انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خیز ترکیه برای نابودی کردها
احتمال حمله داعش در روز اربعین
چرخش روسیه به سمت عربستان و امارات
اهداف پیدا و پنهان ترکیه از قتل‌عام کردهای شمال سوریه
تهدید به گروگانگیری شهروندان آمریکایی مستقردر عراق
پس‌لرزه احتمالی رسوایی ترامپ در اوکراین برای ایران
ادامه واکنش‌ها به حمله به مراکز نفتی عربستان
اعتراض عراقی‌ها علیه فساد، بیکاری و ناکارآمدی
فرق ایده گفتگوهای تمدن‌های خاتمی با طرح صلح هرمز روحانی
میانجی‌گری نخست‌وزیر عراق بین تهران - ریاض
اخبار ضدونقیض از عملیات بزرگ انصارالله علیه ائتلاف سعودی
فاصله گرفتن منطقه از درگیری نظامی
راهکار رفع تنش میان ایران و آمریکا چیست ؟
حاکمیت درمورد آمریکا دوصدایی نیست
دیپلماسی به‌صورت پنهانی صورت می‌گرفت
مذاکره با طالبان؛ صلح یا مشروعیت بخشی به تروریسم
آیا ترامپ به خواست نئوکان‌ها درباره ایران تن خواهد داد؟
خطر تائید جنگ تجاری آمریکا با چین بر اقتصادهای نوظهور
زمان نرمش میان ایران و غرب است
اشتباه سیاست ترامپ درباره ایران
شرط دیدار روحانی و ترامپ
چرا ترکیه با کردها در سوریه می‌جنگد؟
تلاش افغان ها برای استقرار جمهوریت در میانه خون و آتش
سرمنشا فساد‌ها کجاست؟
واکنش سردار نقدی به سخنان بهزاد نبوی
تلاش افغان ها برای استقرار جمهوریت در میانه خون و آتش
مزیت‌های اتحادیه «اوراسیا» برای اقتصاد ایران
مذاکره‌ای که انجام نشد
چراغ سبز آمریکا و روسیه به ترکیه برای حمله به کردها
روشنگری؛ دستاورد سفر روحانی به سازمان ملل
آیا ترامپ استیضاح می‌شود؟
بازخوانی تفسیر شورای نگهبان از اصل 113 قانون اساسی
پاکستان و روسیه؛ میانجیگرهای موثر
سیاست «فشار حداکثری» پشیزی ارزش ندارد
ظریف در نیویورک؛ ترامپ در اتاق جنگ
ایران یک طرف؛ غرب طرف دیگر
خشم عراقی‌ها تهدیدی برای بازار نفت
تاثیرهرج‌ومرج سیاسی در آمریکا بر اعتماد جهانی
مذاکره با واشنگتن حرام نیست
گسترش نفوذ روسیه در خاورمیانه
انقلاب نه؛ اصلاحات آری
تغییر ماهیت جهانی جنگ با عملیات پهپادی
آخرین تحولات پاکسازی قومی کردهای شمال سوریه توسط ترکیه
رهبری راه مذاکره را نبسته‌اند
چرا ترامپ به ایران حمله نخواهد کرد؟
حمله موشکی به نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ
روابط شعله‌ور ایران و عربستان
تحریم مانع توسعه‌
محکومیت جهانی پاک‌سازی قومی کردها
مذاکرات کره شمالی و آمریکا ناکام ماند
بیشتر
کد خبر: 60969 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۱۷ - 09:33
اهداف پیدا و پنهان ترکیه از قتل‌عام کردهای شمال سوریه
فریدون مجلسی، تحلیلگر مسائل منطقه و بین‌الملل در گفت‌وگو با ستاره صبح تشریح کرد

اهداف پیدا و پنهان ترکیه از قتل‌عام کردهای شمال سوریه

اشاره: رسانه‌های رسمی سوریه شامگاه دوشنبه اعلام کردند، ترکیه حملاتی هوایی به برخی مواضع شبه‌نظامیان کرد در حومه استان «حسکه» در شمال شرق این کشور صورت دادند. اقدامی که آغازی بر عملیات گسترده نظامی ترکیه علیه کردهای شمال سوریه ارزیابی می‌شود. رجب طیب اردوغان پیش از این گفته بود برای تحقق صلح قصد دارد تا کردهای شمال سوریه را از بین ببرد، اما روشن نیست وی چگونه می‌خواهد صلح را با کشتار مردم یک منطقه به ارمغان آورد؟ ترکیه پیش از این نیز در عملیات «شاخه زیتون» در سال 96 بیش از 500 غیرنظامی را در «عفرین» سوریه قتل‌عام کرده بود. اقدامی که آن زمان هم به بهانه صلح صورت گرفت. در همین راستا به سراغ فریدون مجلسی، تحلیلگر مسائل منطقه و بین‌الملل رفته‌ایم. وی معتقد است صلح صرفاً بهانه‌ای برای دولت اردوغان است و او می‌خواهد از طریق سرکوب کردها در شمال سوریه، پناهنده‌های عرب سوری را که عموماً از مخالفان دولت بشار اسد هستند، در شمال سوریه اسکان دهد. اقدامی که می‌تواند کانون نفوذی برای ترکیه علیه دولت مرکزی سوریه شود. در ادامه گفت‌وگوی ستاره صبح با این کارشناس مسائل منطقه را می‌خوانید:

ستاره صبح-

  روز گذشته نخستین اقدام نظامی ترکیه علیه کردهای شمال سوریه در قالب حمله هوایی به برخی مواضع نیروهای سوریه دموکراتیک صورت گرفت. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه پیش از این گفته بود عملیات نظامی در شمال سوریه علیه کردها برای تحقق صلح و ثبات انجام می‌شود. به نظر شما آیا اقدام نظامی و کشتار مردم یک منطقه می‌تواند صلح به ارمغان آورد یا خیر؟
برای پاسخ به این پرسش بهتر است به جنگ‌هایی که تاکنون رخ داده و انسان‌های بسیاری در آن‌ها کشته یا آواره شده‌اند، نگاه کرد. با نگاهی به دیگر جنگ‌ها درمی‌یابیم که به همان اندازه که هر جنگ دیگری در تقابل با صلح قرار دارد، عملیات نظامی ترکیه علیه کردهای شمال سوریه نیز به صلح کمکی نخواهد کرد. صلح زمانی ایجاد می‌شود که با رعایت قوانین بین‌المللی با موضوعات برخورد شود. ترکیه اگر مشکلی با کردهای شمال سوریه دارد باید اعتراض خود را به مجامع بین‌المللی ارجاع دهد و اگر به دنبال صلح حقیقی است از سرکوب کردها و حمله به آن‌ها دست بکشد. اقدام نظامی ترکیه که از روز گذشته آغاز شده، تجاوز به خاک سوریه است. دولت اردوغان نگران است که کردهای ترکیه تحت تأثیر کردهای سوریه قرار گیرند و برای دست یافتن به حقوق‌شان به مخالفت با دولت مرکزی ترکیه برخیزند. مشکل اصلی اردوغان به داخل کشورش بازمی‌گردد. دولت او به جای آنکه با رعایت حقوق یکسان برای مردم ترکیه اعم از کرد یا ترک، خطر امنیتی کشورش را کاهش دهد، تصور می‌کند که با از بین بردن مقاومت کردهای شمال سوریه که اکنون به دلیل تجربه جنگ با داعش و بهره‌مندی از حمایت‌های آمریکا توانایی بیشتری نسبت به گذشته دارند، می‌تواند خود را از خطر امنیتی کردها مصون کند. این در حالی است که چنین ایده‌ای از اساس غلط است و نمی‌توان با پاک کردن صورت مسئله که همان رعایت حقوق کردها به مانند دیگر شهروندان ترکیه است، این مشکل را حل‌وفصل کرد.

  به نظر شما چه دلایل دیگری پشت اقدام نظامی ترکیه علیه کردهای شمال سوریه قرار دارد؟
مسئله صلح برای ترک‌ها فقط یک بهانه است؛ چراکه دولت اردوغان می‌خواهد در منطقه حائل شمال سوریه، چندین میلیون پناهنده سوری که عموم آن‌ها اعراب و مخالفان دولت بشار اسد هستند را در بخش‌های کردنشین شمال سوریه مستقر کند. این کار باعث می‌شود تا تمرکز کردهای سوریه در شمال این کشور از بین برود و از احتمال هرگونه مطالبه خودمختاری کردهای ترکیه بکاهد. درواقع ترکیه می‌خواهد با یک تیر دو نشان بزند، یعنی هم خودش را از شرّ پناهنده‌های سوری راحت کند و هم کردهای شمال سوریه را با اقدامات نظامی از بین ببرد. اگر هدف دولت اردوغان برای استقرار سوری‌های مخالف بشار اسد در شمال سوریه محقق شود، این منطقه می‌تواند تبدیل به یک کانون نفوذ برای ترکیه شود که به عقیده من این هدف قابل تحقق نیست. متأسفانه اردوغان و دولت او درک مناسبی از تغییرات زمانه ندارند و متوجه نیستند که دیگر یک دولت نمی‌تواند به سادگی تاریخ، فرهنگ و چینش جمعیتی یک منطقه را تغییر دهند. نکته دیگر است که تعداد کردها در سوریه به اندازه‌ای نیست که باعث بیم و هراس ترکیه شود، مگر آنکه به این نتیجه برسیم ترکیه در برابر آمار واقعی کردها و توان‌شان خود را ضعیف می‌داند و از این‌رو تلاش دارد کردها را سرکوب نظامی کند. من فکر می‌کنم عملیات نظامی علیه کردهای شمال سوریه، یک آزمایش برای دولت ترکیه است، به ویژه آنکه این اقدام اردوغان مخالفان جدی در داخل ترکیه دارد و یکی از رقبای اصلی او به دولت هشدار داده تا در ورطه جنگ با کردهای شمال سوریه نیفتد. مسئله مهم دیگر این است که چنین جنگ‌هایی در منطقه ثمره‌اش نه برای مردم، بلکه برای بیگانگان خارج از منطقه است و بهتر است کشورهای منطقه به جای آنکه سرمایه‌های خود را هزینه اینگونه جنگ‌های بی‌نتیجه کنند، صرف رفاه، برقراری دموکراسی، صلح و بازسازی کشورهای خود کنند.

  دولت آمریکا علی‌رغم آنکه طی جنگ داخلی سوریه از متحدان اصلی کردها به حساب می‌آمد، اما حال که ترکیه قصد جنگ تمام‌عیار علیه کردهای سوریه دارد، شمال سوریه را ترک کرده و در عمل کردها را تنها گذاشته است. به نظر شما چرا هر زمان پای امنیت کردها به میان می‌آید، این اقلیت قومی در منطقه تنها می‌ماند و حتی حامیان سنتی‌شان از آن‌ها حمایت نمی‌کنند؟
تنها ماندن کردها، به ویژه در سوریه که تعدادشان چندان زیاد نیست، بارها رخ داده است. متأسفانه کردها در طی جنگ داخلی سوریه به سپر بلا تبدیل شدند و در زمان جنگ با داعش از نیروهای‌شان بهره‌برداری ابزاری شد. آمریکایی‌ها امیدهای فراوانی به آن‌ها دادند، اما امروز تمامی آن امیدها بر باد رفته است. به همین خاطر بهتر است کردها درمورد مسائلشان با دولت مرکزی خود به توافق برسند و با کشورهای ثالث وارد معامله نشوند. عدم حمایت آمریکا از کردهای شمال سوریه و خروج نظامیان این کشور در زمانی که ترکیه قصد کشتار کردها را کرده، آزمون خوبی برای همه بود تا متوجه شوند نباید به دولت‌های ثالث، حتی کشوری مثل آمریکا اعتماد کرد. هیلاری کلینتون یک‌بار صریحاً از چگونگی تشکیل القاعده توسط ایالات‌متحده برای جنگ با شوروی در افغانستان و رها کردن این گروه شبه‌نظامی پس از خروج شوروی از افغانستان سخن گفته بود. اقدامی که موجب شد تا این گروه شبه‌نظامی به یک جریان تروریستی تبدیل شود و منطقه و دنیا را تهدید کند. هم‌اکنون دولت مرکزی سوریه نیاز دارد تا قومیت‌های مختلف در کشورش را حمایت کند. این موضوع یکی از ثمراتش دموکراتیک‌تر شدن رویکرد دولت مرکزی خواهد بود و همچنین قومیت‌ها خواهند توانست حقوقی برای خود در چارچوب یک کشور منسجم و متحد به دست آورند. اینکه کردها به اسرائیل یا آمریکا متکی شوند، ثمره‌ای برای‌شان نخواهد داشت و صرفاً موجب می‌شود تا کردها مورد سوءاستفاده و بهره‌برداری ابزاری قرار گیرند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.