انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
تنش در منطقه
همه‌پرسی ابزار از بین بردن اختلاف و شکاف در جامعه
راهکار جذب سرمایه و سرمایه‌گذار توسط مجلس و دولت
روایت احمد توکلی از رابطه با آمریکا و پذیرش FATF
خطر طرح اصلاح قانون انتخابات برای آینده کشور
اطلاعات از عراق نشان‌دهنده نقشه بهینه‌سازی برای جنگ است
حساسیت افکار عمومی نسبت به لوایح FATF
آیا مردم در انتخابات آزاد به یک قاتل رأی می‌دهند؟
آیا اقدامات خودسرانه برای همه مجاز است؟
انتخابات می‌تواند نماد مردم‌سالاری باشد
فرمانداری تهران حق دخالت در نام‌گذاری خیابان‌ها را ندارد
عدالت یا عَداوت؟
کنگره باید جلوی جنگ احتمالی با ایران را بگیرد
نقشه‌های آمریکا علیه ایران در خلیج‌فارس
هراس اصولگرایان از ورود «ظریف» به انتخابات
تازه ترین اظهار نظرها درباره FATF
ترامپ دستان بایدن را می‌بندد
روایت فائزه هاشمی از پدرش
آیا غنی‌سازی 20 درصدی به اجماع‌سازی علیه ایران منتهی خواهد شد؟
آیا هدف انقلاب فشار به مردم بود؟
مراقب تله باش
پشت‌صحنه تاخیر در تولید و واردات واکسن کرونا
استفاده اسرائیل از ژنرال میلی برای انتقال پیام به بایدن
آیت‌الله مصباح یزدی در ۸۶ سالگی درگذشت
تهدید آمریکا و اسرائیل به بهانه بازدارندگی
استدلال مخالفان FATF سیاسی و فاقد منطق است
احتمال ماجراجویی نظامی در خلیج‌فارس
چرا ناو هواپیمابر نیمیتز ایالات‌متحده، در خاورمیانه ماند؟
شهناز رمارم صدای فرودستان رئیس شورای استان خراسان رضوی شد
انگیزه تداوم هجمه به هاشمی رفسنجانی چیست؟
تغییر قدرت در آمریکا، فرصت برای حضور ایران در اقتصاد و تجارت جهانی
سردار سلیمانی فرصت طلایی کشور بود
عیسی شریفی، قائم‌مقام قالیباف در شهرداری تهران محکوم شد
بازگشت به برجام ممکن است گزینه اول بایدن باشد
رابطه معنادار آلودگی هوا با افزایش ابتلا به کرونا
همه‌پرسی راه حل رفع چالش‌های کشور است
واکنش ظریف به ادعای پمپئو مبنی بر همکاری ایران با القاعده
«قانون هوای پاک» را اجرا کنید
ایران با غنی‌سازی 20 درصدی چه در سر دارد؟
عراق و خلیج‌فارس، کانون تنش‌زایی علیه ایران در روزهای پایانی ترامپ
پیام دو هشدار اخیر ظریف به آمریکا چیست؟
واکسن می‌خریم
رفع تحریم‌های نفتی ایران راهی دشوار و طولانی است
پیامد اخراج بازرسان آژانس چیست؟
آمریکا استثنا نیست، صدای پای فاشیسم به گوش می‌رسد
عملکرد ترامپ پرونده حزب جمهوری‌خواه را بست
خطای محاسباتی، هزینه سنگین دارد
اولین محصول اورانیوم غنی‌شده UF۶ تولید شد
اخراج بازرسان آژانس انرژی اتمی ممکن است ایران را دوباره در ذیل بند هفتم منشور ملل متحد قرار دهد
حرکت اوباش در کنگره ایالات‌متحده نشان‌دهنده چیست؟
بیشتر
کد خبر: 40912 | تاریخ : ۱۳۹۸/۷/۲ - 13:14
شرط دیدار روحانی و ترامپ
ستاره صبح در گفت‌وگو با رامین مهمانپرست و عبدالرضا فرجی راد بررسی کرد

شرط دیدار روحانی و ترامپ

اشاره: سید علی کرمانی-خبرنگار دیپلماسی: روز گذشته خبری روی خروجی خبرگزاری‌های خارجی و داخلی قرار گرفت مبنی بر اینکه خانم «کریستین امانپور» خبرنگار معروف و مجری شبکه خبری سی‌ان‌ان که روز یکشنبه با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در دفتر نمایندگی ایران در نیویورک مصاحبه کرد، بعد از این مصاحبه از شرط ظریف برای دیدار روحانی و ترامپ خبر داد. امانپور در حساب توییتری خود نوشت: «ظریف به من گفت که رئیس جمهور روحانی حاضر است با (دونالد) ترامپ این هفته در نیویورک دیدار کند، اگر ترامپ حاضر باشد آن چیزهایی که ضروری است را انجام دهد؛ لغو تحریم‌ها در ازای نظارت‌های دائمی بر برنامه هسته‌ای ایران». وی در ادامه از قول ظریف نوشت: «شاخه زیتون همواره روی میز است و ما یک بار دیگر آن را نشان دادیم». اینکه این توییت تا چه اندازه صحت دارد یا خیر، هنوز روشن نیست و می‌بایست منتظر واکنشی از سوی وزیر امور خارجه بود؛ اما در کلیت ماجرا، آنچه امانپور در توییت خود از قول محمدجواد ظریف مطرح کرده، به نوعی شبیه به همان صحبتی است که حسن روحانی، رئیس جمهور در پنج شهریور در واکنش به احتمال دیدارش با دونالد ترامپ مطرح و گفته بود: «اینکه کسی بخواهد با روحانی عکس بگیرد، امکان‌پذیر نیست، مگر آنکه تحریم‌ها را بردارد». در همین راستا گفت‌وگویی با دکتر رامین مهمانپرست، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه و دکتر عبدالرضا فرجی راد، مدیرکل شورای راهبردی روابط خارجی کشور انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

ستاره صبح-

در جدال لفظی میان مقام‌های ایران و آمریکا طی ماه‌های گذشته، آنچه نمود بیشتری داشته، تمایل مذاکره از سوی دو طرف، اما با شروطی است که خود مطرح می‌کنند. از یک سو مقام‌های دولتی کشورمان بارها تأکید کرده‌اند که کلید بازگشت به میز مذاکره رفع کامل تحریم‌ها و بازگشت ایالات متحده به برجام است و در سوی مقابل نیز مقام‌های دولتی آمریکا و در رأس آن‌ها دونالد ترامپ بارها برای دیدار میان مقام‌های دو طرف ابراز تمایل کرده‌اند و شرط این دیدارها را به نوعی آغاز دوباره مذاکرات از نقطه صفر و محدود شدن فعالیت‌های منطقه‌ای و موشکی ایران عنوان کرده‌اند. این شروط همانطور که تاکنون شاهد بوده‌ایم، تناقض زیادی با مواضع دو طرف دارد. از این‌رو، تاکنون دو طرف نتوانسته‌اند در تعاملی مستقیم و رودررو تنش‌های فی‌مابین را برطرف کنند. موضوعی که یکی از دلایل اصلی تشدید تنش‌ها در منطقه و به ویژه حوزه خلیج فارس است.

منافع ملی یا آرمان‌گرایی؟
اگر به تنش‌های میان ایران و آمریکا از دو منظر «منافع ملی» و «آرمان‌گرایی» نظاره کنیم، درخواهیم یافت که هر یک از این دو گزاره افق دید متفاوتی را برایمان تصویر می‌کنند. ایران کشوری واقع در منطقه‌ای حائز اهمیت از منظر ژئوپلیتیک است و به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی از منابع انرژی جهان و همچنین توانایی تأثیرگذاری در تحولات منطقه‌ای، همواره مورد توجه قدرت‌های جهانی بوده است. این همه، در حالی است که وقتی از منظر حفظ و تأمین منافع ملی به نقش و رفتار ایران نگاه می‌کنیم، درمی‌یابیم که در صورت رفع برخی تنش‌ها با قدرت‌های جهانی که از اساس هزینه چندانی هم برای کشورمان ندارد، می‌تواند موقیعت و وزن ایران را بیش از اکنون بالا ببرد. این در حالی است که دیدگاه آرمان گرایانه نسبت به منطقه و حتی جهان، موجب می‌شود تا همواره درگیر چالش‌هایی باشیم که بیش از توسعه و بهبود موقعیت جهانی ایران، ظرفیت‌ها و فرصت‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشورمان پایمال شود. برای نمونه زمانی که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور دولت‌های نهم و دهم داعیه مدیریت جهانی از سوی ایران را مطرح می‌کرد، آن هم در شرایطی موقعیت و وزن ایران در آن بُرهه در جایگاهی نبود که بتواند چنین آرمانی را رنگ حقیقت ببخشد، درنهایت منجر به این شد که سیاست‌هایی اشتباه در پیش گرفته شود و کشور را گرفتار فشارهای اقتصادی و سیاسی کند.

مهمانپرست: دولت ترامپ ثابت کرده اعتمادی به توافق با آمریکا نیست
رامین مهمانپرست، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه در ارتباط با توییت کریستین امانپور در باره احتمال دیدار روحانی و ترامپ در حاشیه مجمع سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با خبرنگار ستاره صبح گفت: «نخستین سوالی که در ذهن پیش می‌آید، این است که اگر قرار باشد ملاقاتی میان روسای جمهور ایران و آمریکا صورت گیرد، چه هدف و ثمره‌ای می‌تواند داشته باشد؟ اگر قرار بر این است که راجع به فعالیت‌های هسته‌ای، تحریم‌های یکجانبه آمریکا یا فعالیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی مذاکره صورت گیرد، دیگر چه دلیلی دارد که با آمریکایی‌ها مذاکره کرد؟ آن‌ها ثابت کرده‌اند که مذاکره با آن‌ها فایده‌ای ندارد؛ حتی اگر مذاکره میان دو طرف به یک توافق هم منتهی شود، دولت کنونی آمریکا ثابت کرده که اعتمادی به این توافق‌ها نیست و آن‌ها به سادگی تعهدات خود را زیر پا می‌گذارند». مهمانپرست با اشاره به اینکه راه بازگشت به میز مذاکره، بازگشت آمریکایی‌ها به تعهدات‌شان است، اظهار داشت: «آمریکایی‌ها اگر می‌خواهند حُسن نیت خود را نشان دهند و با ایران از موضع احترام متقابل و رعایت حقوق و منافع ملی کشورمان وارد تعامل شوند، می‌بایست ابتدا تمامی اقدامات ضد ایرانی خود را جبران کنند. تحریم‌ها باید لغو شود و به برجام بازگردند. باید نشان دهند اگر دولتی در این کشور توافقنامه‌ای را امضا می‌کند، دولت‌های بعدی هم به آن پایبند خواهند بود». وی با بیان اینکه تغییری در رفتار و رویکرد آمریکایی‌ها دیده نمی‌شود، می‌گوید: «فکر می‌کنم هیچگونه مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها ثمره‌بخش باشد، مگر آنکه رفتارشان را در قبال ایران تغییر دهند». این دیپلمات پیشین کشورمان در ارتباط با صحت‌وسقم توییت خبرنگار سی‌ان‌ان نیز معتقد است اینکه رسانه‌های آمریکایی و یک خبرنگار معلوم‌الحال این توییت را منتشر کرده، مبهم است و روشن نیست تا چه اندازه نقل قولی که از ظریف شده درست است! وی در همین راستا می‌گوید: «ایران چارچوب‌های روشنی برای روابط با دیگر کشورها در سیاست خارجی دارد. جمهوری اسلامی به‌جز اسرائیل که مشروعیتی برای آن قائل نیست، آمادگی دارد با تمامی کشورهای جهان در صورت احترام متقابل و حقوق و منافع مشترک روابط دوستانه و صمیمانه داشته باشد. اگر آمریکایی‌ها در عمل رویکرد خود را تغییر دهند، ایران نیز برای تأمین منافع ملی خود و در یک شرایط برابر آمادگی گفت‌وگو راجع به موضوعات مختلف را دارد؛ اما در شرایط کنونی فکر نمی‌کنم روزنه‌ای برای این کار وجود داشته باشد. به ویژه شخصیت رئیس جمهور آمریکا و تیم همراه او افکار منسجمی ندارند و تعادلی در سیاست خارجی آن‌ها دیده نمی‌شود».

فرجی راد: این نظام است که درباره مذاکره با آمریکا تصمیم می‌گیرد
دکتر عبدالرضا فرجی راد، مدیرکل شورای راهبردی روابط خارجی کشور نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ستاره صبح با اشاره به مبهم بودن توییت کریستین امانپور گفت: «خانم امانپور اگر گفت‌وگویی با دکتر ظریف انجام داده، می‌بایست در قالب مصاحبه ادعایش را منتشر می‌کرد. وی ادعا کرده ظریف خارج از مصاحبه موضوع دیدار احتمالی روحانی و ترامپ را برای او مطرح کرده، در حالی که چنین ادعایی قابل سنجش نیست و می‌بایست در قالب همان مصاحبه‌ای که صورت گرفته بیان می‌شد». وی در ادامه می‌افزاید: «اگر وزیر امور خارجه ادعای امانپور را تکذیب کند که هیچ، اما اگر هم آن را تکذیب نکند و این ادعا صحت داشته باشد، باید مطمئن بود که این اظهارنظر با هماهنگی مقام‌های ارشد کشور بیان شده و یک نظر شخصی نیست». وی معتقد است در صورت اثبات ادعای خبرنگار سی‌ان‌ان، موضوع تازه‌ای مطرح نشده و آنچه در توییت آمده همان صحبت‌های پیشین حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان است که گفته بود اگر تحریم‌ها برداشته شود با ترامپ ملاقات خواهد کرد. دکتر فرجی راد با اشاره به اینکه محمدجواد ظریف به دلیل حضور در آمریکا و شرایط ویژه‌ای که دولت این کشور برای هیئت ایرانی پیش آورده، اظهار داشت: «اکنون ظریف که در آمریکا به سر می‌برد و نیاز است تا افکار عمومی را در آنجا هدایت کند. باید توجه داشته باشیم که مقام‌های آمریکایی هیچ علاقه‌ای به مصاحبه ظریف با رسانه‌های آمریکایی ندارند و تلاش می‌کنند این گفت‌وگوها صورت نگیرد؛ چراکه می‌دانند تبیین مواضع ایران برای دنیا تا چه اندازه می‌تواند برای آن‌ها مشکل‌ساز باشد». دبیر کل شورای راهبردی روابط خارجی کشور در آخر تصمیم‌گیری برای مذاکره با آمریکا را منحصر به تصمیم کلیت نظام دانست و گفت: «این نظام است که در این باره تصمیم می‌گیرد. اگر ترامپ به طور کامل به برجام بازگردد و تحریم‌ها را لغو کند، آن وقت کلیت نظام تصمیم می‌گیرد که مذاکره یا ملاقاتی میان مقام‌های دو کشور انجام شود یا خیر. آنگونه که مقام رهبری پیش از این بیان کرده‌اند، اگر ایالات متحده از رفتارها و اقدامات ضد ایرانی خود توبه کند و به تعهدات خود در برجام بازگردد، آن زمان می‌توان در قالب 1+5 با آن‌ها دور یک میز مذاکره نشست».

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.