انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رکود قیمت ارز و طلا؛ صعود شاخص بورس
صعود بورس؛ سقوط طلا
چرایی ناکارآمدی نظام‌مهندسی کشاورزی
استراتژی صنایع بزرگ در شرایط سخت
گسترش معنادار فقر و گرسنگی درجهان
کرونا می‌رود، ما می‌مانیم و به دوران کرونا خواهیم خندید
روند کاهشی نرخ ارز و طلا در بازار
پس‌لرزه انتخابات ریاست جمهوری بر بازارها
سقوط آزاد دلار و سکه
ثبت بزرگ‌ترین ریزش دلار در دنیا
تداوم سقوط قیمت دلار و طلا
تجمع سهامداران بورس مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار
واکنش رئیس‌کل بانک مرکزی به سخنان رئیس مجلس
در بیست و دومین نشست وزیران نفت و انرژی مجمع کشورهای صادرکننده گاز چه گذشت؟
تداوم افت قیمت دلار و سکه و افزایش شاخص بورس
شاخص بورس در مدار صعود
آیا صعود بورس ادامه دارد؟
افزایش شکاف طبقاتی
پیامد دلاریزه شدن اقتصاد
حمایت از معیشت خانوارها در محدودیت‌ها
کوچک شدن کیک اقتصاد
ایجاد اشتغال، حفظ محیط‌زیست و رفاه مردم ، برنامه وزارت نفت است
تأمین ارز برای کالاهای انباشته‌شده در گمرکات مشروط به درآمد ارزی است که این موضوع خارج از اختیارات بانک مرکزی است
قیمت دلار و طلا در سرازیری
آغاز روند کاهشی قیمت مسکن
صعود بورس، سقوط دلار و سکه
بیشتر
کد خبر: 30843 | تاریخ : ۱۳۹۸/۶/۱۷ - 00:10
نرخ تورم واردات ۳۸.۸ درصد      صادرات ۱۲.۷ درصد
مرکز آمارایران منتشر کرد

نرخ تورم واردات ۳۸.۸ درصد صادرات ۱۲.۷ درصد

اشاره: بررسی میزان تغییرات شاخص نرخ تورم بر صادرات و واردات نشان‌دهنده تأثیر رشد نرخ ارزبر صادرات و واردات کشور است. زمانی که تورم کالاهای وارداتی افزایش می‌یابد؛ کالاهایی که با ملزومات وارداتی ساخته می‌شوند، قیمتشان افزایش می‌یابد. همچنین افزایش قیمت مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای باعث افزایش هزینه‌ها و قیمت تمام‌شده برای تولیدکننده می‌شود. مرکز آمار ایران شاخص تورم وارداتی را در بهار ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته بر اساس داده‌های دلاری ۳۸.۸ درصد و تورم صادرات را ۱۲.۷ درصد اعلام کرد. رشد نرخ ارز در بازار داخلی باعث سود بیشتر برای صادرکنندگان شده است. رشد نرخ ارز به دلیل افت ارزش ریال موجب شده خرید کالاهای ایرانی برای مشتریان خارجی مقرون‌به‌صرفه باشد، این فرایند زمینه را برای افزایش قیمت کالاهای صادراتی فراهم کرده است. گزارش پیشرو به تأثیر نوسان قیمت ارزبر کالاهای صادراتی و وارداتی می‌پردازد.

ستاره صبح-

نرخ تورم کالاهای وارداتی
مرکز آمار ایران نرخ تورم کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های ریالی در بهار ١٣٩٨ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۸۳ درصد اعلام کرد که در مقایسه با تورم نقطه‌به‌نقطه زمستان ١٣٩٧ حدود ۲۰.۳ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین نرخ تورم وارداتی مبتنی بر داده‌های دلاری در بهار ١٣٩٨ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳۸.۸ درصد است که در مقایسه با تورم نقطه‌به‌نقطه زمستان سال گذشته ۵.۴ واحد درصد افزایش داشته است. کمترین نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در بخش ریالی مربوط به گروه «حیوانات زنده و محصولات حیوانی» (منفی ۱.۲ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی؛ ادوات برقی؛ اجزاء و قطعات آنها» (٢٨١.٧ درصد) است.بر اساس گزارش مرکز آمار نرخ تورم کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های ریالی در چهارفصل منتهی به بهار امسال برابر با ۱۴۹.۷ درصد بود که در مقایسه با تورم سالانه زمستان سال گذشته ۳۸.۲۵ واحد درصد افزایش داشته است. نرخ تورم کالاهای وارداتی مبتنی بر داده‌های دلاری در چهارفصل منتهی به بهار امسال برابر با ۲۵.۱ درصد بود که در مقایسه با تورم سالانه‌ زمستان ١٣٩٧ (برابر با ١٥.٩درصد) حدود ٩.٢ واحد درصد افزایش داشته است. کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «چربی‌ها و روغن‌های حیوانی یا نباتی» (۶.۱ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گرو «آلات و دستگاه‌های اپتیک، عکاسی، سینماتوگرافی» (۲۵۷.۱ درصد) است.

تورم کالاهای صادراتی
مرکز آمار ایران نرخ تورم کالاهای صادراتی در بهار امسال، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه‌به‌نقطه) مبتنی برداده ریالی ۹۵.۱ درصد و مبتنی بر داده‌های دلاری ۱۲.۷ درصد است. تغییرات چهارفصل منتهی به فصل جاری مبتنی بر داده‌های ریالی ۷۸.۴ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه زمستان ١٣٩٧ (برابر با ٦١.١ درصد) ١٧.٣ واحد درصد افزایش داشته است.همچنین نرخ تورم کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های دلاری در چهارفصل منتهی به فصل بهار ١٣٩٨ برابر با ١٩.٣ درصد بوده است که در مقایسه با تورم سالانه زمستان ١٣٩٧ (برابر با ١٩.٦ درصد) ۰.۳ درصد کاهش داشته است. کمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ‌های گران‌بها» (٨,٢ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «کالاها و مصنوعات گوناگون» (١٥٠.١ درصد) است.بر اساس این گزارش نرخ تورم کالاهای صادراتی مبتنی بر داده‌های ریالی در فصل بهار ١٣٩٨ نسبت به زمستان ۱۳۹۷، ۱۳.۶ درصد است و در مقایسه با تورم فصلی زمستان ١٣٩٧ حدود ۱۰.۵ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین نرخ تورم کالاهای صادراتی مبتنی برداده­های دلاری نیز در فصل بهار ١٣٩٨ نسبت به زمستان سال گذشته، ۰.۱ درصد افزایش داشته و در مقایسه با تورم فصلی زمستان ١٣٩٧ حدود ۰.۶ واحد درصد کاهش داشته است. کمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی مربوط به گروه «چربی‌ها و روغن‌های حیوانی یا نباتی، فرآورده‌های حاصل از تفکیک آنها، چربی‌های خوراکی آماده موم‌های حیوانی یا نباتی» (منفی ۰.۱ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «کالاها و مصنوعات گوناگون» (۳۳.۶ درصد) است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.