انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خیز ترکیه برای نابودی کردها
احتمال حمله داعش در روز اربعین
چرخش روسیه به سمت عربستان و امارات
اهداف پیدا و پنهان ترکیه از قتل‌عام کردهای شمال سوریه
تهدید به گروگانگیری شهروندان آمریکایی مستقردر عراق
پس‌لرزه احتمالی رسوایی ترامپ در اوکراین برای ایران
ادامه واکنش‌ها به حمله به مراکز نفتی عربستان
اعتراض عراقی‌ها علیه فساد، بیکاری و ناکارآمدی
فرق ایده گفتگوهای تمدن‌های خاتمی با طرح صلح هرمز روحانی
میانجی‌گری نخست‌وزیر عراق بین تهران - ریاض
اخبار ضدونقیض از عملیات بزرگ انصارالله علیه ائتلاف سعودی
فاصله گرفتن منطقه از درگیری نظامی
راهکار رفع تنش میان ایران و آمریکا چیست ؟
حاکمیت درمورد آمریکا دوصدایی نیست
دیپلماسی به‌صورت پنهانی صورت می‌گرفت
مذاکره با طالبان؛ صلح یا مشروعیت بخشی به تروریسم
آیا ترامپ به خواست نئوکان‌ها درباره ایران تن خواهد داد؟
خطر تائید جنگ تجاری آمریکا با چین بر اقتصادهای نوظهور
زمان نرمش میان ایران و غرب است
اشتباه سیاست ترامپ درباره ایران
شرط دیدار روحانی و ترامپ
چرا ترکیه با کردها در سوریه می‌جنگد؟
تلاش افغان ها برای استقرار جمهوریت در میانه خون و آتش
سرمنشا فساد‌ها کجاست؟
واکنش سردار نقدی به سخنان بهزاد نبوی
تلاش افغان ها برای استقرار جمهوریت در میانه خون و آتش
مزیت‌های اتحادیه «اوراسیا» برای اقتصاد ایران
مذاکره‌ای که انجام نشد
چراغ سبز آمریکا و روسیه به ترکیه برای حمله به کردها
روشنگری؛ دستاورد سفر روحانی به سازمان ملل
آیا ترامپ استیضاح می‌شود؟
بازخوانی تفسیر شورای نگهبان از اصل 113 قانون اساسی
پاکستان و روسیه؛ میانجیگرهای موثر
سیاست «فشار حداکثری» پشیزی ارزش ندارد
ظریف در نیویورک؛ ترامپ در اتاق جنگ
ایران یک طرف؛ غرب طرف دیگر
خشم عراقی‌ها تهدیدی برای بازار نفت
تاثیرهرج‌ومرج سیاسی در آمریکا بر اعتماد جهانی
مذاکره با واشنگتن حرام نیست
گسترش نفوذ روسیه در خاورمیانه
انقلاب نه؛ اصلاحات آری
تغییر ماهیت جهانی جنگ با عملیات پهپادی
آخرین تحولات پاکسازی قومی کردهای شمال سوریه توسط ترکیه
رهبری راه مذاکره را نبسته‌اند
چرا ترامپ به ایران حمله نخواهد کرد؟
حمله موشکی به نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ
روابط شعله‌ور ایران و عربستان
تحریم مانع توسعه‌
محکومیت جهانی پاک‌سازی قومی کردها
مذاکرات کره شمالی و آمریکا ناکام ماند
بیشتر
کد خبر: 60946 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۱۴ - 23:09
تحریم مانع توسعه‌
وزیر خارجه در جلسه علنی مجلس موانع پیشرفت را بیان کرد

تحریم مانع توسعه‌

اشاره: دستگاه سیاست خارجی کشور شاید در نگاه مخاطبان عام صرفاً متولی پیشبرد امور سیاسی در حوزه سیاست خارجی باشد، اما واقعیت این نیست و وزارت امور خارجه علاوه بر امور سیاسی، در حوزه اقتصادی نیز وظایف به‌خصوصی دارد. در دولت‌های نهم و دهم نهاد سیاست خارجی دولت توجه چندانی به حوزه اقتصاد نداشت و سفارتخانه‌های ایران فعالیت چندانی در راستای جذب سرمایه‌گذار خارجی انجام نمی‌دادند. موضوعی که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و قرار گرفتن یک شخصیت کارکشته و کاربلد، یعنی محمدجواد ظریف در وزارت امور خارجه، این وزارتخانه تغییر رویکرد داد و بار دیگر سفارتخانه‌های ایران در کشورهای خارجی فعالیت برای جذب سرمایه‌گذار خارجی را از سر گرفتند. این اتفاق پس از به سرانجام رسیدن برجام شتاب بیشتری گرفت. با این حال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها، هرچند اقتصاد کشور آسیب‌های جدی دید، اما سیاست معطوف به اقتصاد وزارت امور خارجه توانست همچنان ورود سرمایه به ایران را زنده نگه دارد. محمدجواد ظریف روز گذشته برای پاسخ به سه سوال نمایندگان در جلسه علنی مجلس حاضر شد و گفت: تحریم‌ها توسعه کشور را تحت تاثیر قرار داده است. وی همچنین گفت مداخله نابه‌جا در فعالیت سرمایه‌گذاران خارجی منجر به اخلال و فساد در دستگاه‌ها می‌شود. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد:

ستاره صبح-

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال نماینده کبودرآهنگ در رابطه با اقدامات انجام شده از سوی وزارت خارجه برای توسعه قراردادهای اقتصادی و ارتقاء جایگاه ایران در صحنه جهانی گفت: «موضوع توسعه قراردادهای اقتصادی در اولویت وزارت خارجه قرار دارد و یکی از مهم‌ترین اولویت‌های سیاست خارجی کشور است. ما معاونت دیپلماسی اقتصادی را در وزارت امور خارجه تشکیل دادیم و علت این نام‌گذاری این است که وظیفه ما انعقاد قرارداد اقتصادی نیست، بلکه وظیفه ما تسهیل این امر است». وی در ادامه اظهار کرد: «یکی از ارکان معاونت اقتصادی دبیرخانه ستاد هماهنگی روابط اقتصادی است که مدتی است تشکیل شده و وظیفه هماهنگی دستگاه‌های خارجی کشور را برعهده دارد و هر دو هفته یکبار در سطوح معاونین وزرا جلسه تشکیل می‌دهند. اخیراً در این جلسات از سفرای ایران در کشورهای مختلف دعوت شده تا آخرین تحولات اقتصادی کشورهای طرف قرارداد، به ویژه کشورهایی که بیشترین روابط اقتصادی را با آنها داریم در اختیار نمایندگان دستگاه‌های مختلف قرار دهند». وزیر امور خارجه در ادامه تصریح کرد: «از دیگر اقداماتی که ما به آن توجه داشته‌ایم همکاری استاندارهاست تا مشکلات استان‌ها توسط ایرانی‌های خارج از کشور که علاقه دارند به استان‌های خود کمک کنند، حل شود. چندین جلسه با حضور سفرای ما در خارج از کشور و استاندارها تشکیل شده است».

تبادل اطلاعات اقتصادی بخش خصوصی با کشورهای دیگر
وی در ادامه با اشاره به نوآوری وزارت خارجه برای توسعه روابط اقتصادی، بیان کرد: «ما پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت دیپلماسی اقتصادی را پس از چندین سال طراحی و راه‌اندازی کرده و اکنون در گام اول اطلاعات اقتصادی کشورهای خارجی را در اختیار بخش خصوصی و دولتی درون کشور قرار می‌دهند، در گام بعدی با کمک بخش خصوصی اطلاعات و امکانات ایران در اختیار کشورهای خارجی به منظور جذب بیشتر سرمایه‌گذار انجام می‌شود». ظریف در ادامه تأکید کرد: «از دیگر اقداماتی که با کمک مجلس شورای اسلامی در حال انجام است و هفته گذشته با حضور رئیس‌جمهور نیز اجرایی شد، ورود ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیاست که امکان ویژه‌ای را برای برقراری روابط اقتصادی با کشورهای همسایه ایجاد می‌کند و شروع خوبی در این زمینه داشتیم».

حمایت از ایرانیان بازداشتی
وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی وزارت خارجه برای حمایت از ایرانی‌های خارج از کشور، بیان کرد: «ما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تضعیف حقوق این افراد انجام می‌دهیم و در چند هفته گذشته دو ایرانی که به صورت غیرقانونی به درخواست آمریکا زندانی شده بودند آزاد شده و به ایران بازگشتند و یک زندانی دیگر نیز آزاد شده، اما هنوز به دلیل طی مراحل دادگاه اجازه خروج و بازگشت به کشور را ندارد. وزارت امور خارجه در این زمینه از تبلیغاتی کردن موضوع جلوگیری می‌کند تا از طریق روابط سیاسی کار جلو رفته و به نتیجه برسد».

اقدامات وزارت خارجه در جذب سرمایه‌گذار خارجی
ظریف در ادامه با تأکید بر این‌که وزارت امور خارجه وظیفه انعقاد قراردادهای اقتصادی را برعهده ندارد، گفت: «وظیفه وزارت خارجه جذب سرمایه‌گذار نیست، بلکه وزارت خارجه تنها وظیفه تسهیل انعقاد قراردادهای اقتصادی را برعهده دارد و بقیه امر برعهده دستگاه‌های ذی‌ربط است. سفیر ما باید سرمایه‌گذار را بشناسد و اطلاعات را در اختیار آن قرار داده و آن را تشویق به سرمایه‌گذاری در ایران کند. ادامه راه برعهده دستگاه‌های داخلی و مقررات داخلی است. بعضاً شاهد هستیم برای یک سرمایه‌گذاری عادی حداکثر ۶۰ ساعت باید وقت صرف شود تا یک مجوز عادی داده شود که دیگر این مسائل به وزارت خارجه بازنمی‌گردد». وزیر امور خارجه افزود: «ما هر روز تعدادی از سرمایه‌گذاران را به دستگاه‌های ذی‌ربط معرفی می‌کنیم، اما مداخله در امور آنها باعث اخلال در کار دستگاه‌ها و ایجاد فساد می‌شود».

تأثیر تحریم‌ها بر سرمایه‌گذاری
ظریف در ادامه اظهار کرد: «پیش‌بینی‌هایی که در دو سال گذشته برای بهبود و توسعه اقتصاد انجام شده تحت تأثیر تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است. اگر مردم در کشورهای دیگر مشکلاتی دارند که سفارتخانه‌ها به آنها رسیدگی نمی‌کند شخصاً به بنده ایمیل زده و بنده شخصاً موضوع را پیگیری می‌کنم». وی در ادامه تصریح کرد: «تاکنون سفرای ما در پاکستان، افغانستان، قزاقستان، آذربایجان و روسیه با استانداران گیلان، مازندران، خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، کرمان و یزد جلسه داشته و حول تحریم‌های آمریکا و تمام مسائل مطرح روز تبادل‌نظر داشتند». وزیر امور خارجه اظهار کرد: «امروز ما با تکیه بر اقتصاد مقاومتی در حوزه واردات توریست، سرمایه‌گذار و تکنولوژی و صادرات کالاهای غیرنفتی، نیروی انسانی متخصص غیرمورد نیاز در داخل و خدمات فنی و مهندسی تلاش خود را به کار گرفته‌ایم. امیدواریم مجلس شورای اسلامی کمک کند تا وظایف خود را بهتر از گذشته انجام دهیم». ظریف در پایان گفت: «امروز ما با مشکلات تحریم‌ها روبه‌رو هستیم و بخش عمده افرادی که برای دور زدن تحریم‌ها به داخل معرفی می‌شوند با ملاحظات حقوقی به نتیجه نمی‌رسند. از دیگر اقدامات انجام شده ارائه برنامه ۲۵ ساله به چین است که اهمیت روابط اقتصادی با چین را نشان می‌دهد. این برنامه به طور متوازن و با در نظر گرفتن اولویت‌های کشور آماده شده و در سفر به چین ارائه شد. برنامه با روسیه و سایر همسایگان نیز به خوبی در حال پیشرفت است. منافع کشور برای ما از هر چیزی مهم‌تر است».

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.