انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
کد خبر: 40848 | تاریخ : ۱۳۹۸/۶/۲۲ - 23:03
فرصت دهید تا در رسانه ملی از خود دفاع کنیم
گزارش

فرصت دهید تا در رسانه ملی از خود دفاع کنیم

اشاره: واکنش‌ها به خودسوزی و مرگ «سحر خدایاری» موجب شد تا صداوسیما در برنامه خبری 20:30 و برنامه «پرونده ویژه» از شبکه‌های دوم و سوم سیما، برنامه‌ای تدارک و در آن اتهاماتی را متوجه برخی نمایندگان مجلس کند. مسئله‌ای که حال با اعتراض دو نماینده تهران، یعنی پروانه سلحشوری و علی مطهری روبه‌رو شده و این دو نماینده خواستار آن شده‌اند تا صداوسیما براساس ماده واحده مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن‌ها فرصت دفاع از خود را در رسانه ملی بدهد. شاخص‌ترین درخواست حق دفاع در صداوسیما به مناظره‌های انتخاباتی سال 88 بازمی‌گردد که در آن بُرهه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به دلیل مطالبی که در ارتباط با او و خانواده‌اش توسط محمود احمدی‌نژاد بیان شده بود درخواست دفاع از خود در رسانه ملی را کرد، اما این فرصت به او داده نشد. این در حالی است که در بخشی از اصل 175 قانون اساسی نیز درباره صداوسیما آمده است: «در صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران، آزادي بيان و نشر افكار با رعايت موازين اسلامي و مصالح كشور بايد تأمين گردد». گزارش پیش رو به این موضوع می‌پردازد:

ستاره صبح-

صداوسیما این روزها مورد نقد برخی کارشناسان، صاحب‌نظران، افکار عمومی و نمایندگان مجلس است. فصل مشترک این نقدها، رویکرد یکجانبه، بی‌عدالتی در برخورد با افراد و حتی به گفته یکی از نمایندگان مجلس شائبه تخریب سازمان‌یافته از سوی صداوسیماست. این نهاد که بارِ ملی بودن را به دوش می‌کشد و می‌بایست به گونه‌ای اقدام کند که افکار عمومی به آن اعتماد کرده و حقایق را همانگونه که هست از آن دیده و بشنوند، به نظر می‌رسد که در انجام رسالت خود نه تنها ضعیف عمل کرده، بلکه با در پیش گرفتن رویکرد بعضا جناحی و در اختیار قرار دادن تریبون آن به افراد و جریان‌های خاص، عکس رسالت تاریخی‌اش را انجام ‌دهد. نقدها به این نهاد ملی پس از حوادث سال 88 اوج گرفت. در آن بُرهه مهم‌ترین نقد مربوط به مناظره‌های انتخاباتی و بی‌عدالتی در حق افرادی بود که اجازه دفاع از خود را در صداوسیما پیدا نکردند. پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، صداوسیما که پوشش رسانه‌ای گسترده‌ای برای دولت‌های نهم و دهم صورت می‌داد، به ناگاه به یکی از منتقدان دولت تبدیل شد. محمدباقر نوبخت که در اسفند ماه سال 95 به عنوان سخنگوی دولت فعالیت می‌کرد، در یک نشست خبری دراین‌باره گفته بود که یک تیم ویژه سیاسی در صداوسیما وجود دارد که هدفش تخریب دولت است. صداوسیما البته نه فقط در رابطه با تخریب و تضعیف دولت، بلکه به انواع دیگری نیز از حجم اعتماد عمومی به رسانه ملی کاسته است. اعترافات برخی افراد متهم به ترور دانشمندان هسته‌ای که در هفته‌های گذشته روشن شد به دروغ در رسانه ملی بیان شده‌اند، ضعف دیگری از صداوسیما را به نمایش گذاشت. بازداشت شدگان محیط زیستی نیز در همین مقوله می‌گنجند؛ در شرایطی که هنوز اختلاف‌نظر میان دستگاه‌های اطلاعاتی کشور بر سر جاسوس بودن یا نبودن بازداشت شدگان محیط زیستی مطرح است، صداوسیما و یک برنامه خبری خاص به ساخت مستند، آن هم با استفاده از تصاویر خصوصی این افراد که امری غیراخلاقی است، مشغول می‌شود. تازه‌ترین برنامه‌ای که توسط این نهاد ملی توسط همان برنامه خبری خاص به روی آنتن رفته، مستندی درباره خودسوزی و مرگ «سحر خدایاری» است. مستندی که جدای از درست یا غلط بودن محتوای آن اتهاماتی را متوجه برخی نمایندگان مجلس کرده است.

نامه دو نماینده تهران 
به رئیس صداوسیما
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس سازمان صداوسیما خواستار دفاع از خود درباره متهم کردنش به نشر اکاذیب در تلویزیون شده است. علی مطهری در نامه‌ای خطاب به علی عسکری، رئیس سازمان صداوسیما اعلام کرد: در برنامه زنده شبکه سه سیما متهم به نشر اکاذیب درباره فوت مرحومه سحر خدایاری شده‌ام، فرصت دهید از خود دفاع کنم. در نامه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که توسط ایرنا منتشر شده، آمده است: «نظر به اینکه در برنامه زنده شبکه سه سیما در پنج‌شنبه شب، اینجانب را متهم به نشر اکاذیب درباره فوت مرحومه سحر خدایاری به قصد کسب رأی کردند، مستدعی است طبق ماده واحده مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام ترتیبی اتخاذ کنید که اینجانب به مدت دو برابر زمانی که درباره این بنده به تصریح و به تلویح نشر اکاذیب کردند، در همان زمان از شبانه‌روز در شبکه سه سیما از خود دفاع کنم. امیدوارم این درخواست به سرنوشت درخواست مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بعد از مناظره کذایی انتخابات سال ۸۸ دچار نشود». گفتنی است پنج‌شنبه گذشته ویژه برنامه‌ای با عنوان «پرونده ویژه» درباره بررسی حواشی مرگ «سحر خدایاری» روی آنتن زنده شبکه سه سیما رفت که در آن اظهارات مطهری در خصوص این اتفاق هم مورد انتقاد قرار گرفت. نماینده تهران، ری، اسلامشهر، شمیرانات و پردیس همچنین در حساب کاربری خود در توییتر در واکنش به خودکشی سحر خدایاری نوشته است: «اساساً چرا موضوعی به این کوچکی که با چند کلمه نصیحت قابل ختم بوده، دادگاهی شده است». علی مطهری در این توییت افزود: «در موضوع خانم سحر خدایاری می‌پذیریم که حکم دادگاه صادر نشده بوده، اما این خبر قطعی است که در مراجعه سحر به دادگاه شخص غیرمسئولی به او گفته به شش ماه حبس محکوم شده‌ای». وی تأکید کرد: «اساساً چرا موضوعی به این کوچکی که با چند کلمه نصیحت قابل ختم بوده دادگاهی شده است. البته ما خودکشی را گناه بزرگی می‌دانیم». پروانه سلحشوری، دیگر نماینده مردم تهران نیز در نامه‌ای به علی عسکری بی‌طرفی سازمان صداوسیما درخصوص اتهامات منتسب و اختصاص وقت برای دفاع را لازمه از بین بردن شائبه هرگونه تخریب سازمان‌یافته از سوی آن سازمان عنوان کرد. سلحشوری در این نامه نوشت: «نظر به اینکه در گذشته و همینطور در روزهای اخیر بارها نام و یا اظهارنظرهای اینجانب از شبکه‌ها و برنامه‌های مختلف آن سازمان ازجمله برنامه «20:30» و اظهارنظرهایی از سوی مهمانان برنامه «پرونده ویژه» از شبکه سه سیما نظیر نوع عملکرد اینجانب در مجلس شورای اسلامی و نشر اکاذیب به قصد کسب رأی در خصوص مرحوم سحر خدایاری مطرح شده، لذا خواهشمند است مطابق با ماده واحده مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام ترتیبی اتخاذ فرمایید تا به مدت دو برابر زمانی که درباره اینجانب در برنامه‌های آن سازمان نشر اکاذیب شده، فرصت برای تنویر افکار عمومی داشته باشم. بی‌طرفی آن سازمان در این خصوص و اختصاص وقت برای دفاع از اتهامات منتسب، شائبه هرگونه تخریب سازمان‌یافته از سوی آن سازمان را از بین خواهد برد».

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.