و نومیدی گرفتار کرده است.

دختران نمایندگان تحول 
دبیر کل سازمان ملل متحد در این پیام تأکید کرد: برای اطمینان حاصل کردن از اینکه تمامی دختران می‌توانند استعدادها و شایستگی‌های خود را شناسایی کنند، به کوشش‌های همه‌جانبه و سرمایه‌گذاری بر سلامتی، امنیت و مهارت‌های موردنیاز قرن بیست و یکم نیاز داریم. هرسال از  تحصیلات متوسطه که یک دختر می‌گذراند، توان کسب قدرت  او  را تا ۲۵ درصد افزایش می‌دهد. اگر تمامی  دختران و پسران تحصیلات متوسطه را ده‌پایان برسانند، ۴۲۰ میلیون  انسان می‌توانند از  فقر نجات پیدا کنند و مزایای این اتفاق در میان نسل‌ها آشکار می‌شود.  باید از حقوق و فرصت اظهارنظر و تأثیرگذاری برابر دختران در خانواده‌ها، جوامع و ملت‌های خود حمایت کنیم. دختران می‌توانند نماینده قدرتمندی برای تحول باشند و هیچ‌چیز نباید مشارکت آنان در تمام عرصه‌های زندگی را محدود کند.

علی ربیعی: پیروزی با 20گل
علی ربیعی در یادداشتی نوشت: « روز پنجشنبه در استادیوم آزادی شاهد به ثمر رسیدن ۶+۱۴ گل بودیم:  ۱۴ گل را بازیکنان تیم ملی ایران وارد دروازه تیم کامبوج کردند؛ ۶ گل دیگر هم به ارمغان آورد که گل اول آن را دختران ایران با مراعات آداب و احترام به هنجارها و موازین فرهنگی و اخلاقی زدند. هم‌نشینی مهربانانه دختران با ظواهر و پوشش‌های متفاوت، قاب‌های ماندگاری خلق کرد. زنان و دختران ایرانی با حضور آرام، منظم، شاد، پرهیجان، امن، برابر و متین خودشان دو گل دیگر هم به دو دروازه زدند. دروازه اول تحریک‌کنندگان خارجی که با القای ناامیدی و بدبینی و گاه تحریک اعمال خلاف هنجارهای جمعی سعی داشتند این حضور را آخرین حضور بنامند. اما منش و روش تماشاچیان بازی روز پنجشنبه موجب باخت این جریان بدخواه در خارج از کشور شد. گل بعدی هم  نصیب دروازه جماعتی شد که در داخل، با تقبیح تصمیم دولت منتظر بهانه‌گیری بودند. تجربه نشان داده در تاریخ تحولات اجتماعی، همواره افراطی‌گری ما را یک گام به‌پیش و چند گام به پس رانده است. در استادیوم‌های ما گاهی آلودگی‌های هیجانی کلامی وجود دارد اما زنان ایرانی با حضورشان سبب‌ساز چنان فرهنگ والایی شدند که بهانه‌ای به دست بهانه جویان نیفتد. نحوه سلوک دختران وزنان ایرانی نشان داد که به عرف جامعه معتقدند و اجازه بهانه‌جویی به تنگ‌نظرانی را نمی‌دهند که در قالب دلسوزی‌های صادقانه برخی اقشار اجتماعی، می‌خواهند جامعه را در بن‌بست هنجاری قرار دهند و مسیر تنش را هموار کنند. گل چهارم را نیروی انتظامی زد که من از نزدیک شاهد بودم چگونه از چند سو مورد فشار روحی و فیزیکی بود اما با صبر و همراهی صادقانه تلاش کرد بازی بدون حاشیه و مسئله‌ای برگزار شود و خاتمه یابد. مدیریت خوب نیروی انتظامی یکی ازگل‌های ارزشمند بازی پنجشنبه بود. گل پنجم را جامعه مدنی زد که با ایجاد بسترهای گفت‌وگوی اجتماعی و مفاهمه عمومی بسترهای روانی و جمعی تحقق یک مطالبه به‌حق زنان ایران را به ثمر نشاند و علیرغم تحرکات عده‌ای با استفاده از تجمع و بیانیه، این بازی را تبدیل به برد همگانی کرده و از برد-باخت اجتماعی جلوگیری کرد. گل ششم را دولت زد؛ دولت با پیگیری‌هایش و گفت‌وگوهای زیاد اقناع ساز با ایجاد بسترهای فیزیکی و اطمینان‌بخش در ورزشگاه، با ایجاد آرامش اجتماعی. البته که فکر می‌کنم این گل را به‌پای دولت ننویسند بهتر است، چراکه عده‌ای نمی‌پسندند حرکت سازنده‌ای در کشور به نام دولت تمام شود؛ شاید هم ما از پذیرش این گل انصراف دهیم بهتر باشد تا خللی ایجاد نکنند! ۱۹ هیچ هم خوب است!

وزیر ورزش: حضور زنان 
در ورزشگاه‌ها ادامه‌دارد
وزیر ورزش و جوانان در پی حضور زنان در ورزشگاه آزادی تهران در دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و کامبوج گفت: «با رعایت موارد فرهنگی حضور زنان در دیدارهای ملی ایران در ورزشگاه‌ها ادامه‌دار خواهد بود.» مسعود سلطانی فر این اظهارات را روز شنبه در نشست ستاد عالی بازی‌های المپیک و پارالمپیک در ساختمان سئول مطرح کرد و گفت: «اراده کلی دولت و نظام جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب بر این بود که زنان در همه عرصه‌ها حقوق برابر با مردان داشته باشند و در تمام بخش‌های اجرایی، علمی، فرهنگی، هنری، ورزشی و هر جا که فرصت برابر به زنان داده شد، گوی سبقت را از مردان ربودند.»
وی به اراده دولت برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها طی سال‌های گذشته گریزی زد و گفت: «رئیس‌جمهوری پیشتر در نامه‌ای از وزارتخانه‌های ورزش و جوانان و کشور خواست شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌های فوتبال به‌سرعت فراهم شود.»

اتفاق مهم ملی
سلطانی فر اضافه کرد: «تمام رسانه‌های داخلی و خارجی نیز این روز تاریخی (۱۸ مهرماه) را تحسین کردند و حتی مخالفان نظام هم نتوانستند ایرادی بگیرند؛ همچنین از تلاش و اراده دولت، همکاری شورای عالی امنیت ملی، وزارت کشور، نیروی انتظامی که زمینه را برای حضور زنان در ورزشگاه آزادی و در دیدار بین تیم‌های ایران و کامبوج فراهم کردند، تشکر می‌کنیم. این اتفاق مهم ملی، بر اعتمادبه‌نفس ملت افزود و احساس افتخار و غرور را ایجاد کرد و امیدواریم در آینده هم با رعایت شرایط فرهنگی حضور زنان را در ورزشگاه‌ها و محل دیدار تیم ملی ایران شاهد باشیم.»

رئیس فیفا: شور و شعف زنان ایرانی چشم‌نواز بود
رئیس فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) با انتشار بیانیه‌ای ضمن قدردانی از زحمات ایران بابت فراهم کردن شرایط حضور زنان در ورزشگاه آزادی، شور و شعف و اشتیاق زنان را در دیدار ایران و کامبوج در انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ چشم‌نواز توصیف کرد. در بیانیه منتشرشده در تارنمای فیفا به نقل از جیانی اینفانتینو آمده است:«برای نخستین بار پس از سال‌ها، چند هزار زن ایرانی اجازه یافتند تا برای تماشای یک بازی فوتبال مردان به ورزشگاهی در ایران بروند. این اتفاق گامی مثبت و روبه‌جلو بود؛ قدمی که فیفا و به‌ویژه زنان و دختران ایرانی مشتاقانه در انتظار آن بودند. شور، شعف و اشتیاقی که آنان از خود به نمایش گذاشتند چشم‌نواز بود و فیفا را بیش‌ازپیش تشویق کرد تا مسیری را که آغاز کرده‌ایم، ادامه دهیم. تاریخ نشان داده است که پیشرفت مرحله‌به‌مرحله رخ می‌دهد و این تازه ابتدای یک ماجراجویی است. حالا مانع یا نقطه بازگشتی وجود ندارد. از فدراسیون فوتبال ایران، کنفدراسیون فوتبال آسیا و همچنین تمامی مقامات دخیل بابت تلاش‌ها و همکاری‌شان قدردانی می‌کنم. به تمام دختران وزنان ایران که شجاعانه برای حقوق خود ایستادگی کردند، ادای احترام می‌کنم.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.