انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
جزییات واریز مابه‌التفاوت‌ افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی
آیا افزایش قیمت‌ها ترمز د‌ارد‌ یا خیر؟
دلایل افزایش قیمت مسکن
چگونه می‌توان از تهدید کرونا فرصت ساخت؟
سرنوشت خانه‌های خالی چه می‌شود؟
رشد شاخص بورس؛ صعود قیمت ارز و سکه
دلایل منفی شدن رشد اقتصادی و کاهش تولید ناخالص داخلی در سال 98
منشأ نوسان قیمت ارز داخلی است یا خارجی؟
معرفی متخلفان ارزی به مردم
دلایل کاهش ارزش پول ملی چیست؟
سوءمدیریت، وجود ساختارهای نامناسب اقتصادی و تحریم‌ها، دلیل نوسان قیمت‌هاست
شوک ارزی بی‌سابقه
دلیل نوسان و افزایش نرخ ارز چیست؟
سقوط قیمت نفت و شاخص بورس؛ صعود طلا و ارز
تامین کسری بودجه با فروش اوراق بدهی، برای عبور از شرایط تحریم و کرونا
اقتصاد جهان پنج درصد کوچک می‌شود
دستگاه قضا تخلفات دو نماینده بازداشت شده را مشخص کند
آغاز احداث استراتژیک‌ترین طرح ملی انتقال انرژی
فـروش اوراق به مردم
جزییات آغاز پرداخت تسهیلات کرونا از روز شنبه آینده
افزایش اجاره‌بهای مسکن متأثر از نرخ تورم است، نه تعیین قیمت دستوری
واکنش وزارت نفت به اتهامات خبرگزاری فارس
افزایش سود نرخ بانکی به 22 درصد
صعود سکه؛ عقب‌نشینی دلار
تاثیر تنش‌های اقتصادی و سیاسی بر افزایش قیمت طلا
راهکار «جهش تولید» چیست؟
صعود ارز، سکه و بورس
واگذاری 330 هزار مسکن یکم
مشوق‌های ویژه برای صادرکنندگان ارزی
سکه د‌ر کانال 10 میلیون د‌لار د‌ر مرز 22 هزار تومان
تحلیل جامعه‌شناختی از پروند‌ه اکبر طبری
بیشتر
کد خبر: 60959 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۱۶ - 09:20
50 میلیارد دلار در سال
مرکز پژوهش های مجلس میزان یارانه پنهان حامل های انرژی را بررسی و منتشر کرد

50 میلیارد دلار در سال

اشاره:اجرای اقتصاد مقاومتی کشور را به سمت هدفمند سازی یارانه‌ها هدایت می کند. دولت برای تأمین کسری بودجه سال 99 مجبور به اصلاح نظام یارانه است. در این راستا دو گزینه پیش رو دارد یا یارانه آشکار را که به 77 میلیون نفر می‌دهد هدفمند کند یا یارانه پنهان انرژی را قطع و قیمت حامل های انرژی را واقعی کند. گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد که بیش از سه‌چهارم یارانه هیدروکربوری به غیر خانوار اختصاص دارد. درواقع انرژی ارزان مهم‌ترین روش حمایت دولت از بخش تولید در ایران است. بنابراین هرگونه سیاست‌گذاری درباره تغییر این روش نیازمند توجه به تبعات و آثار افزایش قیمت حامل‌های انرژی بر بخش تولید و درنهایت افزایش قیمت‌ها در بازار است. با توجه به شرایط اقتصادی کشور و جنگ اقتصادی که اقشار کم‌درآمد را هدف قرار داده است، به نظر می‌رسد بهتر است دولت ابتدا یارانه آشکار دهک‌های بالا را قطع کند، چون با حذف یارانه پنهان قیمت کالاها گران خواهد شد و فشار به مردم وارد می‌شود. کارشناسان عقیده دارند که حذف یارانه پنهان باید تدریجی و در قالب سهمیه‌بندی سوخت صورت گیرد.از سوی دیگر از سال 94 قیمت بنزین در کشور افزایش نیافته است. ایران بیشترین یارانه را در جهان به شهروندان می‌دهد، ارزان بودن قیمت بنزین باعث آلودگی هوا در شهرها شده است. در گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمار استفاده از انرژی در بخش‌های مختلف بررسی و تحلیل می‌شود.

ستاره صبح-

ایجاد بحران‌های زیست‌محیطی و اقتصادی
بر اساس اعلام بانک جهانی سرانه خط فقر در جهان ۲ دلار در روز است، ایران روزانه نزدیک به ۲.۲ دلار یارانه سوخت فسیلی به شهروندان خود می‌دهد. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از سوی سازمان بین‌المللی انرژی، ایران یکی از بالاترین یارانه‌های انرژی را در جهان به شهروندان خودپرداخت می‌کند که البته ناکارآمدی این شیوه پرداخت بیش‌ازپیش مشخص‌شده است. هرچند با احتساب دلار ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومانی، دولت به ازای هر شهروند ایرانی روزانه ۲۵هزار و ۸۰ تومان یارانه سوخت‌های فسیلی تخصیص می‌دهد، اما در عمل این شرایط منجر به بهبود وضعیت رفاهی نشده و در عمل مصرف بالای سوخت بحران‌های زیست‌محیطی و اقتصادی را به همراه داشته است.

یارانه انرژی در سال چقدر است؟ 
 ایران در حالی سالانه ۶۹ میلیارد دلار یارانه انرژی به شهروندان خودپرداخت می‌کند که سایر کشورهای نفت خیر همسایه در این حوزه رتبه‌هایی پایین‌تر از ایران را به خود اختصاص داده‌اند. یارانه سوخت‌های فسیلی در عربستان کمی بیش از ۴۰ میلیارد دلار اعلام‌شده است.  در این میان حجم یارانه‌های پرداختی به سوخت‌های فسیلی در عراق، قزاقستان، کویت، ازبکستان، آرژانتین، ترکمنستان، لیبی، اوکراین و آفریقای جنوبی بسیار کمتر از ایران گزارش‌شده است.  میزان یارانه انرژی پرداختی در این کشورها کمتر از ۱۰ میلیارد دلار است. کمترین یارانه در این حوزه در آفریقای جنوبی پرداخت می‌شود.

مصرف بالای انرژی در ایران
 قیمت حامل‌های انرژی در ایران اندک است. ایران پس از ونزوئلا دومین بنزین ارزان جهان را عرضه می‌کند. پایین بودن قیمت سوخت در ایران زمینه را برای قاچاق گسترده حامل‌های انرژی از ایران فراهم کرده است.بررسی‌ها نشان می‌دهد تنها در سال جاری بنزین یارانه پنهانی برابر با ۱۸۰ هزار میلیارد تومان است. درعین‌حال آخرین بررسی‌های صورت گرفته توسط بانک مرکزی نشان می‌دهد کمتر از ۵۰ درصد جامعه ایران خودروی شخصی دارند، به‌این‌ترتیب یارانه تخصیص‌یافته به بنزین اتفاقاً دهک‌های پردرآمد را در ایران نشانه می‌رود .

شکاف طبقاتی 
محاسبات صورت گرفته حکایت از آن دارد که ضریب برخورداری ثروتمندان از یارانه بنزین ۲۳ برابر دهک‌های کم‌درآمد است که تداوم این روند شکاف طبقاتی را افزایش داده و درنتیجه یارانه اهدافی عکس هدف اصلی تخصیص را محقق می‌نماید. قیمت بنزین در ایران از قیمت بنزین در ارزان‌ترین کشورهای همسایه سه هزار تومان ارزان‌تر است. 

بیشترین یارانه در جیب صنعت 
دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش‌های مجلس درباره «یارانه انرژی در ایران و یارانه پنهان» باهدف نشان دادن تصویری شفاف از مصرف حامل‌های انرژی در اقتصاد ایران و برآورد تقریبی یارانه پنهان تحقیق کرده‌ است.بر اساس یافته‌های این بررسی، بخش کشاورزی در سال‌های ۸۵- ۱۳۸۴ کمترین سهم و نیروگاه‌ها بیشترین سهم را از یارانه هیدروکربوری داشته‌اند. همچنین از مجموع یارانه هیدروکربورهای مصرف‌شده در کشور در سال ۱۳۹۵، نیروگاه‌ها ۳۳ درصد، بخش خانگی ۲۴ درصد، صنعت ۲۱ درصد، حمل‌ونقل ۱۵ درصد و کشاورزی سه درصد به ترتیب بیشترین تا کمترین سهم‌های یارانه را به خود اختصاص داده‌اند. درنتیجه، اولویت سیاست‌گذاری در مورد یارانه انرژی ‌باید نخست نیروگاه‌های کشور و سپس بخش خانگی باشد. سال ۱۳۹۵ سرانه یارانه هیدروکربوری کشور ۶۵/۱۴ میلیون ریال، یارانه هیدروکربوری به ازای هر خانوار ۴۱/۴۸ میلیون ریال، سرانه یارانه سوخت مصرفی در بخش خانگی ۵۸/۳ میلیون ریال و یارانه سوخت مصرفی بخش خانگی به ازای هر خانوار ۸۲/۱۱ میلیون ریال بوده است. علاوه بر این، نسبت یارانه هیدروکربوری به تولید ناخالص داخلی ۸۸/۸ درصد بوده است.

وابستگی معیشت دهک اول 
به یارانه
گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: «سهم بنزین از مجموع یارانه فراورده‌های نفتی، هشت درصد و سهم نفت‌گاز حدود ۶۸ درصد است. بنابراین سیاست‌گذاری در مورد بنزین باهدف اصلاح و کاهش یارانه انرژی در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرد و باوجودآنکه سهم دهک اول از یارانه انرژی ۵/۰۶ درصد بوده و از سایر دهک‌ها کمتر است، نسبت یارانه انرژی به هزینه کل خانوار در این دهک با ۱۵ درصد، بیشترین مقدار را به خود اختصاص می‌دهد، به آن معنی که معیشت دهک اول به نسبت سایر دهک‌ها به‌مراتب به یارانه انرژی وابستگی بیشتری دارد.بر اساس این گزارش از مجموع ۸۷.۶ میلیون لیتر بنزین مصرفی در روز در سال ۱۳۹۶، سهم خودروهای شخصی و وانت‌ها به ترتیب ۵۳.۴ و ۱۸.۴ میلیون لیتر در روز است. ضمن اینکه سهم موتورسیکلت‌ها نیز پنج میلیون لیتر در روز ثبت شد. درواقع،‌ خودروهای سواری (شامل خودروهای شخصی، دولتی و تاکسی‌های اینترنتی) ۶۰ درصد مصرف بنزین را به خود اختصاص داده‌اند و سیاست‌گذاری صحیح درباره بنزین مستلزم توجه به این موضوع است.گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی می‌افزاید: «سال ۱۳۹۷، یارانه گاز، گازوئیل، برق، بنزین و آب به ترتیب برابر با ۱۹.۴، ۱۲.۸، ۱۳.۶، ۱۰.۵ و ۰.۶ است که با کسر مبلغ ۷.۶۶ میلیارد دلار یارانه گاز طبیعی سوخت نیروگاهی باهدف اجتناب از احتساب مضاعف، درمجموع حدود ۴۹/۲۴ میلیارد دلار قابل برآورد است.در سال ۱۳۹۵ سهم نیروگاه‌ها از یارانه گاز طبیعی برابر با ۳.۳۷ درصد و بیش از سایر بخش‌هاست. پس‌ازآن بخش خانگی با ۱.۲۹ درصد و بخش صنعت با ۲۷ درصد بیشترین سهم را دارا هستند. درمجموع هیدروکربورهای مصرف‌شده در کشور نیز، نیروگاه‌ها ۳۳ درصد، بخش خانگی ۲۴ درصد و بخش صنعت ۲۱ درصد و بخش حمل‌ونقل با ۱۵ درصد یارانه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.