انتخاب تاریخ:   /  /   
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
روحانـی و ظریـف زیر تیـغ مجلـس
پس‌لرزه‌های رفتار تازه‌واردها به مجلس علیه وزیر خارجه
تهد‌ید‌ علیه کشور را می‌توان با تغییر سیاست‌ها د‌ر د‌اخل و خارج د‌ور کرد‌
استعفای عارف کار درستی بود
هزینه رفتار مخالفان دیپلمات برجسته ایرانی برای حاکمیت
مخالفان دولت موضع خود را درباره پیامدهای ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت مشخص کنند
ایرانیان؛ ملت همیشه در آستانه
واریز ۲۳۱ میلیون تومان به‌حساب نمایند‌‌گان!
هشدارهای حسام الد‌ین آشنا
اگر دولتی در حادثه نطنز دخالت داشته باشد با واکنش جدی ایران مواجه خواهد شد
شکست سیاست نگاه به شرق با قرارداد همکاری 25 ساله با چین جبران نمی شود
تلاش‌های اسرائیل علیه ایران
حمله به ظریف در مجلس؛ زنگ خطر برای امنیت و منافع ملی
در دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی چه گذشت؟
پیام سخنان رهبری خطاب به نمایندگان تازه‌وارد مجلس یازدهم چیست؟
بدون اقناع افکار عمومی قرارداد همکاری 25 ساله چین و ایران به نتیجه نخواهد رسید
توهین و دشنام به دولتمردان جایز نیست نباید به وزرا توهـین یا تهمت‌ زده شـود برخـی نسبـت‌ها حـرام شـرعی است نمایندگان به مسائل اصلی کشور توجه کنند نمایندگان از اولویت دادن به مسائل فرعی پرهیز کنند
ایران خواهان عراقِ عزتمند و مستقل است
پـرده‌بـرداری از کلاه‌برداری ارزی و رشوه میلیاردی
سایه موج دوم کرونا بر سر فقرا و فرودستان جامعه
سفره مردم را کسانی کوچک کردند که برجام را بی‌اثر، تقصیر را به گردن دولت انداخته و نقش خود را پنهان می‌کنند
عدم تغییر حکم سه محکوم حوادث آبان ۹۸
هنوز فرصت برای نجات توافق هسته‌ای وجود دارد
آقای روحانی آیا حفظ جان مردم مهم است یا برگزاری کنکور و مراسم عزاداری؟
تاثیر تنفس عمیق بر درمان بیماران مبتلابه کروناویروس
چرا سه محکوم اعتراضات آبان98 نباید اعدام شوند؟
چین ایران را شریک راهبردی نمی‌داند
توافق پیشنهادی چین و ایران خبر بد برای اسرائیل
واکنش ها به # اعدام_ نکنید
قانون باید به نفع فقرا و غیر قدرتمندان تفسیر شود
بین اعتراض و اغتشاش تفاوت وجود دارد، صدای اعتراض باید شنیده شود
برای دفع فساد و ایجاد امنیت به‌جای حدود می‌توان از مجازات جایگزین تعزیری استفاده کرد
دلایل پیدا و پنهان سفر ظریف به بغداد، سفر الکاظمی به ریاض، تهران و واشنگتن
راهبردهای مقابله با تحریم‌ها
نادیده گرفتن افکار عمومی در سیاست چرخش بیشتر به شرق، چرا؟
پشت صحنه روند شتابان افزایش نرخ ارز در بازارهای ایران چیست؟
حق اعتراض، «خودی» و «غیرخودی» ندارد
واکنش ترکان و مطهری به سخنان امام‌جمعه پردیسان قم
اگر شیوع کرونا افزایش یابد، زیرساخت‌های درمانی پاسخگو نخواهد بود
تهدید هواپیمای مسافربری ماهان
اهداف سفر الکاظمی به تهران، ریاض و واشنگتن چیست؟
گسترش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور
حیف‌ومیل ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو
ورود قضایی به تخلفات لواسانات
کوه دماوند و جنگل‌های هیرکانی جزء «انفال» است و قابل‌وقف یا واگذاری نیست
اختصاص کارت خـرید به سه دهک‌ پائین جامعه
صنایع فولاد و پتروشیمی، خط مقدم جنگ اقتصادی
هاشمی رفسنجانی نتوانست دانشگاه آزاد را وقف کند، جنگل‌های هیرکانی چطور وقف شدند؟
تلاش‌های ایالات‌متحده و اسرائیل علیه ایران
جایگزین تفاهم نامه ایران و چین چیست؟
بیشتر
کد خبر: 20827 | تاریخ : ۱۳۹۸/۶/۱۰ - 10:52
گفت و گو

واکنش سه صاحب‌نظر به اظهارات عراقچی و گزارش آژانس

اشاره: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش خود درباره برجام اعلام کرده که ایران از برخی تعهداتش در توافق هسته‌ای عدول کرده است. در گزارش آژانس آمده که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران 202 کیلوگرم فراتر از سقف تعیین شده در برجام است و درصد غنی‌سازی نیز که می‌بایست 3.67 درصد باشد، به 4.5 درصد رسیده است. گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی منتشر می‌شود که مقام‌های کشورمان گفته‌اند اگر اروپا به تعهدات خود در قبال ایران عمل نکند، 15 شهریور گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای را برخواهد داشت. برخی خبرگزاری‌های خارجی مدعی شده‌اند که ایران قصد دارد در گام سوم درصد غنی‌سازی را به 20 درصد افزایش دهد، این موضوع هنوز توسط مراجع رسمی در داخل تأیید یا تکذیب نشده است. به دنبال این اتفاقات، سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه در اظهاراتی تأمل‌برانگیز گفته است که اگر هر فردی به جای ترامپ در آمریکا بر سر کار می‌آمد، از برجام خارج می‌شد؛ چراکه برجام موجب شد گروه‌های مورد حمایت ایران در منطقه تقویت شوند. وی همچنین در اظهارنظر دیگری گفته است جمهوری اسلامی از جریان‌های اسلامی و آزادی‌خواه منطقه حمایت می‌کند؛ اظهاراتی که می‌تواند برای کشور مسائلی در سطح بین‌المللی یامد داشته باشد. عراقچی همچنین گفته است: «در جریان اجلاس گروه ۷ مکرون با ترامپ دیدارهایی داشته و طرف آمریکایی برای صدور مجوز در خصوص نفت ایران انعطاف‌هایی نشان داده است». در همین رابطه به سراغ «یوسف مولایی» استاد حقوق بین‌الملل، «سید جلال ساداتیان» تحلیلگر روابط بین‌الملل و «صادق زیباکلام» تحلیلگر مسائل سیاسی رفته‌ایم و نظرشان در ارتباط با گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اظهارات سید عباس عراقچی را جویا شده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

ستاره صبح-

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه چهارشنبه گذشته در اختتامیه همایش سازمان اطلاعات و امنیت خارجی در گام دوم انقلاب گفت: «اگر هر کس دیگری هم جای ترامپ در آمریکا بود، از برجام خارج می‌شد... آمریکایی‌ها با امضای برجام وارد بازی شدند که نتیجه مطلوبی برای آنها نداشت و جمهوری اسلامی در منطقه به اقتدار کمّی و کیفی رسید و گروه‌های مقاومت نه تنها ضعیف نشدند، بلکه به قدرت بیشتری دست یافتند». این دیپلمات کشورمان که در تمامی مراحل مذاکرات برجام تا به امروز حضور داشته، در اظهارنظر دیگری گفته است: «جمهوری اسلامی از همه حرکت‌های آزادی‌خواهانه مسلمانان و شیعیان بدون دخالت در امور کشورها حمایت می‌کند». این اظهارات معاون سیاسی وزارت خارجه در شرایطی مطرح شده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین و تازه‌ترین گزارش خود درباره برجام اذعان کرده که جمهوری اسلامی از برخی تعهدات خود در برجام تخطی کرده است. موارد اعلامی از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مربوط به عبور ایران از سقف اورانیوم غنی شده و درصد غنی‌سازی تعیین شده در برجام است. حال پرسشی که پیش می‌آید این است که به چه دلیل عراقچی در شرایطی که دستگاه دیپلماسی کشور پیشاپیش می‌بایست گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را پیش‌بینی می‌کرد، چنین اظهاراتی را مطرح می‌کند؟ همانطور که می‌دانیم طرف آمریکایی بدین خاطر از برجام خارج شد که مدعی بود جمهوری اسلامی دلارهای حاصل از توافقنامه هسته‌ای را در منطقه و در حمایت از شبه نظامیان شیعه هزینه می‌کند. جدای از درست یا غلط بودن این ادعا، اذعان یک مقام ارشد دستگاه سیاست خارجی کشور به حمایت ایران از جریان‌های آزادی‌خواه شیعه و مسلمان در کشورهای دیگر می‌تواند مهر تأییدی بر ادعاهای دولت آمریکا باشد. مسئله‌ای که هزینه آن را در درجه نخست مردم باید به دوش بکشند، آن هم در شرایطی که امکان اعلام نظر عمومی در این باره را ندارند.

انعطاف آمریکا برای فروش نفت ایران؟
سید عباس عراقچی، همچنین می‌گوید: «در جریان اجلاس گروه ۷ مکرون با ترامپ دیدارهایی داشته و طرف آمریکایی برای صدور مجوز در خصوص نفت ایران انعطاف‌هایی نشان داده است». تجربه نشان داده یکی از مسائلی که سبب شده تا میزان هزینه‌های کشور بالا رود، اظهارنظرهای نابه‌جا و بعضاً خلاف واقعیت بوده است. خوشحالی از بابت آنکه آمریکایی‌ها معافیت‌هایی برای فروش و صادرات نفت ایران آن هم در شرایط سخت فعلی در نظر گیرند، قابل انکار نیست، اما آیا منطق حکم نمی‌کرد زمانی که صحبت از تحریم نفت ایران در میان بود و هنوز صادرات نفت کشورمان به زیر یک میلیون بشکه در روز نرسیده بود، عده‌ای از بی‌تأثیر بودن تحریم نفت سخن نمی‌گفتند؟ آیا بهتر نبود همان زمان پیش‌بینی‌های لازم برای جلوگیری از تحریم نفت کشور و نیز مراقبت از اظهارنظرات نابه‌جا صورت می‌گرفت؟ گذشته قابل بازگشت نیست، اما تداوم این تجربه غلط و تکرار آن دیگر جای توجیه ندارد. ایران به جای آنکه به انعطاف دولت آمریکا برای اجازه فروش نفت داشته باشد، نیاز به تعامل و سیاست توأم با احترام در قبال همسایگان و جامعه جهانی دارد تا هر زمان قدرتی در دنیا قصد فشار ناعادلانه علیه کشور را داشت، نتواند به اهدافش دست یابد. مسئولان و مقام‌های کشور باید بدانند که هر اظهارنظر آن‌ها می‌تواند در سرنوشت ایران مؤثر باشد و از آن مهمتر این مردم‌اند که هزینه سخنان و اقدامات آن‌ها را می‌دهند.

مولایی: مسئله تروریسم مورد مناقشه کشورهای جهان سوم و توسعه‌یافته است
یوسف مولایی، استاد حقوق بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار ستاره صبح با اشاره به اظهارنظر عباس عراقچی در ارتباط با حمایت ایران از جریان‌های آزادی‌خواه مسلمان و شیعه در منطقه و اینکه اینگونه اظهارات می‌تواند برای کشور ایجاد م