انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پس لرزه‌های ترور سردار ملی
سنگ تمام خوزستانی‌ها و خراسانی‌ها برای سردار
پیامد مصوبه پارلمان عراق در زمینه خروج نظامیان خارجی برای منطقه چیست؟
وداع میلیونی تهـران با سـردار ایـران
این‌سو و آن‌سوی شهادت سردار
داغ سقـوط تازه شد
بازتـاب تـرور فرمانـده
باخت قمارباز آمریکائی در خاورمیانه
علت‌یابی یک سقوط: از پنهان‌کاری تا شفافیت دیرهنگام
مسئول اعلام آمار کشته‌شدگان آبان ماه مشخص شد
آیا سفر روحانی به توکیو دستاورد داشت؟
واکنش‌ها به گزارش خبرگزاری رویترز درباره کشته‌شدگان آبان ماه
تهدیـد آمریـکا؛ پاسـخ ایـران
سید حسن نصرالله انتقام پدرم را می‌گیرد
پیامدهای احتمالی حمله آمریکا به مواضع حزب‌الله عراق برای ایران
نامه نمایندگان به رهبر انقلاب درباره FATF می‌تواند گره‌گشا باشد
افزایش قیمت نفت، طلا و سقوط بورس پس از ترور سردار سلیمانی توسط بالگردهای آمریکائی
نبودگفتمان مشترک، عقب‌ماندگی ، بین‌المللی نبودن ، دانش، تحریم ...
در حال نوشتن نامه به رهبر انقلاب در خصوص تبعات نپیوستن ایران به FATF هستیم
حکمرانی خوب برای استانداردهای نظامی
پیامدهای حقوقی سانحه سقوط هواپیمای اوکراین برای ایران
چگونه اعتراض از حالت نرم و شعار به حالت خشن در می آید؟
پیامدهای عدم تصویب (FATF) برای ایران
رئیس‌جمهور سکوت را شکست
از مذاکره و توافق روی‌گردان نیستیم
پیامد ترور سردار سلیمانی برای ایالات‌متحده
با ایران مذاکره کنید؛ پنجره دیپلماسی روبه پایان است
روزنامـه‌هـا صدای مردم و حلقه واسط میـان آن‌ها و حاکمیـت
ائتلاف دریایـی دربرابرائتلاف دریایـی
بهترین پیشنهاد آبه شینزو به روحانی
عراق در لبه پرتگاه، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
رویدادهای مهم خاورمیانه در سال 2019 و غافلگیری‌های ترامپ
ایران نباید وارد جنگ با ایالات متحده شود
نقش تحریم‌ها بر کوچک شدن اقتصاد ایران
رویارویی ایران و آمریکا به کجا می‌انجامد؟
اینترنت شاهراه ورود تروریست‌ها بود و باید بسته می‌شد
پس لرزه‌های یک سقوط غیرعمد
واکنش سه کشور اروپایی به آغاز گام پنج هسته‌ای ایران
مسدود شدن نورد استریم 2 روسیه توسط واشنگتن
انسداد یا گشایش اقتصادی؟
تلاش برای شکستن تحریم‌ها
مانور مشترک چین روسیه و ایران در دریای عمان
خروج از سلطه دلار با ارزهای رمز پایه
مکانیسم ماشه کشور را ناگهان در یک بن‌بست قرار نمی‌دهد
ارسال 100 پیامک تهدید‌آمیز
ایجاد« بزرگ‌ترین ترک‌ »در اتحاد غرب به دلیل تنش میان ایران و آمریکا
ماجراجویی یا محاسبه اشتباه؟
موضع مجلس آینده ایران در قبال واشنگتن
سخنی با مخالفان تصویب لوایحFATF
آیا برداشتن گام پنجم هسته‌ای، پل‌ها را پشت سر ایران خراب می‌کند؟
بیشتر
کد خبر: 40930 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۶ - 10:47
تلاش افغان ها برای استقرار جمهوریت در میانه خون و آتش
گزارش

تلاش افغان ها برای استقرار جمهوریت در میانه خون و آتش

اشاره: امروز، روزی سرنوشت‌ساز برای مردم افغانستان است. شهروندان این کشور امروز به پای صندوق‌های رأی می‌آیند تا علاوه‌ بر تثبیت جمهوریت به مدت پنج سال اداره کشور را به دست منتخب خود بسپارند. این انتخابات در شرایطی برگزار می‌شود که تا چندی پیش و در فرآیند مذاکرات طالبان با دولت افغانستان و کشورهای ثالث ازجمله آمریکا و روسیه قرار بود گروه تروریستی طالبان نیز سلاح خود را کنار گذاشته و وارد عرصه سیاسی افغانستان شود. اتفاقی که به دلیل قطع مذاکرات توسط دونالد ترامپ رخ نداد و به همین خاطر طالبان تهدید کرده مراکز انتخاباتی را هدف حملات انتحاری قرار خواهد داد. تهدیدی که ممکن است به فاجعه‌ انسانی دیگری در ادامه جنایت‌های طالبان برای افغانستان تبدیل شود. با این همه، مردم و نامزدهای انتخاباتی عزم خود را جزم کرده‌اند تا در این انتخابات شرکت کنند. نکته قابل تأمل در انتخابات افغانستان، استفاده از روش‌های الکترونیک و وجود کمیسیون مستقل انتخابات است. کمیسیونی که وابسته به حاکمیت نیست. این کمیسیون اعلام کرده با نصب فهرست دیجیتالی رأی‌دهندگان در دستگاه بیومتریک می‌تواند از ۹۰ درصد تقلب‌های سازمان‌یافته جلوگیری کند. این کمیسیون ۲۹ هزار دستگاه بیومتریک برای ۲۹ هزار محل رأی‌دهی و ۵ هزار دستگاه ذخیره به مراکز رأی‌دهی فرستاده است. این دستگاه‌ها برای ثبت مشخصات 9 میلیون رأی‌دهنده در نظر گرفته شده است. کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده آرایی که از طریق دستگاه بیومتریک ثبت نشوند، اعتبار نخواهند داشت. گفتنی است پس از سقوط طالبان در سال 2001 افغانستان در دست گروه تروریست طالبان بود و پیش از آن نیز حاکمان غیرمنتخب بر این کشور حکومت می‌کردند؛ اما پس از تشکیل لوی‌جرگه و برگزاری انتخابات در افغانستان حامد کرزای که تحصیل‌کرده روابط بین‌الملل در هند بود و به زبان انگلیسی تسلط داشت، رئیس جمهور افغانستان شد. شرط وی برای انتخاب وزرا این بود که آنها به زبان انگلیسی مسلط باشند. ضمنا در کابینه او چند وزیر زن نیز حضور داشتند. پس از او محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان شد که وی تحصیل‌کرده رشته علوم سیاسی در دانشگاه آمریکایی بیروت و همچنین رشته روابط بین‌الملل در دانشگاه کلمبیا نیویورک بود. حال باید دید امروز مردم افغانستان بار دیگر به محمد اشرف غنی رأی خواهند داد یا یکی از رقبای او را برخواهند گزید؟ با وجود کشت‌وکشتاری که در افغانستان وجود دارد، اکثر مردم این کشور به دنبال استقرار دموکراسی و جمهوریت از طریق صندوق رأی هستند. گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد:

ستاره صبح-

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امروز با حضور 15 نامزد و 9 میلیون شرکت کننده برگزار می‌شود. کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از آمادگی کامل برای برگزاری این انتخابات خبر داده است. وزارت کشور افغانستان نیز اعلام کرده که تدابیر لازم برای حفظ امنیت رأی‌دهندگان به اجرا درآمده است. کارزار انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که از ۶۰ روز قبل آغاز شده بود، چهارشنبه‌شب به پایان رسید. براساس قانون انتخابات افغانستان ۴۸ ساعت قبل از رأی‌گیری «دوره سکوت» است که در آن نامزدها حق تبلیغ انتخاباتی ندارند.

انتخابات زیر سایه تهدید
طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرده تمام مراکز رأی‌دهی و مسیرهای انتقال مواد انتخاباتی هدف نظامی این گروه خواهد بود. موضوعی که موجب شده تا تأمین امنیت برگزاری انتخابات با چالش‌های فراوانی روبه‌رو شود. سازمان ملل نیز دراین‌باره از طالبان خواسته تا امنیت انتخابات را مختل نکند. تهدید برای برهم زدن انتخابات در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این قرار بود مذاکرات میان طالبان با دولت افغانستان و کشورهای ثالث ازجمله آمریکا و روسیه باعث شود تا این گروه تروریستی سلاح خود را کنار گذاشته و به عرصه سیاسی افغانستان وارد شود که با قطع مذاکرات توسط دونالد ترامپ این مهم رخ نداد.

نامزدهای انتخابات چه می‌گویند؟
عبدالله عبدالله و محمد اشرف غنی سرشناس‌ترین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هستند که در حال حاضر به صورت یکسان اداره کشور افغانستان را به عهده دارند. «ثبات و همگرایی» و «تدبیر و حوصله‌مندی» از شعارها و اهداف عبدالله عبدالله است. وی گفته است: «تیم ثبات و همگرایی از یک تکت انتخاباتی به شمول رئیس اجراییه و دو معاونش تشکیل شده است. ریاست اجراییه یک نقطه عطف برای تغییر ذهنیت‌ها در کشور بود تا زمینه مشارکت بیشتر مردم در ساختار قدرت فراهم شود. به همین دلیل، این بار هم ریاست اجراییه شامل تکت انتخاباتی این تیم است». عبدالله عبدالله همچنین هوادار مصالحه با طالبان است، اما شرط این کار را تبدیل طالبان از یک گروه جنگی به یک گروه سیاسی و مذاکرات بین‌الافغانی اعلام کرده است. در سوی مقابل اشرف غنی با شعار «دولت‌ساز» و تعهد به ایجاد حکومت نیرومند وارد کارزار انتخاباتی شده است. غنی در رابطه با صلح معتقد است: «ما به نیابت یک ملت باوقار و رنج دیده صلح می‌آوریم، اما صلح را از کسی گدایی نمی‌کنیم». وی در پنج سال گذشته همواره روی تقویت زیربناهای افغانستان تأکید داشته و برنامه‌هایش در مورد توسعه افغانستان را از نقاط قوت خود می‌داند. اشرف غنی نیز حامی صلح با طالبان است و پیش از این اعلام کرده بود دولتش حاضر است بدون هیچ قید و شرطی با طالبان وارد گفتگوی صلح شود. نامزدهای دیگر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان افراد نه چندان سرشناسی هستند که امید زیادی به پیروزی ندارند. محمدابراهیم الکوزی با شعار «تعهد و عمل» وارد کارزار انتخابات ریاست جمهوری شده و دلیل حضورش در انتخابات را بی‌عدالتی، ناامنی و تعصب خوانده است. محمد شهاب حکیمی، نامزد دیگر انتخابات افغانستان شعار «قانونیت و رفاه» را سرلوحه خود قرار داده و یکی از مهم‌ترین اقداماتش در صورت پیروزی را بهبود رابطه افغانستان با ناتو و آمریکا مانند ژاپن و کره جنوبی اعلام کرده است.
عنایت‌الله حفیظ، غلام فاروق نجرابی، نور رحمان لیوال و سیدنورالله جلیلی دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هستند که بخت خود برای پیروزی در انتخابات امروز امتحان می‌کنند.

هشدار دولت افغانستان به طالبان
وزارت کشور افغانستان در واکنش به هشدار طالبان مبنی بر اخلال در انتخابات اعلام کرده به هیچ تروریستی اجازه اخلال این روند را نمی‌دهد. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان در واکنش به هشدار گروه طالبان گفت: «گفته‌های طالبان تبلیغات منفی است. ما به هیچ تروریستی اجازه نمی‌دهیم که این پروسه تاریخی را مختل بسازد». رحیمی تأکید کرد که حدود ۷۲ هزار نفر از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان برای تأمین امنیت انتخابات پیش رو مأمور شده‌اند. سفارت بریتانیا در کابل نیز هشدار طالبان برای حمله به انتخابات افغانستان و اظهارات تهدیدآمیز گلبدین حکمتیار یکی از نامزدان انتخابات را که گفته بود در صورت بروز تقلب در انتخابات برای تغییر نظام دست به اسلحه خواهند برد، محکوم کرده است. در همین حال نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز از گروه طالبان خواسته تا از هرگونه فعالیتی که روند انتخابات و مصونیت رأی‌دهندگان و سایر غیرنظامیان را مختل می‌سازد، جلوگیری کند. در بیانیه سازمان ملل به نقل از تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان آمده است که انتخابات یک اقدام غیر نظامی است. یاماموتو گفت: «حملات علیه مراکز رأی‌دهی و غیرنظامیانی که در روند انتخابات شرکت می‌کنند نقض آشکار قوانین بین‌المللی است و ممکن است از جرائم جنگی محسوب شود». او همچنین تأکید کرده که عاملان چنین جنایاتی باید پاسخگو باشند و از طالبان خواسته تا از هرگونه عملی که باعث اخلال روند انتخابات می‌شود خودداری کنند.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.