انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
جزییات واریز مابه‌التفاوت‌ افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی
آیا افزایش قیمت‌ها ترمز د‌ارد‌ یا خیر؟
دلایل افزایش قیمت مسکن
چگونه می‌توان از تهدید کرونا فرصت ساخت؟
سرنوشت خانه‌های خالی چه می‌شود؟
رشد شاخص بورس؛ صعود قیمت ارز و سکه
دلایل منفی شدن رشد اقتصادی و کاهش تولید ناخالص داخلی در سال 98
منشأ نوسان قیمت ارز داخلی است یا خارجی؟
معرفی متخلفان ارزی به مردم
دلایل کاهش ارزش پول ملی چیست؟
سوءمدیریت، وجود ساختارهای نامناسب اقتصادی و تحریم‌ها، دلیل نوسان قیمت‌هاست
شوک ارزی بی‌سابقه
دلیل نوسان و افزایش نرخ ارز چیست؟
سقوط قیمت نفت و شاخص بورس؛ صعود طلا و ارز
تامین کسری بودجه با فروش اوراق بدهی، برای عبور از شرایط تحریم و کرونا
اقتصاد جهان پنج درصد کوچک می‌شود
دستگاه قضا تخلفات دو نماینده بازداشت شده را مشخص کند
آغاز احداث استراتژیک‌ترین طرح ملی انتقال انرژی
فـروش اوراق به مردم
جزییات آغاز پرداخت تسهیلات کرونا از روز شنبه آینده
افزایش اجاره‌بهای مسکن متأثر از نرخ تورم است، نه تعیین قیمت دستوری
واکنش وزارت نفت به اتهامات خبرگزاری فارس
افزایش سود نرخ بانکی به 22 درصد
صعود سکه؛ عقب‌نشینی دلار
تاثیر تنش‌های اقتصادی و سیاسی بر افزایش قیمت طلا
راهکار «جهش تولید» چیست؟
صعود ارز، سکه و بورس
واگذاری 330 هزار مسکن یکم
مشوق‌های ویژه برای صادرکنندگان ارزی
سکه د‌ر کانال 10 میلیون د‌لار د‌ر مرز 22 هزار تومان
تحلیل جامعه‌شناختی از پروند‌ه اکبر طبری
بیشتر
کد خبر: 60982 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۱۹ - 14:28
در اجلاس بین‌المللی «اقتصاد جهانی و تحریم‌ها» چه گذشت؟
گزارش

در اجلاس بین‌المللی «اقتصاد جهانی و تحریم‌ها» چه گذشت؟

اشاره: روز گذشته اجلاس بین‌المللی «اقتصاد جهانی و تحریم‌ها» در دانشگاه الزهرا برگزار شد. هدف از این جلسه تحلیل و تفسیر تحریم های یک جانبه ایالات متحده علیه ایران بود. محمد جواد ظریف در این اجلاس سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه کشورمان و تعریف «تحریم و تروریسم اقتصادی» و استفاده از واژه «تحریم» برای اقدامات ایالات‌متحده آمریکا مبنای حقوقی ندارد و گفت: «اقدامات این کشور نه‌تنها ناقض برجام که ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است. این اقدامات نه‌تنها برای اجرای قانون نیست که برای نقض قانون و استفاده غیرحقوقی این کشور از یک عنوان حقوقی است.»

ستاره صبح-

وزیر امور خارجه در اجلاس بین‌المللی «اقتصاد جهانی و تحریم‌ها» با طرح این سؤال که چرا ما به اقدامات آمریکا تروریسم اقتصادی می‌گوییم؟ گفت: «اقدامات قهرآمیز و تحقیرآمیز علیه غیرنظامیان را اقدام تروریستی می‌گویند.
 وقتی پمپئو به‌صراحت می‌گوید اگر مردم ایران می‌خواهند غذا برای خوردن داشته باشند باید دولتشان را وادار کنند که سیاستش را تغییر دهد. من فکر می‌کنم پمپئو مشاوران و حقوقدانان خوبی ندارد، چون این حرف یعنی تروریسم که جنایت جنگی است.»
دکتر ظریف با اشاره به این سخن وزیر خارجه آمریکا گفت: «گرسنگی دادن از مصادیق جنایات جنگی و تروریسم نیز از مصادیق جرم بین‌المللی است. این اقدام آمریکا نه‌تنها حائز شرایط تحریم نیست، بلکه دربردارنده شرایط حقوقی برای تروریسم اقتصادی است و تروریسم و جنگ اقتصادی به دلیل اینکه هدف اصلی آنها شهروندان غیرنظامی هستند جنایت جنگی محسوب می‌شود.»  
راهکار مقاومت حداکثری است
دکتر ظریف راهکار نخست و بنیادین نظام جمهوری اسلامی ایران و مردم را برای مواجهه با فشار حداکثری ایالات‌متحده آمریکا، مقاومت حداکثری دانست و ضمن توجه به اتکای به داخل و توانمندی‌های داخلی به‌عنوان جلوه‌های این مقاومت، اظهار داشت: «توانمندی‌های کشور در این مسیر در حال افزایش است.» وزیر امور خارجه کشورمان به حداقل رساندن تنش‌های غیر سرور در روابط با سایر دولت‌ها و به‌ویژه همسایگان با رعایت اصول حکمت، عزت و مصلحت را از راه‌های مقابله با تروریسم اقتصادی آمریکا دانست و گفت:«باید معتقد و ملتزم باشیم که توان ملی خود را بر روی هدف آنی یعنی مقابله با تروریسم اقتصادی آمریکا و عبور از این شرایط متمرکز کنیم.  اجازه ندهیم آمریکا سیاست‌های خصمانه و غیرقانونی خود علیه ایران را به موضوع و موضع جامع بین‌المللی تبدیل کند و صورت‌مسئله و تروریسم اقتصادی یکجانبِ خود علیه ملت ایران را به موضوع مشروع بین‌المللی تغییر دهد.»

استفاده از ارزهای ملی
وزیر امور خارجه کشورمان استفاده از ارزهای ملی در مبادلات اقتصادی را یکی دیگر از راه‌های مقابله با تروریسم اقتصادی آمریکا دانست و گفت: ما با بسیاری از کشورها مذاکرات را برای روش‌های پیچیده تهاتری آغاز کرده‌ایم که برخی از موارد به سامان رسیده و برخی نیز در شرف به سامان رسیدن است و سیستم اینسیتکس را که اروپایی‌ها مطرح کرده‌اند - اگر اروپایی‌ها توان و اراده سیاسی خود را داشته باشند - بر همین مبنا استوار است و این برای آمریکا زنگ خطری است که نزدیک‌ترین دوستان آمریکا لااقل در تئوری و نه در عمل در حال فاصله گرفتن از دلار هستند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.