انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
احتمال حمله نظامی علیه ایران
پشت‌صحنه اعتراضات در عراق و لبنان
توقف پاکسازی قومی در شمال سوریه پس از دیدار اردوغان با پوتین
دیپلماسی، ضرورت امروز و فردا
پنج شرط برای زنده ماندن برجام
راهپیمایی اعتراضی در چهل سالگی اشغال سفارت آمریکا
معنا، مفهوم و مصداق پول کثیف
روایت تازه اصغر زاده ازگروگان‌گیری در گفتگو با تلویزیون آمریکائی CBS NEWS
اشغال سفارت آمریکا در تهران امروز 40 ساله می‌شود
چرا رئیس مجلس لوایح چهارگانه را به دولت ارسال نمی‌کند و چرا رئیس‌جمهور این لوایح را اجرا نمی‌کند؟
توقعات امریکا حدّ یقف ندارد
پشت پرده اظهارات اردوغان درباره اعتراضات منطقه چیست؟
همه‌پرسی، اجرا، نظارت و چند نکته
مورالس رفت، مردم خوشحالی کردند
پشت صحنه اعتراضات لبنان و عراق و تلاش آیت الله سیستانی برای شکست کودتا
تأثیر گام چهارم بر آینده برجام
ناگفته‌های رئیس‌جمهور از دستبرد به اموال عمومی
ما از دیـوار سفـارت بالا رفتیم، اما بعدها کسانی از دیوار مملکت بالا رفتند
ایجاد شفافیت با اجرای قوانین مبارزه با پول‌شویی
برنامه جنگ اقتصادی وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده علیه ایران
راهکار حفظ برجام پس از گام چهارم
غنی‌سازی 20 تا 60 درصدی
اقدام گام چهارم فرصت یا تهدید؟
احراز نهایی کاندیداها با مردم است
واکنش‌ها به گام چهارم هسته‌ای
نزدیک شدن اسرائیل به کابوس مرگ
ویژگی‌های خاورمیانه جدید ؛ سوت‌ رکود اقتصادی
عبور از مشکلات با صندوق رأی
آیا هژمونی غرب در پایان راه است ؟
تحلیل طبقاتی اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی
محو اسرائیل به معنای محو یهودیان نیست
هشدار اکبر ترکان درباره عواقب عدم تصویب لوایح FATF
تداوم اصلاحات ملی
شخصیت میراث‌دار آیت الله طالقانی از نگاه مقامات و صاحب‌نظران
قیمت بنزین در ایران پایین‌ترین قیمت در دنیاست
منشأ فساد و رانت کجاست؟
افکار عمومی از مبارزه با فساد اقناع نیست
خیز تندروها برای استیضاح رئیس‌جمهور و رئیس‌مجلس
بهار جدید عربی در لبنان و عراق
تصمیم سران قوا باید اجرا شود
بیشتر
کد خبر: 60991 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۲۰ - 10:04
حمله موشکی به نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ
گزارش خبری-تحلیلی ستاره صبح از:

حمله موشکی به نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ

اشاره: یک نفت‌کش ایرانی صبح روز گذشته هدف دو حمله احتمالاً موشکی قرار گرفت. خبری که بلافاصله در رسانه‌های بین‌المللی و منطقه‌ای بازتاب پیدا کرد و قیمت جهانی نفت را دو درصد افزایش داد. نفت‌کش ایرانی «سابیتی» که متعلق به شرکت ملی نفت‌کش ایران است، صبح روز گذشته در ساعات 5 و 5:20 در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان سعودی دچار دو انفجار جداگانه شد. به دنبال این سانحه آسیب‌دیدگی در مخازن ۱ و ۲ و همچنین در قسمت سمت راست نفت‌کش به ابعاد نیم تا یک و نیم متر شکاف ایجاد کرده است. رسانه‌هایی که این سانحه را مخابره کرده‌اند، دلیل آن را اصابت دو موشک به نفت‌کش سابیتی و منشأ شلیک آن‌ها را عربستان معرفی کرده‌اند. موضوعی شرکت ملی نفت‌کش ایران آن را تکذیب کرد. گفتنی است نخستین‌بار چهار نفت‌کش در 22 اردیبهشت ماه در بندر الفجیره امارات هدف حمله قرار گرفتند. پس از آن، در 23 خرداد ماه دریای عمان شاهد حمله به دو نفت‌کش ژاپنی و نروژی بود. همچنین در روز 23 شهریور ماه حوثی‌ها شرکت نفتی آرامکو در عربستان را مورد حمله قرار دادند که نیمی از تولید نفت این کشور را متوقف کرد. در حالی که تلاش‌ها برای کاستن از تنش در منطقه ادامه دارد، حمله موشکی روز گذشته به نفت‌کش ایرانی بار دیگر اوضاع منطقه را وخیم‌تر از آنچه بود، کرده است. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد:

ستاره صبح-

اطلاعیه شرکت ملی نفت‌کش ایران
شرکت ملی نفت‌کش ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده است: «نفت‌کش ایرانی متعلق به شرکت ملی نفت‌کش (NITC) است... دو مخزن اصلی نفت در این کشتی آسیب دیده و نفت موجود در آن در حال خروج به دریای سرخ است. خوشبختانه اکنون کشتی و همه کارکنان آن سالم و در وضع ایمن و با ثبات هستند و تنها بدنه کشتی اندکی آسیب دیده است که کارکنان کشتی درصدد کنترل آن هستند. کارشناسان فنی کشتی و کارشناسان مستقر در اتاق اضطرار شرکت ملی نفت‌کش ایران، در حال بررسی وضع و دلایل این حادثه هستند. در سانحه ایجاد شده در نفت‌کش ایرانی SABITI هیچ‌گونه حریقی رخ نداده و وضعیت کشتی با ثبات است. با این حال نشت نفت از نفت‌کش همچنان ادامه دارد و موجب آلودگی زیست‌محیطی شده است».

وزارت امور خارجه
سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به هدف قرار گرفتن نفت‌کش ایرانی «سابیتی» در دریای سرخ گفت: بررسی‌های انجام شده توسط شرکت ملی نفت‌کش ایران نشان می‌دهد که کشتی ایرانی از مکانی نزدیک به کریدور عبوری این نفت‌کش از شرق دریای سرخ، دو بار و به فاصله حدود نیم ساعت مورد هدف قرار گرفته و آسیب دیده است. وی با اشاره به تحت کنترل بودن شرایط نفت‌کش اظهار داشت: خوشبختانه خدمه نفت‌کش آسیبی ندیده‌اند و شناور در حالت پایدار قرار دارد. سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: در چند ماه گذشته برخی اقدامات تخریبی دیگر نیز علیه نفت‌کش‌های ایران در دریای سرخ صورت پذیرفته که بررسی‌ها در خصوص عوامل دخیل در این اقدامات در حال انجام است. وی با ابراز نگرانی در خصوص آلودگی ایجاد شده در منطقه به دلیل نشت شدید نفت از مخازن آسیب دیده کشتی، اعلام کرد: کلیه مسئولیت‌های ناشی از این اقدام از جمله آلودگی شدید زیست‌محیطی ایجاد شده در منطقه بر عهده عوامل این ماجراجویی خطرناک است. سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان تأکید کرد: بررسی جزئیات و عوامل این اقدام خطرناک ادامه داشته و پس از حصول نتیجه اعلام خواهد شد.

واکنش چین و روسیه
به نقل از رویترز، گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به هدف قرار گرفتن نفت‌کش ایرانی سابیتی از طرفین مربوطه خواست تا به وسیله همکاری با یکدیگر صلح و ثبات را در منطقه حفظ کنند. وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به هدف قرار گرفتن نفت‌کش ایرانی سابیتی اعلام کرد که هم‌اکنون نمی‌توان مقصر پشت پرده این حادثه را تعیین کرد.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا
سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد: این ناوگان از گزارش‌های رسانه‌ای درباره بروز حادثه برای نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ مطلع است، اما اطلاعات بیشتر و دقیقی ندارد. به گزارش رویترز، پت پاگانو، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین اظهار داشت: ما از گزارش‌ها دراین‌باره اطلاع داریم، اما اطلاعات بیشتری نداریم.

تکذیب اصابت موشک 
از خاک عربستان
در حالی که برخی رسانه‌ها بعد از حادثه برای نفت‌کش سابیتی در دریای سرخ، این حادثه را ناشی از اصابت موشک شلیک شده از عربستان اعلام کرده بودند، این موضوع از سوی شرکت ملی نفت‌کش تکذیب شد. شرکت ملی نفت‌کش ایران، اصابت موشک از خاک عربستان به نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ را تکذیب کرد. این نفت‌کش صبح روز گذشته در ۶۰ میلی بندر جده عربستان دچار سانحه شد، اگرچه برخی از احتمال تروریستی بودن این حادثه خبر می‌دهند، اما شلیک موشک به سمت این نفت‌کش از خاک عربستان تکذیب شده است. با وجود این حادثه، اکنون نفت‌کش در وضعیت پایداری قرار دارد و نشت نفت نیز متوقف شده و خدمه نفت‌کش در سلامت هستند.
بازتاب حادثه در رسانه‌های بین‌المللی
رسانه‌های بین‌المللی روز گذشته خبر حادثه نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ را در صدر اخبار مهم خود قرار دادند. وال‌استریت ژورنال به این نکته اشاره کرد که خدمه کشتی سالم هستند و بدنه کشتی آسیب اندکی دیده است. شبکه فرانس ۲۴ فرانسه در تارنمای خود نوشت، آخرین اطلاعات شرکت Refinitiv درباره سابیتی مربوط به ۱۴ اوت (۲۳ مرداد) است که در سواحل جنوبی ایران در خلیج‌فارس حضور داشت. این شرکت داده‌های مربوط به ردیابی کشتی‌ها را ثبت می‌کند. شبکه الجزیره انگلیسی به نقل از تارنمای Tankertrackers گزارش داد که این نفت‌کش حامل یک میلیون بشکه نفت بوده است. خبرگزاری فرانسه نوشت، این حادثه باعث شد تا بهای نفت بیش از دو درصد افزایش پیدا کند که این مسئله نگرانی‌های تازه‌ای درباره عرضه نفت به وجود آورده است. رویترز، تارنمای «مارکت‌واچ»، بلومبرگ و ... نیز در گزارش‌های خود افزایش بهای نفت را به عنوان تیتر انتخاب کردند. رسانه‌های عرب‌زبان مانند الجزیره، المیادین و رسانه‌های انگلیسی‌زبان همچون تایم، دیلی تلگراف، تایمز لندن، تلویزیون ان‌اچ‌کی ژاپن، سی‌ان‌ان، واشنگتن‌پست از جمله رسانه‌هایی هستند که به این حادثه پرداختند. شبکه‌های فاکس نیوز آمریکا و ای‌بی‌سی نیوز استرالیا در گزارش‌های خود به این نکته پرداختند که عربستان تاکنون دراین‌باره اظهارنظری نکرده است.

بازگشت نفت‌کش ایرانی 
به خلیج‌فارس
شرکت ملی نفت‌کش ایران اعلام کرد کشتی سانحه دیده سابیتی بعد از پایداری وضعیت کلی در حال حرکت به سمت آب‌های خلیج‌فارس است. این سانحه آسیب‌دیدگی در مخازن ۱ و ۲ در قسمت سمت راست کشتی به ابعاد نیم تا یک و نیم متر در بدنه کشتی ایجاد کرده است. منشأ این حملات هنوز مشخص نشده است و تحت بررسی و رصد کارشناسی و امنیتی قرار دارد. این کشتی هم‌اکنون با سرعتی کم در حال ترک منطقه و حرکت به سمت آب‌های خلیج‌فارس است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.