انتخاب تاریخ:   /  /   
کد خبر: 5 | تاریخ : ۱۳۹۶/۳/۲۹ - 13:04
آسمان ايران؛ راه تنفس قطر

آسمان ايران؛ راه تنفس قطر

مدیر اجرایی قطر ایرویز در گفت‌وگو با شبکه الجزیره می‌گوید: «هواپیمایی قطر دوستانی مانند ایران، ترکیه و عمان در منطقه دارد که پروازهایش را از آسمان این کشورها انجام می‌دهد».

ستاره صبح- پروازهاي قطر به واسطه ايران از دولت‌هاي عربي بي نياز شده است.

نيمه خرداد سال جاري بود كه عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین با متهم‌ کردن قطر به حمایت از فرقه‌ها و گروه‌های تروریستی متعددی چون اخوان‌المسلمین، داعش و القاعده که قصد اختلال و ضربه زدن به ثبات منطقه را دارند، روابط خود را با این کشور قطع كردند. به اين ترتيب سران چهار كشور عربستان سعودی، بحرین، مصر و امارات متحده عربی اعلام کردند که تمام روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر قطع کرده و سفرهای دریایی و هوایی خود را به مقصد این کشور تولیدکننده عمده نفت و گاز حوزه خلیج فارس و از مبدا آن به حال تعلیق در‌می‌آورند. با قطع روابط اقتصادی و سياسي چهار كشور عربي با قطر و به دنبال آن تحريم عبور هواپیماهای متعلق به شرکت‌های هواپیمایی قطر به خصوص قطرایرویز از آسمان کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تنها راه پرواز هواپیماهای این کشور از فراز آسمان ایران بود. به عبارت ساده‌تر تا چند وقت پيش هواپیماهای قطري ابتدا واردحریم هوایی عربستان و سپس مصر می‌شدند که با اجرای تحریم هوایی قطر، بايد با عبور از حریم هوایی آسمان ایران و سپس عراق و اردن به سمت شمال آفریقا حركت كنند. همچنين در گذشته پروازهای هواپیماهای قطري به مقاصد اروپای شمالی، اروپاي مرکزی و حوزه آتلانتیک شمالی با عبور از آسمان بحرین به سمت کویت، عراق، ترکیه و سپس شمال اروپا حرکت می‌کردند که با اجرای تحریم هوایی قطر، با عبور از آسمان ایران وارد فضای ترکیه شده و سپس به اروپا خواهند رفت.

بي نيازي از دولت‌هاي عربي

در همين راستا اکبر البکر، مدیر اجرایی قطر ایرویز در گفت‌وگو با شبکه الجزیره می‌گوید: «هواپیمایی قطر دوستانی مانند ایران، ترکیه و عمان در منطقه دارد که پروازهایش را از آسمان این کشورها انجام می‌دهد». پس از بسته شدن مسیر هوایی عربستان سعودی، امارات و بحرین به روی هواپیماهای آن‌ها، در حال حاضر بسیاری از پروازهای این شرکت هواپیمایی از آسمان ایران انجام مي‌شود. اقدام کشورهایی که حریم هوایی را به روی هواپیماهای قطری بسته اند، اقدامی غیرقانونی است. «قطر بسیار انعطاف‌پذیر است و ما به شکل بسیار موفقیت‌آمیز توانستیم این بحران را کنترل کنیم تا فعالیت معمول شرکت ادامه یابد».

افزايش صادرات به قطر

از سوي ديگر روز گذشته صفر شیبانی، مدیرکل گمرک بندرلنگه با اشاره به صدور مجوز صادرات کالا زیر یک ساعت در گمرک بندر لنگه بیان داشت: «پیش‌بینی می‌شود صادرات کالا از بندر لنگه به قطر در روزهای آینده ۷۰ درصد افزایش یابد». وی با اشاره به ظرفیت و فرصت به وجود آمده برای صادرات کالا از بندرلنگه به کشور قطر اظهاردكرد: «در روزهای اخیر ۲۰۰ تن کالا در قالب ۱۰ کانتینر به ارزش ریالی یک میلیارد و ۳۶ میلیون و ۴۸۹ هزار ریال از بندر لنگه به کشور قطر صادر شده است. در گذشته از طریق این بندر صادرات شن و ماسه و دام به کشور قطر انجام می‌شد که اکنون با توجه به فرصت به وجود آمده و شرایط منطقه، صادرات کالا به‌ ویژه مواد غذایی، میوه و تره‌بار با تسهیلات ویژه در حال انجام است. با توجه به رقابتی بودن بازار هدف تاکید ما بر توجه صادرکنندگان به بسته‌بندی و کیفیت کالاهای صادراتی است. امکانات و خدمات گمرک و بندری را در راستای کمک به صادرکنندگان بسیج کرده‌ایم و پیش‌بینی می‌شود با این روند در روزهای آینده صادرات کالا به کشور قطر از بندر لنگه ۷۰درصد افزایش یابد».

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.