انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
جزییات واریز مابه‌التفاوت‌ افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی
آیا افزایش قیمت‌ها ترمز د‌ارد‌ یا خیر؟
دلایل افزایش قیمت مسکن
چگونه می‌توان از تهدید کرونا فرصت ساخت؟
سرنوشت خانه‌های خالی چه می‌شود؟
رشد شاخص بورس؛ صعود قیمت ارز و سکه
دلایل منفی شدن رشد اقتصادی و کاهش تولید ناخالص داخلی در سال 98
منشأ نوسان قیمت ارز داخلی است یا خارجی؟
معرفی متخلفان ارزی به مردم
دلایل کاهش ارزش پول ملی چیست؟
سوءمدیریت، وجود ساختارهای نامناسب اقتصادی و تحریم‌ها، دلیل نوسان قیمت‌هاست
شوک ارزی بی‌سابقه
دلیل نوسان و افزایش نرخ ارز چیست؟
سقوط قیمت نفت و شاخص بورس؛ صعود طلا و ارز
تامین کسری بودجه با فروش اوراق بدهی، برای عبور از شرایط تحریم و کرونا
اقتصاد جهان پنج درصد کوچک می‌شود
دستگاه قضا تخلفات دو نماینده بازداشت شده را مشخص کند
آغاز احداث استراتژیک‌ترین طرح ملی انتقال انرژی
فـروش اوراق به مردم
جزییات آغاز پرداخت تسهیلات کرونا از روز شنبه آینده
افزایش اجاره‌بهای مسکن متأثر از نرخ تورم است، نه تعیین قیمت دستوری
واکنش وزارت نفت به اتهامات خبرگزاری فارس
افزایش سود نرخ بانکی به 22 درصد
صعود سکه؛ عقب‌نشینی دلار
تاثیر تنش‌های اقتصادی و سیاسی بر افزایش قیمت طلا
راهکار «جهش تولید» چیست؟
صعود ارز، سکه و بورس
واگذاری 330 هزار مسکن یکم
مشوق‌های ویژه برای صادرکنندگان ارزی
سکه د‌ر کانال 10 میلیون د‌لار د‌ر مرز 22 هزار تومان
تحلیل جامعه‌شناختی از پروند‌ه اکبر طبری
بیشتر
کد خبر: 60999 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۲۱ - 09:27
حذف  یارانه‌ پیدا و پنهان از حرف تا عمل
گزارش

حذف یارانه‌ پیدا و پنهان از حرف تا عمل

اشاره: سازمان برنامه و بودجه در هفته‌های اخیر بارها اعلام کرده که در بودجه سال بعد پول نفت را مصرف نخواهیم کرد و به‌جای آن هزینه بودجه از قطع یارانه‌های انرژی و یارانه نقدی و افزایش گرفتن مالیات تأمین خواهد شد. در این زمینه کارشناسان معتقدند که ابتدا باید کار اقتصادی را به اقتصاددانان سپرد نه به سیاست‌گذاران تا با کسری بودجه در سال آینده مواجه نشویم. از سوی دیگر برخی معتقدند که حذف یارانه‌ها فشار مضاعفی به زندگی مردم و صنعت وارد می‌کند. به‌طوری‌که به گفته عضو کمیسیون انرژی مجلس درکشور بستر لازم برای اصلاح قیمت حامل‌های انرژی آماده نیست. اینکه گفته می شود بستر آماده نیست یا مصلحت نیست قیمت حامل های انرژی اصلاح شود، معنایش تداوم وضع موجود است که ثروتمندان بیش از 20 برابر فقرا از یارانه ها ی پیدا و پنهان استفاده می کنند.اتفاقا در شرایط تحریم و کمبود درآمد می توان اقتصاد بیمار را اصلاح و در عمل به فرودستان کمک کرد.گزارش پیشرو به روند شکل‌گیری بودجه در دو سال آینده که قرار است یارانه های پیدا و پنهان جایگزین درآمدهای نفتی شود می پردازد.

ستاره صبح-

   محمدباقر نوبخت -رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور- در حاشیه همایش مدیریت سبز که دیروز در سازمان برنامه‌وبودجه برگزار شد در مورد جایگزین‌های حذف درآمد نفت از بودجه جاری گفت: «یارانه‌های پنهان و آشکار که حدود 1300 هزار میلیارد تومان است بخشی از آن را جایگزین درآمد نفت خواهیم کرد.»نوبخت در پاسخ به سؤال آیا اصلاح ساختار بودجه که طی سال اخیر مدنظر بود؛ در بودجه سال 99 اعمال خواهد شد به فارس گفت: «ساختار لایحه بودجه در 4 محور تهیه شد محور اول منابع و درآمدهای پایدار؛ ‌محور دوم هزینه‌های کارا، محور سوم اصلاحات و ثبات سازی اقتصادی و محور چهارم نهادسازی بودجه است که مراحل بودجه را تغییر خواهیم داد.»

منابع بودجه چیست؟
رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور بابیان اینکه بر اساس الگوی تهیه‌شده ابتدا روی منابع متمرکز شدیم، گفت: «منابع بودجه سال آینده متفاوت از سنوات گذشته خواهد بود و عمدتاً معطوف به سه محور است. نفت را از منابع جاری بودجه حذف کردیم و سال ‌آینده ریالی را از منابع نفت در این بخش استفاده نخواهیم کرد و صرفاً برای طرح‌های عمرانی و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استفاده می‌شود.

چهار منبع جدید بودجه به‌جای نفت
نوبخت در مورد جایگزین‌های حذف درآمد نفت از بودجه جاری عنوان کرد: «چهار منبع جدید خواهد بود: 1: یارانه‌های پنهان و آشکار که حدود 1300 هزار میلیارد تومان داریم. بخشی از آن را برای جایگزینی درآمد نفت استفاده خواهیم کرد. 2: محل دیگر برای جبران نفت در بودجه منابع مالیاتی است. که به دو بخش بنگاه و خانوار تقسیم کرده‌ایم. برای اینکه ازنظر تولید بنگاه‌ها فعال‌تر شوند تخفیفات مالیاتی و یک کاهش ضرایب مالیاتی برای بنگاه‌های تولیدی در نظر گرفته شد. 3: پایه‌های جدید مالیات بر عایدی سرمایه تعریف کردیم. 4: یکی از بخش‌های دیگر درآمدسازی مربوط به مولدسازی دارایی‌های دولت است که واقعاً بهره‌وری ندارد و بر اساس گزارش‌ها هفت میلیون میلیارد تومان دارایی‌های دولت وجود دارد که بابت خدماتی که عرضه می‌‌شود صرف می‌شود.نوبخت در مورد هزینه‌های بودجه‌ای سال 99 کشور بیان داشت: «در همه هزینه‌هایی که اکنون انجام می‌شود. تشکیک وجود دارد که آیا باید دولت این کار را انجام دهد یا بخش خصوصی و اینکه می‌توان با مدل بهینه‌تری این کارها را انجام داد یا خیر. ازنظر ما با این شیوه برنامه‌ریزی، نگاه مجلس معطوف به بودجه و دستگاه‌های سیاست‌گذار می‌شود. در طرح اصلاح ساختار به نظر ما نیاز نیست که مجلس به بخش اجرایی با توجه به کمبود وقت ورود کند. البته مجلس این اختیار را دارد. ما نگاه خود را اعلام می‌کنیم. بنابراین سال آینده بودجه دو بخش دارد 1: بودجه دستگاه‌های سیاست‌گذار؛ 2: بودجه دستگاه‌های مجری.

منابع را مصرف نمی‌کنیم
نوبخت یادآور شد: بودجه سال آینده دوسالانه خواهد بود و برای سال 1400 را هم بر اساس مدل غلطان ارسال می‌کنیم که با توجه به رخدادهای سال آینده امکان اصلاح آن وجود دارد. نمی‌خواهیم منابع را مصرف کنیم چراکه از ‌آینده خبر نداریم چه اتفاقی خواهد افتاد به همین دلیل نگاهی به آینده خواهیم داشت. همچنین بخشی از طرح‌های عمرانی به استان‌ها واگذار می‌شود و به‌تبع اختیارات بیشتری به‌عنوان یک دستگاه سیاست‌گذار خواهند داشت.

انتقاد نماینده مجلس از حذف یارانه‌ها
بهروز نعمتی نماینده مجلس در صفحه اینستاگرام خود نسبت به حذف یارانه انتقاد کرد و نوشت: «در حال حاضر بستر لازم برای اصلاح قیمت حامل‌های انرژی فراهم نیست و احتمالاً در بودجه سال آینده هم‌چنین تغییری رخ نمی‌دهد. الآن می‌گویند ما هزار و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان داریم که دارو، تحصیل، گاز، گازوئیل و بنزین را شامل می‌شود. آیا این کار در دنیا انجام می‌شود؟ اینکه ما می‌خواهیم موضوع پرداخت یارانه‌ها را ساماندهی کنیم اقدام خوبی است اما فرض کنید میزان یارانه‌ای که به تحصیلات دانشگاهی اختصاص می‌یابد را مشخص کنیم، در این صورت دانشجویان باید مابقی مبلغ را پرداخت کنند. از آن‌طرف چه خدماتی می‌خواهیم به مردم بدهیم؟ موضوع ساماندهی یارانه‌ها به‌صورت خیلی کلی مطرح‌شده و از گذشته‌ هم مطرح بود. اما سؤال‌های متعددی دراین‌باره وجود دارد. مادر حال حاضر ۴۵ هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی به مردم پرداخت می‌کنیم، ابتدا باید دهک‌های بالا را برای حذف یارانه مشخص کنیم و بعد سراغ بقیه یارانه‌ها برویم. آقای شریعتمداری اخیراً گفته که تاکنون ۷۰۰ هزار نفر برای حذف یارانه شناسایی شدند بنابراین هنوز باید مسیر طولانی را طی کنیم.در خصوص «اصلاح قیمت حامل‌های انرژی و هدفمند کردن واقعی یارانه‌ها شدنی است»، این امر مشروط به فراهم شدن بستر آن است. مثلاً فرض کنید قیمت‌ گازوییل را بالا ببریم، آیا ما توانسته‌ایم مشکل حمل‌ونقل را حل کنیم؟ چند درصد از حمل‌ونقل ما ریلی است؟ یا در موضوع تحصیل آیا ما می‌توانیم یارانه‌اش را برداریم؟این عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان اضافه کرد: «به اعتقاد من الآن بستر لازم برای اصلاح قیمت حامل‌های انرژی فراهم نیست بلکه این موضوع خامی است و حداقل باید دو تا سه سال روی آن کار علمی انجام شود. به نظر من در بودجه سال آینده هم هیچ تغییر و تحول خاصی در این زمینه اتفاق نمی‌افتد.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.