انتخاب تاریخ:   /  /   
اپلیکیشن بخار
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خیز ترکیه برای نابودی کردها
احتمال حمله داعش در روز اربعین
چرخش روسیه به سمت عربستان و امارات
اهداف پیدا و پنهان ترکیه از قتل‌عام کردهای شمال سوریه
تهدید به گروگانگیری شهروندان آمریکایی مستقردر عراق
پس‌لرزه احتمالی رسوایی ترامپ در اوکراین برای ایران
ادامه واکنش‌ها به حمله به مراکز نفتی عربستان
اعتراض عراقی‌ها علیه فساد، بیکاری و ناکارآمدی
فرق ایده گفتگوهای تمدن‌های خاتمی با طرح صلح هرمز روحانی
میانجی‌گری نخست‌وزیر عراق بین تهران - ریاض
اخبار ضدونقیض از عملیات بزرگ انصارالله علیه ائتلاف سعودی
فاصله گرفتن منطقه از درگیری نظامی
راهکار رفع تنش میان ایران و آمریکا چیست ؟
حاکمیت درمورد آمریکا دوصدایی نیست
دیپلماسی به‌صورت پنهانی صورت می‌گرفت
مذاکره با طالبان؛ صلح یا مشروعیت بخشی به تروریسم
آیا ترامپ به خواست نئوکان‌ها درباره ایران تن خواهد داد؟
خطر تائید جنگ تجاری آمریکا با چین بر اقتصادهای نوظهور
زمان نرمش میان ایران و غرب است
اشتباه سیاست ترامپ درباره ایران
شرط دیدار روحانی و ترامپ
چرا ترکیه با کردها در سوریه می‌جنگد؟
تلاش افغان ها برای استقرار جمهوریت در میانه خون و آتش
سرمنشا فساد‌ها کجاست؟
واکنش سردار نقدی به سخنان بهزاد نبوی
تلاش افغان ها برای استقرار جمهوریت در میانه خون و آتش
مزیت‌های اتحادیه «اوراسیا» برای اقتصاد ایران
مذاکره‌ای که انجام نشد
چراغ سبز آمریکا و روسیه به ترکیه برای حمله به کردها
روشنگری؛ دستاورد سفر روحانی به سازمان ملل
آیا ترامپ استیضاح می‌شود؟
بازخوانی تفسیر شورای نگهبان از اصل 113 قانون اساسی
پاکستان و روسیه؛ میانجیگرهای موثر
سیاست «فشار حداکثری» پشیزی ارزش ندارد
ظریف در نیویورک؛ ترامپ در اتاق جنگ
ایران یک طرف؛ غرب طرف دیگر
خشم عراقی‌ها تهدیدی برای بازار نفت
تاثیرهرج‌ومرج سیاسی در آمریکا بر اعتماد جهانی
مذاکره با واشنگتن حرام نیست
گسترش نفوذ روسیه در خاورمیانه
انقلاب نه؛ اصلاحات آری
تغییر ماهیت جهانی جنگ با عملیات پهپادی
آخرین تحولات پاکسازی قومی کردهای شمال سوریه توسط ترکیه
رهبری راه مذاکره را نبسته‌اند
چرا ترامپ به ایران حمله نخواهد کرد؟
حمله موشکی به نفت‌کش ایرانی در دریای سرخ
روابط شعله‌ور ایران و عربستان
تحریم مانع توسعه‌
محکومیت جهانی پاک‌سازی قومی کردها
مذاکرات کره شمالی و آمریکا ناکام ماند
بیشتر
کد خبر: 30839 | تاریخ : ۱۳۹۸/۶/۱۶ - 09:04

ستاره صبح-اصلاح‌گری و اصلاح‌طلبی بیشتر از صدسال در ایران پیشینه دارد. این نحله فکری به شکل «تجدد»، «مدرنیته»، کنترل قدرت، مشروط کردن قدرت سلطان، ایجاد عدالت‌خانه، حاکمیت قانون و ... ظاهرشده است، اما این تلاش‌ها به نتیجه مطلوب نرسیده است. قوی‌ترین شکل آن پس از انتخابات ریاست جمهوری دوم خرداد 76 در قالب اصلاح‌گری شکل گرفت و سید محمد خاتمی رهبر جنبش اصلاح شد. از همان زمان در بین اندیشمندان این بحث مطرح بود که اصلاح‌طلبان آیا باید روی اصول خود که قانون‌گذاری، آزادی‌های مدنی، انتخابات سالم الکترونیکی، حاکمیت قانون، برابری همه در برابر قانون، جابه‌جایی قدرت بدون توسل به روش‌های قهرآمیز و... از طریق ورود به «قوه مقننه»، «مجریه»، «قضائیه» یا نهادهای انقلابی پافشاری کنند، یا این که تلاش کنند با زیرپا گذاشتن این اصول، به قدرت و ثروت برسند.
آنچه از سال 92 به بعد و پس از شکل‌گیری دولت یازدهم، مجلس دهم، دولت دوازدهم و شوراهای پنجم شکل گرفت، در عمل اصلاح‌طلبان اصول خود را فراموش کرده و دستیابی به «قدرت» و بعضاً «ثروت» را در پیش گرفتند و در جایگاه‌هایی که قرار گرفتند، در برابر طرف مقابل یا کسانی که مقابل مطالبات رأی‌دهندگان سنگ‌اندازی می‌کردند، کوتاه آمدند؛ نتیجه این مشی زمینه را برای رویگردانی رأی‌دهندگان از افرادی که به نهادهای انتخابی رفتند را فراهم کرد. این اتفاق در حالی رخ‌داده که مجلس، صندوق رأی دست‌آورد بزرگ انقلاب بوده و هست؛ زیرا جزء اهداف اصلی انقلاب به شمار می‌رود. شعار «استقلال»، «آزادی» و «جمهوری اسلامی» نشان می‌دهد که آزادی و جمهوریت خواست اکثریت مردم بوده و هنوز هم هست. اسلامیت مطابق اصل ششم قانون اساسی با جمهوریت تحقق می‌یابد. شواهد و قرائن نشان می‌دهد که تا زمان برگزاری انتخابات مجلس چهارم (سال 70) بر سر راه جمهوریت مانعی وجود نداشت. اصل 99 قانون اساسی وظیفه شورای نگهبان را نظارت می‌داند، نه اجرا. اما این شورا تفسیرش از این اصل این شد که شورای نگهبان می‌تواند در تمام مراحل انتخابات دخالت کند، بر این اساس عده زیادی از افراد واجد صلاحیت از گردونه انتخابات حذف شدند و جای آن‌ها را افرادی گرفتند که در عمل معلوم شد به رسالت نمایندگی خود نه‌تنها عمل نکردند، بلکه به جایگاه قوه مقننه که برای مردم سرنوشت‌ساز است نیز لطمه زدند. بنیانگذارجمهوری اسلامی مجلس را در رأس امور می‌دانستند و گفتند نماینده مجلس مثل مدرس باشد. تضعیف جایگاه مجلس لطمه جبران‌ناپذیری بر این نهاد زده که به چند نمونه آن اشاره می‌شود.

1-یکی از منتخبان مجلس دهم در همان روز نخست شکل‌گیری این مجلس حرف‌های «شنیع» علیه قدرت الله علیخانی نماینده دوره هشتم مجلس و همچنین منتخبان زن که وارد مجلس دهم شده بودند بر زبان آورد که نویسنده به لحاظ غیرشرعی بودن و... نمی‌تواند آن را بازنشر کند، نمایندگان فهرست امید به‌جای برخورد با این نماینده و اعتراض به اعتبارنامه او به خاطر مصلحت‌اندیشی از کنار موضوع گذشتند. موضوعی که نارضایتی رأی‌دهندگان را در پی داشت.
2- عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در یک برنامه تلویزیونی وقتی از او سؤال شد که شما در رد صلاحیت اصلاح‌طلبان نقش داشته‌اید، پاسخ داد اگر من چنین نقشی داشته‌ام چرا آن‌ها (فراکسیون امید) به من رأی دادند، کدخدایی حدود 200 رأی نمایندگان مجلس را برای عضو حقوقدان شورای نگهبان کسب کرد.
3- فراکسیون امید به این جمع‌بندی رسید که به محمد دهقان که به‌عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان معرفی‌شده بود رأی دهد، وی در حال حاضر نماینده مجلس و عضو جبهه پایداری است. پرسش این است که چه قرابت فکری میان نحله اصلاح‌طلبی و نحله پایداری وجود دارد؟
4- جبهه پایداری مجلس حدود 35 عضو دارد اعضای این جبهه نخست به دنبال «تصویب قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان» در دستگاه‌های دولتی بودند که موفق نشد، اما وقتی اعضای فراکسیون امید به پایداری‌ها پیوستند، این قانون تصویب شد. قانونی که از یکسو که «تبعیض سنی» است، و از سوی دیگر باعث شد تا افراد باتجربه از مشارکت در اداره کشور حذف شوند.
5-رأی اعتماد به علی‌اصغر مونسان که سمنانی و اهل «سرخه» است و احتمالاً نسبتی هم با رئیس‌جمهور دارد، در حالی توسط فراکسیون امید صورت گرفت که چهره‌های تندرو جریان اصول‌گرا مثل احمد سالک به دفاع تمام‌قد از وی برخاستند. مونسان پیش‌ازاین هم جزء همفکران و مدیران محمدباقر قالیباف شهردار پیشین تهران بوده است. پرسش این است که رأی‌دهندگان اگر می‌خواستند افرادی مثل «مونسان» وزیر شوند در انتخابات سال92 به قالیباف رأی می‌دادند نه حسن روحانی.
6- تعدادی از نمایندگان زمانی که محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت بود طرح استیضاح او را در دستور کار داشتند. هنوز استیضاح به مرحله عمل نرسیده بود که با نظر رئیس‌جمهور «شریعتمداری» از سمت خود استعفا داد و روحانی او را به‌عنوان «وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی» به مجلس معرفی کرد. 23 نماینده به او رأی دادند انگارنه‌انگار که قبلاً تقاضای استیضاح او را داشتند. اگر از منظر فلسفی به موضوع نگاه کنیم درمی‌یابیم که جمع «نقیضین» محال است، یعنی یا استیضاح غلط بوده یا230 رأی که نمایندگان به شریعتمداری داده‌اند درست نبوده است.
7- نمایندگان مجلس بر اساس اصل 84 قانون اساسی مسئول نابسامانی‌هایی هستند که در عرصه سیاست، اقتصاد، روابط خارجی و ... در کشور وجود دارد. اینکه دولت آماج حمله‌هاست درست نیست، چون دولت منتخب نمایندگان است، اگر دولت عملکردش بد بوده یا هست، نمایندگان می‌توانستند از اختیارات قانونی خود استفاده و از وزرا و رئیس‌جمهور سؤال و یا آنان را در راستای ایفای حقوق ملت استیضاح می‌کردند. بسیاری از نمایندگان کنونی به مسائل اساسی کشور ورود پیدا نکرده و نمی‌کنند؛ این در حالی است که رأی‌دهندگان به «فهرست امید» به این دلیل رأی دادند که آن‌ها مطالباتشان را برآورده و مشکلات را رفع کنند.
8- نمایندگان مجلس با «طرح شفافیت آرای نمایندگان» که این طرح رأی موافق یا مخالف به طرح‌ها، لوایح، استیضاح وزرا و... مکتوب و علنی می‌شد. اما نمایندگان که در سخن داد از شفافیت می‌زدند با شفافیت خود مخالفت کردند.
به عقیده نویسنده این نمونه‌ها نشان می‌دهد فراکسیون امید که با رأی سازمان‌یافته اصلاح‌طلبان به مجلس وارد شدند در عمل اصلاح‌طلبی را زیر پا گذاشتند. این اتفاق باعث رویگردانی رأی‌دهندگان شده و درعین‌حال جایگاه اصلاح‌طلبی را نیز پایین آورده است.

modiseh سرویس مدرسه

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.