انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بیشتر
کد خبر: 60985 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۱۹ - 23:14
حضور زنان در ورزشگاه آزادی ؛ آزمون موفق
گزارش

حضور زنان در ورزشگاه آزادی ؛ آزمون موفق

اشاره: حضور زنان ایرانی پس از 38 سال در ورزشگاه آزادی دستاورد تازه‌ای برای بانوانان به شمار می‌رود. موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها در دولت‌های سازندگی، اصلاحات مطرح بود، اما این موضوع در دولت اول احمدی‌نژاد قوت گرفت و قرار بود در سال 85 زنان اجازه ورود به ورزشگاه‌ها را پیدا کنند که در دقیقه 90 موضوع منتفی شد. پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید دولت به جد به دنبال باز کردن درهای استادیوم‌ها بود اما موانع گذشته وجود داشت. به نظر می‌رسد رایزنی و دیپلماسی دولت نتیجه داد و سرانجام زنان روز 17 مهر توانستند بار دیگر به ورزشگاه بروند و تیم موردعلاقه خود را حمایت کنند. این اتفاق را باید به فال نیک گرفت.

ستاره صبح-

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده بابیان اینکه معاونت زنان پیگیر ادامه حضور زنان در ورزشگاه است و به نظر مشکلی وجود ندارد، گفت: «حضور زنان در مسابقه فوتبال ایران - کامبوج به بهبود فضای فرهنگی ورزشگاه کمک کرد.»
معصومه ابتکار در گفت‌وگو با ایسنا بابیان اینکه تلاش برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها در آغاز دولت دوازدهم اوج گرفت، افزود: «در دولت دوازدهم شیوه‌نامه‌ای در زمستان سال 96 نهایی شد و بر اساس آن دستگاه‌ها مکلف شدند تا اقدامات لازم مانند تأمین امنیت، زیرساخت‌ها و ... برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها فراهم کنند، همچنین رایزنی‌های لازم برای حضور زنان به ورزشگاه‌ها انجام شد.»
وی در ادامه بابیان اینکه فیفا درزمینه ورود زنان به ورزشگاه‌ها به‌طورکلی با وزارت ورزش و جوانان در ارتباط بوده است، اظهار کرد: «معاونت امور زنان و خانواده ارتباطی با فیفا نداشته، اما وزارت ورزش و جوانان صحبت‌هایی با فیفا داشته است.»ابتکار در ادامه با اشاره به وضعیت فرهنگی حاکم در ورزشگاه آزادی، گفت: «مشکل فرهنگی در این زمینه وجود نداشت. فضای فرهنگی و جو ورزشگاه پرنشاط و مثبت بود و حضور زنان فضای ورزشگاه را تلطیف کرد.»

حضور زنان در ورزشگاه حق 
جوانان است 
وی با تأکید بر اینکه حضور زنان در ورزشگاه حق جوانان است، یادآور شد: « حضور زنان در ورزشگاه به بهبود فضای فرهنگی ورزشگاه کمک می‌کند. به‌طورکلی این نوع مسابقات و ورزش‌ها تأثیر بالایی در سلامت جسم و سلامت روح و روان دارد که حضور زنان نیز به این مسئله کمک می‌کند.»

وزارت ورزش و جوانان موافق نرده‌کشی نبود
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه موضوع ورزشگاه به یک دستاورد تبدیل‌شده است، درباره جداسازی قسمت بانوان ورزشگاه آزادی تأکید کرد: «به نظر حتی وزارت ورزش و جوانان موافق نرده‌کشی نبوده و از منظری که مشاهده شد نیز چندان مسئله خاصی وجود نداشت. همچنین نیروهای انتظامی در این زمینه  همکاری داشتند. حضور زنان منظم بود و اتفاق خاصی رخ نداد.»
وی در پاسخ به این سؤال که مسئولان نسبت به حضور امروز زنان در ورزشگاه آزادی چه نظری داشتند؟، گفت: «بسیاری از مسئولان که در ورزشگاه حاضر بودند نسبت به حضور زنان رضایت داشتند، به نظر می‌رسد مسابقه روز جمعه برای افرادی که نسبت به حضور زنان در ورزشگاه نگران بودند، آزمون موفقی بود.»ابتکار در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا معاونت زنان برای ادامه‌دار بودن حضور زنان در ورزشگاه‌ها رایزنی انجام داده است؟ نیز پاسخ داد: «یکی از علت موفقیت زنان در عرصه‌هایی که پیشرفت می‌کنند آن است که پیشرفت آنها توأم با صبر، حوصله، تعامل، تلاش و پیگیری صورت می‌گیرد. بانوان به دنبال آن نیستند که بخواهند از طریق تقابل و درگیری پیشرفت کنند. در جامعه ما که جامعه‌ای متکثر هستیم باید تلاش کنیم تا به نقطه اشتراک برسیم. معاونت زنان پیگیر ادامه حضور زنان در ورزشگاه است و به نظر مشکلی وجود ندارد. وزارت ورزش و جوانان پیگیر این موضوع است و امیدواریم این موضوع ادامه یابد.»ابتکار موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها را ازآن‌جهت که فضای فرهنگی را تغییر می‌دهند اتفاق مهمی خواند و گفت: زنان در عرصه ورزش قهرمانی و ورزش همگانی پیشرفت‌های فوق‌العاده‌ای داشته‌اند. زنان در تمامی فدراسیون‌های ورزشی حتی به‌عنوان نائب رئیس فدراسیون حضور پررنگ و قوی دارند. امروز نیمی از فعالیت‌های ورزشی که در کمیته ملی المپیک صورت می‌گیرد متعلق به زنان ورزشکار ایران است.»

کریم انصاری‌فرد: منتظر تماشاگران خانم هستیم
مهاجم تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید در انتظار تماشاگران خانم بیشتری دربازی‌های مهم است. حضور بانوان در ورزشگاه برای تیم ملی ایران خوش بود و شاگردان ویلموتس توانستند تیم بی‌دفاع کامبوج را با 14 گل شکست دهند و یک‌شب به‌یادماندنی را ثبت کنند.در این دیدار بازیکنان زیادی موفق به گلزنی شدند و برخی از بازیکنان ازجمله کریم انصاری‌فرد هم هت تریک کردند و توانستند تعداد گل‌های ملی خود را هم افزایش دهند.کریم انصاری‌فرد در گفت‌وگو با سرویس ورزشی جی پلاس؛ درباره زدن گل‌های متعدد به تیم ملی کامبوج و ثبت سومین پیروزی پرگل تاریخ تیم ملی گفت: «خدا را شکر توانستیم گل‌های زیادی بزنیم و بازی هجومی انجام دهیم تا دل مردم شاد شود. امیدوارم مردم بازی خوبی دیده باشند و ما هم این روند را ادامه دهیم.» وی ضمن تشکر از حضور بانوان بعد از اتمام بازی گفت: «بانوان در بخش‌های مختلف جامعه به ایفای نقش می‌پردازند و پابه‌پای مردان پیش می‌روند. حضور در و ورزشگاه هم حقشان است که توانستند در بازی با کامبوج به خواسته خود برسند.»مهاجم تیم ملی با ابراز امیدواری برای حضور بیشتر بانوان دربازی‌های مهم‌تر گفت: امیدوارم با تدابیر لازم، این روند ادامه داشته باشد چراکه استقبال بانوان باعث می‌شود تماشاگران بیشتری در ورزشگاه حضور پیدا کنند. دربازی‌هایی که تماشاگر کمتری دارند، حضور بانوان تأثیرگذار است.

بازتاب حضور زنان در جهان
*صفحه اینستاگرام کنفدراسیون فوتبال آسیا به این موضوع واکنش نشان داد و آن را اتفاقی خوب برای فوتبال ایران دانست.
*بلی چر ریپورت هم نوشت بعد از ۴۰ سال زنان ایرانی این اجازه را به دست آوردند تا بازی تیم ملی فوتبال کشورشان را از نزدیک تماشا کنند.
*ItaSportPress  نوشت: ایران تاریخ‌سازی کرد. این دیدار یک بازی دو سر برد برای ایران بود. آنها هم به برد پرگلی برابر کامبوج دست یافتند و هم آنکه تماشاگران بانو ایرانی نیز در ورزشگاه بازی تیم ملی کشورشان را از نزدیک تماشا کردند.
*گلوبو نوشت: از ۵ اکتبر ۱۹۸۱ که دو تیم استقلال و پرسپولیس برابر هم قرار گرفتند، ۳۸ سال می‌گذرد و در این مدت تماشاگران زن نتوانستند در ورزشگاه آزادی تیم ملی کشورشان را حمایت کنند ولی این روند در بازی برابر کامبوج به پایان رسید. هیچ قانون شفافی درباره ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه وجود ندارد، ولی ایرانی‌ها که تمایل به تغییرات دارند و علاقه وافری نیز به فوتبال دارند توانستند به این اتفاق مهم دست یابند.
*رویترز، آسوشیتدپرس و تی‌دی آلمان نیز به بررسی حضور زنان در ایران و همکاری خوب ایران با فیفا پرداختند که یکی از اتفاقات خوب فوتبالی جهان رخ داد.
*گاردین در مقاله‌ای مفصل به این بحث پرداخت و از آینده حضور تماشاگران زن ایرانی در ورزشگاه نوشت.
*بی‌بی‌سی و سی‌ان‌ان نیز در کنار آس اسپانیا از جشن هواداران زن ایرانی در آزادی خبر دادند که در یک روز تاریخی به وقوع پیوست و در آن تیم ملی ایران توانست برد پرگلی برابر کامبوج به دست بیاورد.
*در گزارش نشریه اکیپ آمده است: پیروزی ایران برابر کامبوج تنها در زمین بازی به دست نیامد و در رابطه با برابری زنان و مردان نیز اتفاق مثبتی در ورزشگاه رخ داد و برای اولین بار زنان اجازه حضور در ورزشگاه را به دست آوردند تا یک برد دیگر برای ایران ثبت شود.
*لوموند فرانسه، بخش رسانه‌ای گاردین و شبکه‌های توئیتر رسانه‌های ورزشی دنیا نیز این اتفاق را بازتاب داده‌اند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.