انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 60989 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۲۰ - 09:59
عبور زائران اربعین ایرانی از مرز ۳ میلیون نفر
ستاره صبح بررسی می‌کند

عبور زائران اربعین ایرانی از مرز ۳ میلیون نفر

اشاره: «اربعین» مصادف با ۲۰ صفر، چهلمین روز شهادت امام سوم شیعیان در سال ۶۱ هجری قمری در صحرای کربلا است. پس از سرنگونی صدام هرساله شیعیان جهان به‌ویژه ایرانی‌ها به‌سوی کربلا برای زیارت مزار امام حسین (ع) عزیمت می‌کنند، به‌گونه‌ای که «اربعین» به یکی از بزرگ‌ترین اجتماعات شیعیان تبدیل‌شده است. سال گذشته بیش از ۱۴ میلیون زائر که 2.5 میلیون نفر آنها ایرانی بودند در مراسم اربعین شرکت کردند. طبق آمار سامانه سماح تاکنون تعداد زائران ایرانی نسبت به سال گذشته 3 برابر شده است. مسافت پیاده‌روی اربعین میان دو شهر نجف و کربلا حدود ۸۰ کیلومتر است. پیاده‌روی کل مسیر حدود ۲۰ تا ۲۵ ساعت زمان می‌برد. ورود زائران میلیونی در یک بازه زمانی کوتاه فشار زیادی بر دستگاه‌های عراق وارد کرده است. اکنون مهم‌ترین مشکل زوار نبود خودرو برای حمل‌ونقل زوار در مسیر نجف تا کربلاست. ازدحام جمعیت و نبود زیرساخت‌های لازم در جاده‌ها و وسایل حمل‌ونقل عراق باعث شده چندین تصادف ناگوار در جاده‌ها رخ دهد که منجر به کشته شدن 30 ایرانی و مصدومیت 66 نفر شده است. گزارش پیشرو به روند برگزاری مراسم اربعین حسینی (ع) می‌پردازد.

ستاره صبح-

زائران ایرانی بیشتر از ۳ میلیون نفر
ثبت‌نام متقاضیان ایرانی در سامانه سماح برای حضور در مراسم اربعین از مرز سه میلیون نفر گذشت. بر اساس آخرین آمار اعلام‌شده از سوی وزارت کشور، از اول شهریور تاکنون تعداد سه میلیون و ۸۳ هزار و ۴۰ نفربرای حضور در مراسم اربعین در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند.بر اساس این آمار همچنان استان تهران با ۴۸۹ هزار و ۲۴۱ زائر، بیشترین تعداد زائر اربعین امسال رادار است و استان‌های خوزستان با ۳۱۱ هزار و ۸۰۸ نفر، استان اصفهان با ۲۵۴ هزار و ۴۷۸ نفر، استان خراسان رضوی با ۲۴۶ هزار و ۲۱۹ نفر و استان فارس با ۱۹۶ هزار و ۶۱۷ نفر در رده‌های بعدی قرار دارند.یادآوری می‌شود؛ ثبت‌نام در سامانه سماح تا ۲۵ مهرماه (دو روز مانده به‌روز اربعین) ادامه دارد و گفته می‌شود تاکنون حدود دو میلیون زائر ایرانی از مرزها خارج و به سمت شهرهای مقدس عراق حرکت کرده‌اند. اگرچه روز گذشته به دلیل کمبود امکانات عراق برای انتقال زائران از مرز به سمت شهرهای کربلا و نجف برای مدتی مرز شلمچه بسته شد و در سایر مرزها نیز عبور زائران از گیت‌های خروجی به‌کندی صورت گرفته و بسیاری از زائران شب را در کنار خطوط مرزی به صبح رساندند، اما در حال حاضر همه مرزها باز و انتقال زائران به عراق در جریان است.

کمبود وسیله نقلیه
به گفته سردار حیدر عباس زاده فرمانده انتظامی خوزستان سیل زائران و عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) به سمت مرز شلمچه و نبود زیرساخت لازم برای این حجم از زائران در خاک عراق باعث ایجاد مشکلاتی در سفر زائران اربعین شده است.کمبود وسیله نقلیه در شلمچه عراق موجب ازدحام زائران ایرانی و خارجی اربعین در این گذرگاه مرزی شده است. تا ظهر پنجشنبه بیش از ۴۰۰ هزار زائر از مرز شلمچه راهی کربلای معلا شدند که این رقم نسبت به سال گذشته افزایش سه برابری تردد را نشان می‌دهد.احمد محمدی‌تر -دبیر ستاد مرکزی اربعین- بابیان اینکه با تراکم جمعیت در دو سوی مرزهای ایران و عراق مواجه هستیم،‌ گفت: «تاکنون ۳۰ نفربر اثر حوادث ترافیکی جان خود را ازدست‌داده‌اند و ۵۰ نفر نیز مصدوم شده‌اند. پیکر جان‌باختگان و تعدادی از مصدومان به ایران بازگردانده شده‌‌اند.»
کرایه‌ زیاد از نجف تا کربلا
محمدی‌تر درباره اخباری مبنی بر دریافت کرایه‌های سنگین از مرز تا شهرهای نجف و کربلا گفت: «افرادی که خارج از ناوگان حمل‌ونقل عراق هستند، اقدام به دریافت کرایه‌های غیرمتعارف از زائران می‌کنند. دولت عراق مسائل راهپیمایی اربعین را یک مسئله عمومی و مردمی می‌داند و نه دولتی. از همین رو در عراق عمدتاً اگر خدماتی به زائران ارائه می‌شود بخش عمده آن توسط مردم عراق انجام می‌شود.»

تصادف دو اتوبوس‌ و واژگونی ون
رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین اعلام کرد: «شب جمعه در پی چندین تصادف در عراق ازجمله تصادف دو دستگاه اتوبوس و واژگونی ون حامل زائران ایرانی در خاک عراق ٦٦ نفر مصدوم شدند.»دکتر پیر حسین کولی وند، رئیس سازمان اورژانس کشور گفت:‌ «18 مهر در پی دو فقره تصادف سنگین در خاک عراق 66 نفر مصدوم از طریق سازمان هلال‌احمر ایران مستقر در عراق تحویل اورژانس پیش بیمارستانی حاضر در مرز مهران شدند.

تصادف در شمال دیوانیه
یک منبع امنیتی روز پنج‌شنبه اعلام کرد: در پی وقوع حادثه در شمال الدیوانیه در عراق، ۳ نفر از زائران اربعین کشته و ۲ تن دیگر نیز زخمی شدند.این منبع امنیتی به سومریه نیوزگفت: «۳ نفر از زائران اربعین امام حسین (ع) در جریان زیر گرفتن آنها از سوی یک خودرو در آزادراه رابط میان دیوانیه و منطقه السنیه در شمال این استان جان باختند.»این منبع با اشاره به اینکه در این حادثه همچنین ۲ زائر دیگر زخمی شدند، افزود: «نیروهای امنیتی محل حادثه را محاصره کردند و زخمی شدگان را به بیمارستانی در نزدیکی محل وقوع حادثه منتقل کردند و اجساد قربانیان را نیز برای شناسایی به پزشکی قانونی بردند.»
بغداد و شماری از استان‌های عراق تقریباً هرروز صحنه حوادث رانندگی است که منجر به کشته و زخمی شدن عده زیادی می‌شود. دلیل این تصادفات معمولاً عدم رعایت قوانین رانندگی و بدی جاده‌های عراق عنوان‌شده است.
۸۵۰۰ مرزبان در مرزها
سردار قاسم رضایی- فرمانده مرزبانی ناجا- با اشاره به فعالیت ۸۵۰۰ مرزبان در مرزها برای مأموریت اربعین حسینی گفت: «شاهد ضعف‌هایی در حوزه ترابری و حمل‌ونقل زوار اربعین در عراق هستیم.»

ساعات کار مرز خسروی
سرهنگ محمدرضا آمویی -معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه- بابیان اینکه مرز خسروی هرروز از ساعت ۷ صبح تا ۱۶ به روی زائران امام حسین (ع) باز است به تسنیم گفت: «در حال حاضر جمعیت زیادی از زائران در مرز خسروی حضور دارند و منتظر اعزام به کربلای معلی هستند که از طرف عراق آمادگی پذیرش این جمعیت وجود ندارد.»

«کنجانچم» مهم‌ترین گره ترافیکی
سردار یاری -فرمانده انتظامی ایلام- از تردد ۱۲۰ هزار دستگاه خودرو در مهران خبر داد و به مهر گفت: «کنجانچم مهم‌ترین گره ترافیکی استان است. از اول صفر تاکنون بیش از ۹۶۵ هزار نفر خروج و قریب به ۱۹۶ هزار نفر ورود به مرز مهران صورت گرفته است. در روز پنج‌شنبه قریب به ۲۸۶ هزار نفر ورود و خروج در مرز مهران صورت گرفته است. نسبت به سال گذشته ۳ برابر آمار جمعیت افزایش راداریم. مهم‌ترین گره ترافیکی استان از مسیر مهدی‌آباد تا تونل راه کربلا و از تونل راه کربلا تا منطقه کنجانچم است، گره سنگین در روزهای گذشته در این منطقه وجود داشت اما امروز با بسیج امکاناتی که داشتیم هم‌اکنون تا حدودی تردد در این محورها روان صورت می‌گیرد.»

انتقال ۵۸ زائر مصدوم از عراق 
به شلمچه
سخنگوی ستاد اربعین دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: «۵۸ زائر که در حوادث مختلف رانندگی در خاک عراق مصدوم شده‌اند از مرز شلمچه به بیمارستان‌های آبادان و خرمشهر منتقل شدند.»
امین منصور روز جمعه دراین‌باره به ایرنا گفت: «علاوه بر زائران مصدوم، اجساد پنج زائر فوت‌شده و یک مصدوم نخاعی نیز از مرز شلمچه به ایران منتقل شدند. بیشتر مصدومان از استان فارس هستند.»

علت تصادفات در مرزهای عراق
سردار سید تیمور حسینی -رئیس پلیس‌راه راهور ناجا- با اشاره به ترافیک سنگین در محورهای منتهی به مرزهای چهارگانه گفت: «متأسفانه در چند روز اخیر شاهد وقوع تصادفات در این محورها هستیم که عمدتاً به دلیل خستگی، خواب‌آلودگی، عجله و شتاب رانندگان رخ‌داده است. در چند روز اخیر حداقل چهار مورد تصادف مهم داشتیم، از طرفی جمعه یک تصادف در استان ایلام داشتیم که متأسفانه ۳ نفر کشته و ۴ نفر مجروح شدند.»
سرهنگ منصور رضا عزیزی -فرمانده هنگ‌ مرزی خرمشهر- پنجشنبه‌شب گفت: «برای حل مشکل جابه‌جایی زائران در خاک عراق، ۱۰۰ دستگاه اتوبوس از سوی عراق و ۱۰۰ دستگاه اتوبوس از ایران وارد عمل شدند.»

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.