انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
سکه سود ده‌ترین؛ بورس زیان ده‌ترین بازار مالی
پیامدهای تحریم بانک‌های ایرانی بر بازارها
مشکلات پیش روی وزیر صمت
اولویت‌های اقتصاد کشور در شرایط سخت تحریم‌ها
هدف‌گذاری اقتصاد در سال 1400
شرط بهبود اقتصاد ابزار دیپلماسی و تعامل با دنیاست
افزایـش شکاف طـبقاتی
پشت‌صحنه صعود دوباره قیمت ارز و سکه چیست؟
افزایش حقوق ؛ ۷۷ درصد
آیا ترامپ رفتنی است؟
کاهش قیمت دلار و سکه؛ افت شاخص بورس
بی‌تفاوتی اروپا نسبت به تحریم‌های جدید علیه ایران
واکنش رئیس کمیسیون انرژی مجلس به کارت زرد دادن نمایندگان به وزیر نفت
کاهش ۶۲ درصدی واردات چین از ایران
افزایش ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران نسبت به شهریور سال گذشته
دلایل افزایش نرخ ارز و راهکارهای کنترل آن
سرچشمه بحران اقتصادی؛ تحریم‌ها و ناکارآمدی تیم اقتصادی دولت
جزییات 282 میلیارد دلار پول پاشی برای کنترل قیمت ارز
افزایش 10درصدی رفاه با حذف تحریم‌ها
مزیت‌های توافق 25 ساله برای ایران و چین
اگر منافع ملي اولویت در سیاست‌ها باشد، تولید و صادرات افزایش می‌یابد
بیشتر
کد خبر: 30843 | تاریخ : ۱۳۹۸/۶/۱۷ - 00:10
نرخ تورم واردات ۳۸.۸ درصد      صادرات ۱۲.۷ درصد
مرکز آمارایران منتشر کرد

نرخ تورم واردات ۳۸.۸ درصد صادرات ۱۲.۷ درصد

اشاره: بررسی میزان تغییرات شاخص نرخ تورم بر صادرات و واردات نشان‌دهنده تأثیر رشد نرخ ارزبر صادرات و واردات کشور است. زمانی که تورم کالاهای وارداتی افزایش می‌یابد؛ کالاهایی که با ملزومات وارداتی ساخته می‌شوند، قیمتشان افزایش می‌یابد. همچنین افزایش قیمت مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای باعث افزایش هزینه‌ها و قیمت تمام‌شده برای تولیدکننده می‌شود. مرکز آمار ایران شاخص تورم وارداتی را در بهار ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته بر اساس داده‌های دلاری ۳۸.۸ درصد و تورم صادرات را ۱۲.۷ درصد اعلام کرد. رشد نرخ ارز در بازار داخلی باعث سود بیشتر برای صادرکنندگان شده است. رشد نرخ ارز به دلیل افت ارزش ریال موجب شده خرید کالاهای ایرانی برای مشتریان خارجی مقرون‌به‌صرفه باشد، این فرایند زمینه را برای افزایش قیمت کالاهای صادراتی فراهم کرده است. گزارش پیشرو به تأثیر نوسان قیمت ارزبر کالاهای صادراتی و وارداتی می‌پردازد.

ستاره صبح-

نرخ تورم کالاهای وارداتی
مرکز آمار ایران نرخ تورم کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های ریالی در بهار ١٣٩٨ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۸۳ درصد اعلام کرد که در مقایسه با تورم نقطه‌به‌نقطه زمستان ١٣٩٧ حدود ۲۰.۳ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین نرخ تورم وارداتی مبتنی بر داده‌های دلاری در بهار ١٣٩٨ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۸.۸ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه‌به‌نقطه زمستان سال گذشته ۵.۴ واحد درصد افزایش داشته است. کمترین نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در بخش ریالی مربوط به گروه «حیوانات زنده و محصولات حیوانی» (منفی ۱.۲ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی؛ ادوات برقی؛ اجزاء و قطعات آنها» (٢٨١.٧ درصد) است.بر اساس گزارش مرکز آمار نرخ تورم کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های ریالی در چهارفصل منتهی به بهار امسال برابر با ۱۴۹.۷ درصد بود که در مقایسه با تورم سالانه زمستان سال گذشته ۳۸.۲۵ واحد درصد افزایش داشته است. نرخ تورم کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های دلاری در چهارفصل منتهی به بهار امسال برابر با ۲۵.۱ درصد بود که در مقایسه با تورم سالانه‌ زمستان ١٣٩٧ (برابر با ١٥.٩درصد) حدود ٩.٢ واحد درصد افزایش داشته است. کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «چربی‌ها و روغن‌های حیوانی یا نباتی» (۶.۱ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گرو «آلات و دستگاه‌های اپتیک، عکاسی، سینماتوگرافی» (۲۵۷.۱ درصد) است.

تورم کالاهای صادراتی
مرکز آمار ایران نرخ تورم کالاهای صادراتی در بهار امسال، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه‌به‌نقطه) مبتنی برداده ریالی ۹۵.۱ درصد و مبتنی بر داده‌های دلاری ۱۲.۷ درصد است. تغییرات چهارفصل منتهی به فصل جاری مبتنی بر داده‌های ریالی ۷۸.۴ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه زمستان ١٣٩٧ (برابر با ٦١.١ درصد) ١٧.٣ واحد درصد افزایش داشته است.همچنین نرخ تورم کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری در چهارفصل منتهی به فصل بهار ١٣٩٨ برابر با ١٩.٣ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه زمستان ١٣٩٧ (برابر با ١٩.٦ درصد) ۰.۳ درصد کاهش داشته است. کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ‌های گران‌بها» (٨,٢ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «کالاها و مصنوعات گوناگون» (١٥٠.١ درصد) است.بر اساس این گزارش نرخ تورم کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی در فصل بهار ١٣٩٨ نسبت به زمستان ۱۳۹۷، ۱۳.۶ درصد است و در مقایسه با تورم فصلی زمستان ١٣٩٧ حدود ۱۰.۵ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین نرخ تورم کالاهای صادراتی مبتنی برداده­های دلاری نیز در فصل بهار ١٣٩٨ نسبت به زمستان سال گذشته، ۰.۱ درصد افزایش داشته و در مقایسه با تورم فصلی زمستان ١٣٩٧ حدود ۰.۶ واحد درصد کاهش داشته است. کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی مربوط به گروه «چربی‌ها و روغن‌های حیوانی یا نباتی، فرآورده‌های حاصل از تفکیک آنها، چربی‌های خوراکی آماده موم‌های حیوانی یا نباتی» (منفی ۰.۱ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «کالاها و مصنوعات گوناگون» (۳۳.۶ درصد) است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.