انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
فرصتی برای پیوند بیشتر با مسیحیان ایران
حذف تدریجی حیات اجتماعی شهرها
بارش شهابي ربعي
سرابی به نام گنج یابی!
داستان آفرینش انسان اولیه در باور دینی ایرانیان باستان
آلیس واکر، نویسنده‌ای که باید از نو شناخت
روایت اسطوره‌ای از انیمیشن «شیر شاه»
تمدن و نخستین نشانه‌ آن در جوامع باستانی
طنز سياه ميراث دهه شصت
پس‌لرزه‌های حذف فردوسی‌پور از صداوسیما
بررسی ارتباط میان متن و مؤلف
غایبان جشنواره فیلم فجر
«خورشید» مجید مجیدی در میان ۱۰ شانس اول اسکار
عدم هماهنگی فیلم‌های من با سلیقه حاکم بر جشنواره فیلم فجر
احتمال اکران فیلم‌های جشنواره فجر در سینماهای مردمی
یک سال پس از سقوط مرگبار پرواز ۷۵۲
دغدغه‌ «داود فیرحی» زدودن جهل و رسیدن به دانش بود
پاپ خواستار اتحاد جهانی برای توزیع واکسن کرونا شد
در آخرین رویداد فرهنگی قرن چه گذشت؟
شهاب حسینی در نقش فیزیکدان و مخترع ایرانی
حاشیه‌های رکوردشکنی تابلوی آیدین آغداشلو در «حراج تهران»
راه برون‌رفت سینماها از بحران کرونا چیست؟
ضرورت شفافیت درآمدها و هزینه‌ها در صداوسیما
اکران مردمی فیلم‌های جشنواره فیلم فجر
بیشتر
کد خبر: 40914 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۲ - 22:48
گرتاتونبرگ:شما با کلمات توخالی مرا از رویاهایم و کودکی‌ام محروم کرده‌اید، تازه من جزء خوش‌شانس‌ها هستم
نشست 60 رهبر جهان پای اعتراض دختر 16 ساله سوئدی درباره وخامت تغییرات اقلیمی

گرتاتونبرگ:شما با کلمات توخالی مرا از رویاهایم و کودکی‌ام محروم کرده‌اید، تازه من جزء خوش‌شانس‌ها هستم

اشاره: «گرتاتونبرگ» نوجوان سوئدی که برای مبارزه با تغییرات اقلیمی فعالیت می‌کند در سخنانی پرحرارت در برابر رهبران جهان در سازمان ملل، آنها را به ناکامی در مقابله با تغییر آب و هوایی و افزایش کربن درروی زمین متهم کرد و گفت: «شما با کلمات توخالی مرا از رویاهایم و کودکی‌ام محروم کرده‌اید. تازه من جزو خوش‌شانس‌ها هستم.» شگفت آنکه گرتاتونبرگ 16 ساله به دلیل نگرانی از اوضاع زیست‌محیطی جهان مدرسه را رها کرده و با قایق از اقیانوس گذشته و به نیویورک آمده تا فریاد نوجوانان را به گوش 60 رهبر جهان برساند. اینک گرتاتونبرگ رهبر جنبش مدنی زیست‌محیطی شده و پژواک صدایش در دنیا شنیده می‌شود. سال‌هاست که دانشمندان، کنشگران نسبت به بد شدن محیط زمین به دلیل استفاده از سوخت فسیلی که گازهای گلخانه‌ای تولید می‌کند هشدار داده و می‌دهد. دونالد ترامپ که پیش‌ازاین موضوع تغییرات اقلیمی را افسانه و ساخته‌وپرداخته چینی‌ها می‌دانست روز دوشنبه در جلسه‌ای که سخنران اصلی‌اش گرتاتونبرگ بود حضور پیدا کرد و به سخنان آتشین یک دختر سوئدی گوش فرا داد. به نظر می‌رسد که انقلابی را که گرتاتونبرگ به راه انداخته ادامه خواهد داشت. دلیلش این است که روز جمعه گذشته میلیون‌ها نفر در بیش از 160 کشور دنیا علیه تغییرات آب و هوایی تظاهرات و به کف خیابان‌ها آمدند.گزارش پیشرو به این موضوع مهم می‌پردازد.

ستاره صبح-

حدود ۶۰ رهبر جهان در این اجلاس یک‌روزه که آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد ترتیب داده شرکت کرده‌اند.گرتا تونبرگ گفت: «هیچ‌چیز سر جایش نیست. من نباید اینجا باشم. من باید آن‌طرف اقیانوس الآن در مدرسه باشم. در مقابل شما به ما جوان‌ها چشم امید دوخته‌اید. چطور رویتان می‌شود؟»او که ۱۶ سال دارد و با قایق از اقیانوس عبور کرده تا در این اجلاس شرکت کند رهبران جهان را ترغیب کرد فورا اقدام کنند و گفت: «ما شمارا زیر نظرخواهیم داشت. مردم‌دارند جانشان را از دست می‌دهند. اکوسیستم‌ها یکجا در حال فروپاشی هستند. انقراض انبوه (گونه‌های زیستی) شروع‌شده و شما فقط می‌توانید از پول و رشد بی‌وقفه اقتصادی حرف بزنید. چطور رویتان می‌شود؟ بیش از ۳۰ سال علم دراین‌باره ابهامی نداشته است. چطور جرات می‌کنید به این موضوع پشت کنید، به اینجا بیایید تا بگویید به‌اندازه کافی تلاش می‌کنید، درحالی‌که هنوز اثری از سیاست‌ها و راه‌حل‌های لازم به چشم نمی‌خورد. شما می‌گویید صدای ما را می‌شنوید و از وخامت موضوع خبردارید؛ اما صرف‌نظر از اندوه و خشمی که دچارش هستم نمی‌خواهم این موضوع را باور کنم، چون اگر واقعاً اوضاع را درک می‌کنید و بازهم در اقدام کردن (برای حل این مشکل) ناکام می‌مانید، در آن صورت باید آدم‌های پلیدی باشید و من نمی‌خواهم این موضوع را باور کنم.»

رهبران چه گفتند؟
*گوترش که این اجلاس را ترتیب داده گفت: «جهان به یک حفره عمیق اقلیمی افتاده و باید فورا دست‌به‌کار شود. وقت خیلی تنگ است، اما دیر نشده است.»
*آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت که کشورش تعهد خود برای مقابله با گرمایش زمین را دو برابر می‌کند و به ۴ میلیارد یورو می‌رساند.*امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه گفت که سازمان‌های بین‌المللی قول تخصیص ۵۰۰ میلیون دلار کمک دیگر برای حفاظت از جنگل‌های گرمسیری مثل آمازون را داده‌اند.*جاسیندا آردن نخست‌وزیر نیوزیلند گفت که اوضاع در کشورش به‌تدریج درحالی‌که ورق خوردن است و اظهار کرد: «تولید ناخالص تصاعد ما در سال ۲۰۰۶ به اوج رسید، بیش از ۸۰ درصد برق ما از منابع تجدید پذیر یعنی هیدروالکتریک و بادی می‌آید و ما یک برنامه بلندپروازانه را شروع کرده‌ایم. ما لایحه به صفر رساندن تولید گازهای کربنی را در پارلمان معرفی کرده‌ایم که هدف آن اطمینان از آن است که نیوزیلند زیر سقف ۱.۵ درجه سانتیگراد گرمایش که برای پرهیز از آب‌وهوای فاجعه‌بار در کشورهای همسایه ما در اقیانوس آرام لازم است می‌ماند.»

حضور بدون اطلاع قبلی ترامپ
گفته‌شده بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در این نشست شرکت نخواهد کرد، اما او بدون اطلاع قبلی در این همایش حاضر شد.دونالد ترامپ که برای شرکت در اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفرکرده، قرار بود هم‌زمان با نشست تغییرات اقلیمی در جلسه‌ای دیگر با موضوع آزادی‌های مذهبی شرکت کند، اما خبرنگاران از حضور ناگهانی او همراه با معاونش مایک پنس در نشست تغییرات اقلیمی خبر دادند.آقای گوترش گفته تنها کشورهایی اجازه صحبت در این نشست رادارند که با برنامه‌ای برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به این اجلاس بیایند. برزیل، استرالیا و عربستان ازجمله کشورهایی هستند که در این نشست شرکت ندارند.این نشست تنها چند روز بعدازآن برگزار می‌شود که میلیون‌ها نفر در جهان برای شرکت در اعتراض‌‌ها به بی‌توجهی رهبران جهان به تغییرات اقلیمی، با رهبری فعالان جوان به خیابان‌ها آمدند.

هشدار به افزایش میزان 
دی‌اکسید کربن
یک روز پیشتر دانشمندان و پژوهشگران هشدار دادند که نشانه‌ها و پیامدهای گرمایش زمین در حال شدت گرفتن است.
سازمان جهانی هواشناسی (WMO) گفته است که میزان دی‌اکسید کربنی که در اتمسفر زمین منتشر می‌شود، در عرض چهار سال گذشته نسبت به چهار سال قبل از آن ۲۰ درصد افزایش‌یافته است.
گوترش - دبیر کل سازمان ملل- می‌گوید خواسته‌اش این است که جهان از سوخت‌های فسیلی (مانند نفت و گاز) فاصله بگیرد و از سال ۲۰۲۰ به بعد از ساختن نیروگاه‌هایی که با این نوع سوخت کار می‌کند، خودداری کنند.
نشست فوق‌العاده سازمان ملل درباره تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین در حالی برگزار می‌شود که سال آینده موعد برگزاری اجلاس جهانی تغییرات اقلیمی است.
اهداف حاضران و غایبان
رهبران حدود 60 کشور ازجمله نخست‌وزیر بریتانیا و رئیس‌جمهور فرانسه در این نشست درباره برنامه‌های خود برای مقابله با پیامدهای تغییرات اقلیمی صحبت می‌کنند. موضوع حساس سوخت‌های زغالی باعث شده است که رهبران کشورهایی مانند استرالیا و ژاپن در این اجلاس حضور و وقت سخنرانی نداشته باشند. باوجوداین کشورهای دیگری مانند چین و هند باوجودآنکه درزمینه  توسعه ظرفیت سوخت‌های زغالی پیشرو هستند در این نشست وقت اظهارنظر خواهند داشت.
آقای ترامپ در ماه‌های اول ریاست‌جمهوری‌اش در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که قصد دارد آمریکا را از معاهده اقلیمی پاریس که دو سال پیش از آن امضاشده بود خارج کند. او می‌گفت توافق جهانی برای محدود نگاه‌داشتن افزایش دمای زمین به دو درجه، به ضرر کارگران آمریکایی در صنایع این کشور است. باوجوداین آمریکا هنوز روند خروج خود را از این معاهده بین‌المللی کامل نکرده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.