انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 61000 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۲۱ - 09:29

ستاره صبح-تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان فضایی ایران و سازمان منطقه آزاد قشم با رویکرد ایجاد طرح منطقه گردشگری فضایی و به‌عنوان نخستین پارک فضایی کشور در قشم با حضور مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران و حمیدرضا مؤمنی رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در تهران امضا شد.
بر اساس این تفاهم‌نامه، از ظرفیت‌های گردشگری منطقه آزاد قشم اعم از ظرفیت‌های طبیعی موجود در دره ستارگان و  آسمان مناسب این جزیره در هنگام شب برای مقصد گردشگری داخلی و خارجی و منطقه گردشگری فضایی، در سه فاز، تعریف، جانمایی و برنامه‌ریزی می‌شود. طبق این تفاهم‌نامه، دو طرف درزمینه طراحی کلان و راهبردی تدوین برنامه گردشگری فضایی، مطالعات پیش امکان‌سنجی و ارائه تجربیات کشورهای دیگر به متقاضیان سرمایه‌گذاری این طرح در جزیره قشم کمک خواهند کرد. برگزاری برنامه‌های کارشناسی و تعیین محتوای علمی با توجه به جذابیت حوزه فضا برای گردشگر و تورهای تخصصی و همچنین حضور کارشناسان علمی و استقرار تلسکوپ در مکان‌هایی مانند دره ستارگان به‌ویژه در موقعیت‌های زمانی خاص هم از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه است.
جزیره قشم دارای پتانسیل‌های بسیاری است که می‌توان با استفاده از همین ظرفیت‌ها به رشد و شکوفایی هرچه بیشتر آن کمک کرد و سازمان فضایی ایران نیز بر اساس قابلیت‌های جغرافیایی این منطقه، این جزیره زیبا در جنوب کشور را برای ایجاد یکی از مراکز فضایی خود انتخاب کرده است.
رئیس سازمان فضایی ایران در مراسم امضای این تفاهم‌نامه اظهار کرد: پارک‌های فضاپایه فرصتی است برای رونق گردشگری در حوزه توریسم و بستری را برای تحقیقات علمی محققان فراهم خواهد کرد که پیشرفت در هر دو ظرفیت بالقوه پارک‌های فضاپایه، موجب پیشرفت اقتصادی کشور خواهد شد.مرتضی براری افزود: به دلیل جذابیت‌هایی که در فضا وجود دارد، همواره موردتوجه جامعه و مردم است. امروزه گردشگری با تم فضایی موردتوجه اکثر کشورهای درحال‌توسعه قرارگرفته و کشور ما به‌واسطه آسمان پاک و جذابش و به دلیل برخی زیرساخت‌های موجود مانند دره ستارگان قشم، ظرفیت این را دارد که به‌عنوان منطقه‌ای برای جذب گردشگر و توریست‌های خاص نجوم انتخاب شود.
وی افزود: ذکر بیش از ۲۲۰ آیه در قرآن کریم در خصوص اهمیت شناخت اسرار و عظمت آفرینش نشان‌دهنده اهمیت این مسئله است و در بند اول از فصل پنجم سند جامع توسعه‌ هوافضای ایران نیز بر شناخت عظمت و نظم حاکم بر جهان و آسمان و پی بردن به حکمت و قدرت خالق جهانیان از طریق گسترش و ترویج علوم و فناوری‌های فضایی تأکید شده است. بر همین اساس و در راستای ترویج و آموزش این مبانی، در سری برنامه‌های هفته جهانی فضا، تفاهم‌نامه‌ همکاری با سازمان منطقه آزاد قشم به امضا رسید تا با ارائه مشاوره‌های علمی و تخصصی و بهره‌مندی از مناطق بکر و منحصربه‌فرد این جزیره بتوانیم گامی اجرایی در این مسیر برداریم.
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: پارک‌های موضوعی و گردشگاه‌های فضایی ازیک‌طرف می‌تواند فرصت و بستر مناسبی برای آشنایی هر چه بیشتر باعظمت و اسرار خلقت و معرفی فناوری فضایی و از طرفی دیگر ایجاد رونق اقتصادی منطقه باشد. این پارک‌ها با ارائه مشاوره تخصصی و کارشناسی سازمان فضایی و همکاری منطقه آزاد قشم و جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی احداث خواهد شد.
حمیدرضا مؤمنی، رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز اظهار کرد: از سوی سازمان فضایی به ما پیشنهاد شد تا در قشم اقداماتی در حوزه گردشگری فضاپایه انجام شود. کارهای اجرایی و توافقات اولیه انجام‌شده است و امروز برای نهایی کردن این تفاهم‌نامه دورهم جمع شده‌ایم. پیش‌بینی کردیم طی یک سال به نتیجه برسیم. فاز اول کارهای عمرانی است و بخش دوم به تجهیزات و امکانات موردنیاز برمی‌گردد. سرمایه‌گذاری اولیه با بودجه ۱۰ میلیارد تومانی از سوی منطقه آزاد قشم تأمین‌شده و برای فاز بعدی به بودجه‌ای تا سقف ۸۰ میلیارد تومان نیاز است که از توان بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد. مذاکرات اولیه انجام‌شده و به نتیجه خواهد رسید.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.